گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۲,۱۵۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

اندر احوالات گل شفلرا

شفلرا

نام انگلیسی

Umbrella tree چتری

نام علمی

Schefflera arboricola

فارسی رایج

شفلرا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000- 100000

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

استرالیا

سلام دوستان حالتون چطوره ؟ امیدوارم خوب وخوش و سلامت باشید.امروز قصد دارم یه گل معروف و تا اندازه ای کلیشه ای رو بهتون معرفی کنم .آخ داشت یادم میرفت من سجادی کوچیک شما در خدمتتون هستم.اگه دنبال یه گل مناسب برای اتاق پذیرایی با نور متوسط میگردید من بهتون این شفلرا رو معرفی میکنم گیاهی است از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده ارالیاسه،برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگها بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد انها به عدد ۸ میرسد،ارتفاع ان در سرزمین اصلی و در هوای ازاد به سه متر میرسد،بر عکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه های اتنهایی شاخه های جانبی شروع به ظهور میکند،در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است.

نیازها:

نور :

به نور غیرمستقیم نیاز دارد،هر چند وقت یکبار گلدان را به افتاب صبح منتقل کنید.در صورت کمبود نور برگها بیحال و شادابی لازم رو ندارن و یهو دچار ریزش برگ میشن که گلتون کچل میشه دراین شرایط اگه منتقل کنید کنار پنجره دوباره پر میشه از جوونه های جدید برگ !

دما:

 در تابستان حداکثر درجه حرارت ۲۷ و در زمستان حداقل ان ۱۸ درجه است،چناچه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز پیدا میکند، درصورت سرما و گرما، برگهای بالایی بیحال میشن که باید سیراب کنید و هوا رو  گرم و یا خنکش کنید .

ابیاری:

بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.در زمستان ها آبیاری را کمتر کنید.در ارقام ابلق، آبیاری زیاد و خفگی ریشه ، باعث پوسیدگی ریشه و ایجاد نقاط سیاه روی قیمت سفید و ابلق برگ می شود.دراین مواقع باید ابیاری را کمتر کرده و سم کاپتان به خاک بزنید همینطور نور گل را زیاد و تغذیه همراه با اسید هیومیک را شروع کنید. البته این سیاهی به خاطر تنگ شدن گلدون هم میشه که باید گلدونش رو بزرگ کنید اگه خیلی تنگ شده.

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

پوسیدگی ریشه ناشی آبیاری زیاد

رطوبت :

در تمام طول سال هفته ای دو بار غبارپاشی کنید،اگر هوا خشک باشد افزودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت پایدار درست میکند.در صورت خشکی هوا گیاه شادابی خودش رو از دست میده درصورت ایجاد نقاط قهوه ای غبار پاشی رو متوقف کنید و جزیره زیر گلدون درست کنید.

تغذیه:

گلدان را با کودهای محلول در آب  نه جامد !  مخصوص گلهای زینتی طبق دستور میزان توصیه شده از طرف سازنده هر دو هفته یکبار تغذیه کنید. واریته های ابلق رو ماهی یبار هم اهن بدید بهشون تا همیشه شاداب و ابلق باشن.

خاک مناسب:

بهترین خاک خاک آماده کاشت هلندی هست ترکیب پیت ماس ، پرلیت ، خاک برگ و کوکوپیت و کمی ماسه !

تعویض گلدان :

گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلدان دارد،با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یکبار،در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاک های سطحی را با خاک نو و غنی عوض کنید.در صورتی که ارتفاع گیاه بیش از اندازه است،احتیاج به قیم دارد. زمانی که ریشه ها از زیر گلدون زدن بیرون باید گلدو عوض بشه ، و یکی از علائم اینه که دیگه گیاه رشد نمیکنه و با وجود اوک بودن همه شرایط برگها زرد میشن !

تمیز نمودن برگها:

غبارپاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.ولی در صورت تمایل حداکثر هر ماه یکبار توصیه میشود.

تکثیر:

ریشه دار نمودن قلمه ها  و کاشت بذر در بهار

قلمه شفلرا

قلمه شفلرا

عوارض و درمان:

تعداد برگچه های برگها ی جوان کم است:طبیعی است،با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد انها به ۷ برگچه می رسد.

واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند:نور کافی نیست،به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

افت  پنبه ای شمل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند:عامل ان حشره افت شپشک اردالود است، دو بار با فاصله ی  هفته یکبار با سم حشره کش کونفیدور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

لکه های قهوه ای روی ساقه ها،دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده میشود:سطح زیرین برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از ۴۸ ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:افات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگ ها زرد و سطح زیرین انها تار عنکبوتی است:عامل ان کنه قرمز ریز است،گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علاوم بر طرف شوند،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است:هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری و مملو از اکسیژن منتقل کنید.غبارپاشی نکنید.

گیاه پژمرده و برگها آویزان است:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها رنگ پریده و زرد هستند:کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است،کمبود را با تغذیه مصنوعی هر ۲ هفته یکبار جبران کنید.

برگها زرد میشوند و میریزند:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید،اب زیر گلدانی را خارج کنید.

نحوه ی تمیز نمودن برگها:

برگها را به طور مرتب غبارپاشی کنید و در صورت گردالود بودن برگها با دست چپ برگ را نگه داشته و با دست راست با سافنج یا پارجه مرطوب انها را تمیز کنید.در صورت نیاز از مواد براق کننده حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

 گیاهی مقاوم به شرائط نامساعد محیطی است،و به همین دلیل مناسب برای راه روها و کریدورهای ادارات است همچنین این گیاه دارای میوه های نارنجی رنگ و ریز میباشد:

شفلرای ابلق

شفلرای ابلق

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

آب که رنگش به صد آتش نرود آن چه با خرقه زاهد می انگوری کرد غنچه گلبن وصلم ز نسیمش بشکفت مرغ خوشخوان طرب از برگ گل سوری کرد...

دیدگاه های شما

2,159 پاسخ به "اندر احوالات گل شفلرا"

 1. محبوب گفت:

  Attachment

  سلام خوبین شما؟
  من یه گل شفلرا دارم چندین روزه اینجوری پژمرده شده.انگار ساقه هاش میشکنهآویزون میشخ.خواستم داربست ببندم که صاف وایسه. دیدم اذیت میشه.
  برگهاش از پایین شروع کردن زرد شدن.دو هفته پیش کود گرین دادم.نورش متوسطه. تو اتاق چند ساعتی اسپیلت روشنه.
  براش جزیره درست کرده تو عکس ملاحظه بفرمایید.خیلی لطف میکنید اگه جواب بدید.و خیلی هم ممنونم بابت راهنمایی هایی که قبلا بهم کردید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید نورش ظاهرا کمه و اب هم زیاد میدید ! نور کم و اب زیادباعث پپوسیدگی میشه ! این برگهای خم شده دیگه صاف نمیشن ببرید جایی با نور زیاد کنارپنجره و تا خاک خشک نشده اب ندید ! بررسی کنید جایی سیاه نشده باشه

   • محبوب گفت:

    Attachment

    سلام گل شفلرای من که همینه براتون فرستادم تو این پست.ببینید برگهاش داره قهوه ای میشه.بهش کود گرین دادم.کنار پنجره گذاشتم.چرا خوب نمیشه.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     محبوب جان باید یه سم کاپتان توی خاک و روی بوته اسپری بشه ! تهویه و نورم زیاد کنید تا اینطور ی نشه دیگه

     • محبوب گفت:

      Attachment

      سلام دوباره. گل شفلرای من روزبه روز داره بدتر میشه.یک شاخه ش کلا خشک شد.این یکی هم برگهاش همه ریخته.زرد میشه لکه قهوه ای و میریزه.قارچ کش هم اسپری زدم درست نشد.سم هم زدم افاقه نکرد.
      جاش رو هم عوض کردم .دیگه ناامید شدم.

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      این پوسیدگی ریشه گرفته بهتره که سم قارچکش بهش بزنید ، خاکش رو عوض کنید و حتی اگه لازمه ریشه های سیاه شده رو بکنید و بذارید توی اب وقتی سرحال شد دربیارید دوباره بزنید توی خاک ولی حتما باید با سم قارچکش کاربندازیم سمپاشی بشه..

 2. پونه گفت:

  سلام خسته نباشین
  گل شفلرای من چند وقت پیش برگهاش لک سیاه میگرفتن و می افتادن، گل فروش بهم سم قارچ کش داد استفاده کردم و اون مشکل برطرف شد، و گفت از این به بعد یه مدتی هم کم آب بده و غبار پاشی هم نکن، الان برگای گل من بی حال هستن و آویزون شدن، و کلا گل شاداب نیست، روی ساقه هم دونه های قهوهای هست که با ناخن پاک میشه، چه کاری باید انجام بدم تا گلم از بین نره😔😭

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام پونه جان چطوری؟ ببینید سایز گلدون تنگ هم شده بهتره سایز گلدون رو عوض کنید با یه سایز بزرگتر . ازون سم قارچکشه بهش بزنید دوباره و از کودای گرین هم براش استقاده کنید تا تقویت بشه و زودی مریض نسه.

 3. فرنگیس گفت:

  Attachment

  سلام وقت بخیر
  گیاه شفلرای من حدود ۴ ساله که دارمش از وقتی چهارتا برگ داشت تا الان که قدش شده تقریبا یک متر و پنجاه سانت.
  چند تا مشکل داره یکی اینکه قد میکشه ولی برگ های کمی به نسبت قدش داره و دوم اینکه وسط برگ هاش گاهی زرد میشه و اقلب تک برگی میریزه. توی عکس هم مشخصه که بعضی از برگ هاش وسطشون زرد شده و دوره های گلبرگ سبزه
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فرنگیس جان خوبی شما؟ ماشالا عجب شفلری شده برای خودش! ببینم برای این گل بهش کود دادید ؟ یه کود منظورمه ! ریشه اززیر گلدون نزده بیرون؟ چند وقته توی این سایز گلدونه ؟

   • فرنگیس گفت:

    سلام ممنون از پاسختون.
    تا الان بهش هیچ کودی ندادم فقط آب دادم و خاکش هم خاک برگ معمولی هستش که توی گلفروشی ها موجود بوده.
    گلدونش رو ۴ ماهه که عوض کردم. ولی به خاطر تابستون بهش زیاد آب دادم هر روز آبیاری میکردم بهش.
    برای اینکه برگ هاش سبز تر باشه و پر تر بشه چه پیشنهادی دارین.
    الان که داره هوا سرد میشه جاش رو تغییر بدم؟ الان توی پله هاست.
    ممنونم از پاسختون

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام فرنگیس جان پیشنهاد من فعلا تغذیه با کود خوب هستش حاوی اسیدهیومیک و اسیدامینه باشه !

     • فرنگیس گفت:

      سلام و عرض ادب . بسیار تا بسیار سپاسگذارم از پاسختون ان شاا.. حال گلم که بهتر شد دوباره ازش عکس میذارم. ممنونم

 4. فاطمه گفت:

  با سلام و روز بخیر
  استاد گل بونسای شفلرای من یک روز صبح دیدم دورتادور زیرگلدانی پرررر پشه ریزه، در صورتی که شب قبلش برا ابیاری چک کردم حتی یک پشه هم نداشت، فقط به خاکش سم زدم دوروز بعد دیدم چندتا برگاش قهوه ای شده، گلدونش تنگ بود عوض کردم اوردم منزل گل و گلدون رو ابپاشی کردم که دیگه به فنا رفت، به شدت برگا قهوه ای و ابکی شدن و افتادن، تا یک سومش مونده خشک نگهش داشتم
  پنجره ما شمال شرق و خانه کاملا روشن تا غروب اما نور افتاب یکی دوساعت صبح بیشتر نداریم، خشک نگهش داشتم شدت بیماریش کم شده اما خوب نشده و رشدم نمیکنه…
  رو ساقش هم یه چیزایی قد نوک سوزن برامده است که با ناخن کمی سخت کنده میشه اما هیچ حشره یا گرد و تار عنکبوت نمیبینم، ریششو دیدم کاملا سالم بود و چند تکه ریشه از هم پاره شده انگار جاش تنگه، احالا تقویتی ندادم،
  ببخشید پرحرفی کردم
  لطفا بفرمایید چکار کنم دوباره حالش خوب بشه

 5. فاطمه گفت:

  Attachment

  بنسای شفلرام

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   بله دیدم ، ببینید بهتره یه سم کاپتان روی بوته و توی خاک ریخته و اسپری بشه تا جلوی پوسیدگی رو بگیره ! نور زیاد کنید تهویه هم زیاد بشه تا مشکل رفع بشه !

 6. نعیمه گفت:

  Attachment

  سلام مهندس جان عزیز. روزتون بخیر و شادی
  شفلرای عزیز من ساقه هاش داره می پوسه. و خیلی هم سریع داره پوسیدگیش پیشرفت می کنه.
  کنار پنجره اس و نور پشت شیشه داره.
  هفته ای یه بار آب می دم.
  از وقتی برام هدیه آوردنش، روش خزه بود و هنوز خزه ها رو برنداشتم.
  چیکار کنم مهندس جان؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ این خزه ها رو جمع کنید که باعث پوسیدگی شده ! اب کمه اب رو بیشتر کنید اگه ساقه سیاه شده باشه درست نمیشه دیگه و باید قلمه زد ! به نظر ساقه وسطی و سمت چپی سیاه میشن که بهتر هرس بشن

   • نعیمه گفت:

    سلام آقای مهندس عزیز
    خیلی خیلی ممنونم.

    فقط یه شاخه دیگه اش مونده.
    چطور باید قلمه بزنم ؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     تکثیر اسونه و باید به انداهه سانت ببرید و بزنید اب تا ریشه دار بشه فقظ از زیر یه جوونه ببرید تا راحت تر ریشه دار بشه

 7. فاطمه گفت:

  سلام ،شفلرای من وقتی جوونه جدید میزنه ،سیاه میشه و میفته ! علتش چیه ؟ البته کلا گلم سرحاله .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فاطمه جان خوبی؟ سایز گلدون تنگ نشده؟ وقتی اب میدید هنوزخاک خیسه یا خشکه ؟ نورش؟؟

   • فاطمه گفت:

    نه گلدونش خوبه بزرگه ،خاکش تا ۳_۴ سانت بالا خشکه چون خاک سبکی داره زود آب رو رد میکنه.
    کنار پنجره جنوبیه و نورش خیلی خوبه

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     ببینید برای پیشگیری از پوسیدگی ریشه بهتره که یه سم کاپتان توی خاک بزنید تا جلوی پوسیدگی رو بگیره..

 8. با سلام و درود ممنون از محتوای مفیدی که درون وب سایت قرار میدین موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید