مطالب جالب ۲۸۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۶ تیر ۱۳۹۴

معرفی درختان و درختچه های مقاوم فضای سبز

زری اسکیپ

 

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان و بازدید کنندگان باغ شیشه ای .امیدوارم حالتون خوب باشه.حسابی هوا گرم شده و گیاهان هم وارد یه فاز استراحت شدن و این رو از زردی برگ برخی از درختان در سطح شهر مثل اقاقیا میشه فهمید.با انتخاب درخت مناسب برای حیاطتتون یا توی بلوار شهرتون از خشکی و آسیب رسیدن به اونها و در نتیجه ضرر مالی جلوگیری کنید.توی مقاله ی قبلی درباره گلها و بوته های مقاوم فضای سبز نوشتیم و این یکی رو درباره ی برخی درختان و درختچه های مقاوم فضای سبز نوشتیم و معیار ما هم گرما و هم مقاومت به خشکی هستش.تمام سعی ما اینه که گیاهانی رو معرفی کنیم که توی بازار گلها و نهالستانها موجود باشه و بشه براحتی پیدا کرد.دوستان به گلکاری در شرایط سخت و خشک رو Xeriscaping میگن پس ازین به بعد جایی به گوشتون رسید بدونید منظور همینه.محل فروش این گلها رو من نمیدونم ، توی هر شهری نهالستان ها باید داشته باشن و وظیفه ی معرفی اونها رو ما دیگه نداریم لدفا سوال نکنید .امیدوارم خوشتون بیاد.ارادتمند شما سجادی 😎

 

ابریشم مصری

گلی زیبا با گلهای نارنجی و قرمز که تو تابستون ظاهر میشه و برگهاش هم بوی بدی داره .گلی مقاوم به شرایط خشکی و گرما و مناسب برای کاشت در بلوارها و همینطور طرح گل پارکها.به خاطر نوع فرم گلش دست طراح در انتخاب فرم گل و برگ همیشه بازه….

 

ابریشم مصری

ابریشم مصری

 

گل کاغذی

 

گل کاغذی در رنگهای مختلف زینت بخش سر در منازل در شمال و جنوب کشور هستش میتونید ازین گیاه مقاوم به گرما و خشکی برای تزیین پرگولا و آلاچیق هاتون استفاده کنید.در تهران و شهرهای سردسیری این گل کمی مشکل داره تو پاییز و زمستون .و گلدهیش ملت فکر میکنند با آبدهی زیاد و افزایش رطوبت و خنکی هوا گلهاش بیشتر میشه ولی نمیدونند که این گیاه ساخته شده واسه گرمای طاقت فرسای آبادان…………

 

گل کاغذی

گل کاغذی

 

بلوط همیشه سبز

 

تکو توک شاید گریتون بیاد این گیاه.دو نوع داریم بلوط همیشه سبز اروپایی و یکی هم آسیایی .گیاهی بسیار بسیار مقاوم به شرایط سخت و بی آب هستش و ضمن اینکه میوه های بلوط مانند قشنگی هم آخرای تابستون تولید میکنه که جنبه ی زینتی دارند.همیشه مقدمه ی معرفی این گیاه به مردم و گروه ها گارتون عصر یخبندان رو مثال میزنم….

 

بلوط همیشه سبز

بلوط همیشه سبز

 

پنج انگشت یا ویتکس

 

پنج انگشت هم توبازار هستش ولی تکو توک .ویتکس یا فلفل پنج انگشت نام این گیاه هستش که بسیار به شرایط سخت مقاومت داره.

 

پنج انگشت

پنج انگشت

 

ختمی درختی

 

ختمی درختی روز بلند اجباری هستش و مقاومت خوبی در برابر کم آبی و خشکی از خودش نشون میده.

 

ختمی درختی

ختمی درختی

 

شیشه شور

 

این درختچه در اصل بومی بیابونهای استرالیا هستش که به خوبی در جنوب وشمال کشور آداپته شده و توی مقاومت گرما و کم آبی (البته نه گلدانی! )نظیر نداره.

 

شیشه شور

شیشه شور

 

سنجد

 

سنجد و سنجد زینتی هم در طراحی فضای سبز و هم در زری اسکیپینگ بسیار کاربرد دارند.به خاطر رنگ ابلق زینتیش دست طراح رو برای استفاده از رنگها باز میزاره.

 

سنجد

سنجد

 

شاهپسند درختی

 

باور نمیکردم این درختچه مقاوم باشه! خیلی خوب خودشو سازگار میکنه با محیط و بسیار انعطاف پذیره.اینو وقتی فهمیدم که توی دفتر یکی ا همکارام دیدم با اون شرایط سخت چقدر خوب مقاومت کرده ! دارای گلهای چند رنگه و این هم دست طراح رو توی طراحی ها باز میکنه.

 

شاهپسند درختی

شاهپسند درختی

 

طاووسی

 

طاووسی درخت بسیار مقاوم که شهرداری همیشه ازون در هر شهری هرجا که بخواد آب نده استفاده میکنه :)) دارای گلهای زرد رنگیه که تا خرداد حضور دارن و بسیار معطر هستند.بعد از اون باید ظاهر سبز ایشون رو تحمل کنید.

 

طاووسی

طاووسی

 

ارس

 

جونی پروس ها گیاهان بسیار مقاوم و برخی گونه ها خیلی گرون قیمتی هستند.یکی از آپشن هاشون توانایی رشد در سراشیبی ها و نقاط پستی بلندی دار هستش که از نظر بصری باید توی اینطور جاها جونی پروس کاشت تا شیب رو بشکنه و زمین رو صاف نشون بده.و بسیار گیاه مقاوم به خشکی و کم آب هستش

 

 

جونی پروس

جونی پروس

 

خرزهره

زهرش خر رو از پا میندازه! این معنی و توصیف نام خرزهره هستش.گیاهی بسیار زیبا و گلدار و معطر و از همه مهمتر مقاوم به شرایط سخت مثل شهر قم و یزد که هم آبهای سنگین رو میتونه تحمل کنه هم نور و گرما رو.به خاطر گلهای زیبا و معطر توی فضای سبز شهری و مخصوصا بلوارها میشه اونو کاشت

 

خرزهره

خرزهره

 

زیتون تلخ

 

توی باغ گیاهشناسی یزد کاشته شده و خوب جواب گرفته.ما هم بر همین اساس اون رو توی لیست قرار دادیم.توی تهران هم از ۳ سال پیش شروع شده به کاشت و جایگرین کردن این درخت مقاوم با درختانی مثل چنار.درختی خیلی مقاوم و دارای سایه انداز خوب و میوه های خوشه ای زیبا هستش.

 

زیتون تلخ

زیتون تلخ

 

پر

 

اگه توی شهرهای جنوبی مثل قم، بستک ، شیراز و غیره دنبال یه درختچه ی مقاوم و جون سخت و ازهمه مهمتر اعیونی و شیک و زیبا برای ویلاهاتون یا توی پارکاهاتون هستید بنده این درختچه ی پر رو بهتون توصیه میکنم مخصوصا با اون گلها و برگهای قرمز و زیباش که دست هر طراحی رو برای طراحی باز میزاره…

 

درخت پر

درخت پر

 

توری

 

این درختچه ی زیبا هم از خانواده ی انار یا حنا هستش و خیلی به شرایط مقاومه.مخصوصا که سرتاسر تابستون گلهای صورتی رنگ قشنگی میده البته رنگ سفیدش هم هستش. توی بلوار ها و پارک هاتون میتونید ازین درختچه استفاده کنید.

 

درخت توری

درخت توری

 

اکالیپتوس

 

دوستان این درخت از استرالیا وارد شد اولین بار و بومی بیابونای اونجاست…برگهاش حشرات موذی رو دفع میکنه و خیلی برای کاشت در اتوبانها یا نقاط کور که میخواید ولشون کنید مناسب هستش.کلا هرجا نمیدونستید چی بکارید اکالیپتوس بکارید.

 

اکالیپتوس

اکالیپتوس

 

زیتون

 

دوستام اگه میخواید ببینید یه گیاه تا چقدر از بی آبی نمیمیره زیتون رو بکارید تو باغچه :mrgreen:  به خاطر رنگ نقره ای برگهاش بسیار مقاوم هستش و مناسب برای بلوار ها و اتوبانها و حتی پارکها هستش

 

زیتون

زیتون

 

پلاخور

 

شاید اسمش به گوشتون نخورده باشه بومی منطقه ی البرز هستش و برخی بازار گلها و نهالستانها ناخواسته دارنش. گلهای خیلی معطری میده توی بهار و گلها تبدیل به میوه های ریز نارنجی رنگ میشه از خانواده ی امین الدوله ها هستش و بسیار به خشکی و این حرفا مقاومه.

 

پلاخور

پلاخور

 

سرو

درختان سرو مثل سرو شیراز ویا زربین بسیار بسیار مناسب کاشت در بلوارها و نقاط کم آب هستند. و البته نه شبه سروها !! مثه تویا و کامیس پاریس!! اونها سرو نیستند!! برای همین همیشه توی باغ های ایرانی ازین درخت استفاده میشده.حتما اجداد ما  یه چیزی ازش دیده بودن

 

سرو

سرو

 

کاج

 

کاج های مثل کاج تهران، کاج افغان، کاج مشهد و غیره مناسب برای کاشت در فضای سبز خشک هستند.البته کاج های نوئل و کاج های لوکس دیگه اصلا توصیه نمیشه.

 

کاج تهران

کاج تهران

 

زبان گنجشک.

 

 

 

درخت ون یا  اصطلاحا خسیس یا همان زبان گنجشک ، معمولا ما به کارشناسان توصیه میکنیم گیاهی پای این درخت نکارند! چون سریع همه آب رو برای خودش میکشه و گیاهان دیگه بی اب میمونند. ولی درخت بسیار مقاوم هم به خشکی هم به گرماو ازهمه مهمتر به آفات شهری هستش مثه نارون و اقاقیا آفت نمیزنه.پس حتما توی شهرهای جنوبی مدنظر داشته باشید

 

زبان گنجشک

زبان گنجشک

 

انواع پالم و فونیکس

 

قبلا که تنوع گیاهی کمتر بود و گیاهان بالا اکثرهنوز وارد نشده بودند ، همین پالم ها و فونیکس رو در جنوب میکاشتند و چقدر برای وسط بلوار اتوبانها خوب میشه هم مقاوم به گرما و هم خشکی هستند

 

 

فونیکس

فونیکس

 

دم موشی یا بودلیا

 

این درختچه با داشتن گلهای خوشه ای اویزون و بنفش که توی تابستون ظاهر میشه و هم جاذب پروانه هستش و هم به خاطر فرم گل دست ،طراح را برای طراحی باز میگذارد مخصوصا بسیار مقاوم به خشکی و کم آبی هستش.

 

دم موشی

دم موشی

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

288 پاسخ به "معرفی درختان و درختچه های مقاوم فضای سبز"

 1. محمد مهدی گفت:

  سلام مهندس
  یک باغچه ۱/۶*۰.۷ در پیاده رو در تهران داریم که فعلا هیچی نکاشتیم. اولا درخت زینتی با گلهای زیبا که مقاوم به آفات و با طول عمر بالا باشه چی پیشنهاد می کنید؟ چون احتمالا یک درخت بیشتر تو این فضا نمیشه کاشت می خوام بهترین و زیبا ترین درخت ممکن را به یادگار بگذاریم (: مثلا ارغوان، ژینکو، عنبر سائل یا مگنولیا جواب میدن؟
  ثانیا میشه یک طرف باغچه درخت بکاریم یک طرفش درختچه مثل یاس هلندی یا درخت را باید حتما وسط بکاریم؟
  برا پرچین چیزی پیشنهاد می فرمایید یا با توجه به سایز کوچک خراب میکنه باغچه رو؟
  درختچه هایی مثل به ژاپنی چطوره دوام داره تو تهران؟
  خیلی ازت ممنونم این موضوع خیلی ذهنم رو مشغول کرده نمیخوام فصل درختکاری بگذره بیافته به سال بعد. خیلی سپاسگزارم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام حال شما جطوره ؟ ببین اون درختای ژینکو و غیره مناسب خیابون نیستن جون رسیدگی میخاد و تغذیه میخاد توی خیابون طبق تجربه میان شبونه میکنن میبرن ! بهتره از ارغوان یاس زرد به ژاپنی و غیره استفاده کنید هم گل دارن و هم رسیدگی اسونه!

 2. محمد مهدی گفت:

  در ضمن از زیر باغچه لوله فاضلاب شهری رد شده ریشه درخت بهش آسیب نمیزنه و یک سوال دیگه درختی مثل زیتون خوراکی میتونه گزینه خوبی باشه. (از درخت زیتون تلخ خوشم نمی یاد ((: )
  خیلی ممنوم

 3. محمد مهدی گفت:

  ببخشید مهندس افرا قرمز ژاپنی تو تهران دوام داره؟

 4. محمود گفت:

  Attachment

  سلام نام این درخت با این شکوفه های زیبا چی هستش؟

 5. محمود گفت:

  Attachment

  سلام نام این درخت با این شکوفه های زیبا چی هستش؟

 6. محمود گفت:

  Attachment

  سلام نام این درخت با اون شکوفه های زیبا چی هستش؟

 7. ک م گفت:

  سلام وقتتون بخیر. ببخشید برای پیلوت چه درختچه های گلدونی مناسبن، از نظر مقاومت دربرابر سرما، چون نمیخوام جا به جا کنم در هر فصل، میخوام دائم تو پیلوت باشن، پیلوتمون نور متوسط داره.

 8. محمود گفت:

  ما امسال توی کوچه (رباطکریم) حدود ۳۰ تا درخت کاشتیم ،
  بلوط همیشه سبز
  توت آمریکایی
  زیتون تلخ
  لیلکی امریکایی
  بلوط اسکو
  یه دونه هم گینکو ؛
  متاسفانه ۲ تا از زیتون تلخ ها و یک توت امریکایی سبز نشدن (احتمالن سرما زده )
  حالا دنبال جایگزین خوب برای اینها هستیم ؛ تنوع قضیه هم مهمه برامون ؛ و اینکه نمیخوایم درخت تکراری باشه (مثل چنار ؛ اقاقیا یا زبان گنجشک…)
  چه پیشنهادی دارید؟

 9. محمود گفت:

  راستی برای بهتر شناخته شدن درختها ، اسم لاتین اونها رو هم مینویسم
  بلوط همیشه سبز quercus ilex
  توت آمریکایی Maclura pomifera
  زیتون تلخ Melia azedarach
  لیلکی امریکایی Gleditsia triacanthos )Thornless Honeylocust)
  بلوط اسکو Quercus robur )common oak)
  یه دونه هم گینکو Ginkgo biloba
  یک انتخاب دیگه که دارم راجع بهش میخونم (ابریشم ) persian silk هست
  نظرتون چیه؟

 10. مرضیه گفت:

  سلام وقتتون بخیر. نمیدونستم از کدام بخش میتونم سوالم رو از شما بپرسم. اجبارا از این قسمت وارد و مزاحم شدم. توی حیاط منزل تعدادی بوته گل رز کاشتیم روزی که کاشته شدن همه گلهای زیبا داشتن الان سه سال میگذحرد هر سال بیمارتر میشن. روی ساقه غنچه ها و برگها سفیدک میزنه و برگهای جوان و غنچه ها یا خشک میشن یا بدشکل. از یک نوع سم سفید ضد قارچ دو سال قبل استفاده کردیم ولی باعث سوختن گلها شد. امکان داره راهنمایی بفرمایید. تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   باسلام خوبی؟ ببین باید توی اردیبهشت سم توپاس و کونفیدور بزنین تا افت تریپس و قارچ سفیدک رو از بین ببره ُ این دوتا بزرگوار همیشه باعث میشن گلهای شما مریض باشن 😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید