گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۱۹۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل برگ نعنایی

برگ نعنایی

نام انگلیسی

پیچک سوئدی Swedish ivy

نام علمی

Plectranthus australis

فارسی رایج

برگ نعنایی( پلکترانتوس،پیچک سوئدی)

فارسی اصیل

مِهمیز گل(اشاره به برآمدگی پائین لوله ی جام گل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

2000 الی 5000

از خانواده

Labiateae

خاستگاه

استرالیا

 

همیشه توی بازار این گل رو به نام کاکتوس عطری میشناختن :)) و وقتی به برگاش دست میزدیم دستمون بوی عطر (بخونید گند )به خودش میگرفت….برخی گونه های سبز رنگ داره و برخی گونه هایا ابلق ، برخی هم با حسن یوسف کلا اشتباه میگیرنش :))  گیاهی است خزنده و علفی از خانواده نعناع لابیاته و بومی استرالیا،سریع الرشد و ارزان با نگهداری ساده و مناسب برای مبتدیان،برگها گرد و کنگره دار به رنگ سبز روشن و در بعضی از واریته ها ابلق با لکه های سربی،ساقه چهارگوش و شکننده،گلها ریز و سفید و ارغوانی و مهمیز دار که به صورت خوشه در انتهای ساقه در پائیز ظاهر می گردند،حذف جوانه های انتهایی جهت حفظ فرم  و شکل بوته الزامی و گیاهی مناسب برای سبد آویزان و پوشش گلدان های بزرگ است.با دست زدن به برگها از عطر و بوی خوش برگ آن میتوان استفاده کرد.

 

نیازها:

 

نور:  نزدیک به پنجره در شرایط نوری نیم سایه نیم افتاب بهترین مکان است،سایه را تحمل میکند،از اشعه مستقیم افتاب بیزار است.ولی بهتره این گل رو در تراس یا بالکن یا حیاط نگهداری کنید.

دما:   حداقل درجه حرارت در زمستان 13 درجه و حداکثر درجه در تابستان 27 درجه است.

آبیاری: بگذارید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،در صورتی که به عنوان سبد آویزان از ان استفاده میکنید همیشه میزان رطوبت خاک را بازدید کنید،چون سبد آویزان به علت تاثیر پذیری بیشتر از جریان هوا به مراقبت و آبیاری بیشتری نیاز دارد.

رطوبت:  رطوبت هوای اتاق برای این گیاه کافی است،ولی غبارپاشی هفتگی ضمن تمیز نمودن برگها رطوبت مورد نیاز را هم فراهم میکند.

تغذیه :گیاهی کم توقع است،ولی تغذیه هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور در رشد ان تاثیر مثبت دارد.

خاک مناسب: خاک و کود و آماده کاشت بهترین نتیجه را دارد.

تعویض گلدان:   اگر گیاه به رشد نهایی خود رسیده باشد از ان به عنوان منبع تکثیر و تولید استفاده نمایید،برای این منظور قلمه را از انتهای ساقه تهیه و علاوه بر تولید گلدان جدید با سربرداری ساقه ها اجازه رشد جوانه های جانبی را به گیاه داده اید که در نهایت منجر به توپی و چنبره ای شدن گیاه میشود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی ضمن تامین رطوبت  برگهای گیاه را تمیز و براق مینماید ولی در صورت نیاز میتوانید از مواد براق کننده شیمیایی حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر: گرفتن قلمه از شاخه ها و ریشه دار کردن در دمای ۱۳-۱۸ درجه سانتی گراد

در بهار قلمه های ۷-۱۰ سانتی متری را از انتهای شاخه ها انتخاب کنید و دو برگ پائین قلمه را حذف و در خاک پیت ماسه دار در هوای گرم کاشت کنید،شاخه های جدید پس از یکی دو هفته شروع به ظهور مینمایند.
با حذف جوانه های انتهایی علاوه بر کنترل رشد طولی شاخه ها به جوانه های جانبی و در حال خواب اجازه رشد دهید.
قلمه برگ نعنایی

قلمه برگ نعنایی

 

عوارض و درمان:

 

ساقه ها خم شده و گیاه خود را انداخته است:  گیاه تشنه است،فورا ابیاری نمایید،غبارپاشی را نیز فراموش ننمائید.

برگها رنگ پریده و رشد گیاه کند شده است:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن تر با نور غیرمستقیم انتقال دهید.

نقاط قهوه ای روی برگها نمایان شده است:مواد براق کننده شیمیایی عامل ان است،از انها استفاده نکنید.در صورت لزوم از غبارپاشی و یا پارچه نرم و اسفنج مرطوب حهت تمیز نمودن برگها استفاده کنید.

برگها خم شده و میریزند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده.غبارپاشی در سایه را فراموش نکنید.

برگها زرد رنگ میشوند و میریزند:خاک گلدان باتلاقی شده است،زهکش را بازدید و اب زیر گلدانی را خارج کنید،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید،ته گلدان با اب زیر گلدانی در ارتباط نباشد.

سفیدک آرد مانند روی ساقه مشاهده میگردد و برگها نرم و آبکی شده اند:عامل ان قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و ابیاری و غبارپاشی را تا رفع علائم کمتر یا متوقف کنید.

برگها چروک دار هستند و خشک میشوند:گیاه از تابش اشعه مستقیم افتاب در رنج است،گلدان را به محل مناسب تر منتقل نمایید،برگهای خشک را حذف نمایید.

برگها در حالیکه سبز هستند سقوط میکنند:کمبود عناصر غذایی خاک گلدان عامل ان است،با تغذیه مصنوعی هر ۳ هفته یکبار کمبود را جبران کنید.

شاخه ها منحرف و دراز هستند:سن گیاه بالا است،از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت در سطح زیرین انها مشاهده میشود:عامل ان کنه ریز قرمز است،گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی و تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگ نعنایی

برگ نعنایی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

وقات خوش آن بود که با دوست به سر رفت

باقی همه بی‌حاصلی و بی‌خبری بود

خوش بود لب آب و گل و سبزه و نسرین

افسوس که آن گنج روان رهگذری بود....

دیدگاه های شما

194 پاسخ به "معرفی گل برگ نعنایی"

 1. mohammad گفت:

  Attachment

  سلام وقت بخیر
  گل من برگ های ریزی داره که رشد نمیکنه بعدش هم میریزه
  لطفا راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باید بره جایی با تهویه هوا مثه راه پله روشن یا تراس و بالکن داخل منزل همین بساطه ! بین دو اب خاک خشک بشه و نور زیاد و تهویه زیاد میخاد تا درست بشه

 2. محمد گفت:

  سلام برای این گیاه کود مایع گرین House Plant Special مناسب هست ؟؟

 3. بهناز گفت:

  سلام آقای مهندس . خوبین؟
  برگ نعنایی من برگهاش بزرگ و با فاصله شدن و ساقه ها به نظرم درازن. پشت پنجره شمالی هستش و هفته ای دوبار آبیاری میشه. لطفا کمک کنید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش کمه ساقه هارو تا نصف هرس کنید تا هم توپی و خوش فرم بشن و هم نورشو زیاد کنید کامل….

 4. یونس گفت:

  سلام خدمت دوستان.رشد گل من خیلی ضعیفه تو‌ بالکن گذاشتم روزی ۶ و۷ساعت هم آفتاب مستقیم بهش میخوره.چیکار باید بکنم تا رشدش سریعتر بشه.ممنون میشم کمکم کنید

 5. الهام گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید،جناب مهندس این گل اسمش چیه؟خیلی خوشکل بود یه بار تا حد مرگ پژمرده شده بود یادم رفته بود بهش اب بدم نوک برگاش سوخته بود بهش رسیدم اما شادابی قبل رو نداره بهش سه۲۰و اهن هم میدم ولی درست نمیشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ برگ بیدی سبز هست تهویه براش بدید الان گرما نمیذاره شاداب باشه را همین بیحاله با خنکی درست میشه رطوبتم خیلی مهمه براش

 6. الهام گفت:

  برگای این گل من از پایین به بالا شروع به خشک شدن و ریزش کردن. توی سایه هست همیشه روی بالکن، آبیاری هم هر دو روز یکبار انجام میدم، قبلا خیلی رشدش خوب بود اما دو هفته‌ای هست که برگاش دارن میریزن، دو تا پاجوش کوچیکش هم کاملا خشک شدن

 7. H گفت:

  سلام
  من گلمو چندروزه خریدم وگل فروشه گفت هرروز بهش آب بدم
  اولش گلم پر بود
  گل پشت پنجرهستش ونورکافی داره ولی همش داره زرد وخشک میشه ومیوفته
  لطفاراهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ? ؟ هروقت خاک خشکشد باید اب بدید به حرف این گل فروشا اصلا توجهی نکنید ! اب زیاد خرابش میکنه، تهویه هوا میخاد ! لای پنچره باز باشه تا هوای تازه بیاد.

 8. مهسا گفت:

  سلام خوبید گل برگ نعنایی من برگاش کمی قهوه ای میشه و میریزه ساقه هاشم داره قهوه ای میشه چیکار کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تهویه رو زیاد کنید قارچکش بزنید بهش دو سه بار با فاصله تا درست بشه برگای خرابش رو بکنید تا درست بشه وو ادامه دار نشه

 9. من گفت:

  Attachment

  سلام اسم این گلهای پاین چیه؟ و نیاز نوریشون چقدره ؟ خیلی ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این بگونیا ببری هست رطوبت نیاز داره و با خشکی خاک باید اب بدید ! نور متوسط میخاد ، و تغذیه بدید بهش.

 10. mg2002 گفت:

  سلام ببخشید من یه برگ نعنایی ابلق دارم نوک برگ هاش میسوزه بعد می افته مشکلش چیه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید شاید زیاد اب میدید ! تهویه هواش چطوره؟ توی این فصل در اثر بسته بودن درب و پنجره ها نوک سوزی شایع هست که باید تهویه فراهم بشه تا دی اکسیدکربن کم نیارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید