گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۸۵۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل دیفن باخیا

دیفن باخیا

نام انگلیسی

عصای لالی dumb cane

نام علمی

Dieffenbachia amoena

فارسی رایج

دیفن باخیا

فارسی اصیل

سَمبرگ (اشاره به سمی بودن برگ ان)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000 الی 55000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

برزیل

 

گیاهی است زینتی و رایج در اکثر منازل از خانواده ی آراسه و زادگاهش برزیل،ساقه نرم و نقش و نگار برگها بر حسب گونه سبز رنگ و اراسته به لکه های سفید کرمی و زرد کمرنگ که از دو طرف برگ دیده میشود،ساقه غالبا بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت،برگهای پائینی به تدریج میریزند و ساقه حالت لخت به خود میگیرد،نسبت به تهویه هوای اتاق و ابیاری بیش از اندازه حساس است،گیاهان جوان و کم ارتفاع برای کاشت گروهی بسیار مناسب هستند.اکثرا به عنوان یک گل سمی میشناسند ، ولی این گل کمترین سمیت رو نسبت به گلهایی مثل آدنیوم یا خرزهره داره &#۱۲۸۵۱۸;

 

نیاز:

 

نور:   نور غیر مستقیم بهترین نور است،نژادهای برگ تیره نسبت به سایه مقاوم هستند،در صورتی که تاریک باشد گیاه علفی و بیش از اندازه دراز میشود.

دما:   درجه 13-18 درجه را ترجیح میدهد،برای مدت کمی در 10 درجه نیز مقاومت میکند،ولی ممکن است برگهای پائین ریزش کنند،در صورتی که درجه حرارت بالاتر از 24 درجه باشد،غبارپاشی و ابیاری زیادی توصیه می گردد

آبیاری:   آبیاری با اب سبک بدون املاح توصیه میشود،بین دو آبیاری حتما خاک خشک شود.

رطوبت:   ساخت جزیره در زیر گلدان بهترین پیشنهاد برای تامین رطوبت این گل هستش.

تغذیه:   هر ماه دوبار با کود مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب:   خاک برگ،مخلوطی از  کمپوست و گلفروشی.

تعویض گلدان:   هر سال در بهار گلدان را با 2 اندازه بزرگتر عوض کنید.

تمیز نمودن برگها:  با اسفنج یا پارچه مرطوب برگها را هر ماه تمیز کنید،مواظب باشید برگها خراشیده نشوند

تکثیر:  ریشه دار نمودن قلمه های 5 سانتی متری و دارای حداقل یک جوانه،این قلمه ها را به مدت یک تا دو روز خشک کرده و به طور افقی در شن قرار دهید،ریشه و شاخ و برگ از محل گره ها شروع به رشد میکنند.جدا کردن پاگیاه در واریته هایی که پاگیاه تولید میکنند در کلیه فصل ها

 

چیپس کردن

چیپس کردن

چیپس کردن

چیپس کردن

قلمه ساقه

قلمه ساقه

 

عوارض و درمان:

 

برگها ریز و ساقه دراز شده است:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود:عامل ان کنه ریز قرمز است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگها خشک شده اند و سقوط میکنند:هوا خیلی گرم و خشک است،رطوبت خاک را بازدید و در صورت لزوم ابیاری کنید،غبارپاشی را فراموش نکنید،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.

لکه های سوخته روی برگهاست:در افتاب غبارپاشی نموده اید،اگر چه گیاه به غبارپاشی نیاز دارد،ولی بهترین موقع ان صبح و عصر در سایه است.

بعضی از برگها و ساقه ها میپوسند:عامل ان قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب می باشد،غبارپاشی را کمتر کنید،گیاه را در درجه حرارت ۱۶ نگهدارید و با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی نمایید.

برگها رنگ پریده اند و به سفیدی گرایش پیدا نموده اند:یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه دارد،شرایط را بازدید کنید و نارسایی را رفع کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده انها مشاهده میشود:حشره افت عامل ان است،گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید.

برگهای پائین زرد و لکه های قهوه ای در حاشیه انها مشاهده میشود:ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس با میزان کمتری ابیاری را انجام دهید.

برگهای پائینی به طرف داخل میپیجند و خشک میشوند:کاملا طبیعی است،با بالا رفتن سن گیاه برگهای پائینی میریزند،بهتر است گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده و سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

 

تمیز نمودن برگها:

 

نام انگلیسی این گیاه که به معنی عصای لالی است،چون شیره ان سمی و با تماس با نقاط حساس بدن مانند لب تولید تاول و لکنت زبان میکند،به همین دلیل پوشیدن دستکش و یا شستن دست ها در هنگام کار با این گیاه الزامی است،جهت تمیز نمودن برگها با دست چپ برگ را بگیرید و با دست راست با اسفنج و یا پارچه مرطوب به ملایمت هر سه هفته یکبار برگها را تمیز کنید.

نام فارسی سَمبرگ و انگلیسی عصای لالی بر گرفته شده از سمی بودن شیره گیاهی و تحریک شدید اعضا حساس است،ولی خوشبختانه تا کنون مورد خاص گزارش نشده است،پوشیدن دستکش در هنگام کار با این گیاه ضروری است.

دیفن کاملیا

دیفن کاملیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

مراد دل ز تماشای باغ عالم چیست

به دست مردم چشم از رخ توگل چیدن

به می پرستی از آن نقش خود زدم بر آب

که تا خراب کنم نقش خود پرستیدن.....

دیدگاه های شما

851 پاسخ به "معرفی گل دیفن باخیا"

 1. شیوا گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس. وقتتون بخیر. من حدود یک ماهه که یه دیفن باخیا خریدم. و برگای پایینش از نوک داره زرد میشه و سرعت زرد شدنش هم خیلی زیاده. عکساش رو هم می فرستم. ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام شیوا جان خوبی؟ ببین عزیز این از اب زیاد اینطوری شده و باید نورشو زیاد و ابش رو تنظیم کنید با خشکی خاک انجام بشه

 2. سارا گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی، این دیفن کاملیای من هی اذیت می کنه…با راهنمایی شما گلدونش که کوچیک بود رو عوض کردم (اوایل فروردین) و یکم ریزش برگهاش کمتر شد. اما برگهای جدیدی که میده خیلی ریزن و حتی قبل از اینکه غلافش باز بشه یه لکه های خشک سفیدی داره. ضمن اینکه رنگ برگها هم شاداب نیست.
  شرایط نگهداری:
  ۳۰ سانت از پنجره غربی فاصله داره. دما حداکثر ۲۵ درجه میرسه، دوهفته یه بار کود ۱۵-۳۰-۱۵ میدم، لای پنجره نزدیکش بازه معمولا. دقیقا توی همین شرایط من حسن یوسف، پپرومیا، فیتونیا هم دارم و همه شون خوب رشد می کنن ولی این و سینگونیوم حالشون خوب نیست و ریزش برگ دارن و برگهای ریز میدن. شهرمون هم هوای خنک و مرطوبی داره.

 3. نعیمه گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس عزیز
  وقتتون بخیر

  برگ های دیفن باخیا از گاهی از سر برگ گاهی هم به صورت لکه از وسط برگ شروع به زرد شدن می کنن.
  می شه راهنمایی بفرمایید.
  آب هفته ای یک بار (بعد از خشک شدن خاک) و نور شمالی داره.
  سبز باشید.

 4. رضا گفت:

  Attachment

  سلام مهندس وقت بخیر ببخشی این دیفن من خیلی وقته به اینروز افتاده برگاش بزرگ بودن اونا کلا زرد شدن و برگای جدیدش هم کوچیکه این دوتا برگ هم خیلی وقته دراومدن اما باز نمیشن برگای پایین هم هی زرد میشه ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم

 5. naz گفت:

  Attachment

  سلاااام مهندس
  خوب هستید
  لطفا راهنماییم کنید’
  دیفنم خیلی بزرگ بود قارچ زد اینجوری شد قلمه اش کردم:(
  رشدش کمه ولی داره برگ میزنه بعد از دو ماه
  چ کنم جون بگیره
  دیشبم با قارچ کش ابیاری کردم

 6. Reza گفت:

  سلام مهندس میشه جواب سوال من رو هم بدین ممنون میشم
  این دیفن برگاش باز نمیشه چیکار کنم

 7. جلالی گفت:

  Attachment

  با عرض سلام و خسته نباشید.حدودا یک ماه پیش این دیفن باخیا رو خریدم و بعد از چند روز که به محیط عادت کرد خاکش رو عوض کردم مخلوط پیت ماس کوکوپیت پرلیت هست. بعد از اون یک برگ شروع به در اومدن کرد و یک برگ از پایین شروع به زرد شدن کرد. برگ زرد شده رو گذاشتم خودش از تنه جدا یشه الانم که داره برگ جدید دوباره در میاد ی برگ از پایین شروع به زرد شدن کرده خواستم ببینم علتش چیه و چکارکنم برگ زرد نشه؟ پشت پنجره جنوبیه و نور شدید نیست. روشناییش خوبه. اب جوشیده سرد شده بهش میدم وقتی که تقریبا خاک خشک بشه . غبار پاشی هم هر سه چهار روز ی بار انجام میدم.

 8. نرگس گفت:

  Attachment

  سلام مهندس اسم این گیاه رومیخواستم بدونم

 9. مریم گفت:

  Attachment

  سلام و وقت بخیر
  من این دیفن رو حدود ۱۰ روزه خریدم ولی از همون روز اول که آوردم خونه دوتا از برگاش شل و پژمرده شد و کم کم لکه های زرد و قهوه ای ایجاد شددر حدی که یکی از برگا رو قطع کردم.
  الان هم سه تا از برگای دیگه داره همونطوری میشه. حشره و کنه هم نداره . تو این مدت هم فقط یک بار آب دادم و دوبار برگاشو با دستمال تمیز کردم
  چیکار باید بکنم؟؟
  ممنون از وقتی که میذارین

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ این مشکوک به قارچه و باید با سم بنومیل سماشی کنید برگ خراب رو بکنید و با کود حاوی اسیدهیومیک تغذیه کنید ، سم رو دوبار باید با فاصله ی یه هفته بهش بزنید

 10. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام
  وقتتون بخیر
  ما از گلدون دیفنمون یه قلمه گرفتیم و شاخه اصلی شروع کرد به جوونه زدن، اما همونطور که می‌بینید برگ جدیدش با این لک‌ها همراهه. این گلدون پشت پنجره شمالیه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام زهرا جان خوبی؟ این شاید خاکش شور شده و ایسی خاک رفته بالا ! با اب کتری سرد شده اب بدید و تغذیه با اسیدهیومیک فراموش نشه ! تهویه هم کم بشه این مشکل پیش مییاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید