گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۱,۱۵۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی

پپرومیا

نام انگلیسی

Desert privet

نام علمی

Peperomia magnoliaefolia

فارسی رایج

پیرومیا،قاشقی

فارسی اصیل

فِلفَلوار(برگرفته شده از ریشه ی لاتینی ان و به معنی شبییه فلفل)

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

40000

از خانواده

Piperaceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی و جنوبی

سلام عرض میشه خدمت همه دوستان و سروران گرامی سایت باغ شیشه ای 😀 امروز در خدمتتون هستم با معرفی یک گل محبوب و معروف از قدیم ،به نام برگ قاشقی.گیاهی علفی و همیشه سبز و مناسب برای ادارات و بانک ها با نور متوسط و خنک ، و با نمناسب برای داخل اتاق !   با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه ان برزیل و جنگل امازون هستش،برگها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگهای سفید کرمی در متن سبز،محل زندگی در زادگاهش در جنگلهای نسبتا تاریک است به همین دلیل سایه اپارتمان را به خوبی تحمل میکند،در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگها به وجود می آورد.واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

 

نیازها:

 

نور:  نیم سایه افتاب و کنار پنجره احتیاجات نوری ان را تامین میکند،مواظب اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر باشید.

دما:  حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۴ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۸ درجه است،گیاه تا ده درجه هم مقاومت نشان میدهد.در کل به هوای خنک نیاز داره وگرنه برگها خشک و شکننده میشن.هوایی مثل هوای گلفروشی ها براش مناسبه.

آبیاری:،اجازه دهید در بین دو ابیاری سطح خاک گلدان خشک شود،ابیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی گیاه و در نهایت حمله قارچ بیماری زا ی ((بوتری تیس)) می گردد،در زمستان هر ۷   روز یکبار و درتابستان هر  ۲الی ۳ روز یکبار ابیاری نمایید.

رطوبت:غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

تغذیه:مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

خاک مناسب:خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان:ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

تکثیر:گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد

 

pobtusweb

 

قلمه برگ پپرومیا

قلمه برگ پپرومیا

 

عوارض و درمان:

 

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نحوه ی قلمه گیری:

در تابستان از انتهای شاخه ها ساقه هایی با جوانه انتهایی و حداقل با دو جفت برگ قطع و جفت پائین برگ را حذف و انها را در خاک مخلوط شن و پیت کاشت و در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتی گراد و به مدت ۲۱ روز نگهداری نمایید.

 

نگهداری ساده،قیمت ارزان و قابلیت تکثیر فراوان پیرومیا و به علاوه جالب توجه بودن رنگ برگها طرفداران زیادی در بین افراد مبتدی پیدا نموده است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بخت این نکند با من کان شاخ صنوبر را

بنشینم و بنشانم  گل بر سرش افشانم

ای روی دلارایت مجموعه زیبایی

مجموع چه غم دارد از من که پریشانم...

دیدگاه های شما

1,151 پاسخ به "کلیشه ی همیشگی،برگ قاشقی"

 1. Mohamad گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشین.ببخشید میشه بگین این گل منم قاشقیه؟تازه خاکشوعوض کردم انگارساقش سنگینه به یه طرف خم شده طبیعیه؟آیا؟ریشاش خیلی کم بود. خاکشم خاک برگ ریختم درسته؟ممنون ازشما اگه جواب بدین چون تجربه نگهداری ازاین گلارو ندارم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید خاکش سبکه و مناسب این گل نیست باید عوض بشه یا بهش اضافه کنید خاک کاکتوس ! همینطور نورش کمه خوب سفت نمیشه ساقه ! باید نورشو و تهویشو زیاد کنید !

 2. سوده گفت:

  سلام گل من حالش خوب بود دیدم هوا سرد شده اوردمش داخل
  برگ هاش شروع کرد به ریزش الان دوباره بردمش بیرون. سابقه نداشت اینطوری بشه. ابیاریش هم هر وقت خاکش خشک بشه انجام میدم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ جابجایی باعث این ریزش شده باید بذراید با محیط جدید سازگار بشه ، بذارید جایی روشن و نور زیاد تا دوباره برگ بزنه

   • سوده گفت:

    سلام من از این گل قلمه زده بودم. و به کسی دادم. گل رو همیشه داخل خونه و بدون تهویه نگه میداشتن. گفتن در روز دوسه ساعت بزارن تو تراس که تهویه داشته باشه برگ ریزون گرفته. دلیل اون هم جابه جایی. توی یه روز فقط ۴ برگش ریخته

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ جابجا نباید بشه جابجا بشه ریزش میکنه ! بذارید جای روشن و تهویه دار تا درست بشه ! اصلا جابجا نشه

 3. یگانه گفت:

  سلام مهندس،قاشقی به روش قلمه تکثیرکردم،چقدرطول میکشه حداقل یک برگ اضافه بهش بشه!اینقدرکنده،رشدش؟آبیاری هم نمیزازم خیلی خیس بشه،غبارپاشی هم میکنم،کودهم یکی دوبار دادم بهش.
  ازاول دوبرگ بود که توی آب یکی اضافه کرد و یه ریشه کوجیک زد.منتقل به گلدان کردم.الان یک ماهه همچنان سه برگی هست.ارتفاعشم حدودا ۱۰سانت.عکس نمیشه بفرستم نمیدونم چرا؟!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سایز گلدون بزرگ باشه رشد به تاخیر میوفته ! نباید سایز بزرگ بزنید ، بهتره با کود گرین آپارتمانی تغذیه کنید تا سریعتر ریشه پر کنه ! یبار هم قارچکش توی خاک بزنید یوقت نپوسه خدا نکرده…

 4. آزاده گفت:

  سلام زاموفیلیای ۶ماه پیش که خریدم ۲تا شاخه داشت الان یه شاخه جدید دراورده ولی همزمان برگای شاخه های قبلیش داره به سرعت زرد میشه.چرا؟؟؟؟ قبلا هفته ای یک بار آب میدادم ولی الان یه ماهه که هر ۱۰ روز یه بار آب میدم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اب کم میدید، ده روز یبار خیلی کمه ! باید با خشکی خاک بهش اب بدید ! نذارید خاک خیلی خشک بشه.

 5. زرگل گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس این چه گلیه؟شرایط نگهداریش چطوره؟ میگن پیله آ یا پول چینیه درسته؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این اسمش peperomi rotundifolia یا برگ گرد و رونده هست ، نور متوسط ، تهویه و اب متوسط میخاد.

 6. الهام گفت:

  Attachment

  سلام.من یک گلدون قاشقی هدیه گرفتم ک خیلی برگاش بزرگ و پهن بود اما بعد از دو‌ روز نوک برگ هاش شروع‌به قهوه شدن چروک شدن و خشک شدن کرد تا کل برگ خشک میشد و میفتاد…شرایطشو کنترل کردم الان ۶ ماه میگذره.رشد هم خیلی کرده اما همچنان برگهاش اینجوری میشه وجدیدا برگ هاش نازک و ی ذره چروک‌هم شدن..لطفا بگید چکارش کنم خراب نشه :(((

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ شرایط نگهداری چطورن؟ نور و دما و رطوبت ! این گل تهویه هوا میخاد ! جای خنک و روشن نیاز داره بین دو اب باید خاک خشک بشه ، اب زیاد باعث پوسیدگی ریشه میشه.

 7. نغمه گفت:

  سلام برگ قاشقیه من یک دفعه بلند ترین ساقش سقوط کرده ولی نمیدونم چجوری ازش قلمه بگیرم که خراب نشه…
  مهمتر از همه روی بعضی از برگاش مثل سوزن زدن سوراخ شده
  چه کارکنم؟؟

 8. Mohamad گفت:

  Attachment

  سلام مهندس اول تشکرکنم از پاسخ گویی دقیق شما به سوالات وباآرزوی سلامتی وموفقیت شما درسال پیش رو. برگ‌قاشقی من برگاش خورده میشه سوراخ میشند مشکلش چیه

 9. نرگس گفت:

  سلام. من یه گلدون قاشقی دارم در محل کارم که نور فوق العاده خوب و تهویه مناسبی داره. ۳-۴ روز یک بار هم آبیاریش میکنم. ولی هیچکدوم از برگهاش از یه بند انگشت بزرگتر نشده و نمیشه!! ساقه هاش فقط بلند میشن با برگهای ریز . که منم سر شاخه ها رو میچینم و در همون گلدون توی خاک میزنم. چه کار کنم که برگهاش بزرگ بشن؟ ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید نورش کمه تغذیه هم ندارن ، وقتی میگید ساقه هاش بلند میشه یعنی نورش کمتر اون چیزیه که لازم داره ! نور و تغذیه رو زیاد کنید عالی میشه ! کود گرین اپارتمانی بدید تا از نظر تغذیه درست بشه و نورشم اگه زیاده همون تغذیه میمونه فقط !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید