گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۲۷۷ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی بگونیا رکس

بگونیا رکس

نام انگلیسی

بر گفته از نام Begon فرانسوی حامی گیاه شناسی

نام علمی

begonia rex

فارسی رایج

بگونیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000

از خانواده

Begoniaceae

خاستگاه

هیمالیا

 

تنوع در رنگ های زیبای این گیاه علفی در برگها لذت و  ارامش خاصی به بیننده میبخشد،خانواده ان ((بگونیاسه)) و موطن اصلی ان هیمالیا،مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدانها و فلاور باکسها کاشت میگردد،ساقه ها گوشتی و خزنده،برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نا مساوی تقسیم میکند،روی یک برگ انواع رنگ ها مشاهده میشود،استفاده از سبد های اویزان رایج است،سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع ان در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر ان در همه شرایط موجب توجه همگان است،واریته های زیاد و به دو دسته ریشه های سطحی و غده ای تقسیم میشود.

نیازها:

 

نور :در فصل تابستان اشعه مستقیم افتاب بخصوص از پشت شیشه برای ان مضر است،ولی منطقه پر نور احتیاجات نوری انرا برطرف میکند،چرخش گیاه برای استفاده هر چه بیشتر نور اتاق لازم است.

دما: بهترین درجه حرارت برای گیاه در زمستان ۱۳ درجه و در تابستان ۱۸ درجه است.این گل در کل خنک دوست  می باشد.

آبیاری: بهتر است ابیاری با اب سبک بدون املاح انجام شود،بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

رطوبت: رطوبت هوا را با تجمع گیاهان برگی و خزه مرطوب در اطراف ان تامین کنید، همینطور ساخت جزیره در زیر گلدان توصیه میشود.حتی الامکان از ابفشانی و غبارپاشی احتراز کنید.

تغذیه: هر ۱۴ روز یکبار با محلول غذایی طبق دستور کمبود مواد غذایی را برطرف کنید،فصل بهار و تابستان احتیاجات غذایی بیشتر است.

خاک مناسب: بهترین خاک خاک هلندی می باشد.

تعویض گلدان :در هنگام تعویض گلدان مواظب باشید به برگهای ترد و شکننده صدمه وارد نشود،در صورت متراکم بودن ریشه ها گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید،بهتر است تغییر گلدان ها در بهار انجام شود.

تمیز نمودن برگها: با اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده استفاده نکنید.

تکثیر: برگهایی با عمر متوسط را انتخاب و سطح زیرین انها را روی ماسسه شسته بخوابانید و مقداری ماسه نرم روی انها بریزید،پس از مدتی برگها ریشه دار شده و گیاهان جدیدی تولید می نماید،تقسیم بوته با ریشه در موقع تعویض گلدان هم یکی دیگر از روش های ازدیاد این گیاه است.

تکثیر بگونیا

تکثیر بگونیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده است و سقوط میکنند و ریشه ها غده ای هستند :کرم نماند عامل ان است،معالجه مقرون به صرفه نیست.

ساقه و یقه پوسیده است: ابیاری زیاده از حد بوده و هوا خیلی سرد است،ابیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود و گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

ریشه ها سیاه شده اند و در حال پوسیدن است: ابیاری زیاد و قارچ عامل ان است،مبارزه مقرون به صرفه نیست.

لکه های خاکستری متمایل به قهوه ای روی برگها است: عامل این بیماری هم قارچ است،گیاه را با قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و گلدان را به محل خشک و اکسیژن دار منتقل کنید.

برگها خود را انداخته و گیاه در حال از بین رفتن است: گاز آشپزخانه باعث این است،گلدان را به محل مملو از اکسیژن هوا منتقل کنید.

برگهای جدید کوچک و کم رشد باقی مانده اند: تغذیه مصنوعی لازم است،در صورت متراکم بودن ریشه ها کم بودن جا برای رشد گیاه میتواند عامل این نارسائی باشد،گلدان را با یک درجه بزرگتر عوض کنید.

برگها در زمستان میافنتد: گلدان را به محل گرمتری با دمای 13 درجه منتقل کنید.

لکه های آردی مانند روی برگها به چشم میخورد :قارچ سفیدک باعث این بیماری است،با سم قارچ کش موجود در بازار طبق دستور فروشنده سمپاشی کنید،گلدان را به محلی با هوا خشک و اکسیژن بیشتر منتقل کنید.

برگهای جدید کمرنگ و تارهای عنکبوت در زیر انها مشاهده میشود: کنه ریز قرمز عامل ان است،تا درمان کامل هر 14 روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگ ها لوله میشوند و حاشیه ی انها خشک و چروکیده اند: گیاه تشنه است.فورا ابیاری نموده و در صورت امکان گلدان را به محل سردتری با درجه حرارت 19 درجه سانتی گراد منتقل نمایید.

برگها لوله ای و بد شکل هستند: لکه های زرد روی انها مشاهده میشود و حالت موزاییکی دارند:عامل ان ویروس است،در صورتی که گیاه همراه با گیاهان دیگر کاشت  گردیده است ان را از گلدان خارج کنید تا به بقیه گیاهان سرایت ننماید.

شکل زیبای برگها،تنوع رنگها در برگ،کنگره ها و دندانه های حاشیه برگها از مشخصاتی هستند که گیاه بدون ان ها شادی افرینی خود را از دست میدهد،در هنگام خرید دقت کنید برگها سالم باشند،لوله شده و حاشیه انها قهوه ای سوخته نباشد.

بگونیارکس

بگونیارکس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

به بوی زلف و رخت می‌روند و می‌آیند

صبا به غالیه سایی و گل به جلوه گری

چو مستعد نظر نیستی وصال مجوی

که جام جم نکند سود وقت بی‌بصری.....

دیدگاه های شما

277 پاسخ به "معرفی بگونیا رکس"

 1. سینا گفت:

  Attachment

  یه نقطه نقطه های قهوه‌ای ریز هم روی بعضی برگای قدیمیش هست

 2. محمد گفت:

  سلام گل من بگونیا سولو میوتاتا( موکتی) هستش .میخوام بدونم چرا برگاش شل میشن و دورشون سیاه و خشکیده میشه . آب به موقع بهش میرسه و نورش هم فیلتر شده و طولانی مدته و گاز آشپزخونه هم بهش نمی خوره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام محمد جان خوبی؟ ببینید سیاهی دوربرگ یکی برای اب زیاد و پوسیدگی ریشه هست و یکی هم برای سرما هست و یکی هم برای ابیاری با اب لوله کشی هست که خاک شور میشه و باید با اب لیمو یا سرکه خاک رو بشورید. تا خاک خشک نشده ا ندید و همزمان نورشو زیاد کنید.

 3. نگین گفت:

  سلام برگ‌های بگونیای رکس نن بدون تغیر رنگ فقط خشک و شکننده میشند.
  دوهفته‌س خریدمش و هربار خاکش خشک شده ابیاری کردم
  تو تراس با نور مناسب هم نگه داری میشه.
  بگونیای مخملی هم دارم که لبه‌های برگاش خشک و قهوه‌ای میشه اونم با شرایط مشابه رکس نگه‌داری میشه.
  میشه بهم توضیح بدید مشکلشون چیه و چطور میشه جلو خشک شدنشونو گرفت؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگین جان خوبی؟ ببین باید تفاله چایی بریزید روی خاکش تا اسیدی بشه و رطوبت محیط نباید کم بشه ! از اب تصفیه شده برای ابیاری استقاده کنید اب لوله کشی باعث زردی لبه ی برگاش میشه.

 4. اشکان گفت:

  سلام عیدتون مبارک ببخشید اینا گلدهی هم دارن برای من گل میده گلاش مثل بگونیا ی معمولی هست فقط بزرگ تر این یک دوم اینکه راجب بگونیا کورولینا توضیح می دید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام اشکان خوبی؟ بله اینا گل میدن ولی بیشتر برگاش جنبه ی زیبایی داره نه گلش ! درباره اون بگونیا هم که گفتی به زودی مطلب مینویسیم.

   • اشکان گفت:

    شما وقتی میگید به زودی یعنی ۱۰سال دیگه مثلا قرار شد درباره نخل مسافر و نپنتس کوزه دار مقاله بنویسید از اون موقع دو سال گذشته

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     اشکان داداش باید صبرکنید چون ما کپی پیست نمیکنیم که نگارش مقاله های ما زمان میبره چون باید با حرفه ای های اون گیاه صحبت بشه عکس بدن به ما جمع بندی بشه ولی نپانتس در دست نگارش هست.

 5. نگار گفت:

  Attachment

  با عرض سلام وتشکر بسیار از وقتی که بدون هیچ چشم داشتی برای پاسخگویی به سئولات میگذاریداین بگونیا در گلخانه درسمت شرقی منزل با نورگیرقرار داشته به گلدانهای اطراف غبار پاشی میشده زیر گلدان و گلدانهای اطراف حالت جزیره ای داشته کف کلخانه هم یک روز در میان آب ریخته میشه اب تضفبه داده ام در مدت دو ماه یک بار هم به اندازه یک استکان کوچک حل شذه کود سه بیست دادم چون رنگ خاک سیاه بود یکی دوبار متوجه کم آبی نشدم وبقیش ابیاری مرتب بوده الیته یکی دو برگ آن موقع خرید به همین شکل بود حالا دیگه زار وپریشون شده گفتم شاید موقع خرید بیماری داشته دور برگها خشک وسیاهه ودر حالی که ساقه تازه اس از زیر برگ ول میشه مشکل از کجا هست ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگار جان خوبی؟ سایت خودته.
   این از اب زیاد اینطوری میشه ! ضمنا نیاز به سایه داره و باید جاش کم نور باشه نور شدید باعث سوختن برگ ها میشه ! ضمنا روی خاک تفاله چایی ریخته بشه تا خاکش اسیدی بشه ! درکل یکم نگهداریش سخته 🙂

 6. نگار گفت:

  Attachment

  سلام ساقه گل (قهوا ی وچند شاخه) روی سطح گلدان کشیده شده انگار که گل را به روش خواباندن تکثیر نموده اند ساقه های قرمز از روی همین سطح بالا آمده اند اگر تفاله استفاده بشه این قسمت زیر تفاله گندیده نمیشه وگیاه از بین بره ؟به ویژه که به تازگی دو برگ تازه با ساقه قرمز ۳ سانتی زده در ضمن نور افتاب نداره سابه هست فقط روشنه این هم عکس دو هفته بعد آمدن به محیط جدید که گفتم سوختگی برگ داشت باز هم متشکرم شاد باشید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگار جان خوبی؟ این گل بگونیا ساقه زیرزمینی داره و برگ ها از روی همین ساقه زیرزمینیه میان بیرون و شما فکر میکنید با روش خوابانیدن تکثیر شده ! شما با تفاله خاک رو اسیدی کنید نترسید چیزی نمیشه. رطوبت محیط رو بالا ببرید و روی برگ اب اسپری کنید روزانه

 7. نگار گفت:

  سلام سلام سلام شاد و پرانرژی باشید ان دوتا برگی که مهر ماه گفتم زده دو هفته بعد از بین رفت من هم دیگه مثل قبل اهمبتی بهش ندادم وفقط گاهی ابیاریش کردم ازبالا و گذاشتم کنار پنجره جنوبی با نور غیر مستقیم حالا سئوالم اینه که نگه داشتن این گیاه دیگه فایده داره هیچ تغییری نداشته یک ساقه کف گلدان وخاک هست چون فرمودید ساقه زیر زمینی داره ممکنه بهار دوباره زنده بشه سلامت وبرقرار باشید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگار جان خوبی؟ علت اینکه این کمه توی ایران اینه که نگهداری توی اتاق سخته ولی توی تابستون توی بالکن یا حیاط باغچه که مرطوب هست میشه نگهداری کرد و خوب هم میشه ! اوون گلدون بدرد نمیخوره دیگه

 8. سارا گفت:

  سلام من بگونیا رکس دارم..متاسفانه زیاد آبیاریش کردم همه برگهاش ریخته و ساقه خشک شده.امیدی هست به اینکه دوباره رشد کنه؟ چیکار باید بکنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام سارا جان خوبی؟ ببین این گیاه یکم گوشت تلخ هست وباید الان هرس کنین و بذارین جای روشن و مرطوب تا شاید مجدد رشد بکنه

 9. Alireza گفت:

  سلام خسته نباشید سپاس فراوان بابت این سایت عالیتون یه مشکلی که من با گیاه بگونیا دارم و کلا انگار این گیاه بامن دوشواری داره هر سری این گیاهو خریداری کردم تمام مطالب سایت ها رو چک کردم از گل فروشی ها سوال کردم اما انگار یجای کار میلنگه نوک برگا شروع میکنه به پلاسیده شدن گیاه کم پشت میشه برگها یکی یکی از دست میرن و در اخر کلا نابود میشه انگار از اول گیاهی نبوده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • Alireza گفت:

   Attachment

   عکس بارگزاری نمیشد :/

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی علی؟ ببین یادت باشه بجز اب و کود و رطوبت این گل یه چیز مهم هم میخاد ! بنام تفاله چایی روی خاک! بای خاکش رو اسیدی نگهدارید تا برگها سیاه نشه ضمنا تهویه هوا هم اضافه میشه و این کارو سخت میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید