مطالب جالب ۲۳۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

معرفی درختچه های همیشه سبز

همیشه سبزها

 

سلام عرض میشود خدمت همه دوستان و بازدیدکنندگان و جدیدا هم مشتریان باغ شیشه ای:) سجادی هستم در خدمتتون ،این مقاله رو صرفا برای داشنجوهای کشاورزی و طراحان و باغبانها نوشتم.چون واقعا این طور دسته بندی ها نیازش احساس میشه چه اشکال داره در چهارچوب یه مقاله تمام درختچه های همیشه سبز رو کنار هم جمع کنیم.معمولا برای طراحی فضای سبز یه جاهایی هستش که نقطه کور حساب میشه و دست طراح رو برای کاشت میبنده، یا از نظر سایه دوست بودن یا همیشه سبز بودن به هر حال اگه از آدم عادی سوال کنند چند تا درخت همیشه سبز اسم ببر فکر نکنم به جز کاج و سرو چیزی به ذهنشون برسه،ولی از دانشجوی کشاورزی و باغبون توقع خیلی بیشتر و صحبت آبروی و پرچم رشتمون به میونه:) به هر جهت این مقاله سعی داره درختچه های همیشه سبز فضای سبز ایران رو به طور مختصر معرفی کنه .اگه خیلی با لحن محاوره صحبت میکنم یا  کم و کسری داشت به بزرگی خودتون ببخشید.  :X

 

آکوبا:

 

درختچه ای زیبا با برگهای سبز خالدار ،از خانواده ی Garryaceae،بومی شرق آسیا بوده ،برگ ها متقابل و گیاهی همیشه سبز و مقاوم به سایه میباشد.گلهای این گیاه به صورت جدا روی دو پایه سبز میشود.کاربرد این گیاه در باغهای ژاپنی و یا باغ های صخره ای خیلی زیبا و دوست داشتنی میشود و لطافت خاصی به باغچه میدهد.

برای مطالعه ی بیشتر اینجا کلیک کنید

آکوبا

آکوبا

 

الاگنوس:

 

الاگنوس یا سنجد زینتیفگیاهی با برگهایی با سطح زیری نقره ای و مقاوم به خشکی و نور زیاد، از خانواده ی الاگناسه،بومی مناطق معتدل آسیا و گیاهی همیشه سبز میباشد.

 

سنجد زینتی

سنجد زینتی

 

آیلکس:

 

درختچه ای همیشه سبز از خانواده ی Aquifoliaceae و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا و آمریکای جنوبی و از همه مهمتر جنگلهای هیرکانی خودمان میباشد.

 

آیلکس

آیلکس

 

اکالیپتوس:

 

اکالیپتوس هم درختی همیشه سبز و بومی استرالیا میباشد که بسیار طالب هوای گرم و سخت ریشه زا میباشد.برگ این درخت باعث دفع آفات و حشرات میباشد برای همین برای کاشت نزدیک پنجره ها مناسب است.

 

اکالیپتوس

اکالیپتوس

 

برگ نو :

 

گونه ای از همان ترون خودمان و از خانواده ی زیتون سانان است که همیشه سبز شده و دارای گونه های ابلق میباشد.

 

برگ نو

برگ نو

 

برگ بو:

 

درختچه ای از خانواده ی لوراسه و بومی آمریکای جنوبی میباشد،از برگ این درختچه برای خوشبو و معطر کردن برخی غذاها مثل کله پاچه استفاده میکنند.و بیشتر در فضاهای عمومی و پارکها استفاده میشه.

 

برگ بو

برگ بو

 

شمشاد:

 

خیلیا هنوز فرق بین شمشاد و ترون رونمیدونم برای همین پیشنهاد میکنم مقاله شمشاد و ترون ما رو به طور مجزا مطالعه کنند.این درختچه هم همیشه سبز و مقاوم به کم آبی میباشد.

 

شمشاد

شمشاد

 

ماهونیا:

 

درختچه ای سایه پسند و همیشه سبز بومی سواحل غربی آمریکای شمالی و از خانواده ی زرشک سانان هستش که توی باغهای ژاپنی خیلی کاربرد داره و کار رو زیبا میکنه.

 

ماهونیا

ماهونیا

 

ناندینا:

 

ناندینا یا بامبوی مقدس بوی شرق آسیا و از خاتواده ی زرشک سانان هستش که این گیاه هم توی باغ های ژاپنی بسیار کاربرد داره و تقریبا نیمه همیشه سبز هستش

 

ناندینا

ناندینا

 

خرزهره:

 

خرزهره هم که دیگه معروفه و جای معرفی نداره توی مناطق خشک و گرم با آفتاب سوزان و یا زمین شور میکارن که خیلی مقاوم و البته سمی هستش کاشت اون توی حیاط منزل کار درستی نیست.

 

خرزهره

خرزهره

 

پیراکانتا:

 

پیراکانتا درختچه ای خشن ،زیبا و همیشه سبز بومی شرق آسیا و از خانواده ی روزاسه هستش که در نیمه اول سال با گل ها و نیمه دوم با میوه هاش زینت بخش باغچه های ما میشه.البته به خاطر تیغ های وحشی دم دست نباید کاشت.

 

پیراکانتا

پیراکانتا

 

زرشک زینتی:

 

همیشه توی طرحام اگه دنبال قرمز کردن یا شکستن تونالیته ی رنگ بودم یا میخواستم از کلیشه بودن خارج کنم طرح رو ازین درختچه استفاده میکردم :))  همیشه پای ثابت طرح های منه :))

 

زرشک زینتی

زرشک زینتی

 

زرشک همیشه سبز:

 

این زرشک هم برگهای سبز و تیغ های بلندی داره و از خانواده ی زرشک سانان هستش و یه نوع میوه قرمز رنگ توی پاییز تولید میکنه و همیشه سبز هم هست.

 

زرشک همیشه سبز

زرشک همیشه سبز

 

مورد:

 

درختچه ی مورد از خانواده ی میرتاسه ، درختچه ای مناسب جهت هرس شکل دهی و توپیاری بوده و به خاطر پیوندی بودن و تنه و ساقه ی قطور جلوه ی خیلی خوبی به فضای سبزتون میده و برای فضاهای لوکس میشه استفاده کرد. تنها مشکلش اینه که گاهی اوقات کچلی میزنه تو زمستون مخصوصا که برای درمانش باید کود مرغی یا ورمیکمپوست ریخت پای درخت پابیل کرد باید حسابی تقویت بشه تا این مشکلش برطرف بشه و دوباره جوونه بزنه، من اوایل نمیدونستم اینو و فقط سمپاشی میکردم  خخخخخخخ

 

مورد

مورد

 

میخک هندی:

 

هروقت تو طرحاتون گیاه کم آوردید میتونید از این درختچه استفاده کنید…:))))  من هروقت مشتری میگه یه طرح متوسط میخوام همیشه این درختچه رو توی طرح استفاده میکنم و جلوه ی خوبی میده بیشتر توی پارکها و فضای سبزهای متوسط آپارتمانها استفاده میشه به خاطر برگهای واکسی به خشکی هم مقاومه.

 

میخک هندی

میخک هندی

 

ماگنولیا:

 

ماگنولیا یک درختچه ی اعیونی و زیبا و همیشه سبز و مقاوم به خشکی هستش و کلا هرچی بگم ازین کم گفتم چون گلهای خیلی خوش بو و معطری داره نوع بهاره صورتی و نوع پاییزه سفید هستش (بابا جون بخدا ما توحیاط داشتیم توی بهار گلهای صورتی رنگ میداد و اونیکی توی پاییز  گلهای سفید میداد!!!  سر این مساله بحث نکنید دیگه)

 

ماگنولیا

ماگنولیا

 

زیتون:

 

زیتون هم که دیگه میوه ی یونانی و نیاز به معرفی نداره، میشه هرجا کاشتش حتی مناطق جنوبی و گرم و خشک در ضمن دو پایه هستش و نر وماده جدان!!

 

زیتون

زیتون

 

سرخدار ها:

 

هروقت خواستید طرحاتون شیک و مجلسی و آنتیک بشه،یا اگه خواستید توی باغ صخره ای گیاهی همیشه سبز و زیبا کار کنید من این سرخدار رو بهتون معرفی میکنم که دست بر غذا بومی ایران عزیز و جنگلهای شما هستش (بهتون نمیگم که چوبش برای معرق کاری خیلی خوبه :)))) دونوع باکاتا و لوله ای داره که هر کدوم زیبایی خاص خودشونو دارن

 

تاکسوس لوله ای

تاکسوس لوله ای

 

سه رنگ:

 

اگه دنبال یه گیاهی با توانایی داشتن سه رنگ در سال میگردید بنده این درختچه ی زیبای سه رنگ رو بهتون پیشنهاد میکنم و این درختچه بسیار اعیونی و لوکس و آنتیک هستش ،دارای ۳ رنگ قرمر و سبز و زرد در طول سال میشه.

 

سه رنگ

سه رنگ

 

یاس هلندی:

 

این درختچه هم که دیگه به نوعی سرقفلی حساب میشه :)))  هرجا دیدید نمیشه گیاه دیگه ای کاشت بیاید همین یاس رو بکارید که هم مقاوم به خشکی و سایه و سرماست :))

 

یاس هلندی

یاس هلندی

 

شیشه شور:

 

شیشه شور معروف که توی شمال و شیراز زیاد میبینیم به خاطر هوای گرمشون از خانواده ی پروتاسه و بومی استرالیا هستش درختچه ای تو مایه های اکالیپتوس و مقاوم به سرما و خشکیه که با گلهای قشنگش زینت بخش حیاط ما خواهد بود.

 

شیشه شور

شیشه شور

 

کاملیا:

 

کاملیا یا چای زینتی ،بومی شرق آسیا و دارای گلت های درشت و تامسون هستش:) اول آدم با گل رز اشتباه میگیره الان این درختچه توی زمستون غنچه داده و ایشالا واسه عید گلهای زیبایی میده بیرون، قلمه زدن و تکثیرشم که کار حضرت فیله…

 

کاملیا

کاملیا

 

گاردنیا:

 

اگه میخوای تو اتاق نگهداری ازون درختچه های گوشت تلخه روزگاره، البته واسه تو حیاط خیلی خوب میشه من تاحالا زیاد باهاش سرو کار نداشتم ولی شنیدم ازون سر سختاست حالا اگه شما تجربه ای باهاش دارید  نظر بزارید تا بقیه هم استفاده کنند.

 

کاردنیا

کاردنیا

 

یوکا و کنف زینتی:

 

کنف زینتی توی طرح حا خیلی قشنگ میشه و یوکا دیگه خیلی خز شده با اینکه مقاومه

 

کنف زینتی

کنف زینتی

يوكا

يوكا

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

238 پاسخ به "معرفی درختچه های همیشه سبز"

 1. حسین گفت:

  سلام.
  یه حیاطی دارم توی مشهد..خاکش خیلی سفته…هر درختی میکارم رشد نمیکنه..چه درختهایی برای خاک های سفت و سنگلاخی خوبه..میخوام سریع الرشد هم باشه.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ درختانی مثل شیرخشت یا پیراکانت یا انواع بادام یا انواع سرو و کاج برای این خاک خوبه ، ولی من توصیه میکنم با معجزه و درمانگر خاک یعنی اسید هیومیک خاک رو اصلاح کنید این محصول توی فروشگاه ما هست

 2. فرمند گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  مطالب بسیار آموزنده و کاربردی بودندو بسیار استفاده کردیم.
  ما یک دفتر طراحی فضای سبز در تهران داریم و در صورت تمایل خوشحال می شویم برای همکاری و استفاده از نظرات شما و یا استفاده از سایت خوبتون برای درج آگهی.
  در صورت تمایل بفرمایید یا ایمیل بزنید ما خوشحال برای همکاری متقابل هستیم
  با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ متاسفانه امکان درج آگهی نداریم چون همکاریم ولی برای مشاوره در خدمتتون هستم

 3. علي گفت:

  سلام …
  من یه درختی میخوام که همیشه سبز باشه …
  میخوام داخل گلدان بذارم روی دیوار بین دوتا خانه که دید نداشته باشن بهم …
  لطفاً راهنمایی کنید …
  تشکر …
  ( داخل خانه همسایه دید داره هم به داخل خانه و هم تراس منزل در طبقه دوم میخوام که دید نداشته باشه )

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یاس هلندی بخرید بکارید یا اینکه زیتون بکارید یا اینکه سرو طبری یا نوکدار بکارید…

 4. حسن گفت:

  سلام مهندس یه باغ پدری دارم ازکم آبی داره خشک میشه چنتا درخت تزیینی وهمیشه سبزبکارم چی پیشنهادمیکنی واینم بگم سایتت یه دونه اس وحرف نداره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اصلا توصیه میکنم همرو بکنیداز ته و ساختمون بسازید توش بیشتر سود داره بخدا :)))))
   بهتره با سوزنی برگان که تنوع زیادی هم داره بکارید

 5. محمود گفت:

  سلام مهندس من یک یاس هلندی دارم یک دفعه همه برگاش خشک شد البته هفته گذشته یک سم زدم به همه گل ها ولی گل های اپارتمانی خراب نشده

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یاس هلندی رو داخل اتاق برده باشید ریزش طبیعیه! این درختچه مخصوص محیط باز هست !

 6. Artimis گفت:

  سلام
  ممنون ازینکه وقت میذارید و پاسخ میدید. من درخچه و گلهای چهار فصل برای بالکن آفتابگیر آپارتمانم میخام. که هم رنگ رنگی و خوشگل باشن و مقاوم در زمستان و تابستان و سرسبز چون میخام بالکن همه فصلها جایی باشه واسه تمدد اعصاب و چای نوشیدن. درختچه بلند در حد ۱.۵ تا ۲ متر و گیاهان همیشه گل، و یه گیاه رونده خوشگل و مقاوم به من معرفی کنید ممنون میشم. در مورد گل کاغذی نظرتون چیه؟ میشه توی گلدان و در بالکن نگه داشت. در ضن من ساکن شیراز هستم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما 🙂 ؟ ببینید یاس هلندی و شمشاد پایه دار ، خرزهره و میخک هندی جز گیاهان مناسب برای تراس و بالکن شما هستند !

 7. Naeime گفت:

  سلام باغچه کوچیکی دارم تو حیاط مدرسه(دبیرستان) میخوام گیاهی کشت کنم ک همیشه سبز و در عین حال زیبا باشه و البته مقاوم به شرایط اب و هوایی مشهد و البته اینکه در حال حاضر و این موقع سال میخوام این کارو انجام بدم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ? ؟ جونیپروس یا شیرخشت تهیه کنید یا انواع کامیس پاریس و تویا و یاس هلندی بکارید

 8. عباس گفت:

  سلام ببخشید آیا زرشک زینتی را در هوایی که سرد باشه بکاریم رشد میکنه چگونه تهیه کنم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله این گیاه در سرما سرخ میشه و نیمه خزان کننده هست و عالی میشه. ول رشد نمیکنه تا بهار

 9. امیر گفت:

  سلام، ممنون از سایت خوبتون، ببخشید ما یه درخت نخل بزرگ داخل باغچه داریم و باتوجه به اینکه سایه ایجاد می‌کنه لطفاً چند نمونه گل و درختچه کوتاه قد معرفی بفرمایید که باغچه رو با اونا پر کنیم، ممنون!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید یه مقاله درباره درختان و گیاهان سایه دوست نوشتم میتونید مطالعه کنید

 10. مجتبی گفت:

  سلام
  ببخشید در بین نظرات خوندم که برای سفتی خاک اسید هیومیک رو پیشنهاد دادید.یعنی خاک و ترم میکنه یا کار دیگه ای میکنه؟کلا میشه درمورد کارایی اسید هیومیک بگید که من اهنوهیومیک گرین رو دارم البته برای رز و ختمی و گل کاغدی استفاده میکنم.
  باتشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببینید خاک رو اصلاح میکنه از نظر اسیدیته و کمی هم خاک رو از نظر بافت اصلاح میکنه که به به هم نچسبن ذرات خاک ! به خاک انعطاف میده و همینطور ریشه های درخت رو زیاد میکنه و به بیماری ها مقام میشه درخت و درصورت بیماری به درمونش کمک میکنه….درکل خیلی خوبه و خواص بیشتری ازین موارد داره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید