گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۵۱۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲

معرفی سانسوریا پاکوتاه

سانسیوریا پاکوتاه

نام انگلیسی

Mother in law’s tongue زبان مادر شوهر

نام علمی

Sansevieria Trifasciata hahnii

فارسی رایج

سانسوریا پاکوتاه (برگرفته شده از نام پرنس سانسوریو ایتالیائی)

فارسی اصیل

دِراژا (=درازا)،اشاره به برگهای دراز ان

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

5000 الی 40000

از خانواده

Asparagaceae

خاستگاه

چین

 

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان ، اگر دنبال یه گیاه شیک و زیبا و مقاوم برای روی میزهای کار ،میزهای مطالعه و کلا هر نقطه ای از اتاق که به خاطر نور کم نمیشه گل دیگه ای نگهداشت، من همیشه توی ادارات یا منازل شخصی،  برای داخل دستشویی هم گل پیشنهاد میدم و همین گل سانسیوریا رو پیشنهاد میدم ، به صورت طوقه ای یا روزت هستش و ابیاری زیادی نمیخاد بلکه ابیاری زیاد باعث پوسیدگی و خراب شدن گیاه میشه !دو رنگ داره ، یکی سبز و یکی هم ابلق، گونه های ابلق همگی از تایلند وارد میشه ولی سبزها داخل تولید میشن !  حالا زیاد وقتتونو نمیگیرم میریم سر اصل مطلب…

 

نیازها:

 

نور :ظهور نقوش زیبای برگها ناشی از وجود نور کافی است،گیاه نور کامل را بر سایر نور ها ترجیح میدهد،این گیاه در احتیاجات نوری خود انعطاف زیادی دارد،به طوری که در سایه هم میتواند زندگی خود را ادامه بدهد.

دما:  حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۰ درجه و حداکثر ان در تابستان ۲۴ درجه است،در صورت نزول درجه حرارت حداقل(ده درجه) ابیاری را قطع کنید.

ابیاری :دشمن این گیاه آبیاری زیاد است و باید بین دو آبیاری خاک خشک شود کامل ، اگه زمانی هم یادتون بره اب بدید طوری نیست این گل مقاومه !

رطوبت :غبارپاشی لازم نیست،گیاه احتیاج به هوای خشک دارد.

تغذیه :  هر سه هفته یکبار با نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده یا فروشنده کود با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب :خاک گلفروشی یا  کمپوست

تعویض گلدان :هر دو سال یکبار احتیاج به تعویض گلدان دارد.هرچه جای این گل در گلدان تنگ تر شود تعداد پاجوش ها و بچه های آن بیشتر میشود. 😆

تمیز نمودن برگها :برگها را با پارچه نرم و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر :تقسیم ساقه های زیر زمینی و جدا کردن پاگیاه در بهار به ویژه در واریته های ابلق گرفتن قلمه برگ به قطعاتی در حدود ۸ سانیتمتر و ریشه دار کردن انها در خاک شنی.

 

تکثیر سانسیوریا

تکثیر سانسیوریا

 

عوارض و درمان:

 

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها مشاهده میشود :عامل ان حشره است،با پنبه آغته به سم حشره کش افات را از بین ببرید و یا هر ۱۴ روز یکبار سمپاشی کنید.

نقاط قهوه ای روی برگها مشاهده میشود: علت ان استفاده از مواد براق کننده شمیایی است،غبارپاشی برای تمیز کردن برگها کفایت میکند.

روی برگها نقاط سوخته مشاهده میشود و حاشیه انها خشک شده است: برگها در تماس با شیشه داغ هستند،برگها را ازاد کنید.

برگهای جدید نرم هستند و میریزند :تغذیه بیش از اندازه عامل ان است،تغذیه را قطع کنید،گیاه کم توقع است و نصف میزان توصیه شده را لازم دارد

برگها خشک شده و قهوه ای میشوند :گیاه خیلی تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید.

برگهای جدید بد شکل و حشرات ریزی روی انهاست: عامل ان شپشک است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم سمپاشی کنید.

لکه های قهوه ای روی برگها است: برگهای صدمه دیده را حذف کنید،ابیاری بیش از اندازه عامل ان است،ابیاری را قطع کنید تا سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

برگها رنگ پریده و نقوش انها زایل شده است: نور کم است،گیاه را به روشنایی منتقل کنید،مواظب تابش مستقیم افتاب باشید.

برگها از قاعده شروع به پوسیدن نموده اند :ابیاری بیش از اندازه عامل ان بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان قبل از ابیاری خشک شود،سپس ابیاری نمائید،اگر لکه های پوسیده در سطح بر

 مشاهده شدند،عامل ان غبارپاشی است،این گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد.

 

کاشت گروهی:

 

احتیاجات ابی سانسوریا با سایر گیاهان متفاوت است،پس:

الف)گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حد فاصل ان ها را با سنگریزه پر کنید.

ب)گلدان تهیه شده را درون گلدان بزرگ مورد نظر در مجاورت گیاهان دیگر کاشت کنید،بدین وسیله ابیاری ان از بقیه جدا میشود.

ج)هنگام غبارپاشی گیاهان مجاور برگهای سانسوریا را با روزنامه بپیچید.

برگهای پهن و درشت با رنگ سبز روشن و خطوط سبز پر رنگ که به صورت یک مجموعه دور هم قرار گرفته و در لابلای یکدیگر فشرده اند به گیاه سن سی ویرا ارزش تزئینی میدهند.

سانسیوریا سبز

سانسیوریا سبز

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

ماجرای من و معشوق مرا پایان نیست

هر چه آغاز ندارد نپذیرد انجام

گل ز حد برد تنعم نفسی رخ بنما

سرو می‌نازد و خوش نیست خدا را بخرام

زلف دلدار چو زنار همی‌فرماید

برو ای شیخ که شد بر تن ما خرقه حرام....

دیدگاه های شما

515 پاسخ به "معرفی سانسوریا پاکوتاه"

 1. محبوبه گفت:

  سلام جناب مهندس خسته نباشید.دو تا سوال از خدمتتون داشتم.اول اینکه یکی از گلدون های پاکوتاهم تقریبا ده روز میشه که پاجوش جدید داده و گلدونش هم چون خیلی پر شده واسش کوچیک شده می خواستم ببینم اگه الان گلدونش رو عوض کنم ممکنه پاجوش جدیدش خراب بشه یا نه؟و دوم اینکه یکی دیگه از گلدون های پاکوتاهم اونم پاجوش داده ولی پاجوشش چسبیده به پاجوش مادره به نظر شما ممکنه پاجوش رو پس بزنه؟چیکار کنم که خراب نشه؟

 2. محبوبه گفت:

  سلام جناب مهندس سجادی خسته نباشید.دیشب چند تا گلدون قلمه زدن.چون خاکی که داخلش کاشته بودم خاک باغچه بود و کرم های کوچیک داشت یک قاشق غذاخوری از سمی که روش کارباریل نوشته بود در یک و نیم لیتر آب حل کردم و به گلدون ها دادم به نظر شما همین یک بار کافیه یا باید دوباره هم بهش سم بزنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام محبوبه جان خوبی ؟ بله همین یبار کافیه اون سم سم کارباریل سوین هس که سمه قوی محسوب میشه

   • محبوبه گفت:

    ممنون جناب مهندس.الان بعضی از قلمه هایی که داخل گلدون ها کاشتم بیحالن ممکنه اثر سم که از بین بره دوباره قلمه ها سرحال بشن؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     ربطی به سم نداره باید اب بدید و محیط رو کمی مرطوب کنید اصلا یه مشما دورش بکشید توش بخار بیوفته جای خنک بذارید تا سریعا اب جذب کنه و درست بشه

 3. فرشته گفت:

  Attachment

  سلام. خیلی ممنونم از راهنمایی هاتون. من چند روزی هست که گلدون سانسوریا پاکوتاهم رو عوض کردم که یک گیاه مادر بود که کنارش بچه ایجاد شد و بزرگ شد من منتقل کردم به گلدون بزرگ تر اما مادر و بچه رو با چاقو از هم جدا کردم جوری که به ریشه ها آسیب نزنه. خواستم بپرسم این گلدون که تو عکس گذاشتم بزرگ نیست. البته با توجه به اینکه فصل سرده نمیدونم درسته مجدد جاشون رو عوض کنم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فرشته جان خوبی؟ ببین بزرگ که هست ولی خب توی ابیاری باید مراقب باشید دور ابیاری هفته ای یبار بیشتر نشه ! نورشم تونستید بیشتر کنید…. با مانکوزب یبار اب بدید تا از بیماری قارچی پیشگیری بشه

   • فرشته گفت:

    خیلی ممنونم از راهنماییتون. من تو خاکش زغال پودر شده و تفاله خشک چایی ریختم، این ترکیب محیط خاک رو ضدعفونی نمیکنه؟ اگر نیاز هست بگید گلدون رو تعویض میکنم با سایز کوچکتر.

 4. فرشته گفت:

  میشه لطفا جواب من رو هم بدید؟

 5. پرستو گفت:

  سلام.سانسوریای من تغییر محیط داد پارسال.واسه همین برگهای پایین کوچیک و کوتاه و نرم هستند و برگهای بالا بزرگ و بلند و قوی. حالا تعادلش رو از دست داده و مدام به یک طرف خم میشه و طبقاتش زیاد شده. چکارش کنم. چون این گل معمولا ریشه عمیق و محکمی هم نداره. ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام وقت بخیر. ببینید بهتره گلدونش رو بزرگتر کنید با یک سایز بزرگتر تا بتونه تعادل خودش رو برقرار کنه ضمنا موقع کاشت دقت کنید که بالا نکارید !

 6. نعیم گفت:

  Attachment

  سلام وقت شما به خیر گیاه سانسوریا دچار چروکیدگی برگ ها شده علتش چیست و چه کاری باید انجام بدهم؟ ممنون می شوم راهنمایی بفرمایی

 7. حامد گفت:

  Attachment

  سلام.وقت بخیر
  علت این قهوه ای شدن برگها چی میتونه باشه؟تقریبا هشت روز یه بار یه مقدار آب میدم بهش

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام حامد جان خوبی؟ ببینید ابیاری نسبت به دما و نور همخونی نداره ! سایز گلدون چطوره؟ تنگ نشده ؟ یه عکس از عقب تر بدید بهتره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید