گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۵۶۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ مرداد ۱۳۹۲

معرفی یاس رازقی

یاس رازقی

نام انگلیسی

Arabian jasmine

نام علمی

Jasminum Sambac

فارسی رایج

یاس رازقی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Oleaceae

خاستگاه

هندوستان

 

یک گل بسیار معطر و زیبا ، مخصوص راه پله ها یا بالکن ها در فصل رشد ، برخی به اشتباه این گل را در داخل منزل نگهداری میکنند که باعث عدم گلدهی این گیاه می شود.یاس رازقی بومی هندوستان و سمبل کشور فیلیپین بوده و درختچه ای کوتاه با برگهای متقابل با حاشیه  موجدار و به تقریب بدون دمبرگ است.میتواند به صورت گیاه بالارونده کوتاه رشد کند.گلهای سفید و بسیار معطر آن که پس از غروب آفتاب و اوایل صبح عطرافشانی میکنند،به تعداد ۳ الی ۱۲ عدد درهر خوشه ظاهر میشوند و میتوانند کم پر نیمه پرپر، یا پرپر باشند( مثل رازقی عمامه ای یا بغدادی). گلهای اغلب در بهار و تابستان و اوایل پاییز که هوا خنک است ظاهر میشوند. این گل ابتدا به وسیله ی عرب ها به اروپا برده شد در هند و فیلیپین  زنان از گل ان روی کلاه های خود استفاده میکنند  و برای تحریک جنسی وعطر و طعم آنرا داخل چای میرختند.

 

دمنوش یاس رازقی

دمنوش یاس رازقی

 

و اما داستان…

 

آبیاری:از آنجایی که باید در بیرون از منزل نگهداری شود ، به ابیاری روزانه در تابستان نیاز دارد ، یا به طور کلی باید سطخ خاک آن موقع آبیاری خشک باشد. .میتوانید روی خاک مالچ یا پلاستیک سیاه بکشید تا هم علف هرز سبز نشود و هم نیاز آبی گیاه کمتر شود سعی کنید با اب کتری سرد شده ابیاری کنید تا سختی آب خاک را خراب نکند.

نور: به نور زیاد غیر مستقیم نیاز دارد مثلا بالکن شمالی برای این گل بسیار مناسب است ، افتاب مستقیم بیذار هستش وبرگاش میسوزه ، داخل منزل با نور کم ساقه ها دراز و بلند می شوند که باید برید و انداخت دور.

دما: این گیاه همیشه سبز است ولی تحمل سرما و یخبندان را ندارد پس در فصول سرما گلدان آنرا داخل بیاورید یا اینکه یک مشما به دور آن بکشید و زیر افتاب بگذارید تا سرما آنرا خراب نکند.

تغذیه: دوستان این گل عاشق آهن هستش و اسید هیومیک ، در فصول رشد یعنی بهار و تابستان دوهفته یکبار با آهن همراه با اسید هیومیک توصیه شده در انتهای این متن گیاه را تغذیه کنیدتا همیشه پر گل باشد و برگهای ان زردنشود در اثر ابیاری با اب لوله کشی.

گلدهی: پس از یک استراحت کافی در فصل خواب گیاهان یعنی پاییز و زمستان،گیاه در بهار و تابستان به گل میرود و یک فلش گلدهی در اول پاییز هم قبل از خواب دارد در آن زمان مشما را باز کرده و گل را یک کود اساسی بدهید اول بهار.

هرس: پس از گلدهی شاخه ها را هرس کنید تا هم گیاه گردی داشته باشید و هم تعداد گلدها بیشتر شود

تکثیر:به راحتی با قلمه و یا خوابانیدن قابل تکثیر است ساقه های بلند را به راحتی توی یک گلدان در کنار مادر بخوابانید روی آن خاک بریزید تا به راحتی بعد از دو هفته ریشه بدهد.

قلمه یاس رازقی

قلمه یاس رازقی

خاک:نیاز به خاک غنی از پیت ماس یا کومپوست دارد

یاس رازقی

یاس رازقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

561 پاسخ به "معرفی یاس رازقی"

  1. سیاوش گفت:

    سلام مهندس جان ما یدونه یاس رازقی حدود ۲۰ ساله ک داریمش دوسال قبل بدلیل اینکه توی تراس پشتی ساختمان بود سرما زد بهش و من سریع اوردمش داخل پاییز و زمستان داخل خونه نور کم میاد ینی میشه گفت نهایت یکی دوساعت اونم نور بعد از ظهر واسه همین گیاه از نظر سرمایی اوکی شد ولی نور احتیاج داشت که من کاملا متوجه بودم تا اواخر زمستان که من دیگه نگرانش شدم خودم واسش با پاور ال ای و طیفهای دقیق و مورد نیاز یه لامپ رشد خوب طراحی کردم و نصب کردم البته توی این ضمینه تجربه دارم و قبلا این کارو کردم و واسه چندتا گلخونه کار کردم اون زمستون رو به سلامت گذروند و گذاشتمش اول بهار توی تراس جلویی خونه گیاه رشد فوق العاده ای کرد و یه عالمه گل داد تا اواخر پاییز که باز تا دیدم سرما داره اسیب میزنه اوردمش داخل و زیر نور مصنوعی بعد اول بهار که شد دیدم گیاه رشد نمیکنه دیگه بزور یکی دوتا جوونه میزنه ولی معلوم بود یچیزیش هست متوجه شدم خاک گلدان گیاه شده فقط کمپوست ینی عملا هیچ خاکی نداشت دیگه و اب که میدادم مستقیم خارج میشد این رو هم بگم توی این ۲۰ سال فقط یکبار گلدان گیاه عوض شده اونم ۱۰سال پیش گفتم شاید علت این باشه امدم یه مقدار خاک باغچه رو اوردم و یه مقدار از خاک اطراف گیاه رو خارج کردم با خاک باغچه مخلوط کردم و ریختم تو گلدانش یه بلدش گیاه اوکی شد جوونه زد گل کرد ولی الان که حدود یک ماه میگذره جوونه میزنه ولی خشک میشن پزمرده میشن گلها غنچه که هستن زرد و پژمرده میشن علت چیه به نظرتون به ریشه اسیب وارد شده اگه اره راه حل چیه؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید