درختچه ۲۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ مهر ۱۳۹۲

معرفی یاس خوشه ای

یاس خوشه ای

نام انگلیسی

Lilac

نام علمی

Syringa vulgaris

فارسی رایج

یاس خوشه ای(یاس بنفش درختی،یاس خوشه ای بنفش،یاس کبود شیروانی)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

30000 الی 100000

از خانواده

Oleaceae

خاستگاه

شبه جزیره بالکان

خوشه ای معطر از یاس بنفش درختی، از دلخوشی های بزرگِ ایام بهار در نواحی خنک، علاوه بر رایحه ی دل انگیز، منظره ی چشم نوازی هم پدید آورده است.

برای کاشت در مناطق خنک مناسب است. گلهای یاس درختی عطری دلپذیر با رنگهای سفید،صورتی،ارغوانی روشن، بنفش، قرمز جگری و سایه های بین این رنگ ها دارد. گلها ممکن است ساده، کم پَر یا پُرپَر باشد و اقلام زیبای بسیار متعدد و متفاوت دارد. این گیاه خزان کننده است و تا ارتفاع ۲ تا ۳ متر رشد می کند. اگر باغ به قدر کافی وسیع باشد می توان آن را به صورت انفرادی یا انبوه و به منظور ایجاد حریم و حایلِ گیاهی پرورش داد.گیاه پُرعمری است و در ۵ تا ۱۰ سالگی به بلوغ می رسد.

نیازها:

اقلیم:فقط برای نواحی خنک و مرطوب مناسب است،چون بسیاری از یاس های درختی گل تولید نمی کنند مگر اینکه در طول زمستان سرمای شدیدی ببینند.اگر در ناحیه ای معتدل زندگی می کنید شایسته است که در مورد گونه های مناسب و مطلوبی که در آن ناحیه گل دهی دارند کاوش کنید.

میزان نور و دما:نیاز به آفتاب کامل دارد،اما باید از بادهای شدید و خشک در امان باشد.

خاک:به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد.همچنین مقدار زیادی مواد آلی می طلبد که باید قبل از کاشت به زمین افزود.مالچ پاشی زمین هم از ضروریات است.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:در اواخر بهار و تابستان می توان از قلمه های سرِشاخه ها استفاده کرد،اما این قلمه ها به آسانی تولیدِ ریشه نمی کنند.بسیاری از اقلام یاس درختی در روی ساقه ی زیر زمینی یا پایه ی برگ بو (privet) پیوند شکمی می شوند،اگرچه امروزه بیشتر گونه ها در روی ریشه ی خودشان نشو و نما می کنند.برای انتخابی سنجیده،گیاهان خود را هنگام گلدار بودن برگزینید یا به کتابهای مصور گلکاری مراجعه کنید.

آبیاری:نباید در ماههای گرم سال دچار کم آبی شود، آبیاری کاملاً عمیق و منظم ضروری است.آبیاری عمیق را زمانی آغاز کنید که جوانه ها در بهار آماس کرده باشند.

کوددهی:اوایل بهار و اواسط تابستان غذای کامل گیاهی بدهید.

مشکلات:مشکل خاصی از لحاظ آفت ندارد،اما بیماری باکتریاییِ لکه برگی،گاهی،مخصوصاً در فصول خیلی مرطوب،مشکل ساز می شود.ساقه های آلوده را ببرید یا،به ضرورت،بوته ها را با اکسی کلراید مس سمپاشی کنید.

گل دهی:

فصل:یکی از لطایف بهاری در مناطق خنک است.

هرس(پیرایش)

دنباله ها را به محض ناپدید شدن گلها قطع کنید. پاجوشها را با بیلچه ی تیزی می توان قطع کرد.

یاس خوشه ای

یاس خوشه ای

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

هنوز همنفسی در چمن نمی بینم

بهار می رسد و من گل نخستینم

به آب جو نگرم خویش را نظاره کنم

به این بهانه مگر روی دیگری بینم

دیدگاه های شما

25 پاسخ به "معرفی یاس خوشه ای"

  1. رضايي گفت:

    سلام وقت بخیر من یه بوته از این گیاه دارم موقع خریدش در فروردین امسال دو خوشه گل داشت بعدش گلها خشک شدند ولی بعد از اون برگ می ده ولی گل نمی دهد. کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ و کود گل دهی هم بهش می دهم ولی خبری نیست در بالکن جنوبی قرار دارد آبیاری هم در زمانیکه خاک نسبتاً خشک می شود انجام می دهم . راهنمایی بفرمایید لطفا .با سپاس

    • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام عزیزم خوبی شما؟ کلا طول گلدهیش تا اردیبهشت هست بعدزاون فقط برگ میده تا سال بعد :)))

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید