گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۱,۰۳۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل سانسوریا

نام انگلیسی

زبان مادر شوهر mother in laws tongue

نام علمی

Sansevieria trifasciata

فارسی رایج

سانسوریا

فارسی اصیل

دراژا (درازا)،اشاره به دراز و بلند بودن برگها

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

750000

از خانواده

Asparagaceae

خاستگاه

نیجریه و کونگو

 

سلام دوستان با یه گل دیگه درخدمت شما هستم،سانسی وریا ، از جمله گلهای بسیار مناسب و مقاوم دفاتر اداری بانکها کارخونه ها و غیره ،میشه با گلهای آگلونما در یک باکس ترکیب بشه و بسیار زیباتر خواهد شد ،برگهای بلند و کشیده ی آن نگاه را به سمت بالا هدایت کرده و برای تاکید  کنار ستون ها زیبایی خاصی دارد. به نور کم وآب کم خیلی مقاوم هستش یکی از گیاهان رایج در خانواده هاست،اخیرا گونه های جدید آن به صورت لوله ای همراه یک مخمل رنگی چسبیده شده با نوک آن وارد بازار کشور شده است و به قیمت بالایی به فروش می رسد،  در واریته ابلق به علت ابلق بودن برگها به نور بیشتری احتیاج دارد،آبیاری بیش از اندازه مخصوصا در زمستان باعث پوسیدگی قاعده برگها میشود،گیاهی است مناسب برای کاشت گروهی و مقایسه اندازه و رنگ برگها با یکدیگر.

 

سانسی وریا لوله ای

سانسی وریا لوله ای

 

نیازها:

 

نور: گرچه به نور کم مقاوم است ولی نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است.

دما:   اگر چه در زمستان تا درجه حرارت 10 درجه سانتی گرادی را تحمل میکند،ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل 16 است،در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان 24 درجه.

آبیاری:  بین دو آبیاری خاک خشک شود و خشکی خاک را میتواند تا حدی تحمل کند ولی خشکی زیاد باعث چروکی برگها می شود.

رطوبت: نیاز رطوبتی کمی دارد،به غبارپاشی احتیاج نیست.

تغذیه:   هر دو هفته یکبار کمبود عناصر در خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست بهترین خاک این گیاه است.

تعویض گلدان :گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح میدهد،گلدان را عوض کنید،مگر اینکه در حال ترکیدن باشد و سه سال یکبار عمل تعویض را انجام دهید،خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.

تمیز نمودن برگها:برگهای غبارالود را با پارچه و با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

تکثیر: تقسیم ساقه های زیر زمینی و جدا کردن پاگیاه در بهار به ویژه نژادهای ابلق،گرفتن قلمه برگ به قطعاتی در حدود ۸ سانتی متر و ریشه دار کردن انها در خاک کاکتوس

 

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند :نور کافی نیست،و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نموده و یا کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه مصنوعی هر سه هفته یکبار جبران کنید.

زخم های قهوه ای روی برگها نمایان شده اند: ابیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و پس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

برگها قهوه ای گشته و خشک میشوند :گیاه تشنه و هوا گرم است،گلدان را ابیاری کنید و به محل خنک تری منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حاشیه انها جویده شده است :هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید.

برگهای جدید نرم و ابکی هستند و می افتند :تغذیه بیش از اندازه است،تغذیه مصنوعی را متوقف کنید تا برگها سفت شوند،با نصف میزان توصیه شده کافی است،در پائیز  و زمستان تغذیه لازم نیست.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند :حشره افت عامل است،با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

حاشیه برگها دارای لکه های قهوه ای و خشک شده است: برگهای گیاه با شیشه گرم در ارتباط است،ان را جابجا کنید.

نقاط قهوه ای زنگ مانند روی برگها مشاهده میشود :از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با پارچه یا اسفناج تمیز کنید.

برگها سیاه رنگ شده و ابکی هستند: یخ زدگی عامل ان است،در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

بگرها از قاعده میپوسند :خاک باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،ابیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید،زهکش را بازدید نمایید.

 

طرز تهیه قلمه برگ:

 

الف)قطعات دو و نیم سانتی از برگهای سالم برش دهید.

ب)قطعات را تا نصف ان در خزانه شنی تهیه شده فرو کنید.

ج)خزانه را ابیاری کنید و جهت تامین رطوبت با پلاستیک بپوشانید،پس از ظهور ۲-۳ برگ از هر کدام از قطعات درون گلدان های کوچک کاشت کنید.

پس از بالغ شدن گیاه از کنار برگها ساقه گلدهنده ای خارج میشود که گلهای ریز زرد رنگ و زیبایی در انتهای ان قرار دارد.

قلمه زنی سانسی وریا

قلمه زنی سانسی وریا

 

نکته:

 

ترکیب این گیاه با اگلونما صحنه ی زیبایی ایجاد میکند زیرا این گیاه بصورت نیمه چتر دید را به سمت پایین در دور تا دور گلدان و سن سی ویرا به صورت عمودی  دید را به سمت بالا هدایت میکند و اگر از پوتوس  هم به عنوان گل آویز در کنار اگلئونما استفاده شود منظره دلفریبی به اتاق میدهد!

سانسیوریا ابلق

سانسیوریا ابلق

 

گل سانسوریا

گل سانسوریا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

گوهر پاک بباید که شود قابل فیض

ور نه هر سنگ و گلی لؤلؤ و مرجان نشود

اسم اعظم بکند کار خود ای دل خوش باش

که به تلبیس و حیل دیو مسلمان نشود....

دیدگاه های شما

1,038 پاسخ به "معرفی گل سانسوریا"

 1. نگین گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر🌺🌱🌺🌱
  استاد برگ سانسوریام انگار ک چروک شده دقت ک کردم ودستم به برگاش میزنم مثه همیشه نیس یکم نرمه دلیلش چیه؟

 2. ندا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  میشه بگید چه کودی برای سانسوریا سبز و سانسوریا ابلق مناسبه؟
  کود سه بیست مناسب هست یا کود دوازده دوازده سی و شش؟

 3. محبوبه گفت:

  سلام جناب مهندس ببخشید که دوباره مزاحم میشم.باید سم دیازینون و کارباریل رو با هم مخلوط کنم و توی گلدونا بریزم؟ و یه سوال نامرتبط هم دارم.برای مشاوره زعفران باید چیکار کنم؟

 4. غزال گفت:

  سلام برگهای گیاه من خیلی بلند شده و زیباییشو از دست داده ضمن اینکه سنگین هست و کج میشه, اگر برگشو کوتاه کنم رشد میکنه?یا جای قیچی برای همیشه میمونه?

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام غزال جان خوبی؟ بهتره گلدونشو عوض کنید و خاک سنگین تر استفاده کنید تا جلوی افتادگی برگ رو بگیره ! قیچی نکنید زشت میشه گلتون

 5. نگین گفت:

  آقای سجادی برا پشه ی گلام چیکار کنم؟😣
  پشه ریزه…سیرودارچین وزغالم استفاده کردم بی فایدست
  سم بزنم میترسم گلام ضعیف بشن!

 6. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس.زیر گلدون سانسوریام یه حالتی شبیه غبار یا کپکی شده! مشکل از چیه؟ تا حالا چنین چیزی ندیدم تو گلدون.
  البته من ۱۰ روز پیش یکم کودگرین انرگیل دادم که ریشه هاش زیادتر بشه بلکه پاجوش بزنه🙄. ممکنه به این خاطر باشه؟ چیکارش کنم حالا؟

 7. گل دوست گفت:

  Attachment

  گل دوست سلام جناب مهندس سجادی منسالهاست که ازتعداد بسیار زیادی حدود سی چهل تا از ان اع گیاهان نگهداری کرده ام وتقریبا هیچ. وقت مشکلی نداشتم تا اینکه منز لمان را عوض کردیم ومتاسفانه گیاهانم کمکم ازبینرفتند مثل دیفن وءکلونما وسانسوریا ابلق وبنسا وبرگ بیدی والوورا وعیره منزل جدید ما نور کم هست وتنها سر ظهر نور خوب می تابد سوال من از شما این است که من یک سانسوریا ساده هم دارم قبلا تو گلدون پر بود وبرگ های سالمی داشت اما چند وقتی هست ان هم برگهای جدیدش کوچک می شود واز پایین ساقه خشک میشود چند بار خواستم تکثیر کنم اما تو گلدون نگرفت می شود بپرسم ایا راهی برای نجاتش هست واینکهلطف می کنید چند گیاه سایه دوست را معرفی کنید ممنونتان میشم

 8. مریم گفت:

  سلام برگهای جدید سانسوریا کوچک است و از همون ابتدا به بیرون فر می خوره. باوجود کوددهی انگار ضعیفه. کنار اتاق پذیرایی و بدون نور آفتاب هست. دوتا از برگهای بزرگش یک دفعه چروک و زرد شد. برگهای دیگرش چندتا لکه های قهوه ای دارد. ممنون اگر راهنمایی بفرمائید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید