مطالب جالب ۴۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ آبان ۱۳۹۴

گل بود به زامبی هم آراسته شد….!!!

گل بود به زامبی هم آراسته شد...!

 

با سلام و روز بخیر خدمت همه بازدید کنندگان محترم، از هر نقطه ی ایران عزیز.مقاله ی “گل بود به زامبی هم آراسته شد”  پس از مشاهده ی تعداد زیادی از گیاهان سمی در سطح شهر و اپیدمی به نام زامبی در چارچوبی محاوره ای و طنز  نوشته شد و هدفش معرفی یه سری گیاهان سمی هستش که ما ممکنه باهاش سروکار داشته باشیم ، برای دونستن بهتر میزان سمیت این گیاهان ،هم  یک زامبی رو معیار قرار دادیم و تفاوتها و شباهت هاشونو مقایسه کردیم باهم:

مثلا هر دو وحشی هستند! مثلا حواست نباشه میکشنت! هر دو نوعی سم رو وارد بدنت میکنند! هر دو میتونن تکثیر بشن، زامبی با گاز گرفتن دیگران و گل سمی با گلدهی و بذر! هر دو به تغذیه نیاز دارن یکی از آدما و اون یکی از آب و خاک،هر دو از قصد و آگاهانه میکشنت! از هر دو باید دوری کنی!

تفاوت هایی هم دارن مثلا این که ادما گل سمی رو گاز میگیرند و میخورند ولی این زامبی هستش که آدما روگاز میگیره و میخوره! یکی آزاد میچرخه و اون یکی زمین گیر شده! ازین نظر میشه با زامبی فلج مقایسش کرد &#۱۲۸۵۵۹;

زامبی از اول قاتل نبوده ولی گل سمی از اول قاتل بوده! گل سمی زیباست ولی زامبی زشت و ترسناک! همیشه زامبی میاد سراغ شما ،ولی این شما هستید که میرید سراغ گل سمی.زامبی رو باید بزنی تو سرش تا از بین بره ولی گل سمی رو میتونی ساده از ریشه بکنی!!زامبی رو ببینید فرار میکنید ولی گل سمی رو نمیشناسید که بخواید فرار کنید!! ازین نظر گل سمی از پشت به شما خنجر میزنه و میتونه خطرناک تر از یه زامبی باشه! در هر صورت زامبی رو خنجر رو از رو بسته ولی گل سمی از یه زامبی خیلی بدتر میتونه به شما ضربه بزنه!

 

گیاهان زیر به طور معکوس از سمی ترین طبقه بندی شده و البته جای گلهایی مثل داودی و نرگس و سنبل ه خالی هستش

به امید آشنایی شما دوستان با گیاهان سمی و زامبی های شهرمان …..ارادتمند شما، سجادی….

 

زامبیلا

زامبیلا

 

۱۴-گل دیفن باخیا Dieffenbachia sp

 

گل دیفن باخیا

گل دیفن باخیا

 

این گل زیبا به طور وسیعی در کشور تولید میشه و همه ما در منزل حداقل یه بار اون رو داشتیم.میگن بچه رو در uرض 1 دقیقه و بزرگارو در عرض 15 دقیقه میکشه! .گیاه زیباییه، نگهداریش راحته هوا رو تصفیه میکنه و سمی بودنش دلیل بر دوری کردن ازش نیست، اما!!! اما وای ازون روز که یا یه تیکه برگشو بچه اشتباها ببلعه !! توی سلول هاش اکسالات کلسیم داره و موجب لالی و ورم مفاصل میشه تا حدی که ورم باعث مسدود کردن جریان خون و راه تنفس و خدای نکرده موجب جرح و مرگ میشه. نسبت به بقیه لیست سمیت کمتری داره، مثه این میمونه که یه زامبی کمی چپ چپ نگات کنه ، شما فقط باید بری و  وانستی!

 

 

۱۳-آقونیطون (گونه ای ازتاج الملوک) Aconitun sp

 

آقونیطون

آقونیطون

 

دوستان این گیاه زیبا نوعی تاج الملوک هستش که تو ایران خدا رو شکر کمتر پیدا میشه.قدیمها ازین گیاه برای سمی کردن نوک پیکان کمان در شکار استفاده میشده. به خاطر داشتن سم “آقوتینین” مصرف ناگهانیش موجب بروز زوال معده و قلب میشه. البته خود گیاه تاج الملوک هم سمی هستش ولی تا حد این گونه کشنده نیست.

 

 

۱۲- انگشتدانه Digitallis Purpurea

 

انگشتدانه

انگشتدانه

 

این گیاه سمی ،گلی زیبا از خانواده ی پلامباجیناسه و گیاهی دوساله هستش. قدش بلند میشه و گلها در انتهای شاخه سبز میشه گلهای زیبا و درشتی داره و همین زیبایی گول زننده هستش که میتونه به یک پایانی زشت تبدیل بشه..درضمن ازش داروهای قلب هم تهیه میشه..

 

۱۱- موگه Convallaria Majalis

 

موگه

موگه

 

هیچ کس فکرش رو نمیکنه که این گل زیبا ودوست داشتنی در دل خودش چه سم مهلکی رو جا داده.،.این گیاه سایه دوست، چند ساله و زمستان گل حاوی ۳۸ نوع ماده سمی در تمام نقاط بدنش هستش که میتونه علاوه بر عوارض جانبی در نهایت منجر به کاهش ضربان قلب و مرگ بشه. سم ” کونوالاتوکسین” از سموم مهم این گل زیبا و دوست داشتنی هستش …به تازگی این گل وارد ایران شده و در نهالستانی در کرج به فروش میرسد.

 

 

۱۰ -شیپور فرشته یا Brugmansia sp

 

شیپور فرشته

شیپور فرشته

 

دوستان خدا رو شکر این گیاه کمتر تو ایران پیدا میشه و اشنایی با اون در حد دوری و دوستی هستش. توی خارج به عنوان سبد گل و آویز استفاده میشه.البته قرار نیست که ما هر گلی رو که میبینیم گاز بزنیم ولی محض احتیاط گلهای خوشگل همیشه سمی تر هستند.این گل زیبا هم تمام قسمت هاش سمی هستش،حاوی زهر “اسکوپولامین” هستش که طبق میزان مصرف، باعث فلج عضلات،سرگیجه و تپش قلب و در نهایت مرگ میشه.

 

 

۹-ریشه مار Ageratina Altissima

 

ریشه مار

ریشه مار

 

جوشوندن شیر گاو واقعا ضروری هستش مخصوصا وقتی ندونیم که گاو ها یا گوسنفدامون از این گیاه به دلیل خوش خوراک بودن تغذیه کرده.این گیاه به دلیل داشتن سم “ترمتول” باعث بروز مریضی مسمومیت شیری میشه و وقتی ما شیر رو مصرف کنیم بدون جوشاندن، دچار خدای ناکرده لرزش ،تهوع، و در نهایت مرگ میشیم.این گیاه خیلی خطرناک هستش به خاطر انتقال سم به انسان از طریق گوشت گاو .و متاسفانه مرگ های زیادی از جمله مرگ مادر آبراهام لینکلن به خاطر مصرف شیر یا گوشت آلوده توسط این سم بوده (غصه ننه ی آبراهام لینکلن هم باید بخوریم)

 

 

۸-تاتوره Datura sp

 

تاتوره

تاتوره

 

خب خوشبختانه این گیاه مهلک فت و فراوون در بلوارها و باغچه های جلوی مغازه ها و خونه ها وجود داره و به داشتن همچین گیاه سمی در کشورمون افتخار میکنیم(افعال معکوس &#۱۲۸۵۱۸; ).در میزان سمیت این گل همین بس که در هندوستان ازش به عنوان گیاه خودکشی استفاده میشه.گلهای شیپوری بزرگی داره و از خانواده ی معظم گوجه فرنگی محسوب میشه.حتی اگه زنبور عسل روی گل این گیاه بشینه و شهد اون رو تبدیل به عسل کنه باز مصرف اون باعث پیوستن به ملکوت اعلا میشه.پس زنبور دارها و باغدار ها اگه این گل زیبا رو در باغ دیدن سریع با بیل از ریشه بکنندش.همسایه و کاسبای محل هم با دیدن اون مراقبش باشن!! حتما مجبور به کندن یا مثه زامبی گاز گرفتنش نیستید فقط مراقب باشید.

 

 

۷-چشم خرچنگی abrus precatorius

 

چشم خرچنگی

چشم خرچنگی

 

این گیاه زیبا بومی اندونزی هستش و در اون مناطق از چوبش برای ساخت تبل و ابزار موسیقی و لهو لعب و فسق و فجور استفاده میشه و واسه خاطر داشتن سم ” آبرین” در صنایع نظامی برای تولید مواد بیو تروریسم و بمب های شیمایی ازش استفاده میشه (درمانی هم نداره!)….امان از روزی که کسی نادانسته دونه هاش رو بخوره یا به نوعی هزم بشه در بدن…اون وقته که سم “آبرین” وارد عمل میشه و از ساخت ریبوزوم در سلول ها جلوگیری کرده و فلج اعضا به مرور و نهایتا مرگ رو به همراه داره.

 

۶-سیبچه ی مرگ Hippomane mancinella

 

سیبچه ی مرگ

سیبچه ی مرگ

 

دوستان عزیز این درخت از خانواده ی فرفیون ها یا شیرسگ سانان هستش و میوه هایی شبیه به سیب داره، واسه همین به سیبچه معروفه…این خانواده کلا توی ساقه و برگ ها شیره ی سفید رنگی وجود داره کلا برای پوست خوب نیست چه سمی و چه غیرسمی….ولی این درخت یکی از سمی ترین درختان در دنیا هستش چزا که هر عضو از درخت دارای سمی به خصوص بوده که هنوز برخیش شناسایی نشده! حتی نشستن زیر درخت در روزهای بارونی هم باعث تاول زدن پوست میشه! شیره ی سفید اون هم به واسطه ی سم ” فوربول” باعث اگزما و التهاب پوستی میشه.همینطور خوردن میوه های سیب مانند اون هم باعث اسهال و تهوه و استفراغ میشه.بومیان منطقه ازین سم برای زهری نمودن پیکان استفاده میکنند.

 

۵-خرزهره Nerium Oleander

 

خرزهره

خرزهره

 

زهرش خر رو از پا در میاره….این معنی اسم این گیاه در فارسی هستش.گیاه زیبای خرزهره که همه جا کاشته میشه حتی در حاشیه بزرگراه ها و پارکها و گیاه خیلی سمی هستش.گلهای اون روی شاخه های سال جاری درمیاد و خیلی هم معطر و مقاوم به خشکی و تشنگی هستش.ازین نظر خیلی خوبه که میشه اون رو در جنوب کشور کشت کرد. ولی از نظر سمیت دسته کمی از بالایی نداره و همه جاش سمیه چه برای انسان و چه برای حیوانات…دارای سم ” گلیکوزید قلبی” هستش. خدای ناکرده مصرف یا خوردن قسمتهای این گل موجب ایست قلبی میشه…..پس از کاشتن این گل زیبا و فریبده در نقاطی به جز نقاط کور ، و بزرگراه ها و حیاط خلوت ها جدا بپرهیزید.

 

۴- شابیزک Atropa Belladona

 

شابیزک

شابیزک

 

شابیزک دوستان جز یکی از سمی ترین گیاهان در مشرق زمین هستش و به خاطر داشتن سم” آتروپین” به این نام مشهور شده…دارای میوه های زیبا و خوشمزه هستش و به همینخاطر برای بچه ها خیلی جذابه. خوردن 2 عدد از میوه های زیبا باعث مرگ شخص میشه و همینطور سمی ترین جای گیاه ریشه های اون هستند که از عوارض اون اتساع مردمک چشم،تار دیدن چشم، عدم داشتن تعادل سردرد و تهوع و غیره از بین رفتن خواص شناختی مثل یادگیری و حافظه هستش. البته این شروع کار بود، بدترین جای کار اونجاست که اعصاب ارادی مثل تنفس، عرق کردن ، تپش قلب رو از دست میدید.

 

۳-درخت خود کشی Cerbera odollam

 

درخت خودکشی

درخت خودکشی

 

این درخت دقیقا مثل اینه که شب خوابیدی یهو یه زامبی ول میدن تو اتاق روت !! دوستان عزیز این درخت هم برای ترور و یا خودکشی استفاده میشه. کلا اسم این درخت درخت خود کشی هستش از همین خانواده خرزهره خودمون هستش و ازون هم سمی تره…سمی داره به اسم “سربرین” این سم باعث اخلال در کانال جریان کلسیم در ماهیچه های قلب میشه و در دزهای بالا موجب ایست قلبی خواهد شد…داخل غذا طعمی مشابه فلفل رو میده به همین خاطر برای ترور کردن یا کشتن کسایی که دوسشون ندارید خیلی خیلی مناسبه…در کل درختیه که بیشترین استفاده رو برای خود کشی نسبت به بقیه درختها داره….

 

۲- شوکران زهرآلود Conium Maculatum

 

شوکران زهرآلود

شوکران زهرآلود

 

دوستان گیاه معروف شوکران زهرالود همون قاتل فیلسوف معروف سقراط هستش.در یونان باستان ازین سم برای اعدام و کشتن افراد استفاده میشد.سقراط هم بعد از دستگیری چیز خورش کردند و در نهایت افقی شد &#۱۲۸۵۵۹; این گیاه سمی اگه تا حد چند برگ کوچیکش خورده و بعد هزم بشه متاسفانه قربانی رو دچار فلج تدریجی میکنه.این گیاه به دلیل داشتن سم مهلک ” کونین” که 0.1 گرم اون کشنده هستش، بسیار گیاه خطرناکیه. البته سموم دیگه ای هم مثل “پیپریدین” داره. این گیاه اثر اولیش روی اعصاب مرکزی هستش و به مرور از پا شروع میکنه به فلج کردن تا بالا . همینطور کبد رو هم ازکار میندازه. متاسفانه بومی ایران هم هست و شناسایی این گیاه برای کوهنوردان و طبیعت گردان خیلی توصیه میشه.

 

 

۱- کرچک Ricinus Communis

 

کرچک

کرچک

 

خب دوستان حتما همتون این گل رو در خیابان یا کوچه دیدید! مثه این میمونه که یه گله زامبی محاصرت کنند و هیچ راه فراری نداری ، …. ایشون رکورد دار کتاب گینس در زمینه سمیت هستش…میشه گفت سمی ترین گیاه موجود در دنیا هستش و دونه های اون اگه به اندازه 4 تا 8 عدد بذر این گل میتونه منجر به مرگ بشه و جالب اینکه درمانی هم نداره!!. همون سمی هستش که به عنوان بیو تروریسم ازش استفاده میشه و همون سمی هستش که در دوران دفاع مقدس تو بمب های شیمیایی ازش استفاده میشده! خوردن بذر این گل اول باعث سوزش دهان و گلو، درد معده ، اسهال خونی و در نهایت راحتی میشه  متاسفانه ماهم بذر این گل رو توی فروشگاهمون داریم 😎  😎

برای خرید بذر این گل کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

42 پاسخ به "گل بود به زامبی هم آراسته شد….!!!"

 1. بیژن عبدالملکی گفت:

  Attachment

  سلام
  چطور میتوان رنگ روی سانسوریا که گلف روش های رنگ میکنن رو پاک کنم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید تا حالا امتجان نکردم برای پاک کردنش ! فکر نکنم بشه پاکش کرد بدون درد و خون ریزی گل !

 2. من هیچوقت فکر نمیکردم اینا اینقدر خطرناک باشن.

 3. نرگس گفت:

  سلام میخواستم اسم این گیاه رو بدونم وقتی دیدمش یه حس بدی داشتم انگار به نظرم سمی میومد؟

 4. مهدی گفت:

  سلام خیلی ممنون از مطالب آگاهی بخشتون.به نظرم باید اسم نرگس و لاله و گیاه غاز رو هم ذکر میکردین.بعضی ها رو هم دیدم که در کمال خوش شانسی از دست سم کرچک وحشی جون سالم به در بردن!

 5. ناشناس گفت:

  عالی بود مخصوصا قسمت مقایسه با زامبی خیلی خنده دار بود ممنون ولی درخت سیبچه ی مرگ رو باید اولین گیاه می گذاشتین و بیشتر در موردش توضیح می دادین چون سمی ترین گیاه تو کل جهان هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید