گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۱۷۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل فیلودندرون گوش گرگی،بالارونده

نام انگلیسی

Climbing philodendron

نام علمی

Philodendron erubescens

فارسی رایج

فیلودندرون بالارونده،گوش گرگی

فارسی اصیل

ونافار (ون=درخت+فار=پسند)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000 الی 30000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

کلمبیا

 

این گونه از فیلودندرون بالارونده و احتیاج به تکیه گاه چوبی پوشانده از خزه دارد تا ریشه های هوایی گیاه در ان رشد کند،خزه های تکیه گاه باید به وسیله غبارپاشی یا ابیاری از بالا مرطوب نگه داشت،رنگ برگها سبز تیره و در قسمت زیرین متمایل به ارغوانی است،شکل برگها متغیر و در هنگام جوانی بیضی کشیده و به تدریج با ظهور پیچ و خم هایی در انها به شکل ویلن به خود میگیرند،نحوه مراقبت از انها مانند سایر فیلودندرون ها و خانواده اش آراسه است.

 

نیازها:

 

نور :بهترین مکان از نظر احتیاجات نوری کنار پنجره و نور غیر مستقیم است،گیاه نیم سایه نیم افتاب را ترجیح میدهد،اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر و از پشت شیشه به برگهای صدمه وارد میکند.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان 24 و حداقل در زمستان 13 درجه است.

آبیاری :در هر حال ، بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.ابیاری زیادی زردی برگهارادر پی دارد.

رطوبت: در تمام طول سال هفته ای ۲ بار غبارپاشی کنید.از اب ولرم استفاده گردد.

تغذیه: گیاه را هر دو هفته یکبار و طبق دستور سازنده و یا فروشنده با کودهای مایع و یا جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب:بهترین خاک برای این خانواده خاک کمپوست بوده که هم تخلخل کافی و  هم اسیدیته مناسبی دارد.

تعویض گلدان:گیاه جوان در حال رشد نیاز به تعویض گلدان سالیانه ندارد در صورت بزرگ شدن گلدان و عدم امکان تعویض اقدام به خارج نمودن ۵-۷ سانتی متر سطح خاک و تعویض ان با خاک نو و غنی نمایید،تغذیه مصنوعی در این حالت ضروری است.

تمیز نمودن برگها:در این مورد از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده کنید،از مواد براق کننده شیمیایی برگها استفاده نکنید،در صورت لزوم هر ماه یکبار

تکثیر :گرفتن قلمه پاشنه دار در تابستان

 

عوارض و درمان:

 

برگهای جدید فاقد رشد بوده و ریز هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در گلدان رنج میبرد،این کمبود را هر دو هفته یکبار با تغذیه مصنوعی طبق دستور جبران کنید.

برگها تغییر رنگ میدهند و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل این نارسایی است.گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است

برگها سقوط میکنند:گیاه به شدت تشنه،هوا خشک و یا گرم است.شرایط را بازدید و در صورت لزوم گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت اب قرار دهید و یا غبارپاشی را شروع کنید و گلدان را به محل سردتری منتقل کنید.

ساقه ها دراز و فاصله بین برگها زیاد است:یا نور کافی نیست و یا نیاز به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشنتر انتقال دهید و هر دو هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص تغذیه مصنوعی کنید.

برگها پژمرده و از جوانه های بهاری خبری نیست:هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها ظاهر میگردند:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند و یا با برس مخصوص و یا پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.

برگها زرد میشوند و سقوط میکنند:خاک گلدان باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و زهکشی را بازدید کنید،اجازه دهید خاک سطحی گلدان در فاصله بین دو ابیاری کاملا خشک شود و سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

لکه های سوخته روی برگها ظاهر میشوند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،مواظب باشید این عمل در صبح یا عصر در سایه انجام شود،چون نور عبور داده شده از قطرات اب به جای مانده روی سطح برگها،مانند عبور نور از شیشه است که به برگها صدمات شدیدی وارد میکند.

 

طریقه تهیه قیّم خزه دار:

 

الف)یک قطعه نی یا لوله پلاستیکی به قطر حداکثر دو سانتی متر و به ارتفاع نهایی گیاه،نخ پلاستیکی و مقداری خزه تهیه کنید.

ب)خزه ها را اطراف نی یا لوله پیچیده و با نخ ببندید.

ارتفاع فیلودندرون بالارونده پس از یکسال به حدود یک متر میرسد و تغذیه ریشه های هوایی و نا به جا از خزه مرطوب تکیه گاه از نیازهای اساسی است،ریشه های هوایی را هرگز قطع نکنید.

فیلودندرون گوش گرگی

فیلودندرون گوش گرگی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

گر اجازت دهی ای سرو روان بنشانم

عشق من برگل رخسار تو امروزی نیست

دیر سالست که من بلبل این بستانم

به سرت کز سر پیمان محبت نروم...

دیدگاه های شما

172 پاسخ به "معرفی گل فیلودندرون گوش گرگی،بالارونده"

 1. مرجان مرادی گفت:

  Attachment

  سلام مثل همیشه اسباب زحمت
  من یه فیلودندرون امپریال دارم که حالش خوب بود ولی برگهای جدیدی در حالت لوله ای مونده و باز نمیشه، چک کردم دیدم نصف لوله شده اش که در داخله، سیاه و خشکه، خیلی عجیبه برام، چی میتونه باشه علتش؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ چقدر این گلدوناتون قشنگه واقعا 🙂
   این نورش کمه ! باید بره جای پرنور تر تغذیه هم یادتون نره براش!

 2. هاشمی گفت:

  Attachment

  سلام روزتون بخیر
  گل من ارتفاعش تا سقف رفته، و تقریبا از وسط، یعنی حدود ۱ و نیم متری، ساقه ی برگهاش به شکلی که در عکس می بینید، می پوسه و رفته رفته برگ زرد میشه و از بین میره. تا به حال سه برگش از دست رفته و حدود سه چهار برگ سبز داره که به این حالت در اومده. اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید که چه مشکلی داره و چطور رفع میشه. ممنونم

 3. رزا گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس، خسته نباشید.
  آیا فیلودندرونِ صورتی که عکسش رو در زیر خدمتتون ارائه کردم در ایران موجوده؟ بدجوری عاشقش شدم.
  ممنونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام رزا جان خوبی؟ توی ایران موجود نیست ولی تیم باغ رویایی از خارج وارد کردند و دارن زیاد میکنن انشالا زیاد شد بهتون میدیم 🙂

 4. طیبه گفت:

  سلام‌روزتون بخیر
  من یه گیاهی دارم که تازه امروز فهمیدم‌گوش گرگیه 😅.
  خواستم بدونم برگ‌ها رو باید یه جور به اون‌ قیم‌خزه که گفتین وصل کنم؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام طیبه جان خوبی؟ ببینید برگها که نه ولی اون ساقشو میتونید با بند وصل کنید به اون قیمه تا ریشه بزنه و فرو بره توی قیم….

 5. مهدیه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه فیلودندرون ساقه قرمز دارم که خدا رو شکر رشدش هم خوبه و به همه هم قلمه دادم ازش. ولی پارسال که ازش قلمه گرفتم، رشدش متوقف شد و بدون این که خشک بشه،مدت های مدید توی رکود بود. تا این که بالاخره از کنارش پاجوش زد و پاجوشش رشد کرد و گیاه مادر کم کم خشک شد. الان دوباره قدش بلند شده و می خوام ازش قلمه بگیرم. ولی دیگه واقعا می ترسم که قلمه بگیرم. دقیقا باید از کجاش ببرم که به گیاه مادر آسیب نزنه؟ بین دو گره؟ درست روی گره؟ درست زیر گره؟ دقیقا کجا؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مهدیه جان خوبی؟ ببینید قلمه گرفتن بخشی از ذخیره ی غذایی گیاه رو ازش جدا میکنه ! باید اول گیاهتون حسابی قوی بشه بعد قلمه بزنید ! توصیه میشه فعلابا کود تقویت کنید تا جون بگیره بعد مثه سابق خودتون قلمه بزنید.

 6. کیانا گفت:

  سلام گلدون گوش گرگی من توی راه پله بانور متوسط ابیاری منظم با اب جوشیده سرد فعلا رشدش متوقف شده و تقریبا بیشتر برگاش کنارش سوخته
  از چی این گل خوشگلم اآسیب دیده؟؟؟ متاسفانه هر کاری کردم عکس بهتری نتونستم ارسال کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام کیانا جان خوبی؟ ممکنه خاکش شور شده باشه یا اینکه جاش سرد شده ! بنظرم شوری خاک بیشتر باعث این مشکل شده بهتره با اب لیمو صنعتی ابیاری کنید تا نمک ها شسته بشن و دفع بشن با اب کتری سرد شده اب بدید و تغذیه یادتون نره با کود گرین اپارتمانی

 7. فایزه گفت:

  Attachment

  سلام.وقت بخیر. این گل من چند وقتی هست برگ هاش زرد میشه.توی عکس مشخصه.بین ابیاری خاک خشک میشه.غبار پاشی روز هم انجام نمیدم.کنار پنجره است و نور خوبی میگیره. افتاب مستقیم نداره. ب نظر شما علت چیه؟ خیلی دوسش دارم نگرانم خشک بشه. ممنونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فایزه جان خوبی؟ ببین خاکت وضعیت مناسبی نداره سنگین شده و گلدون سفالی هم مزید برعلت که خاک روشور میکنن بهتره با کود حاوی اسیدهیومیک تغذیه کنید مثه گرین اپارتمانی تا گیاه بتونه ویتامین جذب کنه

 8. ناهید گفت:

  Attachment

  سلام وقت بخیر .
  من یک فیلندرون دارم که حدودا یک هفتس خریدمش. روزی که اوردمش خونه بهش اب دادم . و بعد گذشت ۵ روز مجددا بهش اب دادم . طبق گفته کسی که‌ گیاه رو ازش خریدم ، در هر نوبت نیم لیتر اب .که متاسفانه وقتی بار دوم بهش اب دادم بعد پنج دقیقه کل اب از انتهای گلدون خارج شد .(بار اول هم این اتفاق افتاد نه به شدت دفعه دوم )
  نمیدونم مشکل از مقدار ابه ، یا از گلدون .
  و این که روی برگها لکه های زرد کوچک مثل سوختگی داره که احساس‌ میکنم دارن بیشتر میشن و تا حالا اصلا غبار پاشی هم‌ انجام ندادم که دلیلش اون باشه . ممنون میشم راهنماییم کنید .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ناهید جان خوبی؟ ببینید خاکتون سبکه و اب نگهداری نمیکنه همین امر باعث میشه خاک زودبه زود خشک بشه و بهتره با خشکی خاک ابیاری کنید ! یه قارچکش اسپری کنید روی برگ تا جلوی پیشروی قارچ رو بگیره ! جوش شیرین توی خونه یه سم ارگانیک محسوب میشه

 9. ناهید گفت:

  Attachment

  اینم عکس کلی . ارتفاع گلدان ۲۶ سانت و ارتفاع گیاه حدود ۵۰ سانت

 10. امیر گفت:

  سلام خدا قوت
  یه فیلودندرون دارم حال عمومی اش خوبه ولی امروز تقریبا روی تمام ساقه برگهاش یه قطره شبیه شبنم بود که چسبناک هم بود لطفا راهنماییم کنید
  این قطره های چسبناک زیر تعدادی از برگ ها هم هست
  باید چکارشون کنم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید