گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۳۲۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل پاندانوس

پاندانوس

نام انگلیسی

Screw pine

نام علمی

Pandanus veitchii

فارسی رایج

پاندانوس

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

70000

از خانواده

Pandanaceae

خاستگاه

شرق آسیا

 

زیبایی خاص این گیاه زینتی روئیدن برگها در طول محور ساقه است که درصورت قرار دادن ان روی پایه و یا در محل بلند نظرها را به خود جلب میکند.در کلیه منازل و ادارات و شرکت ها و بانک ها با شرایط محیط خود را سازگار نشان داده است،برگها کشیده و بلند سبز و دارای خطوط سفید و کرمی و زرد رنگ،در سر تا سر حاشیه برگها از قاعده تا نوک مملو از دندانه های ظریف و خار مانند است،با زیاد شدن سن گیاه احتیاج به جا و مکان بیشتری دارد.در محل اتصال برگ با ساقه جوانه هایی با ریشه های کوچک می رویند که قابل انتقال به گلدان دیگر هستند.انتخاب نام انگلیسی Screw (پیچ) برای ان به علت در برگرفتن ساقه توسط برگها به صورت مارپیچ است،خانواده ان پانداناسه و متعلق به مناطق گرم است.

 

نیازها:

 

نور: به نور کافی و تقریبا آفتابی احتیاج دارد،ولی نور افتاب ظهر به گیاه صدمه میزند،اگر محیط دارای نور کافی نیست هر چند وقت یکبار به محل پرنورتر انتقال دهید،در غیر این صورت برگها سبزی و شادابی خود را ازدست میدهند.

دما: حداقل درجه حرارت در تابستان ۱۰ درجه سانتیگراد است که در صورت نزول ان باید ابیاری متوقف شود.در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق برای ان مطلوب است و در صورت بالا بودن آن نیازی به غبارپاشی دارد.

آبیاری: بین دو آبیاری بایثد خاک خشک شود.با اب کتری سرد شده آبیاری کنید در غیر این صورت نوک برگ شما می سوزد.

رطوبت: اضافه نمودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار بدون ایجاد تماس ته گلدان با اب در ایجاد رطوبت پایدار کمک میکند.

تغذیه: کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کود شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی هر ۲۰ روز یکبار طبق دستور جبران نمایید.معمولا زمانی که برگهای جوان گیاه در وسط بوته سفید می شوند و شکل زیبایی به گیاه می دهد ، و مردم خیال میکنند این طبیعی هستش ولی درحالی که از کمبود آهن خصوصا در تابستان رنج می برد.

خاک مناسب:  کمپوست و پیت به نسبت 4 بر یک یا خاک و کود آماده کاشت

تعویض گلدان: هر یکسال و یا یکسال و نیم یکبار گیاه احتیاج به تعویض  گلدان دارد.گیاه ترجیح میدهد در گلدان کوچکتری زندگی نماید.

تمیز نمودن برگها: از مواد براق کننده شیمیایی میتوانید هر سه هفته یکبار استفاده کنید.بهتر است برگها را با پارچه نرم و اسفنج مرطوب تمیز کنید.

تکثیر: جدا کردن پاگیاه در بهار و ریشه دار نمودن انها(هر پاگیاه در یک گلدان کاشت گردد)

پاجوش پاندانوس

پاجوش پاندانوس

 

عوارض و درمان:

برگها چروکیده و قهوه ای میشوند:هوا گرم و گیاه تشنه است،ابیاری را شروع کنید و گلدان را به محل خنک و مرطوب منتقل کنید.

برگها میپوسند:هنگام غبارپاشی یا ابیاری قطرات اب روی برگها به جا مانده است.روی برگها اب نریزید.

لکه های قهوه ای رنگ در حاشیه برگها به چشم میخورد:هوا خیلی خشک است،مقداری سنگریزه و اب به زیر گلدانی اضافه کنید،ته گلدان با اب در ارتباط نباشد.

برگها قهوه ای کم رنگ و نرم و آبکی میشوند:هوا خیلی سرد و یا صدمه مربوط به یخ زدگی است،برگهای صدمه دیده را حذف و گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

برگهای جدید ریز و کم رشد هستند:حجم ریشه ها را بازدید کنید.اگر متراکم هستند گلدان را تعویض کنید،تغذیه مصنوغی هم در این عارضه اثر مثبت دارد.

قاعده برگها آبکی و پوسیدگی شروع شده است:ابیاری بیش از اندازه عامل ان است،بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود،اگر درجه حرارت زیر ده درجه اس ابیاری را قطع کنید.

برگها حالت ابلق بودن خود را از دست داده اند و سبز یکدست هستند:نور کافی نیست،گلدان را به محل افتابگیر منتقل کنید،مواظب افتاب سوزان اواسط تابستان در روز باشید.

برگها رنگ پریده و چروک میشوند:نور زیاد است،گیاه را به محل تاریکتر منتقل کنید.

لکه های قهوه ای در پشت برگها ظاهر میشوند:افت عامل این عارضه است،سمپاشی با سم نفوذی حشره کش هر دو هفته یکبار طبق دستور توصیه میشود.

برگها دارای نقاط زرد رنگ و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز میکروسکوپی عامل ان است،با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

 تعویض گلدان: متراکم شدن ریشه ها و کم شدن رشد در بهار علامت تعویض گلدان است،
الف)گلدان را قبل از تعویض ابیاری کنید و سپس گیاه را خارج نمایید.
ب)خاکهای کهنه را به ملایمت کنار بزنید،گیاه را در وسط گلدان جدید قرار دهید و خاک جدید اضافه کنید.ساقه ضخیم و کوتاه این گیاه بر روی انبوهی از ربشه های به هم پیچیده میرویند و برگهای ضخیم،غلافی و قایق مانند آن به طرف پائین متمایل میشوند.گیاه را باید روی پایه یا محل بلند و به دور از محل رفت و امد قرار داد.

 

پاندانوس

پاندانوس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

مچنان در آتش مهر تو سوزانم چو شمع

گر کمیت اشک گل گونم نبودی گرم رو

کی شدی روشن به گیتی راز پنهانم چو شمع

در میان آب و آتش همچنان سرگرم.....

دیدگاه های شما

328 پاسخ به "معرفی گل پاندانوس"

 1. لیدا گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید . این گل من که نامش را نمیدانم برگهایش زرد می شود . جلوی درب بالکن که نورش مناسب است و در معرض نور مستقیم نیست قرار دارد .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این دراسنا بوده :)))
   گلدونش بزرگه که باعث ابیاری زیاد و یا پوسیدگی ریشه میشه ، ببرید توی تراس یا جای روشن سم قارچکش کاپتان بزنید توی خخاکش تا جلوی پوسیدگی رو بگیره و تهویه درست بشه و نور خوب تا به مرور درست بشه. قسمت های خراب گیاه رو هم بچینید.

 2. Hani گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید.
  پاندانوس رو من دوسال پیش خریدم، رشد چندانی نداشت اما سبز و شاداب بود همیشه. مدت یک ماه میشه که اینجوری شده، برگا حتی پژمرده هم نشدن، از وسط برگ قهوه‌ای میشه و کم کم تمام برگ خشک میشه، فقط از پایین گیاه نیست، از وسطاش هم میشه، آبیاری بعد از خشکی خاک و هفته‌ای یکبار غبار پاشی میکنم، حدود دو هفته‌س که جزیزه گذاشتم براش، آفت هم نداره.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام هانی جان خوبی؟ روی خاک شوره بسته ظاهرا به علت ابیار با اب لوله کشی. ضمنا ابیاری رو بیشتر کنید و تغذیه با کود اسیدهیومیک و اهن حتما توصیه میشه ! تا برگها سفید و خشک نشن !

 3. سلام و درود گفت:

  Attachment

  سلام خدا قوت ایا این گیاه پاندانوس هست؟

 4. نگار خانوم گفت:

  سلام مهندس جان .یه پاندانوس خریدم بعضی برگهاش کامل سفیده که خیلی خوشگل کرده گیاه رو .فروشنده گفت ابلقه ،یه جا خوندم از کمبود اهن برگهاش سفید میشه !!!حالا واقعا ابلقه ؟کود اهن بدم سفید میمونه یا سبز میشه .بخاطر سفیدی برگش حسابی تیغم زده

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگار خانوم خوبی؟ سفیدی مربوط به کمبو اهن میشه بهتره با اسیدهیومیک و اهن تغذیه کنید تا سبز بشه. بهتره کود اپاترمانی گرین بهش بدید چون کامله و نیازهای دیگشم برطرف میشه

   • نگارخانوم گفت:

    ممنون مهندس جان ،اقا اینو به اسم ابلق خریدم نمیخوام سبز بشه .الانم داره رنگش تبدیل به سبز میشه یعنی ابلق نیس پاندانوسم ؟؟؟

 5. زهرا گفت:

  سلام جناب مهندس
  ۶ ماه پیش یه پاندانوس کوچک خریدم. خاکش سنگین بود که من موقع جابجا کردن مجبور شدم از خاک کمپوست سبک استفاده کنم. ولی این مدت اصلا رشد نکرده حتی پاجوشهاش هم کوچک موندند. جاش دم پنجره شمالیه. ظرفش بزرگ نیست. چکار کنم رشد کنه؟

 6. مرتضی گفت:

  سلام.خسته نباشید مهندس.من یک پودر خریدم از گلخانه جهت تقویت گل ها.اونو تو آب حل کردم و ریختم پای گلدان ها.متاسفانه گل های پیتوسم که زرد شدن و خشک و گل پاندانوس هم یکی یکی برگ هاش دارن زرد میشن،البته پشت برگ ها یک آفت سیاه رنگ به اندازه عدس وجود داره.چکار کنم که گلم نابود نشه؟

 7. نفیسه گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. دو تا پاندانوس دارم با شرایط آبیاری و نور یکسان. برگای قدیمی تر یکی از اینا شروع کرد به زرد شدن. از نوک زرد میشه میره بالا. گلدونش کوچیک بود عوض کردم. الان دوباره یه برگ دیگه هم داره زرد میشه. احیانا کمبود آهن نداره؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نفیسه جان خوبی؟ شرایط نگهداری چطوریه ؟ ابش و کودش؟ خاکش چطوره ؟ روی خاک شوره نزده ؟ تغذیه میشه؟

   • نفیسه گفت:

    ممنونم. سلامت باشین
    شوره نداره. ریشه هاش زده بود بیرون، گلدونش رو عوض کردم. نیم متر با پنجره جنوبی فاصله داره. خاک برگ و پرلیت و خاک رس هست. آبیاری هر وقت خاک خشک بشه. توی زمستون تغذیه نکردم فقط آب دادم. الانم ک تازه خاکش عوض شده فکر کنم بایدبذارم یک ماه بگذره بعد تغذیه اش کنم درسته؟؟؟ کلا گلدونی بود که شرایطش همیشه خوب بود. الان همه برگا و جوونه های کوچیکش خوبن فقط یه دونه برگاش از نوک زرد شده.

 8. بهار گفت:

  سلام ببخشید نمیدونم چرا برگهای گل من اینطوری شده؟دلیلش چیه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام بهار جان خوبی؟ ببینید این گل به اب لوله کشی و کمبود اهن حساسه ،، بهتره تفاله چایی روی خاک باشه تا برگ سبز بمونه و با اب کتری سرد شده اب بدید تا نوکش نسوزه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید