گل های آپارتمانی ۲۰۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۷ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل شیپوری

گل شیپوری

نام انگلیسی

Arum lily /Calla lily

نام علمی

Zantedeschia spp./ Richardia spp

فارسی رایج

شیپوری

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

30000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

آفریقای جنوبی

سلام عرض میشود خدمت همه دوستان و علاقه مندان به گل و گیاه.بنده سجادی هستم افتخار دارم با یه مقاله دیگه در خدمتتون باشم.دوستان در زمینه این گل من تجربه های ناموفقی دارم ،چرا که  این گل گلیه که نیاز به تجربه بالا و ازهمه مهمتر پاسیو و یا گلخونه داره که حالا بنده اونموقع در اختیار نداشتم.اگه گول ظاهرش رو خوردی و خواستی بخریش حرفی نیست،فقط یادت باشه باید پاسیو داشته باشی چون بسیار طالب رطوبت و هوای شرجی هستش.توی شمال و جنوب راحت میشه نگهداری کرد ازش و موردی نداره.خب دوستان بگذریم ،این گل  بومی نواحی آفریقای جنوبی است. دارای ریزوم های ضخیم و دمگل قوی و بلند است. گل ها شبیه شیپور بوده و نظیر تمامی گیاهان تیره Araceaeگل آذین آن چمچه است. براکته ای که خوشه گل را احاطه کرده، Spatheو خوشه گل را Spadixگویند. گیاهی است دائمی و گرمسیری که دارای گل های منفرد می باشد. برگ های تیرکمانی و دمبرگ طویل دارد و بسته به گونه، شکل دمبرگ ها متفاوت است. شیپوری دارای 7 گونه و 3 زیر گونه است که آن ها را به دو دسته تقسیم می کنند.

۱.  گیاهانی که همیشه سبز بوده و گل های دارای اسپات سفید آن ها، در زمستان ظاهر می شود.

شیپوری

شیپوری

۲.  گیاهانی که خزان کننده بوده و گل های دارای اسپات رنگی آن ها در تابستان ظاهر شده و در زمستان پژمرده می شود. طبیعت همیشه سبز یا خزان دار بودن آن بستگی به محل و بارندگی دارد. در انواعی که در تابستان خزان دارند در صورت کاشت در مناطق با بارندگی تابستانه در زمستان خزان می کنند.

شیپوری

شیپوری

    Z. aethiopica از دسته اول است که در ابران به صورت همیشه سبز می تواند رشد کند اما در تابستان با گرم شدن هوا، با کـاهش آبیاری گیاه را به خزان و خفتگی می برند و در پائیز دوبـاره آبیاری از سـر گـرفته می شود. با این کار گل بهتری در فصل بعد تولید می شود.

    دسته دوم شامل Z. elliottiana(زرد تا طلایی)، Z. rehmanii(قرمز تا صورتی) و Z. alnomaculata(سفید تا زرد کمرنگ با رنگ بنفش در پایین بخش داخلی) است.

 

گلدهی

 

      Z. aethiopica به ظاهر فاقد خواب واقعی بوده و در صورتی که دما در تابستان زیاد بالا نباشد و رطوبت کافی برای آن فراهم باشد، می تواند به طور دائمی گل بدهد. وقتی دما بالای °C19 باشد و یا به  °C21 برسد گلدهی کاهش یافته و در نهایت متوقف می شود.

    گونه های رنگی و دو رگه های آن ها فقط یک بار در سال گل می دهند. وقتی ریزوم دو رگه های رنگی دریافت می شود، باید در شرایط خشک و دمای  °C8 و رطوبت نسبی 70 تا 80 درصد انبار شود. در دمای  °C8 که تنفس و تعرق کاهش می یابد تا 6 ماه می توان ریزوم ها را انبار کرد. دماهای بالا مثلا  °C13 می تواند برای انبارداری کوتاه مدت استفاده شود.

    از دست رفتن نسبی آب در طول انبارداری، به ظاهر برای برطرف شدن خواب در هیبریدهای رنگی لازم است.

 

نیازها

 

    نور:به جز در تابستان، نور مستقیم می خواهد و به طور کلی به نور متوسط نیاز دارد. شدت های زیاد و یا کم نور باعث کاهش شدت رنگ اسپات می شود. اگر نور خیلی کم باشد، برگ ها و دمگل بسیار طویل شده و در اثر وزنشان خم می شوند و منظره ناخوشایندی پیدا می کنند. از نظر طول روز، شیپوری روزخنثی است و گلدهی آن تحت تأثیر فتوپریود قرار نمی گیرد.

    دما:گیاهی است گرمسیری و به سرما حساس است. دمای مناسب برای Z. aethiopicaدر روز °C16 –20 و در شب °C16 و برای گونه های رنگی در روز °C18 –21 و در شب °C13 است.

    خاک:خاک مناسب آن مخلوطی از ۳ قسمت خاک باغچه و ۲ قسمت کود دامی پوسیده است. برای جلوگیری از پوسیدگی ریزوم ها، خاک باید زه کشی کافی داشته باشد.

    کود:مصرف کود اوره و یا سولفات آمونیوم برای گلدهی خوب شیپوری توصیه می شود.

    آبیاری:بستر Z. aethiopicaدر تمام دوره تولید باید مرطوب نگه داشته شود. ولی در انواع رنگی به منظور کنترل بیماری باکتریایی Erwiniaباید فقط به اندازه نیاز آب داده شود.

 

افزایش

 

    شیپوری با بذر و تقسیم ریزوم قابل افزایش است. با بذرکاری این گیاه پس از 2 تا 3 سال به گل می رود.   Z. aethiopicaبه طور معمول به وسیله تقسیم بوته زیاد می شود. Z. elliottiana، Z. rehmaniiو      Z. alnomaculataبه وسیله بذر افزایش می یابند.

    تقسیم ریزوم: این گیاه دارای یک ریزوم گوشتی است که ریزوم های کوچکتری در اطراف خود تولید می کند که از آن ها جهت افزایش استفاده می شود. به طور معمول هر چه ریزوم ها درشت تر باشند، گل ها نیز بزرگتر خواهند شد. در ماه های تیر و مرداد که ریزوم ها به حالت خفته در می آیند و رشد و نمو کاهش می یابد، گلدان ها را در سایه قرار داده و سپس گیاه را از خاک خارج و ریزوم را تقسیم می کنند و پس از گندزدایی با قارچ کش در گلدان کشت می کنند. در این زمان نیاز آبی گیاه بالا است و نباید از آن غفلت کرد.

    باغبانان از ترس آلودگی به عوامل بیماری زای خاکزی، شیپوری را در گلدان می کارند ولی می توان خاک ار گندزدایی کرد و بوته ها را به فاصله cm70 در زمین کشت کرد.

 

بذر گل شیپوری

بذر گل شیپوری

ریزوم شیپوری

ریزوم شیپوری

 

برداشت ریزوم

 

    ریزوم ها زمانی که گیاه پژمرده شد باید برداشت شوند. پوست ریزوم ها بلافاصله بعد از برداشت، ترد و نازک بوده و به پوسیدگی نرم بسیار حساس هستند. بنابراین، باید با احتیاط با آن کار شود و زمانی که خاک خشک و دما حدود 20 درجه سانتی گراد بوده و ریزوم ها رسیده اند از زمین خارج شوند. قبل از شستشو توصیه شده که به مدت یک شب رها شوند تا پوست سفت شود. بعد از شستشو ریزوم ها را باید روی توری های سیمی ریخته و با تهویه سریع، سطح آن ها را خشک کرد. به علت پوست نازک، نیاز به ترمیم دارند که این عمل به مدت 2 تا 3 روز در اتمسفر تهویه شده و ترجیحا در دمای 20 تا 25 درجه انجام می شود. برگ های متصل به ریزوم نباید جدا شده و باید اجازه داد که در زمان ترمیم پژمرده شوند. ترمیم در مزرعه در مناطق خنک به علت آسیب رسیدن به ریزوم ها در اثر سرما، توصیه نمی شود.

    برداشت گل:گل ها را درست پیش از اینکه اسپات شروع به برگشتن به طرف پایین بکند، برداشت می کنند. در برداشت، ساقه گل شیپوری را به جای بریدن با بالا می کشند تا قطع شود. اما در بعضی منابع گفته شده که بهتر است بریده شود. پس از برداشت، باید به مدت ۶ –12 ساعت در محلول سوکروز 2 درصد حاوی مواد گندزدا قرار گیرد تا از شکاف خوردن ساقه و یا خم شدن آن جلوگیری شود.

    نگهداری:گل ها را در انبار °C4 به مدت یک هفته می توان نگهداری کرد.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

من اگر خارم و گر گل چمن آرایی هست

که از آن دست که او می‌کشدم می‌رویم

دوستان عیب من بی‌دل حیران مکنید

گوهری دارم و صاحب نظری می‌جویم....

دیدگاه های شما

201 پاسخ به "معرفی گل شیپوری"

 1. شهلا گفت:

  سلام آقای سجادی خویین؟برگای گل شیپوریم سبز هستن و تازه اما بعد از باز شدن برگها شروع میکنن ب جمع شدن رو به پایین جمع جمع میشن علتش چیه؟ کنار پنجره هم هست نورشم کافیه

 2. شهلا گفت:

  خواهش میکنم جواب بدین ساقه های باریک و بلند میشن که بر اثر خم شدن زیاد خود ب خود میشکنن جوانه ها هم باریک و ضعیف برگها جمع میشن رو به پایین و کلاشکلشون رو از دست میدن کنار پنجره هست نورش عالیه به موقع هم آب و اسید هیومیکم میدم اما باز این مشکلات رو داره روز اول که خریدمش پیش گلفروش ایقد خوشگل و پربرگ بود با ساقه های ضخیم وبرگای سبز و خوش فرم اما روز ب روز ایجور شد پیش من

 3. رضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  یه ریزوم و یه مقدار هم بذر گل شیپوری دارم. کی و تحت چه شرایطی میتونم بکارمشون؟ دمای محیطشوم چقدر باشه و چقدر آب بدم؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ الان وقت کاشت ریزوم هست و بذر رو هم میتونید بکارید توی گلدون و خاک هلندی و ضدعفونی کنید و یه مشما روی درب گلدون بذارید تا رطوبت باعث جوانه زنیش بشه.

   • رضا گفت:

    ممنونم
    گلدوناشو بیرون خونه توی هوای آزاد بزارم یا تو خونه پشت پنجره جنوبی؟ (دمای خونه هم روی ۲۰ هست)

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ فعلا توی اتاق باشه تا سرما برطرف بشه و بذارید بیرون محیط تهویه دار…

     • رضا گفت:

      سلام
      ممنون از راهنمایی های عالیتون
      ریزومها جوونه زدن
      نیاز به نورآفتاب مستقیم دارن یانه؟
      توی این مرحله چه کودی براشون بهتره؟

 4. فاطمه گفت:

  سلام
  برگ گل ها شروع به زرد شدن کردن
  نمیدونم هفته ای چندبار بهشوخن آب بدم به علاوه بالکنم جنوبیه مشکلی نداره بذارم تو بالکن؟

 5. میلاد گفت:

  سلام
  ببخشید از کجا میتونم ریزوم گل شیپوری رو تهیه کنم؟
  شما دارید؟

 6. جابر حبیبی گفت:

  سلام…بذری که در بالای گیاه بوجود میاد چه زمانی باید کاشته شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید