گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۵۹۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ مرداد ۱۳۹۲

معرفی یاس رازقی

یاس رازقی

نام انگلیسی

Arabian jasmine

نام علمی

Jasminum Sambac

فارسی رایج

یاس رازقی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Oleaceae

خاستگاه

هندوستان

 

یک گل بسیار معطر و زیبا ، مخصوص راه پله ها یا بالکن ها در فصل رشد ، برخی به اشتباه این گل را در داخل منزل نگهداری میکنند که باعث عدم گلدهی این گیاه می شود.یاس رازقی بومی هندوستان و سمبل کشور فیلیپین بوده و درختچه ای کوتاه با برگهای متقابل با حاشیه  موجدار و به تقریب بدون دمبرگ است.میتواند به صورت گیاه بالارونده کوتاه رشد کند.گلهای سفید و بسیار معطر آن که پس از غروب آفتاب و اوایل صبح عطرافشانی میکنند،به تعداد ۳ الی ۱۲ عدد درهر خوشه ظاهر میشوند و میتوانند کم پر نیمه پرپر، یا پرپر باشند( مثل رازقی عمامه ای یا بغدادی). گلهای اغلب در بهار و تابستان و اوایل پاییز که هوا خنک است ظاهر میشوند. این گل ابتدا به وسیله ی عرب ها به اروپا برده شد در هند و فیلیپین  زنان از گل ان روی کلاه های خود استفاده میکنند  و برای تحریک جنسی وعطر و طعم آنرا داخل چای میرختند.

 

دمنوش یاس رازقی

دمنوش یاس رازقی

 

و اما داستان…

 

آبیاری:از آنجایی که باید در بیرون از منزل نگهداری شود ، به ابیاری روزانه در تابستان نیاز دارد ، یا به طور کلی باید سطخ خاک آن موقع آبیاری خشک باشد. .میتوانید روی خاک مالچ یا پلاستیک سیاه بکشید تا هم علف هرز سبز نشود و هم نیاز آبی گیاه کمتر شود سعی کنید با اب کتری سرد شده ابیاری کنید تا سختی آب خاک را خراب نکند.

نور: به نور زیاد غیر مستقیم نیاز دارد مثلا بالکن شمالی برای این گل بسیار مناسب است ، افتاب مستقیم بیذار هستش وبرگاش میسوزه ، داخل منزل با نور کم ساقه ها دراز و بلند می شوند که باید برید و انداخت دور.

دما: این گیاه همیشه سبز است ولی تحمل سرما و یخبندان را ندارد پس در فصول سرما گلدان آنرا داخل بیاورید یا اینکه یک مشما به دور آن بکشید و زیر افتاب بگذارید تا سرما آنرا خراب نکند.

تغذیه: دوستان این گل عاشق آهن هستش و اسید هیومیک ، در فصول رشد یعنی بهار و تابستان دوهفته یکبار با آهن همراه با اسید هیومیک توصیه شده در انتهای این متن گیاه را تغذیه کنیدتا همیشه پر گل باشد و برگهای ان زردنشود در اثر ابیاری با اب لوله کشی.

گلدهی: پس از یک استراحت کافی در فصل خواب گیاهان یعنی پاییز و زمستان،گیاه در بهار و تابستان به گل میرود و یک فلش گلدهی در اول پاییز هم قبل از خواب دارد در آن زمان مشما را باز کرده و گل را یک کود اساسی بدهید اول بهار.

هرس: پس از گلدهی شاخه ها را هرس کنید تا هم گیاه گردی داشته باشید و هم تعداد گلدها بیشتر شود

تکثیر:به راحتی با قلمه و یا خوابانیدن قابل تکثیر است ساقه های بلند را به راحتی توی یک گلدان در کنار مادر بخوابانید روی آن خاک بریزید تا به راحتی بعد از دو هفته ریشه بدهد.

قلمه یاس رازقی

قلمه یاس رازقی

خاک:نیاز به خاک غنی از پیت ماس یا کومپوست دارد

یاس رازقی

یاس رازقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

591 پاسخ به "معرفی یاس رازقی"

 1. سیاوش گفت:

  سلام مهندس جان ما یدونه یاس رازقی حدود ۲۰ ساله ک داریمش دوسال قبل بدلیل اینکه توی تراس پشتی ساختمان بود سرما زد بهش و من سریع اوردمش داخل پاییز و زمستان داخل خونه نور کم میاد ینی میشه گفت نهایت یکی دوساعت اونم نور بعد از ظهر واسه همین گیاه از نظر سرمایی اوکی شد ولی نور احتیاج داشت که من کاملا متوجه بودم تا اواخر زمستان که من دیگه نگرانش شدم خودم واسش با پاور ال ای و طیفهای دقیق و مورد نیاز یه لامپ رشد خوب طراحی کردم و نصب کردم البته توی این ضمینه تجربه دارم و قبلا این کارو کردم و واسه چندتا گلخونه کار کردم اون زمستون رو به سلامت گذروند و گذاشتمش اول بهار توی تراس جلویی خونه گیاه رشد فوق العاده ای کرد و یه عالمه گل داد تا اواخر پاییز که باز تا دیدم سرما داره اسیب میزنه اوردمش داخل و زیر نور مصنوعی بعد اول بهار که شد دیدم گیاه رشد نمیکنه دیگه بزور یکی دوتا جوونه میزنه ولی معلوم بود یچیزیش هست متوجه شدم خاک گلدان گیاه شده فقط کمپوست ینی عملا هیچ خاکی نداشت دیگه و اب که میدادم مستقیم خارج میشد این رو هم بگم توی این ۲۰ سال فقط یکبار گلدان گیاه عوض شده اونم ۱۰سال پیش گفتم شاید علت این باشه امدم یه مقدار خاک باغچه رو اوردم و یه مقدار از خاک اطراف گیاه رو خارج کردم با خاک باغچه مخلوط کردم و ریختم تو گلدانش یه بلدش گیاه اوکی شد جوونه زد گل کرد ولی الان که حدود یک ماه میگذره جوونه میزنه ولی خشک میشن پزمرده میشن گلها غنچه که هستن زرد و پژمرده میشن علت چیه به نظرتون به ریشه اسیب وارد شده اگه اره راه حل چیه؟!

 2. فریدون گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  اگر بخوام یاس رازقی رو روی یاس چمپا پیوند کنم از چه روش پیوندی باید استفاده کنم؟ممنون میشم اگر عکسی از پیوند این گونه هست به اشتراک بذارید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی ؟ باید از پیوند جانبی استفاده بشه یعنی از طرفین ساقه ها به هم چسبیده میشه و بعد از گرفتن پیوند از زیر ناجیه پیوند پایه رو قیچی میکنین به همین راحتی

 3. مهدی گفت:

  سلام آقای مهندس و تشکر از سایت عالی شما
  دوستی سوال پرسیده در مورد پیوند رازقی روی چمپا، خواستم بدونم فایده اینکار چیه؟ برای چی این پیوند را انجام میدن؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی عزیز دل برادر؟ 🍀 ببین یاس چمپا به خشکی مقاومتره و همین ویژگی رو به یاس رازقی میتونه القا کنه ! البته ندیدم کسی پیوند بزنه چون گیاهان علفی هستند و کار سختیه پیوندشون

 4. علی گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان
  امیدوارم حالت خوب باشه
  میتونید مشکل یاس رازقی من رو تشخیص بدید؟
  آبیاری با خشک شدن یک الی ۲ سانت از سطح خاک انجام میشه
  کود آهن + گیاهان آپارتمانی گیرین رو مخلوط میکنم هر دو هفته یکبار بهش میدم
  پشت پنجره جنوبی نورگیر خوب اما غیر مستقیم داره
  برگ های قدیمی مشکلی ندارن اما جدید ها اینطوری میشن
  ممنون میشم

 5. علی گفت:

  Attachment

  این هم عکس دیگه

 6. امین مرادزاده گفت:

  سلام جناب مهندس وقت بخیر
  به نظر شما یاس رازقی عطرش خوب پخش می شه یا محبوبه شب ؟

 7. ایوب گفت:

  سلام مهندس عزیز من تقریبا سه ماهه این گل و خریدم با اب کتری سرد شده باخشک شدن سطح خاک اب میدم هر دو هفته اهن و اسید هیومیک هر سه هفته یکبارم کود سه بیست تو اتاق پشت در بالکن جنوبی نگداری میکنم که اکثر اوقات درش بازه اما همچنان عمر گلهاش یک روز نهایتا دو روزه. مشکل از کجاست ؟ عمر متوسط گلها چند روزه ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ایوب جان خوبی؟ مشکل کار کمبود اهن در گیاه هست باید با اهن تغذیه کنین تا عمر گلاش زیاد بشه

   • ایوب گفت:

    سلام مهندس جان ممنون از پاسخ گویی اهن تو برنامه غداییش هست ولی بازم میریزه امکان داره از کود باشه چون تو یه مقاله خوندم برای گیاهان گلدار باید از کود مخصوص گلدهی (پتاس بالا نیتروژن پایین)استفاده کرد نه سه بیست چون نیتروژن بالا باعث میشه گیاه از فاز زایشی خارج بشه و وارد فاز رویشی بشه و همینطور مانع از جذب اهن میشه!! این مطلب درسته ؟ شما تایید میکنید

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی؟‌ برای گیاهان گلدار زمان گلدهی باید از کود گلدهی استفاده کرد ولی قبل از ان در شروع بهار باید با کودای سه ۲۰ تغذیه کرد تا نقاط گلده بیشتر بشن ! کود ازت بالا زیاد بدید گیاه رو از فاز زایشی خارج میکنه و بعدش باید با کودهای پتاس بالا تغذیه کرد تا دوباره ب فاز گلدهی بره

 8. علی گفت:

  با سلام یاس رازقی تهیه کردم اما بعد از مدتی گل هاش خشک شد و ریخت مشکل از کجاست لطقا راهنمایی ام کنید

 9. مهرناز گفت:

  سلام آقای مهندس. اگه میشه گل‌ و گیاه هایی که برای بالکن شمالی مناسب هستند رو معرفی بفرمایید. من دلم واقعا سرسبزی و زیبایی میخواد. امیدوارم با بالکن شمالی این کار امکان‌پذیر باشه.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ببینید بامبو خیزران توی باکس عالیه ! یاس هلندی خوبه و. یاس شیروانی اویز میشه عالیه ! انواع شمشاد و کامیس واریس عالین ! خرزهره فوق العاده هست یاس بنفش عالیه ! اینارو کاشتم ماندگاری خوبی دارند

   • مهرناز گفت:

    سپاس فراوان بابت راهنمایی و زمانی که قرار داید. آقای مهندس، این گیاهانی رو که فرمودید میشه توی گلدون هم کاشت؟ چقدر زمان برای رشدشون نیازه؟ راستی یاس شیرونی همون گل آبشاریه که خزان گلهاش کلی گل میریزه؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     ببینن اینا ک گفتم همه برای گلدان هست روی بالکن یا تراس بهتره سایز بزرگ بخرید که همون اول بزرگ و حاضر اماده باشن اگه کوچیک هم بگیرین موردی نیست با کود و تغذیه میشه بزرگش کرد زود

     • مهرناز گفت:

      خیلی ممنون. آقای مهندس اگه میشه یه مقاله راجع به تراس و بالکن شمالی و جنوبی و گیاهان مناسب هر کدوم بذارید. اگه عکس چیدمان ایرانی متناسب با هر کدوم هم بذارید که عالی میشه. برای ایده گرفتن خیلی خوبه. سپاس

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام عزیزم خوبی؟ چشم انجام میشه حتما فعلا با اون یکی سایتمون سرمون شلوغه سایت دمبرگ اونجا مطلب میذاریم 😅😅😅

 10. ایوب گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان یاس رازقیم اینجوری چیکارش کنم مشکلش چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید