گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۲۰۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل مارانتا

مارانتا

نام انگلیسی

Prayer Plant

نام علمی

Marantha Leuconeura

فارسی رایج

مارانتا(برگرفته شده از نام مارانتا گیاه شناس)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

50000

از خانواده

Maranthaceae

خاستگاه

آفریقا

گل زیبای مارانتا ، بسیار مناسب برای مناطق سرد سیر و خنک ، و حساس در مناطق گرم و مرطوب، معمولا بعد از خرید در اثر خشکی هوا یانور شدید و یا شوری خاک لبه ی برگ ها می سوزد ، باید در نقطه ی مرطوب و خنک منزل یا اداره نگهداری شود  و همینطور مناسب برای نقاط سایه می باشد، حمام روشن یکی از نقاط بسیار خوب برای نگهداری این گل است.  خانواده ان مارانتاسه و بومی افریقاست، برگها منقوش و گرد است،رگبرگ اصلی به رنگ روشن درامده و هاله ای رنگین بخش مرکزی برگ را از سایر قسمت های متمایز می سازد. دیگر خواهر و برادر های این گونه ، کالاته آ و استرومانته هستند که شرایط انها هم مشابه با مارانتا می باشد . رگبرگ ها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند،گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ به وجود می آورد،در سبد اویزان رواج فراوان دارد.

نیازها:

نور:نور غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبا است،در تابستان سایه را ترجیح میدهد،ولی در زمستان تمایل به زندگی در نور بیشتری دارد،از اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه بیزار است.

دما:در صورتی که اجازه دهید بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت ۱۰ سانتی کراد مقاومت مینماید،ولی بهترین درجه حرارت حدود ۱۶ درجه سانتی گراد،در درجات حرارت نزدیک به ۳۰ درجه احتیاج به غبارپاشی دارد.

آبیاری: این گیاه به خشکی خاک حساس است و باید بین دو ابیاری روی خاک خشک شود به جز هنگامی که درجه حرارت پائین تر از ۱۰ درجه است، به محض مشاهده ی خشکی روی خاک باید ابیاری گردد.

رطوبت: دوستان این گل به رطوبت بالایی نیاز داشته و باید غبارپاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت انجام گردد ،کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش جالب در تامین نیاز رطوبتی است،افزودن اب به زیر گلدان همراه با سنگریزه یکی دیگر از راه های تهیه رطوبت پایدار است.

تغذیه:تغذیه با کودهای مایع و یا حامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب: خاک برای این گل بسیار مهم است زیرا باید اسیدیته ی آن بین ۵ الی ۶ باشد یعنی به خاک اسیدی نیاز داشته ودر صورت ابیاری با اب لوله کشی و تغذیه با کودهای نامرغوب خاک قلیایی شده و از حالت اسیدی خارج میشود دراین صورت برگها شروع به خشکیدگی در لبه ها میکنند. بهتر است در هرنوبت ابیاری کمی سرکه سیب یا اب لیمو صنعتی به اب اضافه گردد تا خاک اسیدی بماند.

تعویض گلدان:با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و ان را متراکم نکنید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی برگهای گیاه را تمیز میکند،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده کنید،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید

تکثیر:تقسیم ساقه های زیر زمینی در بهار

عوارض و درمان:

برگها رنگ پریده و شباهت به برگ زیبای مارانتا ندارد:هوا تاریک است،گلدان را به محل روشن تری دور از اشعه مستقیم افتاب منتقل کنید،کمبود عناصر غذایی باعث زایل شدن رگ برگها شده است،هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ به ساقه مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها رنگ پریده هستند:شدت نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری ببرید.

برگها پژمرده و پیچیده میشوند:هوا خیلی سرد است،گلدان محل گرمتری را طلب میکند،تشنگی هم همین علائم را به وجود می آورد،رطوبت خاک  گلدان را بازدید کنید و ابیاری را تنظیم کنید.

برگها خم شده و سقوط میکنند:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری منقتل کنید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها خم شده،زخم های قهوه ای روی انهاست و حاشیه انها به طرف داخل خم میشود:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،هر ده روز یکبار ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید.

برگها سوخته اند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،عبور نور افتاب از قطرات اب مانند قطرات عبور ان از شیشه است،هنگام صبح یا عصر غبارپاشی کنید.

برگها کمرنگ شده اند و سطح زیرین انها تار عنکبوت بسته است:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

تقسیم ریشه:در بهار با شروع فصل رشد گیاه با ریشه متراکم را از گلدان خارج و خاک های اطراف ریشه را به ارامی کنار بزنید،ریشه را برحسب گسترش به تعداد مطلوب تقسیم و اطمینان حاصل کنید که هر قسمت دارای ریشه و ساقه است،ریشه ها را درون گلدان های جدید کاشت نموده و بدون ابیاری به سایه منتقل کنید،دو روز اول را ابیاری نکنید و پس از شروع رشد جوانه ها به محل پرنور منتقل کنید.

نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع و معمولی و خشن است،با نگهداری صحیح ان سلیقه خود را به دیگران یادآوری کنید.

مارانتا

مارانتا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...
قیمت گل برود چون تو به گلزار آیی......و آب شیرین چو تو در خنده و گفتار آیی
این همه جلوه طاووس و خرامیدن او........بار دیگر نکند گر تو به رفتار آیی
دیدگاه های شما

209 پاسخ به "معرفی گل مارانتا"

 1. someira گفت:

  سلام و عرض تبریک سال نو
  من یه مارانتا بلک دارم که داخل برگهای لوله شده شپشک آردآلود زده با گوش پاککن پاکشون کردم .اما روی برگها جای شپشکها لکه افتاده.جزیره داره ولی نوک برگها سوختگی داره و برگ جدید بلند بر اثر برخورد با برگ قدیمی در همون نقطعه دچار سوختگی شده .۲هفته یکبار کلات اهن میدم.داخل خاکش هزارپا قهوه ای داره.میخواستم بدونم برا شپشک آرد آلود و اون هزارپاها چه سمی و چطوری استفاده کنم.ممنونم بابت راهنماییتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی؟ سم کونفیدور بزنید بهش. جای خنک نگهداری بشه و تفاله چایی روی خاک ریخته بشه حتما تا خاک اسیدی بمونه…

 2. فرشته گفت:

  Attachment

  سلام. ممنونم از وقتی که میزارید. من کالاتیای سه رنگ از کسی گرفتم میخوام اگر بشه از مردن نجاتش بدم. 🙂 فقط الان از خاک بیرون اوردمش و گذاشتمش تو خاک ولی نمیدونم کار درستی کردم یا نه. ممنون میشم بفرمایید برای بهتر شدن حالش چه کاری باید انجام بدم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فرشته جان خوبی؟ این استرومانتا هست ونباید کنار پنجره بذارید که برگش بسوزه اینطوری! جای خنک و مرطوب دوست دارن بعد که ریشه جون گرفت بزنید توی خاک هلندی و باسایز گلدون مناسب…

 3. سلام دوست عزیزم ایا کسی هست گل مارانتای لکونورا داشته باشه خیلی دنبالش هستم ۰۹۱۱۹۶۰۱۵۶۱

 4. علی گفت:

  سلام آقای مهندس. به دادم برسید. گل من یه کم سربعضی برگهاش خشک شده بود.من یه کم سرکه ریختم توی اب و بهش دادم. ولی بعدش گلم اینطوری شده. الان چندروزه. چه کار کنم؟
  http://uupload.ir/files/oh7c_20200624_083816.jpg
  http://uupload.ir/files/2tn_20200624_083825.jpg

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام علی خوبی؟ نورش کم باشه ! ظرف اب نزدیکش بذارید و سرکه چی ریختین پاش؟ سرکه سفید که نریختین ؟ بهتره با تفاله چایی این خاک رو اسیدی کنید.

   • علی گفت:

    چرا اتفاقا سرکه سفید ریختم. خیلی اشتباه کردم. امروز چند تا از برگهاش کاملا زرد و خشک شده. نظرتون چیه کلا خاکش را عوض کنم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام پس فاتحش خوندس 🙂
     منم یبار در زمان کم تجربگی امتحان کردم و زدم ترکوندمش :))))

 5. سروناز گفت:

  باسلام
  مارانتای من با حفظ تمام شرایطی که فرمودید به این شکل درمیاد و نوک برگاش یکی یکی میسوزه و مجبورم حذفش کنم
  روزی چند بار آب رو برگاش اسپری می کنم
  برای آبیاری و اسپری از آب جوشیده سرد شده استفاده می کنم
  دور از نور مستقیمه جاش خنکه خاکش یه ماهه عوض شده زیرشم جزیره درست کردم واسه رطوبتش
  دستگاه رطوبت ساز هم تو خونه نصبه دیگه نمیدونم باید چیکارش کنم لطفا کمک کنید حالش بهتر بشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام سروناز جان خوبی؟ روی خاک تفاله چایی میریزی؟ میدونی باید خاک اسیدی بشه !

   • سروناز گفت:

    Attachment

    توی آبش کمی آبلیمو طبیعی ریختم ولی تاثیرینداره حالش هرروز بدترمیشه و برگاش کامل زرد میشه آبیاریشو کمتر کردم گفتم شاید آب زیاد میدم چون ساقه هاشداره میفته و نمیتونه صاف بایسته این عکسه چند روز قبلشه الان یکی دیگه از برگاشم زرد شده تفاله چایی اینوضعیتشو خوب میکنه؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام خوبی؟ این خاکش چیه ؟ چه خاکی براش ریختین؟ اخه توی این خاک توقع دارین گیاه بمونه؟ باید از خاک هلندی استفاده کنید نه خاک ارکیده ! دوم اینکه باید تفاله چایی بریزید روی خاکش!

 6. سروناز گفت:

  البته مارانتای من از نوع مارانتا زبراست

 7. Anita گفت:

  سلام خسته نباشید مارانتا ی من یک برگش اینطوری شده یه جا خوندم ای یه ویروسه. درسته؟ چیکارش کنم؟

  • anita گفت:

   Attachment

   اینم عکسش

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام انیتا جان خوبی؟ این میتونه قارچ باشه یا ناشی از اب زیاد یا نور شدید باشه ! شرایط نگهداری جطوره؟

   • Anita گفت:

    من تازه این گیاه رو گرفتم و این لک به صورت کوچک رو برگش بود ولی الان بزرگ شده .حال عمومیش خوبه و فقط این برگشاینطوریه. قارچ کش چی میتونم براش بگیرم؟ نمیخوام برگای دیگه اش درگیر شه 🙁

 8. سینا گفت:

  سلام مهندس مارانته ا من گل داده گلش رو ببرم یا بزارم بمونه گلش صورتی

 9. سینا گفت:

  سلام مهندس میشه مقاله در مورد کاشت گروهی بزارید و بعدش میشه بگید چه گاهانی مناسب کشت در کار مارننتا هستنند در کشت گروهی ایا میشه از استرومانتا یا کلاته ا استفاده کرد بعد م یه بامبو دارم تازه هرسش کردمهفته ای یک بار کود لاکی بامیو گرین بهش می دم ابش هم سه هفته یک بار عوض می کنم اما جدید برگاش خیلی ضعیف شد و حدود یک متر و نیم کمی بیشتره اما نوک دو تا از برگاش هم زرد شده

 10. امینی گفت:

  سلام اقای مهندس یه گیاه گرفتم اسمش کالاته آ هست .. من همیشه برای گلهام مزاحم شما میشم.. ببخشید راجع به این گیاه شما اطلاعات دارید؟چون دور لبه برگها سوخته میشوند و هیچ سایتی هم در موردش مطلب نداره.. خیلی ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی؟ ماتوی سایت دربارش مطلب داریم ولی در کل تفاله چایی روی خاک ریخته بشه و نور ملایم پنجره شمالی و رطوبت بالای اتاق رو نیاز داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید