گل های بیرونی ۲۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲

معرفی بگونیا غده ای

بگونیا غده ای

نام انگلیسی

begonia

نام علمی

begonia tuberosa

فارسی رایج

بگونیا تکمه ای

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

3500-5000

از خانواده

Begoniaceae

خاستگاه

این گونه در آزمایشگاه به وجود آمده

    این نوع بگونیا حدود یک قرن پیش به طریق پیوند زدن روی واریته های دیگر بدست امده است.خانواده آن ((بگونیاسه)) و کمتر خانواده ای از گلها را با این تنوع به رنگ و شکل بوته میتوان پیدا کرد، پرورش ان در هوای ازاد تابستان ساده و در نیم سایه برای تزئین حاشیه ها و باغچه ها کاشت می گردد، برای زینت آپارتمان ها و بالکنهای شمالی نیز استفاده میگردد،گلهای آن به رنگ های سفید،قرمز،نارنجی و زرد دیده میشود.گلبرگ های اضافی حاصل تغییر شکل پرچمها به قطعات گلبرگ است.

نیازها:

نور: نور غیر مستقیم نیاز نوری این گیاه را برطرف میکند،اشعه مستقیم افتاب به برگها و گلها صدمه میزند،مواظب اشعه افتاب از پشت شیشه باشید.

دما: حداکثر دما در تابستان ۲۱ و حداقل آن در زمستان ۱۶ است،در زمستان غده ها را در محل سرد و خشک با درجه حرارت حدود ۱۳ نگهداری کنید.

آبیاری :پس از تقسیم غده ها و کاشت ان در گلدان در اواخر زمستان و یا اوایل بهار ابیاری را شروع کنید و خاک را همیشه مرطوب نگهدارید.نیاز این گیاه به ابیاری در تابستان زیاد و هفته ای دوبار توصیه میشود،ولی در زمستان هفته ای یکبار کافی است.در زمستان سطح خاک قبل از ابیاری باید خشک باشد و گرنه باعث پوسیدگی غده ها میشود.

رطوبت :چنانچه درجه حرارت بالاتر از ۲۱ است،هفته ای یکبار غبارپاشی کنید.به منظور تامین رطوبت دائمی برای گیاه به داخل زیر گلدانی سنگریزه دار اب اضافه کنید.اجازه ندهید ته گلدان با اب در ارتباط باشد.غده ها را درون مخلوطی از پیت و شن کاشت کنید،ولی در  هنگام تعویض گلدان از خاک لوم استفاده کنید.

تغذیه :بعد از ظهور گل ها هر ماه یکبار با مواد غذایی جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

خاک مناسب :غده ها را در مخلوطی از شن و پیت کاشت کنید،هنگام تعویض گلدان از خاک  لوم استفاده کنید.

تعویض گلدان:غده ها را در اوایل بهار و  در اواخر زمستان در گلدانهای با قطر 10 سانتیمتر کاشت کنید،وقتی طول شاخه های حدود 10 سانتیمتر شد،حجم گلدان را با یک درجه افزایش دهید،در زمستان با خشک شدن برگها و خاک گلدان غده ها را از خاک خارج کنید و درون لایه هایی از روزنامه در محلی سردتر و خشک تری نگهداری کنید.نگهداری غده ها درون گلدان جایز نیست و باعث خشک شدن انها میشود.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی برگها را نیز تمیز میکند،از مواد براق کننده استفاده نکنید،در صورت نیاز به تمیز نمودن برگها از برس نرم و مخصوص استفاده کنید.

تکثیر :تقسیم تکمه و یا غده در اواخر زمستان به طوریکه هر قسمت دارای یک جوانه باشد.

عوارض و درمان:

ساقه آبکی و له شده:هوا خیلی سرد و مرطوب و یا خاک گلدانها باتلاقی شده است،شرایط را بازدید و گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و یا اجازه دهید که در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود و سپس ابیاری کنید،اب زیر گلدانی را خارج کنید و اگر اثار امراض قارچی روی ساقه مشاهده شد با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی کنید.(مواظب گلها باشید)

لکه سوخته قهوه ای روی برگها و گلها مشاهده میشوند:حسارت مربوط به اشعه مستقیم افتاب است،گلدان را با نور غیر مستقیم منتقل کنید،برگها و گل های صدمه دیده را قطع کنید.

نوک برگ ها میپیچند و گیاه خود را انداخته است:گیاه خیلیی تشنه است،در تابستان همیشه خاک را مرطوب نگهدارید،به محض خشک شدن سطح خاک گلدان ابیاری را شروع کنید.

برگها خشک میشوند و میریزند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری با جریان ملایم هوا منتقل کنید،هر روز گیاه را با اب سبک و ولرم غبارپاشی نموده و مواظب گلها باشید.

برگها ریز هستند و گلها ظاهر نمیشوند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در  رنج و احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،طبق دستور تغذیه کنید،اگر تعداد برگهای گیاه کاهش یافته است،علت ان تاریکی هوا است و گیاه احتیاج به نور بیشتری دارد تا گلها ظاهر شوند.

برگها زرد میشوند:هوا خیلی سرد و مرطوب است،گلدان ها را به محل گرمتری منتقل کنید و اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود.سپس آبیاری کنید.

گلها بی رنگ و شفاف هستند:در هنگام غبارپاشی گلها را به طریقی محفوظ نگهدارید.

لکه های قهه ای روی گلها مشاهده میشود:خسارت مربوط به غبارپاشی است،در هنگام غبارپاشی گلها را با دست یا قطعه ای کاغذ بپوشانید،برگهای اسیب دیده را از قاعده خارج کنید.

زخم های سیاه روی برگها مشاهده میشوند:قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد  مرطوب است،با سم قارچ کش گیاه را طبق دستور سمپاشی نموده و گلدانها را به محل گرمتر و خنک تری منتقل کنید،غبارپاشی را کم کنید،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود.سپس ابیاری کنید.

زخم های زرد رنگی روی برگها مشاهده میشود:کرم برگ خوار بگونیا عامل ان است،برگها را حدف کنید و اتش بزنید و یا انها را از محل دور کنید،فورا گیاه را با گوگرد طبق دستور هر ماه به مدت سه ماه گردپاشی کنید.

تقسیم و کاشت غده ها:

دو گلدان کوچک زهکش دار را با خاک برگ مناسب انتخاب و هر غده را با چاقوی تیز طوری به دو نیمه تقسیم کنید که هر نصفه دارای جوانه  و ریشه باشد،جهت جلوگیری از فاسد شدن غده ها را با گوگرد ضد عفونی کنید و در گلدان ها بکارید.

زمان گلدهی بگونیای غده ای از اواسط تابستان تا اواخر پائیز است،جهت حفظ غده ها و استفاده از انها به عنوان منبع تکثیر باید در طول زمستان ابیاری را متوقف کنید و اجازه دهید گیاه به استراحت زمستانی برود.

پیاز بگونیا غده ای

پیاز بگونیا غده ای

 

بگونیا غده ای

بگونیا غده ای

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

برای رونق بزم معاشران لاله

گرفته جام می خوشگوار می‌آید

میان باغ به صد لب شکوفه میخندد

که سبزه میدمد و گل به بار می‌آید

دیدگاه های شما

22 پاسخ به "معرفی بگونیا غده ای"

 1. علی گفت:

  Attachment

  با سلام .. میتونم خواهش کنم نام این گیاه و شرایط نگهداری رو بفرمائید و اینکه ایا این گیاه دارای گل هم هست یا خیر …. ریشه اش دارای یک غده یا پیاز بزرگ است …. با سپاس

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام علی خوبی؟ داداش این آماریلیس هست و ازگیاهان معروف حساب میشه توی بخش مربوطه دربارش نوشتم یه مطالعه بکنید

 2. علی گفت:

  بی نهایت سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید