مطالب جالب ۱۱۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۴

چند نکته درباره نگهداری گلها در منزل….

نکات مهم
با عرض سلام و احوال پرسی، این مطالب به صورت کلی برای کم شدن مشکلات خرابی گل و گیاه در منازل بود و خیلی کلی نوشتم و البته مطمئن هم هستم ٩۵٪ رعایت نمیکنند و متاسفانه روزها بعد عکس گیاهان خودشون رو با دهها برگ زرد و هزاران افت در مطالب مختلف می گذارند و دنبال چاره و نهایتا دستور تعویض خاک جدید (که در ایران مد شده) و از بین بردن گیاه خواهند شد .
امیدوارم با اهمیت دادن به این موارد هم گیاهانتون رو به امنیت سلامت برسونید و هم خودتون رو کمتر اذیت کنید .
چند نکته أساسی و کلی در مورد نگهداری گیاهان در منزل . 
١- همیشه در منزل چهار نوع کود و سم رو داشته باشید
الف) یک سم سیستماتیک یا تماسی حشرات مثل دیازینون یا مالاتیون یا کونفیدور یا پیریپروکسی فن و یا غیره که البته دیازینون برای مصارف خانگی بهتر هست .
ب) همیشه یک قارچ کش داشته باشید . مثل بنومیل ، مانکوزب یا توپسین یا هگزاکونازول یا تبوکونازول یا کوپراکسی کلراید یا هر نوع دیگه .
ج) همیشه یک نوع کود کامل ان پی کا ٢٠/٢٠/٢٠ جهت تقویت داشته باشید و همچنین کود اهن مثل سکوسترین
د) اب پاش و قیچی باغبانی و لوازم أولیه قلمه زدن .
٢–  به خاطر داشته باشید بهترین روش نگهداری از گیاهانتون پیشگیری هست نه درمان …!
متاسفانه فرهنگ استفاده صحیح و منطقی سموم کشاورزی در ایران در بین عموم جا نیفتاده و مردم از استفاده از این سموم به جهت پیشگیری دریغ می کنند و به همین دلیل مرتب به مشکلاتی در زمینه نگهداری گیاهانشون می خورن ، و همیشه بین بد و بدتر ، بدتر رو انتخاب می کنند .
اگر این سموم با دز پایین و در وقت به جا به جهت پیشگیری استفاده بشه نه تنها مشکلی نداره بلکه زیان ناشی از خرابی گیاهانتون در اثر قارچ گرفتگی و خرابی بیشتر از زیان استفاده از سموم خواهد بود ، چون در زمان درمان مجبور به استفاده مکرر و با دز بالا خواهید بود که همه طرفه زیان بار خواهد بود . پس بهتره با پیشگیری به گیاهانتون کمک کنید نه با درمان .
اگر اواخر اسفند ماه در باغچه منازلتون سم پاشی کنید از وجود شته در بهار راحت خواهید بود ، اگر از سم خاک استفاده کنید از وجود هزاران حشرات و کرم ها در خاک راحت خواهید بود ، اگر از سموم قارچ کش استفاده کنید از پیدا شدن هر گونه قارچ مثل گندیدگی ها روی برگها و ساقه و غیره راحت خواهید بود .
٣– گیاه مثل انسان یک جاندار هست و نیاز به مراقبت دارد همونطور که ما نیاز به واکسن برای پیشگیری و در زمان دیدن کوچکترین علائم مریضی به دکتر مراجعه می کنیم و از دست دادن و نزدیک شدن به نزدیکانمون به جهت احتمال واگیر بیماری رعایت میکنیم در مورد گیاه هم همینطور هست و باید با دیدن اولین نشانه های بیماری احتمالی از بقیه جدا کنید تا به بقیه گیاهان سرایت نکند .
۴–  برگهای سوخته و گندیده و زرد شده و خراب شده هرگز ترمیم نمیشوند موندن اونها روی گیاه باعث اسیب دیدن بقیه میشود پس   در صورت مشاهده بلافاصله باید انها را قطع کنیم . تا مانع از زرد شدن بقیه شود.
۵– خاک گیاه رو حتی الإمکان عوض نکنیم ، با تعویض خاک باعث شوک وارد کردن به ریشه و در نتیجه خرابی احتمالی گیاه خواهیم شد . به جای تعویض می تونیم خاک رو تقویت یا در صورت افت سم پاشی و پاکسازی کنیم . تعویض خاک باید در شرایط ایده ال و در فصل مخصوص به خودش اون هم در زمان نیاز مبرم انجام بشه . ضمنا منظور از تعویض خاک تعویض گلدان نیست ، در صورت هوا نخوردن ریشه و قالبی در اوردن گیاه از گلدان و انتقال به گلدان دیگر مشکلی پیش نخواهد امد و فصل خاصی هم نداره.
۶–  موقع خرید گیاه تحقیق کنید متناسب با محلی که گیاه رو می خواین قرار بدید نوع گیاه رو انتخاب کنید تا به مشکلات نگهداری بر نخورید .
٧– پس از خرید هر گیاه از هر کجا و ورود به منزل ابتدا با سم قارچ کش و با چند روز فاصله با سم حشرات سم پاشی کنید بعد به جمع گیاهان قدیمی ببرید تا در صورت وجود بیماری باعث انتقال بیماری به بقیه نشه .
٨–  با دیدن کوچکترین لکه سوختگی یا گندیدگی یا پیچیدگی یا زردی یا شته یا شپشک یا نقطه سیاهی یا هر نوع تغییرات جدید بلافاصله به فکر حل چاره أساسی  باشید نه اینکه صبر کنید تا این بیماری اینقدر زیاد بشه تا تمام گیاه رو فرا بگیره بعد به فکر درمان ، قبل از حاد شدن بیماری رفع مشکل خیلی راحت و سریع تَر انجام میشه .
٩– این مطالب مهم در مورد همه گیاهان بیرونی و اپارتمانی و کاکتوس و غیره صدق پیدا میکنه .
یادتون باشه پیشگیری بهتر از درمان هست .
با تشکر و احترام فراوان . سجادی…..????
باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

112 پاسخ به "چند نکته درباره نگهداری گلها در منزل…."

 1. فاطمه گفت:

  ممنون مطلب خیلی کمک کننده هست با تشکر از شما

 2. حامد گفت:

  مهندس جان سلام
  با توجه به فصل رشد کاج های زینتی و همچنین مشاهده شته میتونم از سم دیازینون برای پاکسازی کلی استفاده کنم؟باعث کندی رشد یا گیاه سوزی تو این فصل نمیشه؟یک هفته بعد از دیازینون هم میخوام از قارچکش بردو استفاده کنم.
  ممنون از سایت و راهنمایی های مفیدتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اگه با دز مناسب استفاده بشه موثره و افات رو از بین میبره و باعث گیاه سوزی نمیشه..

 3. مارال گفت:

  سلام
  و ممنون از سایت خوبتون و همتی که برای پاسخ به سوالات به خرج می‌دهید?
  برای پیشگیری، کی و چه مقداری مجاز به استفاده از سم و قارچ‌کش هستیم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید برخی سموم مثه مانکوزب رو میتونید دوماه یبار به گیاه بزنید تا محافظت کنه ولی بقیه سموم با مشاهده علائم بیماری باید زده بشن

 4. سعید گفت:

  با عرض سلام و تشکر بابت راهنمایی هاتون
  قارچ کش بنومیل و سم‌های دیازینون و کنفیدور را چگونه به عنوان پیشگیری استفاده کنم؟ و اینکه به عنوان درمان پشه های ریز میتونم دیازینون و کنفیدور را ترکیب کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ برای اون پشه ها فقط دیازینون بسه ، نیازبه این همه خشونت نیست اون سموم که گفتین فقط کونفیدور رو میتونید بزنید جون سیستمیک هست ولی بجای بنومیل از مانکوزب استفاده کنید.

 5. سمیه گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  سپاسگزار از مطالب خوب و راهگشا و راهنمایی تون
  من یک گلدان سانسوریا دارم که روی برگهاش لکه های نارنجی مایل به قهوه ای ظاهر میشه و بعد از بزرگ شدن لکه، برگها از همون محل سوراخ می شوند،خاکش هم خیلی پشه ریز داره،از چه سمی استفاده کنم؟ ایا کنفیدور مناسبه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید با سم سبزو سفید سمپاشی کنید تا درست بشه تغذیه هم بسیار موثره ، تهویه هوا درست کنید تا پشه ها از بین برن یه پیف پافم بهش بزنید

 6. سعید گفت:

  سلام وقت بخیر
  اوایل بهار خاک گلدون ها رو عوض کردم. زیر تمام گلدون ها رو پوکه ریختم و ترکیب خاک برگ و کمپوست استفاده کردم. الان چند تا مشکل دارم. گلدونها پشه ریز داشتن که چسب زرد و سم کونفیدور زدم، ولی هنوز بعضی گلدونها پشه دارن. خاک گلدون ها خیلی دیر خشک میشه و بعد از چهار روز هنوز سطح خاک خشک نمیشه. رشد گیاهان کمه و نگرانم که خراب بشن. به نظرتون چیکار کنم؟ لطفاً راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بینید تهویه هوا کمه و پشه ها دوست دارن بیان یه جای خنک و مرطوب مثه سطح گلدون ، پس تهویه هوا رو زیاد کنید بین دو ابیاری خاک خشک بشه و نور زیاد بشه تا اب سریعتر خشک شه ،یه پیف پاف بزنید روی خاک تا از بین برن

 7. حدیثه گفت:

  با سلام تشکر از سایت خوبتون
  من دوتاگلدون آزالیا دارم که بعد از خرید در عرض یکماه تمام برگ و گلهاش خشک شده و ریختن آبدهی رو زیاد کردم درحد ۴تا ۵ روز در هفته تا وقتی برگ داشت و کودمخصوص گلدهی یکبار بهشون دادم که بدتر شدن و غنچه ها باز نشده خشک شدن واقعا براشون ناراحتم و نمیدونم میتونم دوباره زنده شون کنم یا نه
  حالا تمام برگها ریختن و یکسری برگهای ریز کرک دار روی شاخه ها هستن به نظرتون چکار میتونم انجام بدم؟
  ممنون

 8. آیدا گفت:

  Attachment

  سلام و وقت بخیر
  من دوتا سوال داشتم، از راهنمایتون ممنون میشم.
  ۱.معمولا بعد از استفاده از قارچ کش روی برگها لکه ها ایجاد میشه. بعد از چه مدتی می توان برگها را تمیز کرد و چطور؟
  ۲. مشکل این دو تا کاج ها می خواستم. البته نمی دونم هر دو عکس ضمیمه شده یا نه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ایدا جان خوبی؟ بعد ۴ روز میتونید برگها رو تمیز کنید این دو تا احتمالا تهویه هوا ندارن و محیط بستست براشون برای همین خشک میشن بهتره براشون تهویه درست کنید

 9. آیدا گفت:

  Attachment

  این هم عکس اونویکی کاج

 10. آیدا گفت:

  سلام ممنون. امیدوارم حال شما هم خوب باشه.
  بله کاملا درست هست. داخل دفتر کار هستن که طی روز کولر گازی روشن هست و متاسفانه هیچ پنجره ای هم نیست که بشه باز کرد.
  باز هم ممنون از راهنمایتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید