کاکتوس ها, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۱۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۴ مهر ۱۳۹۳

معرفی کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس

نام انگلیسی

Christmas Cactus

نام علمی

Schlumbergera Truncata

فارسی رایج

کاکتوس کریسمس

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ، گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Cactaceae

خاستگاه

جنوب شرق برزیل

 

سلام دوستان عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه من سجادی هستم کارشناس ارشد فضای سبز و گل و گیاهان زینتی داشتم از کنار کاکتوس هام رد میشدم گفتم بابا الان دیگه فصل کاکتوس کریسمس داره میاد و هنوز من مطلبی راجع به این کاکتوس ننوشتم دیگه وقتشه یواش یواش دست به کار بشمو یه مطلب توپ و ارجینال بنویسم.

وقتی میشنویم کاکتوس ،همه یاده بیابون و لوک خوش شانسو و تیغ و این صحبت ها میوفتیم ولی تو این دنیای عظیم کاکتوس استثنا هایی هم وجود داره و اون هم حضور شش  گونه از جنس کاکتوس کریسمس اون هم توی مناطق استوایی شرق برزیل و روی تنه درخت ها هست.متاسفانه هر شش گونه در معرض انقراض هستش.بله درسته این گونه کاکتوس مثل گونه ژمینو، به خاطر ضعف سیستم ریشه ای دارزی هستش و گیاه زیبا و مقاومی برای داخل اپارتمان محسوب میشه.

این گونه سال ۱۸۳۷ کشف شد و در ابتدا نام دیگه ای داشت تا سر یسری مسائل اسمش دوباره عوض شد.این کاکتوس از گونه های درختچه ای گرفته تا گونه های سنگ زی و دارزی و تا ارتفاع ۱.۲ متر .جود دارند.سیستم فتوسنتزی دقیقا به همون صورته و ساقه ها بدون برگ و به صورت تیکه تیکه و بدون تیغ هستش.مثل اپونتیا یا برگ راکتی. گلها از کنار ارئول ها ظاهر میشن.ظاهرا گونه ی تجاری و موجود در بازار ها هیبرید یا دورگ دو گونه ی وحشی این گل هستش و در طبیعت یافت نمیشه.نکته ی جالب اینه که این گل توی ماههای ژانویه یا موقع کریسمس به گل میره برای همین به کاکتوس کریسمس معروف شده نزدیک کریسمس نوک برگها شورع به رشد میکنه و تیره تر میشه تا اینکه گل کامل بشه.

 

 

گل از نمای نزدیک

گل از نمای نزدیک

 

نیازها:

 

 

نور:

خب حرفه ایها معمولا این گل رو در جایی با حداکثر نور ممکن ولی بدون اشعه مستقیم آفتاب نگهداری میکنند.مثلا پنجره جنوبی  روبه قبله مناسب هستش یا مثلا تابستونا بزارید گلدونتونو بیرون سمت بالکن یا تراس شمالی داخل خونه نور مصنوعی هم میتونه در تابستون کمک کنه اما نور کم مانع گلدهی میشه و رنگ گیاه جالب نیست. توی پاییز و زمستون اگه اشعه مستقیم خورشید رو بخوره طوریش نمیشه!! در صورت وجود نور شدید برگ ها زرد و سفید شده و گلها قرمز تر از حالت عادی میشن که این خودش علامت خوبیه برای سنجش میزان نور.همینطور بحث نور برای گلدهی خیلی مهمه چون این گیاه جز دسته روز کوتاه ها قرار میگیره یعنی برای گلدهی نیاز به شب بلند داره و حداقل 14 تاریکی نیاز داره .حالا جلو تر بیشتر توضیح میدم بهتون.

 

پنجره نورگیر

پنجره نورگیر

 

 

آبیاری:

خب دوستان این گل هم مثل بقیه کاکتوس ها به کم آبی مقاومه ولی توی فصل رشدش که از دی ماه تا خرداد ماه میشه اگه کم آبی بکشه مشکلی پیش نمیاد فقط رشدش کم میشه و گیاه کوتاه تری خواهید داشت پس تو این بازه زمانی بین دو آبیاری اجازه بدید سطح خاک خشک بشه و بعد آبش بدید میشه حدودا ۲ بار در هفته! آب زیر گلدونی رو سریعا تخلیه کنید وگرنه دوباره از زیر جذب میشه و گل رو خراب میکنه هرگز از آب شیر یا آب چاه که سختی دارن یا املاح زیاد دارن استفاده نکنید ترجیحا آب معدنی یا جوشیده یا بارون بهش بدید.بعضی اوقات میشه با یه شک آبی گیاه رو وادار به گلدهی کنیم.من به این دسته از آدم ها میگم این کار میشه ولی مونجر به تنش وارد شدن به گیاه و آسیب به گیاه میشه پس نکنید این کار رو!!

 

 

دما:

دوستان بحث دما به همون اندازه ی نور اهمیت داره،گیاه برای به گل نشستن نیاز به طول روز کوتاه و دمای خنک داره تا بفهمه که پاییز اومده و باید گل بده!! اگه این شرایط براش مهیانشه پس از کجا بفهمه که کی باید گل بده؟! (جمله یکم سنگین بود &#۱۲۸۵۸۰; )

این گیاه تا دمای ۷ الی ۸ درجه سرما رو تحمل میکنه ولی پایین تر تضمینی وجود نداره،برای به گل نشستن همون دمای ۱۰ الی ۱۵ درجه راه پله و شب های بلند پاییز کافیه.بعد ۱ ماه که به گل نشست دما نباید برسه نزدیک ۳۰ درجه چون اینطوری گلهاش میریزه دمای حداکثر بهینه ۲۵ درجه است.گیاهانی با گلهای صورتی رنگ اگه هواش خنک باشه رنگ صورتیش بیشتر و قشنگتر میشه و در کل گیاهانی که تابستون و بهار بیرون سر کردن بهتر رشد میکنن تا اونهایی که تو خونه رشد کردن که به خاطر هوای آزاد و تهویه مناسب هستش.دمای بعد از گلدهی هم بین ۱۶ تا ۲۴ مناسب است

 

حداقل دما

حداقل دما

 

رطوبت:

خب در این مورد میتونم بگم زیاد مشکلی نخواهید داشت چون طرف حسابتون کاکتوس هست و حدود ۳۰ درصد رطوبت هوا بیشتر نیاز نداره که معمولا داخل خونه هم همین مقدار رطوبت داره ولی توجه کنید که رطوبت بالا برای این گل مثل کنجد روی نون بربری هستش و یک آپشن محسوب میشه  🙂

 

رشد جوانه های گل

رشد جوانه های گل

 

 

تکثیر:

خب دوستان تکثیر این گیاه راحتع شما میتونید طبق عکس با بریدن قطعات برگ و زدنشون به صورت ایستاده تو ماسه به راحتی تکثیر کنید و مثل بقیه کاکتوس ها با دیدن اولین جوونه روی برگ عملیاتتون با موقیت انجام شده. فقط فوت کوزه گریش اینه که برگ های پایین سمت خاک رو نباید استفاده کنید چون باعث پوسیدگی و قارچ زدگی میشه پس از برگ های بالایی برای تکثیر استفاده کنید.ولی حرفه ایها و اصلاح گرها میان این گل رو با بذر تکثیر میکنند .دوستان گلهای این گل ناسازگاری داره (برای دانشجوها: تمام گلهای که شکل نامتقارن دارن یعنی فقط تو دو محور روی هم تا میشن اکثرا،نه همشون ، ناسازگاری دارن!)و خودش نمیتونه خودشو بارور کنه بنابراین نیاز داره ۲ تا کاکتوس کریسمس داشته باشید و همزمان گل بدن بعد از دو روز  اونوقت شما نقش مرغ مگس خوار رو ایفا خواهید کرد  J با قلمو گرده های زرد رنگ یکیو بمالید روی کلاله یا اندام مادگی اونیکی ازینجا به بعد رو واگذار کنید به خدا ….. J :mrgreen: خب این گلها باید باید تا آخر روی گل بمونن پس شرایط رو مهیا کنید.گلها تبدیل به میوه میشن و میوه میرسه و توش تخماش میرسن بعدا شما تخماشو جدا میکنید میریزید توی کاغذ تا خشک بشن و بعد تو هوای گرم و مرطوب میکارید.و من الله توفیق

 

نحوه ی قلمه زنی

نحوه ی قلمه زنی

 

 

بذر کاکتوس کریسمس

بذر کاکتوس کریسمس

 

آفات و بیماری:

 

دوستان بیشترین مشکلی که این گیاه باهاش روبرو هست بحث قارچ و پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد و یا آسیب دیدگی هستش همینطور بیماریهای ویروسی که توسط شته ها تو هوای خنک منتقل میشن و هم ویروس هم باکتری و قارچ فاتحه این گل رو میخونه که با یک سمپاشی به موقع میشه جلو این شکست عشقی رو گرفت  😎

 

 

تغذیه:

 

ازونجایی که این گل خرج بالایی داره یعنی به خاطر گل دار بودن نیاز به مواد غذایی بالایی داره باید بهش هر دو هفته یکبار با نصف مقدار توصیه شده کود بنفشه آفریقایی یا خاک ورمی کمپوست داده بشه کودهایی با مقدار پتاسیم یا فسفر بالا پیشنهاد میشه.هر از گاهی هم با آبیاری سنگین توی سینک ظرف شویی خاک رو بشورید تا املاح و نمک ها روی سطح خاک جمع نشن.

 

جوانه های گل

جوانه های گل

 

 

تعویض گلدان :

 

هر چی سایز گلدونتون تنگ تر بشه یا بهتر بگم هر چی گیاه ریشش بیشتر بشه احتمال گلدهی و قدرت گیاهتون هم بیشتر خواهد بود پس هر ۳ سال یکبار با یک سایز بزرگتر تعویضش کنید.بهترین نشونه بیرون زدن ریشه ها از ته گلدون هستش.

 

 

ریزش گلها:

 

دوستان ریزش میتونه چند تا علت داشته باشه، اول اینکه وقتی گل رو میخرید میارید توی خونه به خاطر اختلاف دما و جابجا شدن،گلها ریزش پیدا میکنه که درمانش اینه که گلتون رو قبل از گلدهی بخرید که با دمای خونه ی شما آداپته بشه و گل بده، دلیل دیگه ی ریزش میتونه کمبود نور باشه! میتونه هوای خیلی گرم نزیک به ۳۰ درجه باشه، میتونه تعویض بی موقع گلدونتون باشه، میتونه بزرگ بودن گلدون نسبت به اندازه گیاه باشه،میتونه کمبود مواد غذایی و ضعف خاک باشه ……

 

جوانه های گل

جوانه های گل

 

خاک:

بهترین بستر برای این گل برخلاف بقیه کاکتوس ها که به ماسه و خاک کاکتوس با واکنش قلیایی نیاز دارند به خاکی اسیدی ،و پیت ماس و پرلیت به نسبت ۳ به ۲ استفاده بشه یا خاک کمپوست با پرلیت یا خاک برگ به هر حال خاکتون باید آب رو خوب رد کنه و اسیدی باشه.

 

هرس:

اولین هرس رو ۱ ماه بعد ریشه زدن  قلمه ها برای تحریک شدن رشد برگ های جدید و دومین هرس توی شهریوز ماه برای گرد و توپی شدن و دادن برگهای جدید و در نتیجه افزایش تعداد گلهای موجود روی یک گل انجام میدن.

 

 

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

من سر نمی‌نهم مگر آن جا که پای یار

گفتی هوای باغ در ایام گل خوشست

ما را به در نمی‌رود از سر هوای یار

بستان بی مشاهده دیدن مجاهده‌ست....

دیدگاه های شما

110 پاسخ به "معرفی کاکتوس کریسمس"

 1. مهدیس گفت:

  سلام و خسته نباشید . میخواستم بدونم این لکه های قهوه ای که روی گیاهانه طبیعی یا نشانه آفته با تشکر

 2. مهدیس گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشین .میشه اسم اینارو بهم بگین؟

 3. نجمه گفت:

  سلام و خسته نباشید و عرض تشکر به خاطر سایت زیبا و مطالب مفیدتون
  قبل از عید یک گلدان کوچک کاکتوس کریسمس خریدم.الانم داره از سر برگهاش جوونه میزن و برگای کوچیک درمیاره ولی برگهای قبلیش حالت شاداب و مثل عکسای شما کمی گوشتیو ندارن و خیلی نازک و کمی چروکیده شدن
  باید چکارش کنم؟خیلی برام مهمه.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تهویه کم و رطوبت کم باعث این ضعف شده گلتون رو ببرید جایی با تهویه هوا و رطوبت مناسب و نورشم زیاد کنید تا مشکل حل بشه

   • نجمه گفت:

    سلام .خیلی خیلی ممنونم .من به خاطر همین نکته ای که درمورد تهویه گفته بودید در فضای باز بزارم مدتیه که رو بالکن گذاشتمش که البته نور مستقیم افتاب نداره ولی احساس میکنم چروکیدگیش بیشتر شده میتونه مال گرمای هوا باشه؟
    واسه ی آبیاری کاکتوس هم همیشه به ترسو لرز اب میدم بهشون که یه وقت پوسیده نشن

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ با ترس و لرز اب ندید تا خشک شد اب بدید تا سیراب بشه و از زیرش بزنه بیرون….. الان اومده بیرون باید سیراب بشه.

 4. نجمه گفت:

  شرمنده یه سوال دیگه برای تمیز کردن برگهاش چکارکنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ با سرکه و ابلیمو به دستممال اغشته کنید بهش بزنید تمیز بشه بعد با یه دستمال مرطوب تمیز روش بکشید تا براق بشه.

 5. هدی گفت:

  سلام آقای مهندس.میشه بفرمایید الان قیمت یه گلدون متوسط کریسمس حدودا چند تومنه/؟

 6. لیلا سهرابی گفت:

  سلام.خسته نباشید‌. من امروز دوتا گلدون کریسمس خریدم..برگای سبز و سرحالی داره.یکیشم جوونه ی گل زده. شما فرمودین فصل این گل پاییزه.یعنی نباید میخریدم ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ببینید این گل نیاز به هوای خنک داره بیارید منزل گلش میریزه و تا اخر تابستون گل نمیده

 7. Nobody گفت:

  Attachment

  با سلام میشه لطفا بگید اسم این گیاه چیه؟
  به نظرتون این گیاه در محیط داخل خونه و دور از افتاب میتونه باقی بمونه؟؟
  باید هر چند روز بهش اب بدم؟
  با تشکر از سایت بسیار خوبتان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ این مرجان هستش توی بخش مربوطه دربارش نوشتم ولی گردش هوا میخاد بیرون باشه بهتره براش ! افتاب شدید هم نخوره !

 8. shiva گفت:

  Attachment

  سلام،خسته نباشید و تشکر به خاطر سایت خوبتون،میخاسم بدونم اسم این گیاه چیه،جدیدا نوک ساقه هاش قرمز رنگ شده و کم اب نسبت به بدنشه،شرایط نگهداریش چجوریه و چقد نور و اب نیاز داره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام
   ممنون از لطفتون
   افوربیا هستش
   در این فصل هفته ای یک مرتبه بهش اب بدید و به نور فیلتر شده احتیاج داره
   نوک شاخه ها هم به خاطر نور

 9. مجتبی گفت:

  سلام مهندس جان کاکتوس کریسمس من دست که به برگاش میزنم جدا میشه میفته؟؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید

 10. مهدیس گفت:

  سلام ممنون از مقالتون. جناب سجادی خاک بنفشه آفریقایی میتونه گزینه ی مناسبی واسه این کاکتوس باشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله این گیاه رو دیدم همیشه توی خاک هلندی میکارن شما هم که دارید ازین خاک 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید