گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۱,۲۹۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

معرفی گل آگلونما

آگلونما سیلور

نام انگلیسی

Chinese evergreen

نام علمی

Aglaonema treubii

فارسی رایج

آگلونما

فارسی اصیل

نخشید،نخ درخشان(نخ+شید=درخشان)اشاره به معنی لاتین آن

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

35000 الی 40000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا

آگلونما بسیار بسیار گیاه مناسب برای ادارجات ، دفاتر خدماتی ، بانک ها ، منازل ، وکلیه نقاط تاریک و شرایط سخت.گیاهی است از خانواده ی آراسه به علت وضع برگ ها و انبوه بودن آنها در اتاق های کوچک جلوه بیشتری دارد،مخصوصا اگر در گلدان های گرد و دایره ای کاشته شود.ساقه های کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف،نیزه ای شکل و خم شده به طرف پائین با طول ۱۲-۱۵ سانتیمتر مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارند،کاشت مخلوط این گیاه آپارتمانی با گیاهان مختلف در داخل یک گلدان مقایسه جالبی در شکل برگها ایجاد خواهد کرد،در برابر نور کم مقاومت خوبی دارند.

 

نیازها :

 

نور:اتاق های قسمت شمالی ساختمان بهترین شرایط نوری این گیاه را تامین می نماید.تحمل نور متسقیم آفتاب را ندارد.

دما:بهترین درجه ی حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد که قدرت تحمل ۱۰ درجه را نیز دارد و در تابستان درجه حرارت مطلوب ۲۴ درجه است.

آبیاری : با خشک شدن خاک در زمستان کمی خزان کرده و باید آبیاری را به هفته ای یکبار کاهش داد.زهکش گلدان باید مناسب باشد.

رطوبت:در تابستان هفته ای دوبار احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.رطوبت اتاق در زمستان برای این گیاه آپارتمانی کافی است.

تغذیه:در فصل رشد در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کودهای قابل حل در آب مخصوص گیاهان زینتی لازم است .

خاک مناسب:خاگ برگ بهترین محیط رشد برای آن است.

تعویض گلدان ها:بعلت متراکم شدن ریشه ها و کم شدن جا برای رشد ریشه و سفت شدن خاک ها در بهار هر سال تعویض گلدان با یک درجه بزرگتر لازم است.

تمیز نمودن برگ ها:پاک کردن برگ ها با پارچه نرم و یا اسفنج مرطوب کافی است.از مواد براق کننده ی شیمیایی که روزنه ی برگ ها را مسدود میکند خودداری نمایید.

تکثیر:هر جوانه ای که در بهار از خاک خارج شده و دارای تعدادی ریشه است میتواند گیاه جدیدی را در گلدان دیگر برای شما تولید نماید.

مواظبت از برگها:اگر برگ ها خیلی آویزان هستند،برگها را دسته کنید و برای چند روز درون روزنامه ای بپیچید  تا برگها شکل ایستاده تر به خود بگیرد.

غبار پاشی:غبار پاشی با ابفشان در تابستان در شاداب تر کردن گیاه موثر است،این عمل را در آفتاب انجام ندهید.

 

عوارض و درمان:

 

برگها در امتداد رگبرگها زرد شده و لکه های قهوه ای در زیر آنها ظاهر گردیده اند:حشره ی آفت باعث این عارضه است.گیاه را هر دو هفته یکبار با سم نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم برطرف گردند.

گیاه خود را انداخته است:هوا خیلی سرد است و یا کمبود آب علت آن است،گیاه را به محل مناسب تری انتقال دهید و یا آن را آبیاری کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در زیر برگها و قاعده ی آنها تشکیل شده است:حشره آفت بخصوصی باعث ظهور این علائم است.برگ ها را با یک سم حشره کش نفوذی هر ۱۴ روز یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم از بین برود.

برگ ها زرد میشوند:آبیاری زیاده از حد و هوای سرد عامل آن است.آبیاری را کم کنید و گلدان ها را به محل گرمتری انتقال دهید.

برگ های جدید ریز و کمرنگ هستند:ریشه ها را امتحان کنید.اگر متراکم هستند تعویض گلدان لازم است.و گرنه احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد .زمان بین دو تغذیه را به ده روز کاهش دهید.ولی اندازه  و مقدار آن را زیادتر نکنید.

لکه های قهوه ای روی برگ ها ظاهر شده اند:هوای محیط آلوده به دود نفت یا گاز آشپزخانه است،محل گلدان را عوض نموده و برگهای آلوده را حذف کنید.

واریته ای از این گیاه آپارتمانی با نقاط سبز در متن نقره ای در برگ بهترین گیاه برای کاشت در آب است،گلهای ریز و زرد و یا سفید با میوه های ریزحبه ای شکل جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

آگلونما

آگلونما

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

گل در بر و می بر کف و معشوق به گام است ....سلطان جهان هم به چنین روز غلام است.....

دیدگاه های شما

1,295 پاسخ به "معرفی گل آگلونما"

 1. زهرا فهیم گفت:

  ببخشید منظورم پاییز و زمستون بود

 2. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام
  وقتتون بخیر باشه
  این گل رو برای ما هدیه اوردن و از همون روز چندتا از برگ‌های پایین زرد شدن و افتادن، به تازگی هم نوک چندتا از برگ‌ها این شکلی شدن. آبیاریشم با خشکی خاک انجام میشه و پشت پنجره شمالیه.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام زهرا جان خوبی؟ ابیاری کامل هست یعنی سیراب میشه قشنگ ؟ از زیرش میزنه بیرون ؟ و بین دو ابیاری خاک زیرش خشک میشه؟

   • زهرا گفت:

    Attachment

    سلام دوباره
    ممنونم ازتون، بله گیاه سیراب میشه اما نمی‌دونم منظورتون از خشکی تا چه عمقی از خاکه.
    امروز دیدم برگ‌های اون یکی آگلونما هم به این روز دراومدن 🙁
    بنظرتون نیاز به سم داره؟!

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام خوبی شما؟ ببینی انور کم هم همین علایم رو به همراه داره سعی کنین نور گلتونو زیادتر کنین منظورا زخشکی تا عمق زیر خاک هست و تا خشک نشده اب ندید

 3. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس
  ان‌شاءالله خوب و سلامت باشید
  این آگلونما رو به جای پرنور تر (نزدیک پنجره جنوبی) منتقل کردم، با خشکی خاک تا عمقی که شما فرمودین آبیاری انجام میشه اما روند زرد شدن برگ‌ها همچنان ادامه داره. ریشه ش رو چک کردم تقریبا ۲-۳ تا ریشه سالم و کامل داره و باقی پوسیده و له شده بودن.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید🙏🏻

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام زهرا جان همه این ها انجام دادید ولی تغذیه نمیکنی؟؟؟ اگه تغذیه نکنین با اب خالی که ویتامین جذب نمیکنه !! یه کود کامل همراه با اهن برند گرین از سایت دمبرگ تهیه کنین بهش بدید تا درست بشه 😊🍀

 4. راد گفت:

  سلام مهندس
  آگلونما ساقه هاش زرد شده برگاش افتاده و پلاسیده شده
  میشه درستش کرد؟

 5. حامد گفت:

  Attachment

  سلام مهندس من یه آگلونما دارم امروز متوجه یه قطره هایی شدم روی گل که مثل عسل سفت هست این قطره ها برای آفت هست یا برای خود گله هست قطرات بسیار شفاف و مثل قطره آب هستند

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ یه افت ناقلا اومده یه نیشی زده و رفته ازونجا شیره میزنه بیرون ! توصیه میکنم یه یم حشره کش دیازینون بهش بزنین تا پیشگیری بشه از فعالیت افت

   • حامد گفت:

    این آفت فقط روی آگلونما اثر میزاره چون غیر از دو آگلونما روی بقیه گلها هیچ اثری از فعالیت دیده نمیشه مثلا روی گفلرا ،پاندانوس یا فیکوس فقط روی دو تا آگلونما هام دیدا میشه

 6. حامد گفت:

  ممنون از راهنماییتون بنظرتون چجور آفتی بوده؟

 7. سعیده گفت:

  Attachment

  سلام اقای سجادی این گل من چرا اینطوری شد یهو دو ساله دارم یهو اینطور شد پشت پنجره نور داره ابیاری هم هر وقت خشک شه میدم کودم دو سری یه بار میدم بهش کود اپارتمانی

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ببینین خاک شور شده حالا یا از اب شور ابیاری میکنی یا اون کود که داری میدی زیاد شده تو خاک تجمع کرده و زده ریشه رو سوزانده ! بهتره ابشویی کنید توی حمام ینی اینقدر اب بدید که خاک شسته بشه بره بیرون این نمک ها !

 8. ازاد گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشی مهندس
  ی اگلونما قرمز دارم که بهش کود ۳ ۲۰ هم دادم اب هم هروقت خاکش حشک میشه میدم ی ظرف اب هم کنارشه غبار پاشی هم نمی کنم ولی بازم برگاش زرد میشه.حجم برگا زیاد بود ولی الان خیلی کم شده به فاصله ۳ متری از پنجره جنوبی نور گیر هشت. چکار کنم از خاک بیارم بیرون بزنم تو اب؟ یا کود کود کامل گرین یا کود ۱۰-۵۲-۱۰ بهش بدم ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   به به چقدر گل قشنگیه ! ببینین ظاهرا کم اب و تشنه هست خوب سیراب نشده ! توصیه اول بذارید توی یک ظرف بزرگ اب تا از زیر اب بکشه بالا اگه بعد درست نشد که بعید میدونم ! از توی خاک دربیارید مستقیم ریشه رو بذارید توی اب ! پس روش اول و بعد روش دوم روتست کنید نتیجه رو اعلام کنید

 9. جعفر گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  یه گلدون اگلونما دارم که حدود سه یا چهار ماه پیش گلدونش رو تعویض کردیم. موقع تعویض دیدم که ریشه هاش بخاطر ابیاری زیاد تا حدودی پوسیده بود. الان بعد گذشت این مدت گیاه هیچ رشدی نکرده و برگ جدیدی هم نداده ولی حالشم بد نیست. برای این که رشدش دوباره شروع بشه چیکار کنم؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ بهتره با کودهای فسفر بالا تغذیه کنید تا ریشه بازیابی بشه و بزودی شاهد رشد اندام هواییش باشید

 10. مهسا گفت:

  سلام استاد خوبین؟این گل منه و چند وقتی هست که دارمش.الان یه مدته که برگاش داره زرد میشه.هفته ای ۲ الی ۳ تا زرد میشه.در مورد آبدهیش هروقت خاکش خشک میشه بهش اب میدم.اب جوشیده ی سرد.و اینم بگم خیلی وقته تغذیه نشده.میشه راهنمایی کنین چیکار بکنم برگاش زرد نشه.متشکرم ازتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مهسا جان خوبی؟ ببین وقتی تغذیه نشده مواد غذایی رو از برگ های پیرتر میگیره میده به جوونتر ها باید تغذیه کنید با کود تا دیگه زرد نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید