مطالب جالب ۱۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

معرفی گیاهان آبزی روی آبی

بکار بردن گیاه ابزی در اکواریوم

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان عزیز باغ شیشه ای امروز  تصمیم گرفتم یه پست کاربری بذارم درباره نگهداری گیاهان ابزی! 🙂  دو سه سالیه که کشت و کار گیاهان ابزی خیلی رو بورسه و مردم و همکاران استقبال کردن هم در زمینه ی ویواریوم و تراریوم و هم آکواریومی . تحت عنوان پلنت و خیلی سود خوبی هم داره براشون. آبزی ها دنیای گسترده ای دارن و تازه توشون گیاهان گوشت خوار هم وجود داره  ماهی های کوچیک و یاحشرات رو شکار میکنن :))  به سه دسته ی کلی تقسیم میشن، روی سطحی ، میانه و زیر سطحی ، در آكواريوم های دارای ماهی علاوه بر زيبائي, همچنين نوع تعادل زيست محيطي برای ماهيان ايجاد می نمايند ، از جمله اينكه فضولات ماهيان را به عنوان كود مورد استفاده قرار داده و درمقابل اكسيژن داخل آب را تنظيم و به ماهیان برای تولید مثل کمک میکنند . ما گیاهان پرکاربرد هرسه سطح رو در سه مقاله معرفی میکنم و بدیهیه که نیلوفر آبی و غیره شامل این موضوع نمیشن.  امیدوارم به کارتون بیاد با تشکر از خانم  پورسلطان بابت اماده کردن این مقاله .

گیاهان مناسب رشد اکواریوم

آکواریوم گیاهی

گیاهان مناسب برای ویواریوم

ویواریوم

واینک داستان:

نورمناسب گیاه:

دوستان نور خورشید دارای مقدار زیادی اشعه ماورای بنفش است که باعث رشد جلبک و سبزی میگردد. پس بهتر است از  نور مصنوعی جهت آکواریوم‌ها استفاده گردد .لامپ‌های نور سفید یا فلورسنت یا گرولایت مخصوص گیاهان مناسب می باشند.  . شدت نور تابیده زیاد باشد، باعث پژمردگی گیاهان عالی و رشد سریع جلبک‌های میکروسکوپی و کدورت آب می گردد.  نور مصنوعی باید از سطح فوقانی مخزن بتابد تا هر برگی بتواند از آن استفاده کند. چون بعضی شیشه ها اشعه ماورای بنفش را جذب می کنند، باید لامپ‌ها را از بالا در زیر در پوش و در فاصله چند سانتیمتری از سطح آب قرار دهید.  حداقل چند ساعت خصوصا بعد ازغروب آفتاب لامپ‌ها را روشن کرد، ایده آل ترین مدت تابش نور در آکواریوم  بین 8 – 12 ساعت در روز است.

نور مخصوص رشد پلنت

گرولایت مناسب

بستر مناسب آکواریوم :

در آکواریوم تزئینی خاک ریخته نمی شود. میتونید از اکواریوم فروشی ها خاک مخصوص کاشت رو تهیه کنید. خاک استفاده شده حتما الک گردد. هرچه دانه بندی ذرات شن ریز تر باشد حرکت ریشه های رونده کندتر می گردد. در آکواریوم ماهی از ماسه به جای خاک استفاده می شود . ماسه نباید ریز باشد , ماسه ریز بر اثر بهم چسبیدگی موجب خفگی گیاه می گردد. بهترین نوع ماسه , ماسه رودخانه ای می باشد .

ضدعفونی کردن گیاهان:

 قبل از روش شیمیایی میتوان خاک را در قابلمه ریخته و جوشانده تا به خوبی ضدعفونی گردد یا به مدت دو ساعت زیر مشما زیر افتاب تابستان قرار داد تا به خوبی ضدعفونی گردد. استفاده از محلول پرمنگنات پتاسیم رقیق و شستشو با آب تمیز در چند مرحله است. ابتدا گیاه را با آب تمیز شسته و سپس 1 گرم پودر پرمنگنات را در 4/5 لیتر آب حل کنید. آنگاه گیاه را برای ضدعفونی در آن قرار دهید. پس از آن ، گیاه را در یک آکواریوم ضمیمه قرار داده و پس از حصول اطمینان کامل از سلامتی گیاه اقدام به کاشت آن در اکواریوم اصلی کنید.

تغذیه گیاهان آبزی:

مایع با ترکیبات آهن دار:   اگر کود مایع باشه به مقدار ذکر شده در روی بطری رو باید در آب آکواریوم ریخت .

قرص: اگر بصورت قرص باشه باید قرص رو بطور کامل در زیر ریشه گیاه در شن فرو کرد . این قرص ها هیچ ضرری برای ماهی ها نداره و باعث شادابی و رشد زیاد گیاهان میگردد . در کل گیاهان آکواریومی بیشتر نیاز به کودهای آهن دار دارند.  معمولا در آکواریوم هایی که از نور طبیعی استفاده میکنند یا نور شدیدی بهشون تابیده میشود بعد ازمدتی جلبکها و فیتوپلانگتون ها شروع به رشد و فعالیت میکنند و هم آب رو سبز رنگ میکنند و هم اشیاء تزئینی آکواریوم رو بد نما میکنند از طرفی روی شیشه ها و گیاهان و ماسه ها رو هم میپوشونند و آکواریوم رو بد نما جلوه میدند . بعد از یکهفته که از مصرف این قرص گذشت جلبک ها کم کم شروع به از بین رفتن میکنند و آب زلال میشه و سطح اشیا تمیز میشود .

معرفی چند گیاه آبزی پرکاربرد:

لیمنا مینور Lemna minor

در آکواریوم ها این گیاه اغلب بعنوان یه علف هرز محسوب میشود که به سختی باید از آن دوری کرد . ماهی گلد فیش به خوردن این گیاه از روی سطح آب علاقه فراوانی دارد . برگهای آن نرم است و ریشه های نخ وار ضخیمی دارد که در سطح پایین رشد می کند . به نور علاقه دارد و در مجاورت نور تکثیر حاصل می نماید .این گیاه به ندرت گل می دهد .

دارای برگهای ریز و فلس مانند

گیاه لمنا

کاهوی آبی یا پیستا استراتیوتس Pista stratiotes

گیاه بسیار زیبا برای آکواریوم های سرباز و حوضچه های خانگی است که بوسیله ریشه رونده اش به راحتی تکثیر می شود . برای جلوگیری از تسلط و سایه افکندن بر گیاهان دیگر باید آن را هرس نمود. این گیاه که به آن کاهوی آبی نیز می گویند در آسیا – آفریقا و آمریکا یافت می شود. برگهای این گیاه به رنگ سبز تیره است که کرکهای صورتی رنگ آن را می پوشاند. ریشه آن خیلی نمو می کند و رنگ سفیدی دارد. گیاهی است که درفصل تابستان بصورت غیر جنسی تکثیر حاصل می کند و در فصل زمستان می میرد .  این گیاه به وسیله تخم هم پرورش می یابد . ریشه افشان آن محیط مناسبی برای تخمگذاری ماهیها است .

آزولا کارولینیانا Azolla caroliniana

آزولا یک خزه شناور کوچک است که جلبکهای سبز – آبی روی برگهایش وجود دارد . این جلبک قادر است نیتروژن را از هوا جذب نماید و می تواند آن را به مصرف گیاه برساند . یک گیاه زینتی برای آکواریوم های سرباز است که می تواند تمام سطح آب رو پوشانده و از رسیدن نور به گیاهان کف جلوگیری کند پس باید هر از چند گاهی هرس شود.

هیگروریزا آریستاتا Hygroryza aristata

تنها گونه علفی که در آکواریوم استفاده می شود . اگر رشد آن در آکواریوم شدید شود – می بایستی آن را هرس کرد تا از سایه افکندن بر روی سایر گیاهان جلوگیری به عمل آورد .

دارای برگهای پهنی می باشد

هیگروریزا

گیاه آبزی سالوینیا نتنز Salvinia natans

شایدا ین گیاه رو دیده باشید توی آکواریوم فروشی ها ! این گیاه سرخسی شناور است که در صورت وجود نور و مواد غذایی کافی رشد سریعی خواهد داشت . رنگ پریدگی و روشن شدن برگ ها نشانه کمبود اهن  است. لایه نازک این گیاه در سطح آب گیاهان موجود در کف را از گرفتن نور محـروم می سازد .

این گیاه در نور کافی به رشد زیادی می رسد

سالوینیا

فیلانتوس فلویتنز Phyllanthus fluitans

مانند سایر گیاهان شناور این گیاه تقریبا برای آکواریوم های سر باز و جایی که برگهای قرمز و زیبایش در شدت نور زیاد توسعه و رشد پیدا کند مناسب است .کاشت آن با گیاهی با رنگ سبز جلوه ی زیبایی ایجاد میکند. برای جلوگیری از سایه افکندن و تسلط بر سایر گیاهان باید آن را هرس نمود.

این گیاه زیر نور زیاد دارای برگهای قرمز می شود.

فیلانتوس

سالوینیا کوکولاتا Salvinia cucullata

در آکواریومها برگهای کوچک این گیاه اغلب به صورت نا مساوی در سطح آب توسعه و پخش میشود . ولی در نور خوب و مناسب رشد برگهای مخروطی شکلش بسیار نمایان و برجسته است .

سرخس آبی که روی سطح اکواریوم دیده می شود

.. سرخس آبی

ریکسیا Riccia

یکی از گیاهان خوب آکواریوم هستش و به خزه ابی معروف است و هم روی تنه ی خشکیده گیاهان در آب رشدمیکند،و هم مانند یه بوته روی کف آکواریوم !   گیاهی شناور بوده مخفیگاه و مکان مناسبی جهت تخم ریزی ماهیان لابیرنت دار ایجاد می کند. رنگ سبز روشن و پرپشت است. در محیط‌ هایی با گاز کربنیک بالا بهترین رشد را دارد. حباب‌های اکسیژنی روی سر برگ‌ها تشکیل می شود. برای تکثیر آن کافی است تکه ای از آن را قطع کرده و در سطح آب با نور خوب بیاندازید. بهترین روش استفاده از آن قرار دادن و بستن آن روی تکه ای چوب تنه درخت در آب بوده تا فرمی شبیه به درخت را در داخل آب تداعی کند.

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

13 پاسخ به "معرفی گیاهان آبزی روی آبی"

 1. ناصر گفت:

  دست شما درد نکنه. مفید بود

 2. محمد جعفری گفت:

  سلام ؛ راجع به اکایندورس ، کریپتو ، روتالا ، پوگوستمون و … مطلبی بیان نفرمودید . لطفا شرایط نگهداری اینها را هم بفرمایید.

 3. Marjan گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دنبال گل نیلوفر آبی مینیاتوری هستم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  و همینطور گیاه آبزی جادوی سبز یا هیدروکوتیل (البته اسمشو مطمئن نیستم)

 4. محمد امین سنجری گفت:

  سلام جناب مهندس
  وقتتون بخیر
  میشه لطفا بفرمایید نیلوفر آبی از طریق بذر چه مدت طول میشکه به گل بشینه ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ یک سالی طول میکشه چون باید بزرگ بشه و ارتفاع برگهاو تعدادشون به یک مقدار مشخصی برسه تا بتونه تامین گل رو انجام بده

 5. مازیار گفت:

  Attachment

  امیدوارم حالتون خوب باشه مهندس جان. اسم این کاج رو میخواستم اگه بشه بهم بگید.

 6. آتنا گفت:

  وقت بخیر.در باغچه ۵ تا نهال رز رونده و ۲تا امین الدوله و چهارتا پیچ اناری و غیره دارم. که تمام نهال ها یک متر و نیم هستن و دور هر نهالی که کاشتم به عمق خود نهال ماسه ریز ریختم.یک ماهی میشه کاشتم رشد خوبی دارن .اما میترسم مثل سال قبل همه باغچه خراب بشن.(آیا سم پاشی و قارچکشی واسه پیشگیری نیازه؟اگه نیازه کدوم ماه انجام بدم؟چه محصولی رو پیشنهاد میدین؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   با سلام خوبین ؟ ببینید بهتره تغذیه کنید به صور ماهانه با کودای سه بیست و اسیدهیومیک تا ریشه خوبی تولید کنند و با سرما خراب نشن البته اینایی ک گفتین نیاز به یک سمپاشی هم دارن با سموم حشره کش به سرما مقاوم هستند.

 7. اطلس گفت:

  سلام
  گیاه هیدروکوتیلبه چه طریق ابزی کنم غیر از خاک اکواریوم از چه خاکی میشه استفاده کرد ممنون میشم روشی باشه که هزینه اش نصبت به خاک اکواریوم کمتر باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید