گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۳ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل گوشواره ای

کفشک

نام انگلیسی

Slipper plant

نام علمی

Calceolaria herbeohybrida

فارسی رایج

کفشک،گوشواره ای

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Scrophulariaceae

خاستگاه

آمریکای جنوبی (شیلی و پرو)

 

سلام دوستان این گل رو من یبار فقط خریدم ، نگهداریش خیلی سخت بود ، البته برای داخل خونه اصلا توصیه نمیکنم !!! گونه ای دوساله یا دایمی است و رقم های علفی آن به عنوان یک ساله کشت و کار می شود. گونه ای که بیشتر به عنوان گیاه گلدانی کشت و کار می شود C. herbeohybridaاست. برگ ها پهن، بزرگ و تخم مرغی شکل و سبز روشن بوده و به صورت متقابل قرار دارند. برگ ها به صورت مجتمع در قسمت پایین گیاه قرار داشته و در فصل بهار از وسط آنها تعدادی ساقه گلدهنده به نسبت نازک به ارتفاع 60-35 سانتی متر بالا آمده و هر ساله دارای چندین گل زیبای انتهایی است.

گل ها به تعداد زیاد و به صورت دسته ای هستند. قسمت پایین گل ها به شکل جیب یا گوشواره باد کرده و آویزان است. گل ها از زرد و نارنجی تا قرمز مشاهده می شوند و می توانند دارای لکه ها یا خطوط قهوه ای رنگ باشند. افزون بر کاربرد گلدانی، در مناطق با آب و هوای خنک می تواند به عنوان گیاه باغچه ای در بهار و تابستان استفاده شود.

 

گلدهی:گوشواره ای را می توان به عنوان یک گیاه روز بلند اختیاری در نظر گرفت. پیش از قرار گرفتن در شرایط روز بلند، باید ۴-۲ جفت برگ تشکیل داده باشد. دما و طول روز در اثر بر گلدهی می توانند برهمکنش داشته باشند. در شرایط روز بلند، در دماهای بالا یا پایین گلدهی می تواند اتفاق بیفتد ولی در شرایط روز کوتاه ، جهت گل انگیزی تیمار سرمایی لازم است که پس از گل انگیزی با افزایش طول روز گلدهی به سرعت رخ می دهد.

گوشواره ای

گوشواره ای

بسته به نوع برنامه کشت و کار، می توان در زمان های مختلف بهار، تابستان و زمستان از آن گل گرفت.

 

نیازها:پس از آغاز گلدهی، دمای مناسب برای این گیاه 18 روز و 16-10 شب است و به طور کلی به شرایط خنک و مرطوب نیاز دارد. در زمستان نور کامل لازم دارد و در تابستان جهت کنترل دما و نیز جلوگیری از ریزش گل ها، شدت نور باید کم شود. ریشه های گوشواره ای ظریف بوده و آبیاری بیش از حد به آنها آسیب می رساند. نیاز آبی آن متوسط بوده و وقتی سطح خاک گلدان خشک شد باید آبیاری شود. طالب خاک سبک شنی با PHکمی اسیدی (5/6-6) است. از مصرف نیتروژن به شکل آمونیوم در طول دوره پیش رسی در فصل سرما باید خودداری شود.

 

افزایش:افزایش گوشواره ای با بذر است و بسته به زمان گلدهی مورد نیاز در بهار، تابستان و یا پاییز کشت می شود. برای گلدهی در بهار بذرها در شهریور و برای گلدهی در زمستان در اوایل مرداد و برای گلدهی در تابستان در اواسط فروردین کاشت می شوند. به طور کلی، برای گلدهی در زمستان و بهار به ۵-۵/۴ ماه و برای گلدهی در تابستان به ۴ ماه زمان نیاز است. بذرها پس از ۱۰ -۸ روز در دمای ۲۰-۱۸ میتندند. بذر این گیاه ریز است و از هر ۵ بذر کاشته شده می توان انتظار تندش یک بذر را داشت. بستر کاشت باید گندزدایی شود و دارای زه کشی کافی باشد. بذر برای تندش به نور نیاز داشته و بهتر است در سطح خاک پراکنده شود و جهت حفظ رطوبت بستر و نیز رسیدن نور، ظرف کاشت با یک پوشش شفاف پوشانده شود.

پس از اینکه گیاهان ۳ تا ۴ برگه شدند، آنها را در گلدان های ۱۰ سانتی متر نشاء کرده و با بزرگ شدن گیاه، یکی دو بار گبدان را عوض نموده و به گلدان های بزرگتری منتقل و زیر شاسی یا گلخانه ای تا زمان گلدهی نگهداری می کنند. در طی پس از تندش، نور کافی باید برای آن فراهم شود وگرنه گیاه به صورت پابلند با پایه سست رشد می کند.

 

ناهنجاری های فیزیولوژیک

برگسانی: پدیدهای است که وقتی گل انگیزی کامل نباشد و یا وقتی مریستم به حالت رشد رویشی برمی گردد رخ می دهد.

زردی: سطح بالای موادغذایی، PHقلیایی یا تهویه ناکافی خاک باعث کلروز می شود.

گوشواره ای

گوشواره ای

نکته: این گل به گاز اتیلن بسیار حساس میباشد پس آنرا هرگز کنار ظرف میوه قرار ندهید

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بلبل عاشق تو عمر خواه که آخر

باغ شود سبز و شاخ گل به بر آید

غفلت حافظ در این سراچه عجب نیست

هر که به میخانه رفت بی‌خبر آید....

دیدگاه های شما

5 پاسخ به "معرفی گل گوشواره ای"

 1. علی گفت:

  Attachment

  سلام مهندس خوبی؟
  اسم این دو گیاه رو میخاستم بدونم و چرا این دو برگهاشون انقدر کوچیکه و آیا نیاز هست که به خاک منتقل بشه و چطور؟
  ممنون

 2. فرناز گفت:

  سلام من بازم مزاحمتون شدم آقای مهندس عید،یه گل گوشواره خریدم الان این شکلی شده،می شه کمکم کنین لطفا؟؟

 3. فرناز گفت:

  Attachment

  گل گوشواره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید