گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۸۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی بگونیا ببری

بگونیا ببری

نام انگلیسی

بگوتیا ببری Tiger begonia

نام علمی

Begonia Tiger

فارسی رایج

بگونیا ببری(بر گرفته شده از نام Begon فرانسوی حامی گیاهشناسی)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

10000

از خانواده

Begoniaceae

خاستگاه

برزیل

 

سلام دوستان ، بگونیا ببری رو زیاد کار کردم ، برای تراریوم بسیار گونه ی خوبیه و همیطنور برای نگهداری داخل منطل گونه ی خوبیه ، هم تکثیرش هم نگهداریش آسونه و کلا گل زیباییه ! زیبایی فوق العاده این گیاه زینتی در تضاد رنگها و مقایسه لکه های سبز در متن قهوه ای برگ است،به طوری که برگها شبیه پوست ببر هستند و نام انگلیسی ان هم به همین علت است،دمبرگ کاملا بلند و گلبرگها نمایان،برگها حاشیه دار و کرک های بسیار ظریف در کناره ان به چشم میخورند،سبد اویزان ان بسیار رایج است و گیاه مناسبی جهت کاشت گروهی یا گیاهان دیگر است،خانواده ان ((بگونیاسه)) و زادگاهش برزیل است.

نیازها:

 

نور: نور طبیعی کناره پنجره نور مطلوب برای این گیاه است،در معرض تابش مستقیم افتاب قرار ندهید.

دما :حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۳ درجه و حداکثر در تابستانن ۲۰ درجه است.

ابیاری: بین دو آبیاری خاک خشک شود ،از اب سبک فاقد املاح استفاده کنید.سعید نمایید روی برگها اب پاشی نشود،

رطوبت: در تابستان هر ۴ روز یکبار غبارپاشی کنید،در صورتی که درجه حرارت زیر ۱۰ درجه است،غبارپاشی ننمائید چون حمله قارچ ها به خصوص قارچ (( بوتری تیس)) بدنبال دارد.بهترین نوع تامین رطوبت ایجاد جزیره زیر گلدان است.

تغذیه: هر دو هفته یکبار با کودهای مایع و جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گلدان را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب: خاک هلندی بهترین خاک این گل است

تعویض گلدان :گلدان کوچک  را بر بزرگ ترجیح میدهد،در صورت متراکم بودن ریشه ها و احتیاج به تعویض گلدان مواظب برگهای ظریف ان باشید.

تمیز نمودن برگها:  برگها نسبت به مالش حساس هستند،با برس مخصوص و نرم برگها را تمیز کنید.از مواد براق کننده  و مالش با پارچه پرهیز کنید.

تکثیر :تقسیم ریشه و ریشه دار کردن قلمه ها
ازدیاد اینگونه از بگونیا به وسیله قلمه و تقسیم ریشه صورت میگیرد.برای این منظور:
الف)در بهار هنگامی که برگهای جدید ظهور میکنند،دو عدد گلدان و خاک برگ مرطوب تهیه و گیاه مادری  را از گلدان خارج کنید
ب)به ارامی گیاه را به دو یا سه قسمت تقسیم کنید و مواظب باشید که هر قسمت دارای ریشه و ساقه باشد و به برگها صدمه وارد نشود،
ج)گیاهان تقسیم شده را در گلدان های کاشت و در سایه نگه داری کنید،جه تشویق گیاه به اب یابی و توسعه ریشه دو روز اول ابیاری ننمائید.

زیبایی فوق العاده بگونیای ببری ناشی از متراکم بودن برگهاست،گلهای زرد رنگ و ریز بگونیا ارزش تزئینی چندانی ندارد،با حذف انها انرژی گیاه را متوجه تولید برگ نمائید.

عوارض و درمان:

 

برگهای جدید کمرنگ و تار عنکبوتی پشت انها ظاهر شده است :کنه قرمز ریز باعث ان است،هر دو هفته یکبار گیاه را با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

لکه های قهوه ای روی برگها نمایان شده است: خسارت یا مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است که استفاده نکنید،و یا غبارپاشی در افتاب عامل ان است،غبارپاشی باید در سایه انجام شود.

برگها ریز و رنگ پریده،ساقه دراز و ضعیف است: نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری منتقل نموده و مواظب اشعه متسقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

برگها در زمستان میریزند: هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منقل کنید.

برگها ی جدید خیلی ریز هستند: گیاه از کمبود عناصر غذایی در رنج است،ان را طبق دستور تغذیه کنید.

حاشیه برگها چین و چروک و به طرف بالا لوله میشوند: هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تر و با جریان ملایم هوا منتقل نموده و ان را غبارپاشی کنید.

برگها خم شده اند و گیاه در حال افتادن است: گاز اشپزخانه یا گاز نفتی عامل ان است،گلدان را به محل دیگر با هوای تمیز منتقل کنید.

برگها بد شکل و دایره های زرد رنگی روی انها مشاهده میشود: گیاه مبتلا به بیماری موازئیکی ویروسی است،درمان ندارد.گیاه از مجاورت بقیه گلدانها خارج و معدوم کنید.

زخم های خاکستری متمایل به قهوه ای اردی شکل روی برگ ها مشاهده میشود: بیماری قارچی عامل ان است ک خود ناشی از سرد بودن و مرطوب بودن هواست،گیاه را به محل گرمتری منقل نموده و اجازه دهید سطح خاک در بین دو ابیاری خشک شود و با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید.

 

 

بگونیا ببری

بگونیا ببری

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

چو گل گر خرده‌ای داری خدا را صرف عشرت کن

که قارون را غلط‌ها داد سودای زراندوزی

ز جام گل دگر بلبل چنان مست می لعل است

که زد بر چرخ فیروزه صفیر تخت فیروزی....

دیدگاه های شما

88 پاسخ به "معرفی بگونیا ببری"

 1. سلام خسته نباشید بگونیا ببری من نمیدونم گلدونش باید عوض کنم یا نه از وقتی خریدم میترسم خراب بشه

 2. Attachment

  میشه بگید گلدونش کی عوض کنم و اینکه حال گلم خوبه یا نه

 3. Moj گفت:

  Attachment

  سلام.خسته نباشید.من چند وقته بگونیا ببری گرفتم از وقتی که خریدم گلدونش همونه عوض نکردم.میخوام ببینم الان نیاز گلدونش عوض کنم یا نه ؟ از چه خاکی استفاده کنم‌؟حال گل خوبه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ببین اگه ریشه از زیرش زده بیرون بهتره ک گلدونش عوض بشه و باید کنارش ظرف اب بذارید برا تامین طوبت یا رزوانه غبارپاشی کنین و کنار پنجره بذارید گلدون رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید