گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۱,۲۵۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

معرفی گل آگلونما

آگلونما سیلور

نام انگلیسی

Chinese evergreen

نام علمی

Aglaonema treubii

فارسی رایج

آگلونما

فارسی اصیل

نخشید،نخ درخشان(نخ+شید=درخشان)اشاره به معنی لاتین آن

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

35000 الی 40000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا

آگلونما بسیار بسیار گیاه مناسب برای ادارجات ، دفاتر خدماتی ، بانک ها ، منازل ، وکلیه نقاط تاریک و شرایط سخت.گیاهی است از خانواده ی آراسه به علت وضع برگ ها و انبوه بودن آنها در اتاق های کوچک جلوه بیشتری دارد،مخصوصا اگر در گلدان های گرد و دایره ای کاشته شود.ساقه های کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف،نیزه ای شکل و خم شده به طرف پائین با طول ۱۲-۱۵ سانتیمتر مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارند،کاشت مخلوط این گیاه آپارتمانی با گیاهان مختلف در داخل یک گلدان مقایسه جالبی در شکل برگها ایجاد خواهد کرد،در برابر نور کم مقاومت خوبی دارند.

 

نیازها :

 

نور:اتاق های قسمت شمالی ساختمان بهترین شرایط نوری این گیاه را تامین می نماید.تحمل نور متسقیم آفتاب را ندارد.

دما:بهترین درجه ی حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد که قدرت تحمل ۱۰ درجه را نیز دارد و در تابستان درجه حرارت مطلوب ۲۴ درجه است.

آبیاری : با خشک شدن خاک در زمستان کمی خزان کرده و باید آبیاری را به هفته ای یکبار کاهش داد.زهکش گلدان باید مناسب باشد.

رطوبت:در تابستان هفته ای دوبار احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.رطوبت اتاق در زمستان برای این گیاه آپارتمانی کافی است.

تغذیه:در فصل رشد در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کودهای قابل حل در آب مخصوص گیاهان زینتی لازم است .

خاک مناسب:خاگ برگ بهترین محیط رشد برای آن است.

تعویض گلدان ها:بعلت متراکم شدن ریشه ها و کم شدن جا برای رشد ریشه و سفت شدن خاک ها در بهار هر سال تعویض گلدان با یک درجه بزرگتر لازم است.

تمیز نمودن برگ ها:پاک کردن برگ ها با پارچه نرم و یا اسفنج مرطوب کافی است.از مواد براق کننده ی شیمیایی که روزنه ی برگ ها را مسدود میکند خودداری نمایید.

تکثیر:هر جوانه ای که در بهار از خاک خارج شده و دارای تعدادی ریشه است میتواند گیاه جدیدی را در گلدان دیگر برای شما تولید نماید.

مواظبت از برگها:اگر برگ ها خیلی آویزان هستند،برگها را دسته کنید و برای چند روز درون روزنامه ای بپیچید  تا برگها شکل ایستاده تر به خود بگیرد.

غبار پاشی:غبار پاشی با ابفشان در تابستان در شاداب تر کردن گیاه موثر است،این عمل را در آفتاب انجام ندهید.

 

عوارض و درمان:

 

برگها در امتداد رگبرگها زرد شده و لکه های قهوه ای در زیر آنها ظاهر گردیده اند:حشره ی آفت باعث این عارضه است.گیاه را هر دو هفته یکبار با سم نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم برطرف گردند.

گیاه خود را انداخته است:هوا خیلی سرد است و یا کمبود آب علت آن است،گیاه را به محل مناسب تری انتقال دهید و یا آن را آبیاری کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در زیر برگها و قاعده ی آنها تشکیل شده است:حشره آفت بخصوصی باعث ظهور این علائم است.برگ ها را با یک سم حشره کش نفوذی هر ۱۴ روز یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم از بین برود.

برگ ها زرد میشوند:آبیاری زیاده از حد و هوای سرد عامل آن است.آبیاری را کم کنید و گلدان ها را به محل گرمتری انتقال دهید.

برگ های جدید ریز و کمرنگ هستند:ریشه ها را امتحان کنید.اگر متراکم هستند تعویض گلدان لازم است.و گرنه احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد .زمان بین دو تغذیه را به ده روز کاهش دهید.ولی اندازه  و مقدار آن را زیادتر نکنید.

لکه های قهوه ای روی برگ ها ظاهر شده اند:هوای محیط آلوده به دود نفت یا گاز آشپزخانه است،محل گلدان را عوض نموده و برگهای آلوده را حذف کنید.

واریته ای از این گیاه آپارتمانی با نقاط سبز در متن نقره ای در برگ بهترین گیاه برای کاشت در آب است،گلهای ریز و زرد و یا سفید با میوه های ریزحبه ای شکل جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

آگلونما

آگلونما

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

گل در بر و می بر کف و معشوق به گام است ....سلطان جهان هم به چنین روز غلام است.....

دیدگاه های شما

1,253 پاسخ به "معرفی گل آگلونما"

 1. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون این گیاه آگلونمای من خودش رو انداخته و یه سری از برگ هاش هم لوله شده آبیاری رو هر وقت خاکش خشک میشه انجام میدم و کنار پنجره جنوبیه مشکلش چیه ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام زهرا جان خوبی؟ یه تشت اب پر کن ، و گلدونت را بذار توی تشت اب تا از زیر اب بکشه بالا و وقتی روی خاک سیراب بشه درش بیارید بیرون تا درست بشه مشکل

   • زهرا گفت:

    خیلی ممنون از پاسخ اتون من اینکار رو هم انجام دادم ولی درست نشد برگ ها هم حالت چروکیده به خودش گرفته و روز به روز بیشتر خودشو میندازه ممکنه به خاطر سرما باشه ؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام زهرا جان خوبی؟ میتونه از سرما باشه ببرید جای گرمتر تا شاید درست بشه این گل به سرما حساسه ! ضمنا میتونه از گلدون تنگ باشه سایز گلدون رو بررسی کنید

 2. پریسا گفت:

  سلام مهندس ممنون از راهنماییهات پشت برگهای اگلونمای من قطره های شیره ای خیلی خیلی ریز هست وقتی میشورمش جاش لکه قهوه ای میبینم حشره ایناهم نداره ولی برگهاش شل و اویزان شده زود دوباره باز شیره میگیره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام پریسا جان خوبی؟ اون شیرهه مدفوع افته باید با سم سمپاشی کنید گلتون رو ! یه عکس هم بدید ببینم ضرر نداره

 3. پریسا گفت:

  Attachment

  سلام هرچی سعی کردم عکس ازپشت برگ بگیرم کیفیتش خوب نشدولی بادقت دیدم افتی روی برگها نبودسم دیازینون دارم استفاده میکنم

 4. نوروزی گفت:

  سلام جناب سجادی.وقتتون بخیر.
  من یه گلدون آگلونما دارم که چند سالی هست بزرگ نمیشه .
  برگهاش هم لکه زرد میافته و بزرگ میشه و کم کم کل برگ رو میگیره.
  قارچ کش زدم ولی فایده ای نداشته.
  گلدون روی اپن هست و نور کافی میگیره.
  یه کاری بگید در حد معجزه !! که هم پر بشه هم این لکه های زرد روی برگ هاش نیفته.
  ممنون از شما
  به نظرتون گلدونش رو عوض کنم درست میشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ببین سایز گلدونش تنگ شده؟ ینی از زیر گلدون ریشه زده بیرون ؟ چه سم قارچکشی بهش زدید ؟

 5. شقایق گفت:

  Attachment

  سلام روزتون بخیر
  گیاه من برگ های پایینش لوله ای شدن من هم جزیره درست کردم هم این که غبارپاشی میکنم زیر برگ ها هم سالم هست کود سه بیست ماهی یک بار بهش میدم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام شقایق جان خوبی؟ این مشکلش گرمی و خشکی محیطه ! ابیاری هم باید خشکی خاک باید انجام بشه !

 6. شقایق گفت:

  ممنونم🌹🌹 بنظرتون روزی سه بار غبارپاشی کنم

 7. ساغر گفت:

  سلام مهندس جان خسته نباشید. آگلونما سفید من برگهاش از نوک شروع شد به زرد شدن، برگهای پایینی تا حالا ۵ تا برگش خراب شده. همه مواردو بررسی کردم مشکلی نداشت تا دیدم توی زیر گلدونیش یه جونورای خیلییی ریز نارنجی به قرمز میزنن، با ذره بین به زور میشه دیدشون. توی زیر گلدونیش بودن البته مرده بودن چون من تو زیر گلدونی پیف پاف اسپری کرده بود واسه پشه سیاه. خلاصه سه نوبت بهت کنفیدور دادم اما بازم اون جونورا تو زیر گلدونی هستن و بازم یه برگش از نوک زرد شده. البته روی برگها و ساقه چیزی نبود فقط تو زیر گلدونی. به نظرتون چی هستن اونا من چه کنم به داده گل طفلکم برسید

 8. مرضیه گفت:

  Attachment

  سلام ، وقت بخیر ، من آگلونما سفید دارم که رشدش خوبه زود به زود برگ جدید میده و حدود یکماه پیش بهش کود سه ۲۰ دادم که بعد از اون یه پاجوش هم زده ، نزدیک پنجره جنوبی هست و به نظر خودم نورش خوبه (از صبح تا ظهر پرده کنار هست) آفتاب هم بهش نمیخوره ، ولی زمینه برگهاش به جای اینکه سفید باشه به سبز خیلی کمرنگ میخوره علتش چیه ؟ و سوال دوم مربوط به عکس هست ، پشت چندتا از برگهاش یه چیزایی شبیه شبنم ، خیلی ریز و کمی چسبناک هست ، پشه سیاه کوچولو هم داره که روی خاک دارچین ریختم و ورقه های سیب زمینی گذاشتم به نظرم پشه ها کم شدن ، ممنون میشم واسه دو مورد راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مرضیه جان خوبی؟ ببین عزیز این میتونه جای نیش افت باشه که نیش زده و شهد گیاه درومده و هم میتونه تعریق گیاه باشه ! یه سم کفیدور بهش بزنید برای احتیاط ! ولی نور زیاد داره برگهارو رنگ پریده میکنه ! شیشه جنوبی براش زیاده و باعث رنگ پریدکی میشه

 9. ساغر گفت:

  مهندس جان توروخدا بی زحمت جواب منم بدید. گل آگلونمام فقط سه تا برگش مونده. بعده سه دوره سم دیازینون دادن. بازم اون جونور ریزا میریزه تو زیر گلدونی. چه کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببین ساغر جان خاکش رو کلا عوض کنید گلتون رو چند روزی توی اب بذارین بمونه و خاک جدید رو با سم دیازنیون ضدعفونی کنید خاک بسته بندی بخرید که الودگی نداشته باشه . سپس توی خاک و گلدون جدید بکارید تا سرحا بشه مجددا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید