گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۱۷۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل مارانتا

مارانتا

نام انگلیسی

Prayer Plant

نام علمی

Marantha Leuconeura

فارسی رایج

مارانتا(برگرفته شده از نام مارانتا گیاه شناس)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

50000

از خانواده

Maranthaceae

خاستگاه

آفریقا

گل زیبای مارانتا ، بسیار مناسب برای مناطق سرد سیر و خنک ، و حساس در مناطق گرم و مرطوب، معمولا بعد از خرید در اثر خشکی هوا یانور شدید و یا شوری خاک لبه ی برگ ها می سوزد ، باید در نقطه ی مرطوب و خنک منزل یا اداره نگهداری شود  و همینطور مناسب برای نقاط سایه می باشد، حمام روشن یکی از نقاط بسیار خوب برای نگهداری این گل است.  خانواده ان مارانتاسه و بومی افریقاست، برگها منقوش و گرد است،رگبرگ اصلی به رنگ روشن درامده و هاله ای رنگین بخش مرکزی برگ را از سایر قسمت های متمایز می سازد. دیگر خواهر و برادر های این گونه ، کالاته آ و استرومانته هستند که شرایط انها هم مشابه با مارانتا می باشد . رگبرگ ها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند،گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ به وجود می آورد،در سبد اویزان رواج فراوان دارد.

نیازها:

نور:نور غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبا است،در تابستان سایه را ترجیح میدهد،ولی در زمستان تمایل به زندگی در نور بیشتری دارد،از اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه بیزار است.

دما:در صورتی که اجازه دهید بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت ۱۰ سانتی کراد مقاومت مینماید،ولی بهترین درجه حرارت حدود ۱۶ درجه سانتی گراد،در درجات حرارت نزدیک به ۳۰ درجه احتیاج به غبارپاشی دارد.

آبیاری: این گیاه به خشکی خاک حساس است و باید بین دو ابیاری روی خاک خشک شود به جز هنگامی که درجه حرارت پائین تر از ۱۰ درجه است، به محض مشاهده ی خشکی روی خاک باید ابیاری گردد.

رطوبت: دوستان این گل به رطوبت بالایی نیاز داشته و باید غبارپاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت انجام گردد ،کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش جالب در تامین نیاز رطوبتی است،افزودن اب به زیر گلدان همراه با سنگریزه یکی دیگر از راه های تهیه رطوبت پایدار است.

تغذیه:تغذیه با کودهای مایع و یا حامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب: خاک برای این گل بسیار مهم است زیرا باید اسیدیته ی آن بین ۵ الی ۶ باشد یعنی به خاک اسیدی نیاز داشته ودر صورت ابیاری با اب لوله کشی و تغذیه با کودهای نامرغوب خاک قلیایی شده و از حالت اسیدی خارج میشود دراین صورت برگها شروع به خشکیدگی در لبه ها میکنند. بهتر است در هرنوبت ابیاری کمی سرکه سیب یا اب لیمو صنعتی به اب اضافه گردد تا خاک اسیدی بماند.

تعویض گلدان:با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و ان را متراکم نکنید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی برگهای گیاه را تمیز میکند،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده کنید،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید

تکثیر:تقسیم ساقه های زیر زمینی در بهار

عوارض و درمان:

برگها رنگ پریده و شباهت به برگ زیبای مارانتا ندارد:هوا تاریک است،گلدان را به محل روشن تری دور از اشعه مستقیم افتاب منتقل کنید،کمبود عناصر غذایی باعث زایل شدن رگ برگها شده است،هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ به ساقه مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها رنگ پریده هستند:شدت نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری ببرید.

برگها پژمرده و پیچیده میشوند:هوا خیلی سرد است،گلدان محل گرمتری را طلب میکند،تشنگی هم همین علائم را به وجود می آورد،رطوبت خاک  گلدان را بازدید کنید و ابیاری را تنظیم کنید.

برگها خم شده و سقوط میکنند:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری منقتل کنید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها خم شده،زخم های قهوه ای روی انهاست و حاشیه انها به طرف داخل خم میشود:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،هر ده روز یکبار ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید.

برگها سوخته اند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،عبور نور افتاب از قطرات اب مانند قطرات عبور ان از شیشه است،هنگام صبح یا عصر غبارپاشی کنید.

برگها کمرنگ شده اند و سطح زیرین انها تار عنکبوت بسته است:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

تقسیم ریشه:در بهار با شروع فصل رشد گیاه با ریشه متراکم را از گلدان خارج و خاک های اطراف ریشه را به ارامی کنار بزنید،ریشه را برحسب گسترش به تعداد مطلوب تقسیم و اطمینان حاصل کنید که هر قسمت دارای ریشه و ساقه است،ریشه ها را درون گلدان های جدید کاشت نموده و بدون ابیاری به سایه منتقل کنید،دو روز اول را ابیاری نکنید و پس از شروع رشد جوانه ها به محل پرنور منتقل کنید.

نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع و معمولی و خشن است،با نگهداری صحیح ان سلیقه خود را به دیگران یادآوری کنید.

مارانتا

مارانتا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...
قیمت گل برود چون تو به گلزار آیی......و آب شیرین چو تو در خنده و گفتار آیی
این همه جلوه طاووس و خرامیدن او........بار دیگر نکند گر تو به رفتار آیی
دیدگاه های شما

179 پاسخ به "معرفی گل مارانتا"

 1. سیامک گفت:

  سلام . من تمام برگهای گل مارانتام لبه هاش زرد شده و افتاده . کسی بهم گفت خاک بنفشه آفریقایی براش خوبه و خاکشو عوض کن خوب می شه . دو تا سوال دارم . اول اینکه خاکشو عوض کنم یا نه . دو اگه همه برگهاشو بچینم چون زرد شده لبه هاشون باز برگ در میاره ؟

 2. اکرم ملکی نیا گفت:

  Attachment

  سلام و ممنون از توجه شما این گل کالاتیا رو دو هفته ای میشه خریدم با پنجره حدود ۴ متر فاصله داره فروشنده به م گفت حدود ۱۰ روز یک بار ابیاری کن من خاکش رو چک کردم و یک بار آبیاری کردم روز اول هم برگها لوله بود که فروشنده گفتن باز میشه من شرایط نگهداری رو مطالعه کردم جاش خنک هست (رادیاتور توی عکس همیشه بسته هست) زیر گلدون آب ریختم بدون تماس با گلدون امروز متوجه شدم دو تا از برگها دارن زرد میشن می خواستم بدونم چرا اینطوری شده و چه کاری میتونم براش انجام بدم ممنون از کمک های شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ؟ گل مارانتا هست ! ابش کمه ، ده روز خیلی کمه و فروشنده اشتباه گفته ! هروقت خاک خشک شد اب بدید. زردی برای کم ابی بوده ! اب بدید دیگه زرد نمیکنه ! بقیه شرایط خوبه براش.

 3. آرزو سلیمانی گفت:

  Attachment

  سلام
  وقت شما بخیر
  لطفاً بفرمایید این مارنتای من چه مشکلی پیدا کرده ؟
  تقریباً بیشتر برگ هاش داره به همین حالت درمیاد
  با تشکر فراوان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این کالاته آ هست و باید سم قارچکش بهش بزنید و روی بوته اب ریخته نشه و بین دو اب باید خاک خشک بشه ! تغذیه هم فراموش نشه با کود اهن تا ازین بیشتر نشه.

 4. مریم گفت:

  سلام اقای مهندس . من یه گل هدیه گرفتم دوستم گفت اسمش مارانتاست. ولی برگهای سبز یک دست که زیرشون بنفشه و گلهای مایل به نارنجی عجیب داره . نتونستم عکس بفرستم . ممنونم منو راهنمایی کنید .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ حجم عکس رو کم کنیدو بفرستید ، احتمالا کالاته آ باشه ! محیط گرم و مرطوب مثه سونا دوست داره ! نورم شدید نباشه… با گذاشتن ظرف اب روی بخاری یا شوفاژ رطوبت تامین کنید براش.

   • مریم گفت:

    سلام اقای مهندس .من عکسش به یه گل فروشی نشان دادم گفتن اسم گل شعله جاویده. الان داره برگای جدید در میاره ولی برگهای قدیمی از محل اتصال به ساقه (دم برگ زرد )میشه.دو تا از برگاش زرد شده .مشکلی داره؟

 5. Ali گفت:

  Attachment

  سلام. ببخشید من این گل رو تازه ۲ روز خریدم. از نمایشگاه گل و گیاه. وقتی آوردم خونه بعد ۲ روز اینجوری شد. علتش چی میتونه باشه. خاک مرطوب و خیس هست. چون هوا بیرون بارونی هست تویه تراس نذاشتم و تویه خونه نگهش داشتم. دمای اتاق هم معمولی. نه گرم نه سرد. اما نمیدونم چرا تموم برگ هاش اویزون شده؟؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید بذارید توی تشت اب از زیر اب بکشه وقتی روی خاک خیس شد درش بیارید بیرون ! تا درست بشه جای گرم و خشک بدش میاد بهتره مرطوب بشه جاش تا بتونه تحمل کنه !

 6. مژده گفت:

  سلام ببخشید یه سوال کاملا جدی ازتون داشتم میخواستم ببینم جناب مهندس شما قصد ازدواج ندارید

 7. عليرضا گفت:

  سلام
  روزتون بخیر
  یه گل مارانتا یک روز میشه از بازار گل خریدیم و در بازار خوب بود.
  خاکش از قبل خیس بوده و فقط مکانی با نور و دمای مناسب براش فراهم کردیم بعد از یه روز برگها به طرف داخل جمع شدند
  لطفا در این مورد راهنمایی کنید
  با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ محیط مرطوب کمی سایه نیاز داره ! نورش نباید خیلی زیاد باشه و محیط گرم و خشک نباشه.

 8. الهام فرهادی گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون خوش، سال نو بر شما مبارک
  من یک گل مارانتای زیبا دارم که حدود ۱ سالی هست بخوبی رش کرد و با محصیط سازگاری داشت. که تقریبا تا هفته پیش خیی خوب و سرحال بود ولی متاسفانه الان حدود ۱ هفته اس هست که برگهایش زرد و خمیده و تقریبا به نظر میرسد رو به خشکی هست. آبیاری من هفته ای یه بار و فاصله بین دو مخیط خشک بود. هر ۲ هفته ۱ بار هم کود حاوی اهن و بقیه املاح را شامل میشود پای گلدانها می ریزم. خاک گلدان رو هم به تازگی تعویض نمودم. گهگاهی هم غبارپاشی کرده ام. به نظر شما با این شرایط چرا یهو گلدانم رو به زردی و بی رمقی هست؟ و حتی زرد و خشک شدن برگها؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تغذیه زیاد بوده و شاید تجمع املاح داشته که زده سوزونده ! همینطور تعویض خاک باعث اسیب به ریشه ها شده ! که میتونه ضرر داشته باشه و باعث این مشکل بشه ! برگهای خراب رو بکنید اسیدهیومیک بدید بهش و بین دو اب خاک خشک شد اب بدید تا به مرور درست بشه ! تغذیه بکنید ماهی یبار…

 9. امیر گفت:

  سلام.من یه بار پست گذاشتم نمیدونم چیشد با اجازه یه بار دیگه میزارم.من این مارانتامو سه چهار ماهی هست خریداری کردم اولش دو برگی زرد شد ولی الان تقریبا یک ماهی هست شدیدا داره برگ باز میکنه سه چهار برگ از داخل ساقه ها وسه چهار ساقه از داخل خاک بزنم به تخته جوری که خودم نگرانم?.حالا سوالی که از مهندس دارم اینه که به نظرتون من میتونم از این گل بسیار زیبا و حساس قلمه بگیرم جوری که نه خودش خراب بشه و نقلمه در ضمن اصلا اطلاعات ندارم و تا حالا اصلا این کارو انجام ندادم.ممنون میشم یه مختصر راهنمایی کنیم.عکسم نشد بزارم گویا حجم عکسم زیاده

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نه فعلا توی فکر تکثیر نباشید هنوز خبری نشده که ! هروقت گلدون داشت منفجر میشد میتونید تکثیر کنید از تریق تقسیم بوته ! فعلا همین فرمون برید جلو وقتی گلدون پر شد بیاید تا یادتون بدم

 10. مریم گفت:

  سلام آقای مهندس من یه گلدان شعله جاوید دارم که داره برگهای جدید میزنه ولی برگهای قدیمی از دمبرگ زرد میشه . ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید