گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۱۸۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل مارانتا

مارانتا

نام انگلیسی

Prayer Plant

نام علمی

Marantha Leuconeura

فارسی رایج

مارانتا(برگرفته شده از نام مارانتا گیاه شناس)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

50000

از خانواده

Maranthaceae

خاستگاه

آفریقا

گل زیبای مارانتا ، بسیار مناسب برای مناطق سرد سیر و خنک ، و حساس در مناطق گرم و مرطوب، معمولا بعد از خرید در اثر خشکی هوا یانور شدید و یا شوری خاک لبه ی برگ ها می سوزد ، باید در نقطه ی مرطوب و خنک منزل یا اداره نگهداری شود  و همینطور مناسب برای نقاط سایه می باشد، حمام روشن یکی از نقاط بسیار خوب برای نگهداری این گل است.  خانواده ان مارانتاسه و بومی افریقاست، برگها منقوش و گرد است،رگبرگ اصلی به رنگ روشن درامده و هاله ای رنگین بخش مرکزی برگ را از سایر قسمت های متمایز می سازد. دیگر خواهر و برادر های این گونه ، کالاته آ و استرومانته هستند که شرایط انها هم مشابه با مارانتا می باشد . رگبرگ ها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند،گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ به وجود می آورد،در سبد اویزان رواج فراوان دارد.

نیازها:

نور:نور غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبا است،در تابستان سایه را ترجیح میدهد،ولی در زمستان تمایل به زندگی در نور بیشتری دارد،از اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه بیزار است.

دما:در صورتی که اجازه دهید بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت ۱۰ سانتی کراد مقاومت مینماید،ولی بهترین درجه حرارت حدود ۱۶ درجه سانتی گراد،در درجات حرارت نزدیک به ۳۰ درجه احتیاج به غبارپاشی دارد.

آبیاری: این گیاه به خشکی خاک حساس است و باید بین دو ابیاری روی خاک خشک شود به جز هنگامی که درجه حرارت پائین تر از ۱۰ درجه است، به محض مشاهده ی خشکی روی خاک باید ابیاری گردد.

رطوبت: دوستان این گل به رطوبت بالایی نیاز داشته و باید غبارپاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت انجام گردد ،کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش جالب در تامین نیاز رطوبتی است،افزودن اب به زیر گلدان همراه با سنگریزه یکی دیگر از راه های تهیه رطوبت پایدار است.

تغذیه:تغذیه با کودهای مایع و یا حامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب: خاک برای این گل بسیار مهم است زیرا باید اسیدیته ی آن بین ۵ الی ۶ باشد یعنی به خاک اسیدی نیاز داشته ودر صورت ابیاری با اب لوله کشی و تغذیه با کودهای نامرغوب خاک قلیایی شده و از حالت اسیدی خارج میشود دراین صورت برگها شروع به خشکیدگی در لبه ها میکنند. بهتر است در هرنوبت ابیاری کمی سرکه سیب یا اب لیمو صنعتی به اب اضافه گردد تا خاک اسیدی بماند.

تعویض گلدان:با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و ان را متراکم نکنید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی برگهای گیاه را تمیز میکند،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده کنید،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید

تکثیر:تقسیم ساقه های زیر زمینی در بهار

عوارض و درمان:

برگها رنگ پریده و شباهت به برگ زیبای مارانتا ندارد:هوا تاریک است،گلدان را به محل روشن تری دور از اشعه مستقیم افتاب منتقل کنید،کمبود عناصر غذایی باعث زایل شدن رگ برگها شده است،هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ به ساقه مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها رنگ پریده هستند:شدت نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری ببرید.

برگها پژمرده و پیچیده میشوند:هوا خیلی سرد است،گلدان محل گرمتری را طلب میکند،تشنگی هم همین علائم را به وجود می آورد،رطوبت خاک  گلدان را بازدید کنید و ابیاری را تنظیم کنید.

برگها خم شده و سقوط میکنند:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری منقتل کنید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها خم شده،زخم های قهوه ای روی انهاست و حاشیه انها به طرف داخل خم میشود:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،هر ده روز یکبار ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید.

برگها سوخته اند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،عبور نور افتاب از قطرات اب مانند قطرات عبور ان از شیشه است،هنگام صبح یا عصر غبارپاشی کنید.

برگها کمرنگ شده اند و سطح زیرین انها تار عنکبوت بسته است:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

تقسیم ریشه:در بهار با شروع فصل رشد گیاه با ریشه متراکم را از گلدان خارج و خاک های اطراف ریشه را به ارامی کنار بزنید،ریشه را برحسب گسترش به تعداد مطلوب تقسیم و اطمینان حاصل کنید که هر قسمت دارای ریشه و ساقه است،ریشه ها را درون گلدان های جدید کاشت نموده و بدون ابیاری به سایه منتقل کنید،دو روز اول را ابیاری نکنید و پس از شروع رشد جوانه ها به محل پرنور منتقل کنید.

نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع و معمولی و خشن است،با نگهداری صحیح ان سلیقه خود را به دیگران یادآوری کنید.

مارانتا

مارانتا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...
قیمت گل برود چون تو به گلزار آیی......و آب شیرین چو تو در خنده و گفتار آیی
این همه جلوه طاووس و خرامیدن او........بار دیگر نکند گر تو به رفتار آیی
دیدگاه های شما

184 پاسخ به "معرفی گل مارانتا"

 1. مهدیه گفت:

  سلام وقت بخیر
  حدود ۵ هفته است که این مارانتا رو خریداری کردم، آبیاریش دوبار در هفته است، روزی یکبار غبار پاشی میشه و یکبار هم کود آهن بهش دادمبرگها کاملا رو به پایین شدن، دور برگها کاملا قهوه ای و خشک شده، برگ جدیدش کامل نشد و به صورت جمع و نصفه مونده و رنگ پریده است و متاسفانه وضعیتش روز به روز بدتر میشه، لطفا راهنمایی بفرمایید که ایراد کار کجاست!
  متشکرم

 2. الهه گفت:

  سلام وقت بخیر
  کودهای شیمیایی مانند گرین و یا پوکون هلند به گیاهم طبق چیزی که گفتید دادم.
  سوالی که دارم اینه که این کودها بر رشد کرم خاکی تاثیری نداره؟ چون هفته پیش خاک گلدونم رو عوض میکردم و ۳ تا کرم خاکی بزرگ نزدیک ریشه گیاهم بودند که یکیشون تقریبا ۱۲ سانت بود! با اینکه گیاه رو سمپاشی هم کرده بودم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این کود ها اثر روی کرم نداره ولی توی خاک نباید کرم باشن ! این کرمها ریشه رو خراب میکنه ، بهتره خاک رو عوض کنید و هرگلدونی که جدید میخرید خاکش رو عوض کنید تا هزارپا و کرم خاکی نریزه..

 3. مهسا گفت:

  Attachment

  فقط نمی دونم برگ های کالاته آم خیلی کوچیکن از وقتی خریدم برگ های نو کوتاه هستن اما مارانتام حالش خوبه و سلام میرسونه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   به به اینا چقدر زیبا هستند ! یه عکس کلی ازشون بدید لدفا و بگین کجا و چطوری مراقبت میکنید ازشون؟ این کوچیکی برگها هم طبیعی هست به نسبت نور و رطوبت بزرگ میشن.

 4. مریم.خ گفت:

  سلام وقتتون بخیر.گل مارانتام حالش خوب بود چندروز پیش یک جابجایی انجام شد.اول حالش خوب بود حتی بهتر و سرحالتر شده بودن برگاش ولی یهویی دیدم دارن لبه هاش زرد میشن و بیشتر هم داره میشه😔😔.مکانی که هستش نورش کم و جزیره هم از اول براش گذاشتم.علت زردی از چیه؟؟!!؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. پاشا گفت:

  Attachment

  سلام…
  مرسی از سایت و صفحات فوق‌العاده. سالهاست پیگیر راهنماییاتون هستم.
  مارانتاهای من حالشون خیلی خوب بود. احساس میکنم اخیرا ضعیف شدن که حدس زدم از زیادی آبیاری و البته جای کم گلدونشون باشه با توجه به توضیحات شما.
  فقط میخوام بدونم، امکان هرس ساقه‌ها وجود داره؟
  چون خیلی بلند و دراز شدن و ترجیحم اینه که بصورت کپه در بیاد و لخت نباشه. اگه شدنیه میشه نحوه رو توضیح بدین و بگین که میتونم از ساقه‌های هرس شده استفاده کنم؟
  عکس دوم رو توی پست بعد میفرستم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام پاشا جان خوبی؟ نوک برگ ها خشکی زده که مربوط میشه به شوی خاک یا خشکی هوا یا کم ابی به نوعی! هرس پذیر هست میتونید قیچی کنید و من توصیه میکنم خاکش رو هم عوض کنید مخصوصا اگر روی خاک سفیدک یا شوره بسته باشه که همین شوره ها میتونه باعث بیحالی گیاه بشه ! ازهمه مهمتر بعد ازین کارها باید تغذیه کنید با کود گرین اپارتمانی تا جبران کنه براتون

 6. پاشا گفت:

  Attachment

  این هم عکس بعدی…

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   به به چه استرومانتای زیبایی هم دارین 🙂 نوک برگهای اینم قراره خشک بشه که بهتره رطوبت خونه رو ببرید بالا حالا یا با ظرف اب روی شوفاژ ها یا کنار گیاهان ! هراز گاهی توی اب ابیاری باید اب لیمو هم بریزید تا جلوی شوری اب و خاک رو بگیره..

   • پاشا گفت:

    سلام…
    مرسی از پیگیری و جواب سریع.
    مشکل من همینه؛ یعنی آبیاری و رطوبت برای هردوشون خیلی خوبه، در حد این که خاکشون بیش از حد خیس میمونه! هفته ای دو بار غرقاب میشن و هر روز دو بار با اسپری پمپی گرده‌افشانی وسیع میشن. مدتها خوب بودن و جوونه و حتی گل میدادن! ولی یهو این اتفاق شروع کرده افتادن…
    خاک شوره نداره و برای اسیدیته خاک هم از کود اصلاحی Pokon استفاده کردم ولی تاثیری نداشته.

 7. راحیل گفت:

  سلام و خسته نباشید .من به تازگی گل زیپلین و خریدم ولی نوک برگهاش سیاه میشه و کم کم کل برگ تیره شده و میوفته چیکار باید کنم؟

 8. راحیل گفت:

  سلام ممنونم که وقت میزارید و جواب میدین
  من مارانتای سبز خریدم که طبق عکسی که براتون میزارم نوک برگاش داره زرد و خشک میشه و به داخل پیچ خورده حالت جزیره هم براش به تازگی درست کردم

 9. راحیل گفت:

  سلام و خسته نباشین و ممنونم از سایت خوبتون و وقتی که میزارین من به تازگی مارانتای سبز خریدم که عکسشو براتون قرار میدم نوک برگا سوخته و امروز دیدم یکی از برگا هم نوکش زرد و به داخل جمع شده تقریبا هر روز غبار پاشی کردم روی برگا هم لکه های تیره هست حالت جزیره هم دیروز براش درست کردم میشه میشه راهنماییم کنین

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام راحیل جان خوبی؟ ببنیید حتما یه نصف استکان اب لیمو صنعتی توی ابش بریزید و با اون ابیاری کنید تا خاک اسیدی بمونه اگه خاک قلیایی و شور بشه برگها میسوزن ! ضمنا نور مستقیم هم بهش نخوره لدفا ! جاشم گرم و مرطوب باشه. ولی اسیدی بودن خاک ازهمه چیز مهم تره براش

 10. راحیل گفت:

  اینم عکس گلم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید