گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۲,۴۱۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

اندر احوالات گل شفلرا

شفلرا

نام انگلیسی

Umbrella tree چتری

نام علمی

Schefflera arboricola

فارسی رایج

شفلرا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000- 100000

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

استرالیا

سلام دوستان حالتون چطوره ؟ امیدوارم خوب وخوش و سلامت باشید.امروز قصد دارم یه گل معروف و تا اندازه ای کلیشه ای رو بهتون معرفی کنم .آخ داشت یادم میرفت من سجادی کوچیک شما در خدمتتون هستم.اگه دنبال یه گل مناسب برای اتاق پذیرایی با نور متوسط میگردید من بهتون این شفلرا رو معرفی میکنم گیاهی است از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده ارالیاسه،برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگها بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد انها به عدد ۸ میرسد،ارتفاع ان در سرزمین اصلی و در هوای ازاد به سه متر میرسد،بر عکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه های اتنهایی شاخه های جانبی شروع به ظهور میکند،در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است.

نیازها:

نور :

به نور غیرمستقیم نیاز دارد،هر چند وقت یکبار گلدان را به افتاب صبح منتقل کنید.در صورت کمبود نور برگها بیحال و شادابی لازم رو ندارن و یهو دچار ریزش برگ میشن که گلتون کچل میشه دراین شرایط اگه منتقل کنید کنار پنجره دوباره پر میشه از جوونه های جدید برگ !

دما:

 در تابستان حداکثر درجه حرارت 27 و در زمستان حداقل ان 18 درجه است،چناچه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز پیدا میکند، درصورت سرما و گرما، برگهای بالایی بیحال میشن که باید سیراب کنید و هوا رو  گرم و یا خنکش کنید .

ابیاری:

بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.در زمستان ها آبیاری را کمتر کنید.در ارقام ابلق، آبیاری زیاد و خفگی ریشه ، باعث پوسیدگی ریشه و ایجاد نقاط سیاه روی قیمت سفید و ابلق برگ می شود.دراین مواقع باید ابیاری را کمتر کرده و سم کاپتان به خاک بزنید همینطور نور گل را زیاد و تغذیه همراه با اسید هیومیک را شروع کنید. البته این سیاهی به خاطر تنگ شدن گلدون هم میشه که باید گلدونش رو بزرگ کنید اگه خیلی تنگ شده.

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

رطوبت :

در تمام طول سال هفته ای دو بار غبارپاشی کنید،اگر هوا خشک باشد افزودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت پایدار درست میکند.در صورت خشکی هوا گیاه شادابی خودش رو از دست میده درصورت ایجاد نقاط قهوه ای غبار پاشی رو متوقف کنید و جزیره زیر گلدون درست کنید.

تغذیه:

گلدان را با کودهای محلول در آب  نه جامد !  مخصوص گلهای زینتی طبق دستور میزان توصیه شده از طرف سازنده هر دو هفته یکبار تغذیه کنید. واریته های ابلق رو ماهی یبار هم اهن بدید بهشون تا همیشه شاداب و ابلق باشن.

خاک مناسب:

بهترین خاک خاک آماده کاشت هلندی هست ترکیب پیت ماس ، پرلیت ، خاک برگ و کوکوپیت و کمی ماسه !

تعویض گلدان :

گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلدان دارد،با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یکبار،در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاک های سطحی را با خاک نو و غنی عوض کنید.در صورتی که ارتفاع گیاه بیش از اندازه است،احتیاج به قیم دارد. زمانی که ریشه ها از زیر گلدون زدن بیرون باید گلدو عوض بشه ، و یکی از علائم اینه که دیگه گیاه رشد نمیکنه و با وجود اوک بودن همه شرایط برگها زرد میشن !

تمیز نمودن برگها:

غبارپاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.ولی در صورت تمایل حداکثر هر ماه یکبار توصیه میشود.

تکثیر:

ریشه دار نمودن قلمه ها  و کاشت بذر در بهار

قلمه شفلرا

قلمه شفلرا

عوارض و درمان:

تعداد برگچه های برگها ی جوان کم است:طبیعی است،با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد انها به ۷ برگچه می رسد.

واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند:نور کافی نیست،به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

افت  پنبه ای شمل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند:عامل ان حشره افت شپشک اردالود است، دو بار با فاصله ی  هفته یکبار با سم حشره کش کونفیدور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

لکه های قهوه ای روی ساقه ها،دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده میشود:سطح زیرین برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از ۴۸ ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:افات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگ ها زرد و سطح زیرین انها تار عنکبوتی است:عامل ان کنه قرمز ریز است،گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علاوم بر طرف شوند،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری و مملو از اکسیژن منتقل کنید.غبارپاشی نکنید.

گیاه پژمرده و برگها آویزان است:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها رنگ پریده و زرد هستند:کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است،کمبود را با تغذیه مصنوعی هر ۲ هفته یکبار جبران کنید.

برگها زرد میشوند و میریزند:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید،اب زیر گلدانی را خارج کنید.

نحوه ی تمیز نمودن برگها:

برگها را به طور مرتب غبارپاشی کنید و در صورت گردالود بودن برگها با دست چپ برگ را نگه داشته و با دست راست با سافنج یا پارجه مرطوب انها را تمیز کنید.در صورت نیاز از مواد براق کننده حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

 گیاهی مقاوم به شرائط نامساعد محیطی است،و به همین دلیل مناسب برای راه روها و کریدورهای ادارات است همچنین این گیاه دارای میوه های نارنجی رنگ و ریز میباشد:

شفلرای ابلق

شفلرای ابلق

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

آب که رنگش به صد آتش نرود آن چه با خرقه زاهد می انگوری کرد غنچه گلبن وصلم ز نسیمش بشکفت مرغ خوشخوان طرب از برگ گل سوری کرد...

دیدگاه های شما

2,414 پاسخ به "اندر احوالات گل شفلرا"

 1. وحید گفت:

  سلام و وقت بخیر. گیاه شفلرا رو یک هفته ست خریداری کردم، روی برگاش لک های قهوه ای و ریزش برگ داره. لطفا راهنماییم کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ گلدونشو عوض کردید؟ یا تنگ شده جاش؟ ابیاری زیاد و نور کم نیست ؟؟؟

 2. فایزه گفت:

  Attachment

  سلام وقت بخیر. ببخشید اسم این گل چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فایزه جان خوبی؟ اسمش دراسنا سارکلوزا هست و باید نور کنار پنجره با خشکی خاک ابش بدید اونم اب کتری سرد شده !

 3. mina گفت:

  سلام خسته نباشید من یه شفلرا دارم اصلا برگ جدید نمیده رشدش متوقف هستش پشت پنجره جنوبی هستش چکار کنم میشه راهنمایی کنید

 4. زهرا گفت:

  سلام .خدا قوت.ممنون بابت سایت خوبتون.من یه شفلر توی محل کارم دارم.ساقه هاش داره سیاه میشه و برگها خال های قهوه ای زده و برگها یکی یکی سیاه میشن و میافتن.چیکارش کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام زهرا جان خوبی؟ ببین این گل شما ساقش سیاه شده یعنی قارج زده !!! از تهویه کم هوا و اب زیاد و نور کم این اتفاق افتاده الان باید از ناحیه سالم قیچی کنین و بخش های خراب رو بندزاین دور و تهویه هوا ایجاد کنین و ازسموم قارچ کش استفاده کنین

 5. maryam گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر.
  اقا سجاد این گیاه شفلرا کلا یه شاخه صاف بود که بالا می‌رفت، ولی الان یه شاخه جانبی از پایین داده، که حدودا ده تا گره می‌شه. بنظرتون باید این شاخه جانبی رو قلمه بزنم و جدا کنم؟
  اگر بله، از گره چندم جدا کنم و در چه خاکی باید بکارم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ببین این گل کمتر پیش میاد شاخه جانبی بزنه ! حتما جاش خوب بوده که این طور شده پس بهتره هرس نکنین و بذارین همینطوری رشد کنه در کل ۱۰ سانت از شاخه چوبی شده رو ببرید و بزنین توی اب تا ریشه بزنه

 6. مستانه گفت:

  Attachment

  سلام خوبین! ؟من یکی دو هفته ست که یک گلدان شفلرا هدیه گرفتم. در ظاهر خوبه ولی روزی چندتا برگش میریزه و زیر برگ ها یکم خال های قهوه ای داره. مطابق عکس. تو خونه کنار پنجره شمالی گذاشتم. و هفته ای دوبار اب میدم و چک میکنم خاک خشک باشه. ممنون میشم برای نگهداریش راهنمایی کنین. احتیاج به سم داره؟. متشکرم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ابیاری زیاد نکن هفته ای یبار کافیه ! سعی کن نورشو زیاد کنین و یبار با سم کاپتان ابیاری کن تا پوسیدگی ریشه جلوگیری بشه ! ریزش سبز برگ واسه نور کم هستش

 7. مستانه گفت:

  Attachment

  نمیشد چندتا عکس آپلود کرد

 8. بهناز گفت:

  سلام مهندس جان، من شفلرام رو سه هفته است خریدم، از روز اول ریشه از زیر گلدون بیرون بود منتها بهم گفتن تا دو سه ماه بعد از جا به جایی نباید گلدون عوض کنی. الان رو یکی از برگها لکه قهوه‌ای درست شده چه کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ باید گلدان رو با یک سایز بزرگتر عوض کنین این لکه ها نشونه ی تنگ شدن سایز گلدان هست !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید