گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۱,۰۵۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۹ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل سانسوریا

نام انگلیسی

زبان مادر شوهر mother in laws tongue

نام علمی

Sansevieria trifasciata

فارسی رایج

سانسوریا

فارسی اصیل

دراژا (درازا)،اشاره به دراز و بلند بودن برگها

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

750000

از خانواده

Asparagaceae

خاستگاه

نیجریه و کونگو

 

سلام دوستان با یه گل دیگه درخدمت شما هستم،سانسی وریا ، از جمله گلهای بسیار مناسب و مقاوم دفاتر اداری بانکها کارخونه ها و غیره ،میشه با گلهای آگلونما در یک باکس ترکیب بشه و بسیار زیباتر خواهد شد ،برگهای بلند و کشیده ی آن نگاه را به سمت بالا هدایت کرده و برای تاکید  کنار ستون ها زیبایی خاصی دارد. به نور کم وآب کم خیلی مقاوم هستش یکی از گیاهان رایج در خانواده هاست،اخیرا گونه های جدید آن به صورت لوله ای همراه یک مخمل رنگی چسبیده شده با نوک آن وارد بازار کشور شده است و به قیمت بالایی به فروش می رسد،  در واریته ابلق به علت ابلق بودن برگها به نور بیشتری احتیاج دارد،آبیاری بیش از اندازه مخصوصا در زمستان باعث پوسیدگی قاعده برگها میشود،گیاهی است مناسب برای کاشت گروهی و مقایسه اندازه و رنگ برگها با یکدیگر.

 

سانسی وریا لوله ای

سانسی وریا لوله ای

 

نیازها:

 

نور: گرچه به نور کم مقاوم است ولی نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است.

دما:   اگر چه در زمستان تا درجه حرارت 10 درجه سانتی گرادی را تحمل میکند،ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل 16 است،در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان 24 درجه.

آبیاری:  بین دو آبیاری خاک خشک شود و خشکی خاک را میتواند تا حدی تحمل کند ولی خشکی زیاد باعث چروکی برگها می شود.

رطوبت: نیاز رطوبتی کمی دارد،به غبارپاشی احتیاج نیست.

تغذیه:   هر دو هفته یکبار کمبود عناصر در خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب: خاک کمپوست بهترین خاک این گیاه است.

تعویض گلدان :گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح میدهد،گلدان را عوض کنید،مگر اینکه در حال ترکیدن باشد و سه سال یکبار عمل تعویض را انجام دهید،خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.

تمیز نمودن برگها:برگهای غبارالود را با پارچه و با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

تکثیر: تقسیم ساقه های زیر زمینی و جدا کردن پاگیاه در بهار به ویژه نژادهای ابلق،گرفتن قلمه برگ به قطعاتی در حدود ۸ سانتی متر و ریشه دار کردن انها در خاک کاکتوس

 

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

جوانه زنی قلمه سانسی وریا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند :نور کافی نیست،و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نموده و یا کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه مصنوعی هر سه هفته یکبار جبران کنید.

زخم های قهوه ای روی برگها نمایان شده اند: ابیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و پس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

برگها قهوه ای گشته و خشک میشوند :گیاه تشنه و هوا گرم است،گلدان را ابیاری کنید و به محل خنک تری منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حاشیه انها جویده شده است :هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید.

برگهای جدید نرم و ابکی هستند و می افتند :تغذیه بیش از اندازه است،تغذیه مصنوعی را متوقف کنید تا برگها سفت شوند،با نصف میزان توصیه شده کافی است،در پائیز  و زمستان تغذیه لازم نیست.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند :حشره افت عامل است،با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

حاشیه برگها دارای لکه های قهوه ای و خشک شده است: برگهای گیاه با شیشه گرم در ارتباط است،ان را جابجا کنید.

نقاط قهوه ای زنگ مانند روی برگها مشاهده میشود :از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با پارچه یا اسفناج تمیز کنید.

برگها سیاه رنگ شده و ابکی هستند: یخ زدگی عامل ان است،در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

بگرها از قاعده میپوسند :خاک باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،ابیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید،زهکش را بازدید نمایید.

 

طرز تهیه قلمه برگ:

 

الف)قطعات دو و نیم سانتی از برگهای سالم برش دهید.

ب)قطعات را تا نصف ان در خزانه شنی تهیه شده فرو کنید.

ج)خزانه را ابیاری کنید و جهت تامین رطوبت با پلاستیک بپوشانید،پس از ظهور ۲-۳ برگ از هر کدام از قطعات درون گلدان های کوچک کاشت کنید.

پس از بالغ شدن گیاه از کنار برگها ساقه گلدهنده ای خارج میشود که گلهای ریز زرد رنگ و زیبایی در انتهای ان قرار دارد.

قلمه زنی سانسی وریا

قلمه زنی سانسی وریا

 

نکته:

 

ترکیب این گیاه با اگلونما صحنه ی زیبایی ایجاد میکند زیرا این گیاه بصورت نیمه چتر دید را به سمت پایین در دور تا دور گلدان و سن سی ویرا به صورت عمودی  دید را به سمت بالا هدایت میکند و اگر از پوتوس  هم به عنوان گل آویز در کنار اگلئونما استفاده شود منظره دلفریبی به اتاق میدهد!

سانسیوریا ابلق

سانسیوریا ابلق

 

گل سانسوریا

گل سانسوریا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

گوهر پاک بباید که شود قابل فیض

ور نه هر سنگ و گلی لؤلؤ و مرجان نشود

اسم اعظم بکند کار خود ای دل خوش باش

که به تلبیس و حیل دیو مسلمان نشود....

دیدگاه های شما

1,051 پاسخ به "معرفی گل سانسوریا"

 1. نیکی گفت:

  سلام. ممنون که انقدر صبور جواب همه رو میدید.
  من یک سانسورای ابلق ۲۸ شاخه خریدم. یه سانسوریای سبز کوتاه هم دارم.
  اما حاشیه برگا ی سانسوریای ابلقم اونقدرا طلایی نیست.
  میخواستم بدونم چه کودی و با چه دستوری باید استفاده کنم.
  همچنین چه قارچ کشی با چه دستوری.
  پیشاپیش ممنونم از پاسختون.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش رو زیاد کنید تاطلایی تر بشه و تغذیه با کودای اپارتمانی گرین ایتالیا موجب شادابی و رشد بیشتر گلاتون میشه… قارچکش سبزو سفید براش خوبه همه نوع قارچی رو از بین میبره

 2. ملودی گفت:

  باسلام
  کود کاکتوس براش مناسب تره یا سه بیست؟

 3. سمانه نادري گفت:

  سلام خسته نباشید
  زاموفیلیای من اصلا رشد نداره ٨ماهه که خریدمش پشت پنجره جنوبی بدون پرده گذاشتمش ونورخوبی داره.دوهفته یکبارهم ابش میدم ودوهفته یکبارهم کودسه بیست میدم بهش
  ولی تاحالا هیچ رشدی نکرده.چه چیزی کم داره که اصلارشدنمیکنه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سایز گلدون شاید بهش بزرگه و برای همین رشدش به تاخیر افتاده باید تغذیه کنید وصبر کنید تا ریشه پر بشه به حد نصاب برسه تا بزنه بیرون و رشد کنه

 4. میرزایی گفت:

  سلام.
  سلامت باشید.
  میشه در اب قلمه زد و نگه داری کرد؟

 5. جوادزاده گفت:

  Attachment

  سلام خدمت شما
  سانسوریای من گوشه هاش زخمیه، چرا؟ عکسشو می فرستم. آبیاری با خشکی خاک انجام می شه، نور پنجره غربی و خاکش هم به تازگی کمپوست سرش ریختم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببیتید با اب لوله کشی اب میدید؟ اب لوله کشی باعث شوری خاک و در نتیجه این مشکل میشه. ضمنا سایز گلدونش بزرگه و بهتره که کوچیک کنید

 6. محبوبه گفت:

  سلام جناب مهندس سجادی خسته نباشید.من یک سال پیش چند تا برگ سانسوریا رو داخل خاک کاشتم.برگ ها سرحال بودن ولی پاجوش نمی دادن تا این که دیروز صبرم لبریز شد و یکی از برگ ها رو از خاک بیرون کشیدم.وقتی بیرون کشیدم متوجه شدم که دو تا پاجوش خیلی کوچولو داشته می‌داده.دوباره برگش رو داخل خاک زدم به نظر شما می گیره یا خشک میشه؟

 7. فرزانه گفت:

  سلام آقای مهندس خسته نباشید من یه سانسوریای ابلق دارم که برگهاش بلند و شل هستن ضمنا پایین برگهاش بسیار باریکتر از بالای برگهاشه رنگ طلاییشم شده سبز کم رنگ میخواستم بدونم این شل شدن برگهاش واسه چیه آیا راهی هست دست بشه سپاسگذارم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اینا همه نشونه ی نور کم هست، گفتیم به نورکم مقاومه ولی نه اینکه کلا تاریک بشه ! نورشو زیاد کنید کمی تغذیه کنید با کود گرین دوبار در ماه تا قوی بشه و جون داره بشه ، ضمنا ابیاری باید بیشتر بشه با خشکی خاک باید سیراب کنید..

   • فرزانه گفت:

    ممنونم از پاسخگویی شما من کود گلهای آپارتمانی و کود کامل گرین رو سفارش دادم کدومو به سانسوریام بدم چه مقدار

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید هردوی این کودا خوبن ، ولی اپارتمانی به خاطر داشتن اسیدهیومیک بهتره برای گیاه.

 8. حسین گفت:

  سلام و وقت بخیر
  میشه بپرسم چرا سانسیوریا اینقدر گرونه؟

 9. زهرا گفت:

  سلام اقای مهندس.خوبید شما؟من روی گلدون سانسوریا سنگ ریزه ریختم حدود ۴ سانت.این کار مانع از پاجوش زدنش نمیشه؟

 10. آرمین گفت:

  سلام خوب هستین، آسان ترین راه برای ضد عفونی کردن خاک چیه؟تو یه سایت خوندم که با ذغال و تفاله چای آسونترین راهه ولی نمی‌دونم چه میزان و به چه روش، اگه میشه یه روش خوب بهم پیشنهاد بدید با تشکر از سایت فوق‌العاده تون.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید بهتره خاک رو با مقادیری از ذغال ترکیب کنید ، یا اینکه تفال چایی ببریزید توش ، مقدار مشخصی نداره اندازه یه مشت بریزید توش و قاطیش کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید