گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۲,۲۲۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

اندر احوالات گل شفلرا

شفلرا

نام انگلیسی

Umbrella tree چتری

نام علمی

Schefflera arboricola

فارسی رایج

شفلرا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000- 100000

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

استرالیا

سلام دوستان حالتون چطوره ؟ امیدوارم خوب وخوش و سلامت باشید.امروز قصد دارم یه گل معروف و تا اندازه ای کلیشه ای رو بهتون معرفی کنم .آخ داشت یادم میرفت من سجادی کوچیک شما در خدمتتون هستم.اگه دنبال یه گل مناسب برای اتاق پذیرایی با نور متوسط میگردید من بهتون این شفلرا رو معرفی میکنم گیاهی است از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده ارالیاسه،برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگها بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد انها به عدد ۸ میرسد،ارتفاع ان در سرزمین اصلی و در هوای ازاد به سه متر میرسد،بر عکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه های اتنهایی شاخه های جانبی شروع به ظهور میکند،در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است.

نیازها:

نور :

به نور غیرمستقیم نیاز دارد،هر چند وقت یکبار گلدان را به افتاب صبح منتقل کنید.در صورت کمبود نور برگها بیحال و شادابی لازم رو ندارن و یهو دچار ریزش برگ میشن که گلتون کچل میشه دراین شرایط اگه منتقل کنید کنار پنجره دوباره پر میشه از جوونه های جدید برگ !

دما:

 در تابستان حداکثر درجه حرارت ۲۷ و در زمستان حداقل ان ۱۸ درجه است،چناچه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز پیدا میکند، درصورت سرما و گرما، برگهای بالایی بیحال میشن که باید سیراب کنید و هوا رو  گرم و یا خنکش کنید .

ابیاری:

بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.در زمستان ها آبیاری را کمتر کنید.در ارقام ابلق، آبیاری زیاد و خفگی ریشه ، باعث پوسیدگی ریشه و ایجاد نقاط سیاه روی قیمت سفید و ابلق برگ می شود.دراین مواقع باید ابیاری را کمتر کرده و سم کاپتان به خاک بزنید همینطور نور گل را زیاد و تغذیه همراه با اسید هیومیک را شروع کنید. البته این سیاهی به خاطر تنگ شدن گلدون هم میشه که باید گلدونش رو بزرگ کنید اگه خیلی تنگ شده.

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

رطوبت :

در تمام طول سال هفته ای دو بار غبارپاشی کنید،اگر هوا خشک باشد افزودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت پایدار درست میکند.در صورت خشکی هوا گیاه شادابی خودش رو از دست میده درصورت ایجاد نقاط قهوه ای غبار پاشی رو متوقف کنید و جزیره زیر گلدون درست کنید.

تغذیه:

گلدان را با کودهای محلول در آب  نه جامد !  مخصوص گلهای زینتی طبق دستور میزان توصیه شده از طرف سازنده هر دو هفته یکبار تغذیه کنید. واریته های ابلق رو ماهی یبار هم اهن بدید بهشون تا همیشه شاداب و ابلق باشن.

خاک مناسب:

بهترین خاک خاک آماده کاشت هلندی هست ترکیب پیت ماس ، پرلیت ، خاک برگ و کوکوپیت و کمی ماسه !

تعویض گلدان :

گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلدان دارد،با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یکبار،در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاک های سطحی را با خاک نو و غنی عوض کنید.در صورتی که ارتفاع گیاه بیش از اندازه است،احتیاج به قیم دارد. زمانی که ریشه ها از زیر گلدون زدن بیرون باید گلدو عوض بشه ، و یکی از علائم اینه که دیگه گیاه رشد نمیکنه و با وجود اوک بودن همه شرایط برگها زرد میشن !

تمیز نمودن برگها:

غبارپاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.ولی در صورت تمایل حداکثر هر ماه یکبار توصیه میشود.

تکثیر:

ریشه دار نمودن قلمه ها  و کاشت بذر در بهار

قلمه شفلرا

قلمه شفلرا

عوارض و درمان:

تعداد برگچه های برگها ی جوان کم است:طبیعی است،با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد انها به ۷ برگچه می رسد.

واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند:نور کافی نیست،به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

افت  پنبه ای شمل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند:عامل ان حشره افت شپشک اردالود است، دو بار با فاصله ی  هفته یکبار با سم حشره کش کونفیدور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

لکه های قهوه ای روی ساقه ها،دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده میشود:سطح زیرین برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از ۴۸ ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:افات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگ ها زرد و سطح زیرین انها تار عنکبوتی است:عامل ان کنه قرمز ریز است،گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علاوم بر طرف شوند،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری و مملو از اکسیژن منتقل کنید.غبارپاشی نکنید.

گیاه پژمرده و برگها آویزان است:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها رنگ پریده و زرد هستند:کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است،کمبود را با تغذیه مصنوعی هر ۲ هفته یکبار جبران کنید.

برگها زرد میشوند و میریزند:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید،اب زیر گلدانی را خارج کنید.

نحوه ی تمیز نمودن برگها:

برگها را به طور مرتب غبارپاشی کنید و در صورت گردالود بودن برگها با دست چپ برگ را نگه داشته و با دست راست با سافنج یا پارجه مرطوب انها را تمیز کنید.در صورت نیاز از مواد براق کننده حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

 گیاهی مقاوم به شرائط نامساعد محیطی است،و به همین دلیل مناسب برای راه روها و کریدورهای ادارات است همچنین این گیاه دارای میوه های نارنجی رنگ و ریز میباشد:

شفلرای ابلق

شفلرای ابلق

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

آب که رنگش به صد آتش نرود آن چه با خرقه زاهد می انگوری کرد غنچه گلبن وصلم ز نسیمش بشکفت مرغ خوشخوان طرب از برگ گل سوری کرد...

دیدگاه های شما

2,222 پاسخ به "اندر احوالات گل شفلرا"

 1. pedramm گفت:

  Attachment

  سلام مهندس سجادی دوست داشتنی
  من یک شفلرا ابق تازه خریدم که حدود یک متر هم ارتفاع داره. روی ساقه اصلی گیاه این لکهای قهوه ای و قرمز هست. البته زیر برگها وجود نداره لکهااصلا. و روی برگ خیلی شادابه حالشم الان خیلی خوبه. نگران شدم که این آفته ایا؟یا اینکه طبیعیه؟ اگر هست من از چه سمی استفاده کنم؟؟؟؟🙏
  این لینک عکس واضح
  https://www.imageinvideo.com/image-converter/download/9cdf235dd5654335b11bc54b0b436c5c

 2. مونا گفت:

  Attachment

  سلام استاد خسته نباشید این گل شفلرای من چند روزه برگهای جدیدش روش یه لکه های زرد ریزی عین تاول زده علتش چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مونا جان خوبی؟ ببنیید این تاول هارو فشار بدید اگه ازش مایعی خارج شد بدونید گیاه باکتری زده ! اگه مایع نبود توش بدونید گیاه تریپس زده ! بهم اطلاع بدید.

   • مونا گفت:

    سلام خسته نباشید. راستش از روی برگ شکل تاوله ولی از زیر برگ که نگاه می‌کنی فرورفتگیه. فقط هم همین دو تا برگش این شکلی بود چیدمشون ترسیدم بقیه برگارم خراب کنه. چیزی ازش خارج نشد.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام مونا جان خوبی؟ با سم حشره کش کونفیدور سم بزنید تا افت از بین بره یه نوع افته به نام تریپس.

 3. Negar گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر مهندس سجادی عزیز
  این شفلرا ظاهرا حالش خوبه، اما رو جوونه های جدیدش این حشرات رو دیدم اخیرا
  طبیعی آیا؟؟؟

  • الهام گفت:

   Attachment

   سلام.خسته نباشید. برگ های گل من دارن سیاه میشن. یک سری خالهای تیره هم روی برگ ها ایجاد شده و مدام برگهای پایین در حال افتادن هستن.میشه لطفا راهنمایی کنید.ممنون

   • باغ شیشه‌ای گفت:

    سلام الهام جان خوبی ببینید این قارچ زده روی بوته اب ریخته نشه ! با خشکی خاک اب بدید ! یه سم قارچکش سبزو سفید یا کاربندازیم تهیه کنید بهش بزنید تا از بین ببره این قارچ رو بعدازینا تغذیه کنید با کودای گرین کامل تا گلتون قوی بشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگار جان این خشرات رو باید با سم کونفیدور یا دیازنیون از بین ببرید ! طبیعی نیست اصلا.

   • Negar گفت:

    دیازینون رو اسپری کنم رو برگ‌ها ؟!
    دوبار با فاصله ی پنج روز؟!

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     دیازنیون روی برگ ها اسپری بشه با همون فاصله ی زمانی اگه چیزی زیادی اومد بریزید توی خاک

   • Negar گفت:

    Attachment

    امروز دیدم یه برگش افتاده…این شکلی! دمین برگی که اینجوری شده آبیاریش هم زیاد نیس… یعنی پوسیدگی داره؟🤔

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام ببینید این لکه یکی نشونه ی تنگ شدن سایز گلدونه و دیگری پوسیدگی ریشه ناشی از ابیاری زیاد بهتره نور رو بیشتر ابیاری با خشکی زیر خاک و ترجیخا تهویه هم بیشتر بشه ! سایز گلدونم بررسی کنید ریشه زده بیرون یا خیر؟

 4. فایزه گفت:

  Attachment

  سلام وقت بخیر.عذرخواهی میکنم ک توی این پست عکس گل دیگه میفرستم.اسم این گل رو شما میدونید؟ تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فایزه جان خوبی ؟ این موسی در گهواره هست و باید خاکش رو عوض کنید توی عید تا یکم سرحال بشه یا روی همین خاک اضافه کنید و با کود گرین اپارتمانی تغذیش کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید