گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۵۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل ختمی چینی

ختمی

نام انگلیسی

گلسرخ چینی Chinese rose

نام علمی

Hibiscus rosa sinensis

فارسی رایج

ختمی چینی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Malvaceae

خاستگاه

شرق آسیا

 

گلی مورد توجه عامه،از خانواده ی پنیرکیان یا (مالواسه) گلها  درشت و قرمز وعمر انها کوتاه ولی با فراوانی وطول مدت  بازشدن خود تلافی مینمایند،مانند کلیه گیاهان خانواده پنیرکیان پرچم ها تولید لوله ای نموده  است که مادگی از وسط  آن ها عبور مینماید،مادگی دراز واز جام گل بیرون زده  و کاملا آشکار است،دوران گلدهی از اواسط بهار تا اواسط  پاییز است برگها سبز براق  و به صورت متناوب روی شاخه ها می رویند.در چین از گلهای قرمز آن رنگ کفش و رنگ چشم  میسازند.گلها همیشه یک روز بیشتر عمر نمیکنند، به همین دلیل به آن ختمی یکروزه هم گفته می شود.این گل زیبا در اصل مناسب برای گلخانه یا حیاط یا تراس و بالکن هستش که اگر  داخل منزل بیاید  گل نخواهد داد  و به مرور برگها زرد می شوند.
نیازها:
نور: به نور کافی وفراوان احتیاج دارد ولی اشعه ی مستقیم آفتاب در ظهر تابستان به برگ و گل صدمه وارد میکند.
دما: درطول بهار تابستان در درجه ۲۰ نگهداری کنید  گیاه تا درجه حرارت ۲۷ نیز مقاومت میکند و در زمستان درجه حرارت به ۱۳ سانتی گراد برسانید.
آبیاری :  اگر در باغچه نگهداری می کنید که باید روزانه آبیاری شود ولی در گلدان باید بین دو ابیاری خاک خشک شود.

رطوبت : دربهار و تابستان به غبارپاشی  روزانه  با آب ولرم  و بدون املاح احتیاج دارد جهت تامین رطوبت دایمی و پایدار به زیر گلدانی  حاوی  سنگریزه آب اضافه و دقت  نمایید که ته گلدان با  آب در ارتباط نباشد،در زمستان هفته ای  یکبار غبارپاشی  کافی است، جریان ملایم هوا را دوست دارد.

واریته  هایی از ختمی چینی با رنگ زرد ونارنجی به بازار عرضه شده است ،گلها دو روز بیشتر دوام ندارد  و چنانچه رطوبت  محیط  کاهش یابد غنچه ها بدون باز شدن می ریزند، غبار پاشی از این نارسایی جلوگیری می نمایید.
تغذیه : هردو هفته یکبار در بهار و تابستان (بخصوص با ظهور گلها)  با مواد غذایی مصنوعی مایع ویا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه نمایید.
خاک مناسب : خاک گلفروشی یا کمپوست بهترین خاک برای این گل است.
تعویض گلدان : هرساله دربهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید، با حجیم و بزرگ شدن گلدان و عدم  امکان  تعویض  خاکهای سطحی گلدان با خاک  نو و غنی اکتفا نمایید.
تمیز نمودن برگها : غبارپاشی کافی است ،در صورت لزوم میتوانید با پارچه  یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز نمایید از مواد براق کننده شیمیایی  استفاده نگردد.
تکثیر : ریشه دار نمودن قلمه های چوبی در تابستان
قلمه ختمی

قلمه ختمی

هرس :  ظهور گلهای زیاد و زیباتر در سال آینده ناشی از هرس است، در اواخر زمستان ارتفاع  شاخه ها  را به نصف کاهش داده  و محل قطع را به منظور  جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا با گرد  گوگرد ضد عفونی نموده و با وازلین سطح آن را بپوشانید.
عوارض و درمان :

 

ساقه ها دراز و فاصله بین برگها زیاد است: در بهار شاخه ها ی اضافی را قطع نمایید
گیاه خود را انداخته و کلیه برگها  پژمرده شده اند : هوا گرم و خشک و گیاه شدیدا تشنه است ، فورا آبیاری . گلداننها را به محل خنک تری نمایید.
برگها شکل طبیعی خود را از دست داده و حشراتی با مواد چسبناک  روی  آنها مشاهده می گردند: گیاه را با سم حشره کش نفوذی  هر دو هفته یک بار سمپاشی  نموده تا علایم برطرف گردند.
زخمهای سفید پنبه ای  شکل روی  برگها و در قاعده آنها مشاهده میگردند : حشره آفت عامل  آن است ، با پارچه  و پنبه  آغشته به سم  حشره کش نفوذی زخمها را خیس نموده  تا علایم  برطرف گردند.
برگها جلای خود را از دست داده و سطح زیرین انها پراز تار عنکبوت  است :  کنه ریز قرمز عامل آن است ، با پارچه  و یا اسفنج  آغشته به سم کنه کش  سطح زیرین برگها را تمیز نموده و در صورت لزوم هر چهارده روز یک بار تکرار کنید تا علایم برطرف گردند تامین رطوبت  در کاهش آفت موثر است.
گلها یکروز پس  از باز شدن  سقوتط مینمایند : کاملا طبیعی است عمر آنها یک روز است
برگهای جدید ریز باقی  مانده  و گلها ظاهر نمیشوند : کمبود عناصر  غذایی در خاک عامل آن است ، گیاه را هر دو هفته در بهار و تابستان طبق  دستور تغذیه مصنوعی نمایید.
غنچه ها قبل از باز شدن سقوط میکنند: هوا خشک  است، در تابستان غبارپاشی  روزانه را  با آب ولرم  و بدون املاح  فراموش نفرمایید در زمستان هفته ای یکبار غبارپاشی  نمایید تنظیم درجه حرارت  مطلوب  در تمام طول سال در بهتر شدن کیفیت گلها موثر است.
نقاط سیاه رنگ روی برگها مشاهده میگردد : عامل آن استفاده  از مواد براق کننده شیمیایی است از انها استفاده ننموده و برگها را با غبارپاشی تمییز نمایید
برگها رنگ پریده هستند: نور کافی نیست  گیاه را به محل روشنتری و خارج از اشعه  مستقیم آفتاب  قرار دهید.
درتابستان برگها ی  سبز سقوط میکنند : آبیاری   بیش از اندازه و احتمالا  ریشه درحال پوسیدن است ، زهکش را بازدید و اجازه دهید  که سطح خاک در فاصله ی دو آبیاری خشک سپس  آبیاری  نمایید، اگر این علایم  در زمستان مشاهده گردند  به علت سردی هوا است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.
ختمی چینی

ختمی چینی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

ه عشق روی تو روزی که از جهان بروم

ز تربتم بدمد سرخ گل به جای گیاه

مده به خاطر نازک ملالت از من زود

که حافظ تو خود این لحظه گفت بسم الله....

دیدگاه های شما

156 پاسخ به "معرفی گل ختمی چینی"

 1. شاداب گفت:

  با سلام . روزتان بخیر . ممنون از راهنمایی های ارزنده شما . ختمی چینی من تمام غنچه هایش را یک به یک باز کرد و هر بار مرا به تحسین خالق زیبایی واداشت . من در این مدت هر سه هفته برایش از کود آهن استفاده کرده ام و به نظرم غنچه های جدیدی در حال تشکیل شدن هستند . آیا کوددهی را ادامه دهم ؟
  ضمناً یک نخل شامادورا دارم که نوک برگهای خارجی اش خشک میشد .از گلفروشی که خریده بودم سؤال کردم گفتند هر سه هفته یکبار کود آهن بدهم . حالا خوب شده است و سؤالم این است که آیا در این فصل هم به کوددهی ادامه دهم یا خیر ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله همین فرمون برین جلو ، توی اتاقه یا توی تراس یا حیاط؟ اگه بشه تغذیه با اهن رو بکنید ماهی یبار تادراین فصل و ادامه دچار پوسیدگی نشه.

   • شاداب گفت:

    سلام و صبح شما بخیر . ممنون از راهنمایی تون و به روی چشم . توی اتاق پشت پنجره شمالی و نورگیر و خنک است و هر از گاهی پنجره را باز می کنم تا هوا تازه شود .

 2. پ گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشیداین قلمه هاروتابستان توپرلیت گذاشتم حسابی ریشه کردندولی دارن روبه زردی میرن
  به نظرتون بزارمشون توخاک الان فصلش هست؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اصلا بد به دلت راه نده ، یه کود اسیدهیومیک و آهن گرین تهیه کنید بهش بدید تا سبز سبز بشن 🙂
   توی فروشگاه دمبرگ موجوده.

 3. پری گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید چرا قلمه هایی که گذاشتم توپرلیت باوجورریشه های زیاددارن روبه زردی میرن
  الان فصل خوبیه بزارم توخاک؟؟؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   عزیزم اهن میخان ، اهن باید با اسیدهیومیک باشه تا جذبش زیاد بشه.محصول گرین رو تهیه کنید بهش بدید تا درست بشه

 4. مجتبی گفت:

  سلام
  من این گل را در باغچه در کرج کاشته ام.الانم دورشو مشمبا پیچیده ام.حالش خوبه.فقط اگه بخوام جابجاش کنم تا ببرم به قسمت دیگه باغچه،چه زمانی مناسب این کارست؟
  و اینکه بهترین زمان تهیه قلمه کی هست؟من تو مرداد و شهریور زدم تو ماسه نگرفت.سرایط قلمه رو هم بگید ممنون میشم.
  باتشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ فروردین بهترین زمان جابجایی هست اسفند هم میشه تکونش داد ، زمان تکثیر پاییز یا همین فصل بهتره هوا هم خنکه و ساقه قوی استفاده کنید تا عید ریشه بزنه

 5. م گفت:

  سلام
  این گل رو تو باغچه تو کرج کاشتم الانم دورشو مشما کشیدم حالش خوبه.فقط بهترین زمان برای جابجایی از محلی به محل دیگه باغچه چه زمانی هست؟
  ضمنا بهترین زمان و شرایط قلمه رو هم بگید ممنون میشم.من تو مرداد و شهریور زدم تو ماسه نگرفت.
  باتشکر

 6. پریسا گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید این ختمی مدتهاست افت زده پشه های سفید ریز فراوان داره سم دیازینون هم انقدرزدم ولی فایده نداره پشت همه برگهارو با مایع ظرفشویی رقیق پاک کردم ولی زودی دوباره افت میزنه
  دیگه نمیدونم چکارکنم به دادش برسید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سم کونفیدور و دیازنیون رو با هم قاطی کنید و توی حموم ببرید زیر و روی برگ بزنید خوب تا سم به افات برخورد کنه و از بین برن ! د سه بار سمپاشی رو تکرار کنید تا از بین برن کامل.

 7. ایمان گفت:

  سلام خسته نباشید,من ی ختمی چینی حدودا یک ساله دارم ک یه شاخه فرعی نسبتا ۳۰ سانتی هم داره,الان اون شاخه فرعی و برگاشو کندم و بدون جدا کردن از شاخه اصلی تو ی گلدون کاشتم و محلول ریشه زایی رو با فرمولی ک گفته بود با آب قاطی کردم و ریختم پاش,دور شاخه فرعی کاشته شده رو هم ی پلاستیک شفاف کشیدم,میخاستم ببینم درست عمل کردم و موفق میشم ک از این شاخه فرعی ی گل جدید بسازم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید بله تا حدودی کاراتون درست بوده ، یه عکس بدید ببینم چطوری دقیقا کار کردید.

 8. پریسا گفت:

  Attachment

  سلام ببخشید این گلهای ختمی خوراکی هستن ؟
  بعضی جاها شربتش ودرست میکنن
  بعدیه چیز دیگه من الان تو این فصل ختمیم به گل نشسته نزدیک سی تا غنچه داره مشکلی براش پیش نمیاد؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نه اینا خوراکی نیستن این زینتی هستند و یه روز عمر داره، اون خوراکیه دارویی هست ، کود اهن بهش بدید تا همشو به سلامت باز کنه، یه عکس خوب از گلتون ارسال کنید برای ما تا توی اینستا بذاریم.

 9. پریسا گفت:

  Attachment

  سلام امروز گل ختمی هام واز پرلیت دراوردم کاشتم
  امیدوارم جواب بده البته باراهنمایی های شما

 10. پریسا گفت:

  سلام مهندس قلمه هایی که ازتوپرلیت دراوردم گذاشتم توخاک برگهاش بی حالن واویزان گذاشتم جای پرنور میترسم خشک بشه چکارکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید