کاکتوس ها ۵۸۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

معرفی آلوئه ورا

آلوئه ورا

نام انگلیسی

Aloe vera

نام علمی

Aloe sp

فارسی رایج

آلوئه ورا

فارسی اصیل

صبرزرد

معیار زیبایی

رنج قیمت

5000

از خانواده

Xanthorrhoeaceae(دسته بندی جدید)

خاستگاه

جنوب آفریقا

 

سلام دوستان عزیز خیلی خوش اومدین به سایت باغ شیشه ای صفا آوردین من سجادی هستم کارشناس گیاهان زینتی و فضای سبز.امروز میخوام بهتون یک گیاه محبوب آلوئه ورا رو معرفی کنم گیاهی که بیشتر به خاطر خاصیت داروییش و بعد زینتیش نگهداری میشه گیاه خیلی خیلی مقاوم و سخت جون.اولا بومی آفریقاجزو گیاهان گوشتی و آبدار هستش، برگ‌های ضخیم، نیزه‌ای و بزرگ داره و پشت سر هم به‌صورت طوقه‌ای قرار دارند. در بعض گونه‌ها برگ ابلق بوده یا به نقاط یا نوارهایی با رنگ متفاوت تزیین شده است. گل‌های آن به رنگ قرمز، نارنجی و زرد و استوانه تا سه‌گوش، زنگوله‌ای و یا لوله‌ای شکل است که در اکثر گونه‌ها به‌صورت واژگون روی ساقه گل‌دهنده قرار دارند.یک گونه ی زینتی هم به نام شاخ بزی داره که نباید با این اشتباه گرفت. آلوئه را نظیر کاکتوس باید همیشه در آفتاب نگهداری کرد.اسم دیگه این گل صبر زرد هستش که به خاطر اینکه این گل نماد وگل مخصوص خیلی ببخشید بهشت زهرا برای روی قبور استفاده میشه به این نام شهرت پیدا کرده و در مصر قدیم هم خیلی مورد ستایش و پرستش بوده!! در ایران ده‌ها گونه آن کشت و کار می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

الوئه ورا در طبیعت

الوئه ورا در طبیعت

syn. A. perfoliata var. arborescence) A. arborescence) (آلوئه درختی): ارتفاع آن زیاد و دارای برگ‌های ظریف و کشیده است.بومی جنوب آفریقا هستش که فکر میکنم همون شاخ بزی هستش من به مشتری درباره ی نگهداری این گل سوال میکنند میگم اصلا نیاز به نگهداری نداره هر وقت خودتون تشنتون شد یه لیوانم پای این بریزید.:))))))

شاخ بزی

شاخ بزی

 

A. mitriformis: کوتاه و برگ‌های آن در وسط شیاردار است.

 

 

A. saponaria: اندازه متوسط، برگ‌ها سبز رنگ پریده با رگبرگ‌های به رنگ روشن یا کرم که به شکل خطوط باریک یا نقطه‌چین روشن در متن سبز رنگ مشاهده می‌شوند.

 

Aloe_saponaria_ latifolia_810

 

A. variegate (صبر زرد): برگ‌های آن دارای نوارهای سفید و سبز تیره عرضی است و لبه آن‌ها دندانه‌دار است. در اوایل بهار گل می‌دهد. باید در مورد صبر زرد دقت کرد که در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و نباید قطرات آب روی برگ‌ها ریخته شود، چون باعث پوسیدگی می‌شود.

 

aloe_variegata_young_810

 

syn. A. Arabica) A. barbadensis): برگ‌ها سبز خاکستری با لبه‌های صورتی و دندانه‌دار است. گل‌های لوله‌ای زرد رنگ روی خوشه انتهایی در تابستان ظاهر می‌شود. به علت ویژگی دارویی بخش ژله مانند وسط برگ کشت و پرورش آن مورد توجه قرار گرفته است.یعنی همون آلوئه ای که باید مالید به صورت

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا

 

نیازها

 

در مناطق عاری از یخبندان می‌توان آن را در فضای آزاد استفاده کرد. در عین حال باید از گرمای زیاد نیز محافظت شود، چون باعث گرایش رنگ آن به رنگی متمایل قرمز می‌شود. در زمان فعالیت ریشه‌ها و رشد و نمو و گلدهی نیاز به آبیاری مرتب دارد و در زمستان، نیاز آبی آن کم می‌شود. خاک مناسب آن 3 قسمت خاک لومی، یک قسمت کود دامی پوسیده و یک قسمت شن ریز است. این خاک باید زه‌کشی کامل داشته باشد. در بعضی گونه‌های آلوئه در خاک فقیر با شرایط خشکی برگ‌ها قرمز رنگ می‌شود. آلوئه نباید در معرض باران قرار گیرد، چون بین برگ‌های آن آب جمع شده و باعث پوسیدگی گیاه می‌شود.

 

 

دما: این گیاه به هوای گرم نیاز داره در صورت گرما و خشکی زیاد به رنگ قرمز متمایل میشه.

 

 نیاز آبی: دوستان گیاه مقاومیه چون توی خودش آب نگه میداره بنابراین هر جمعه آبش بدید بهتره ولی اگه دیدید برگهاش قهوه ای یا سرخ شده آبیاریشو بیشتر کنید.  اصلا ،هیچی ولش کن.

 

خاک: ترکیب معمولی با زه‌کشی کامل مثلا خاک کاکتوس رو من به همه واسه این بابا توصیه میکنم.

 

نور: این گیاه به نور کامل احتیاج داره و زیر ضل آفتاب هم همچنان داره میخنده اینطوری  :mrgreen:

 

 

رطوبت: جانم؟ سوالتون رو تکرار کنید؟؟!؟! رطوبت؟؟؟؟؟؟؟؟ ولمون کن بابا.

 

 تعویض گلدان: درصورتی که دیدید ریشه از سوراخ های زیر گلدان اومده بیرون یعنی وقته تعویض گلدون هر دوسال سه سال یکبار این کارو بکنید.

 

تعویض گلدان

تعویض گلدان

 

کود: بهترین کود یا خاک ورمی کمپوسته یا میتونید آب آکواریوم رو ماهی یکبار بریزید پاش یا آب کولر آبی یا کولر گازی!

 

افزایش

 

با پاگیاه در تابستان و کاشت بذر در بهارو قلمه برگ افزایش می‌یابد. نوع درختی با قلمه نیز افزایش می‌یابد و در زمان ریشه‌دهی نیازی به آبیاری ندارد. بستر کاشت قلمه‌ها و پاگیاه‌ نظیر بستر کاشت کاکتوس‌ها است.

 

قلمه برگ آلوئه ورا

قلمه برگ آلوئه ورا

 

بذر آلوئه ورا

بذر آلوئه ورا

 

جدا کردن پاجوش ها

جدا کردن پاجوش ها

 

جداکردن پاجوش ها

جداکردن پاجوش ها

 

 

مشکلات:

 

اگه دیدید برگ ها قهوه ای یا قرمز شده و حالت مردگی گرفته به خاطر آفتاب شدید هستش باید بزارید جایی با آفتاب کمتر یادتون باشه تو منطقه ی جنوب آفریقا آفتاب با زاویه بیشتری میتابه تا ایران که به استوا نزدیک تره ! پس زور آفتاب تو ایران بیشتره!

 

IMG_0549

 

اگه دیدید برگهای گیاه وا رفته و دیگه سرببالا نیستش به خاطر نور کم و هستش بزارید یه جا با آفتاب متعدل نه اونقدر زیاد نه اونقدر کم.

اگه دیدید برگها لاغر و پریشون شده  به خاطر کم ابی هستش خاک رو چک کنید و در صورت خشکی آب بدید.

اگه دیدی گیاهتون رشد نمیکنه یا رشدش کمه احتمال زیاد خاکتون خیلی قلیایی هستش و گیاه نمیتونه از همه عناصر استفاده کنه.باید حام رو عوض کنید ولی حرفه ای ها میان اسید یا کودهای اسیدی کننده میدن به گلشون شما همون خاک رو عوض کنید.

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

هرگز نستانند دل ما که تو داری

بسیار بود سرو روان وگل خندان

لیکن نه بدین صورت و بالا که تو داری

پیداست که سرپنجه ما را چه بود زور...

دیدگاه های شما

581 پاسخ به "معرفی آلوئه ورا"

 1. پری گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر و ممنون از اطلاعات خیلی خوبتون.
  این گیاه آلوئه ورای منه.
  جاش پشت پنجره
  دمای اتاق ۲۴ درجه
  هر دوهفته یکبار ی لیوان اب میدادم. حالش خیلی خوب بود و گل هم داده بود
  اما ناگهانی اینطوری داره میشه. میشه لطفا راهنماییم کنین؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام پری جان خوبی؟ فکر نمیکنی کم ابش میدی؟ باید با خشکی خاک اب بخوره هر هفته دوبار سیراب کنید تا رگاش توپول موپول و گوشتی بشه ! اون گلش رو هم ازته بکنید که باعث میشه گل ضعیف بشه.

 2. ندا گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون می‌شم راهنماییم کنید
  من یه گلدون آلوئه ورا کوچیک گرفتم رنگ سبز خوشرنگی داشت زیاد گوشتی نبود گفتم خب کوچیکه
  تو حیاط بوده بین سایه و آفتاب بوده هفته ای یه بار هم آبیاری کردم ولی رنگش مایل به قهوه ای شده و از حالت گوشتی هم خبری نیست رشد هم اصلا نداره خاکش رو تعویض کردم خاک کاکتوس ریختم باز همونه
  ممنون می‌شم مشکلش رو بگید

 3. نسیم گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس، وقتتون بخیر.
  ببخشید این گل من چند وقته دونه های سیاه رنگی زده روی تنه و برگهاش نگاه کردم هیچ آفت و پشه ای نبود اطرافش و اینکه روی پاجوش های جدیدش نیست و فقط روی تنه و برگ های گیاه اصلی زده.. اینا چی هستن جناب مهندس؟ راه حلی داره؟
  شرایط نگهداریش هم در فاصله یک و نیم متری پنجره جنوبی آشپزخانه هستش و هر وقت خاکش تا حدود عمق ۳ سانتی خشک میشه آب میدم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نسیم جاان خوبی؟ این نشونهی قارچه ! یه سم ارگانیک کالیبان یا کاپتان تهیه کنید بهش بزنید درست میشه ! نور زیاد تهویه هوا نیاز داره

 4. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس،این آلوئه ورای من نمیدونم از چه نوعیه و اینکه خیلی نا مرتب و زشت شده!! با اینکه من هر چندروز میچرخونمش تا به سمت نور خم نشه ولی بعضی شاخه هاش بدفرم شده، واقعا درمونده شدم نمیدونم چیکارش کنم که خوشگل شه!!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فاطمه جان خوبی؟ نورش کمه ! ابش هم کم بوده باید یه روز درمیون اب بخوره و نورشم بیشتر کنید تهویه هوا هم داشته باشه.

   • فاطمه گفت:

    آخه آب بیشتر میدادم خاکش دائم مرطوب بود و باعث شد پشه بگیره، برا همین هر هفته آبش میدم! پس ببرمش تو حیاط بهتره ینی؟ که آفتابم بیشتر بگیره و تهویشم خوب باشه؟ احساس میکنم تو خونه حالش خوب نیس ،خیلی بی رمق و کسله!

 5. مریم گفت:

  سلام
  روز بخیر
  میشه گیاه آلوئه ورا را یک هفته در آب نگهداری کرد؟

 6. لیلی گفت:

  سلام. خسته نباشید. من چندین ساله که یک گیاه دارم که خیلی شبیه الوئه ورا هست ولی مطمعن نیستم الوئه ورا هست یا نه چون برگاش و ظاهرش شبیه الوئه ورا هست و هر سال گل های کوچک زرد رنگ خوشه ای میدهد ولی وقتی برگاهاش رو میبرم داخلش اصلا ژل مانند یا لزج و چسبناک نیست و اصلا داخل برگ ها آب دار نیست وگوشتی و شفاف مایل به سفید رنگ هست و طعمش بسیار تلخ می باشد. آیا این همان الوئه ورا که برای مصارف طبی (برای صورت یا کرم ها)است؟

 7. فرنوش گفت:

  Attachment

  سلام. خسته نباشید. ممنون از مقاله خوبتون. با توجه به عکسی که فرستادم چند تا سوال داشتم. سوال اصلی این‌که آیا این آلوئه‌ورا نوع غیر خوراکی و سمیه؟ و هیچ استفاده پوستی نداره؟ و دلیل این‌که برگ‌ها پهن و گوشتی نمی‌شن به‌خاط نوعشه؟؟
  و این‌که برگای پایینی یک مقدار شل شدن. باتوجه به مقاله‌اتون حدس می‌زنم که نور کافی نداشته باشه. اما توی یه اتاقی با پنجره بزرگ و پرنور قرار داره. دلیلش چیه؟
  مقدار آبیاریش هم دوبار در هفته حدودا دو تا سه لیوان آب بوده.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فرنوش جان خوبی؟ این ازنوع خوراکی هست و لی نورش کمه و سایز گدلون خیلی بزرگه ! تهویه هوا هم نداره ! هرجی سایز گلدان نسبت به خود بوته بزرگتر باشه رشد کمتره

 8. حشمت گفت:

  سلام خسته نباشید گیاه من از گیاه مادری جدا شده که با رشد برگها از وسط تا میخورن و از کناره های گلدون به پایین آویزون میشن.این طبیعیه؟

 9. سپهر گفت:

  Attachment

  سلام باز هم ارادت
  آلوئه برومی من رو برگش خال سیاه زده وکمی سوراخ شده و نوک یکی از برگ هاش هم سیاه شده علت چی میتونه باشه ؟ و باید چیکارش کنم ؟
  من از لامپ رشد گیاه ۱۲ وات استفاده میکنم و فاصله ش تا این گیاه ۱۰۰ سانت هست
  http://uupload.ir/files/l6es_img_20200911_172403.jpg

  http://uupload.ir/files/nnd3_img_20200911_172329.jpg

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام سپهر خوبی ؟ ببین گیاه سرحاله فقط ممکنه از عدم تهویه و خشکی هوا نوک برگ خشک بشه شرایط رو تهویه کنید براش. اب هم با خشکی خاک اب بدید ! این لامپ هم ۲۴ ساعته بالاسرش روشن نباشه کلافه میشه

 10. seyyed vshid گفت:

  Attachment

  سلام وقت شما بخیر
  ببخشید من ۲ گل زیر رو دارم که اسمش رو نمیئونم
  می خواستم محبت بفرمایین و اسامی این ۲ گل ره بهم بگین و خصوصیاتشون
  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید