گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۴۵۷ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل برگ بیدی

برگ بیدی

نام انگلیسی

Wandering jew

نام علمی

Tradescantia fluminensis

فارسی رایج

برگ بیدی،لش

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

5000

از خانواده

Commelinaceae

خاستگاه

آمریکای جنوبی

برگ بیدی گیاهی است علفی از خانواده کملیناسه و جهت تزئین طاقچه ها و گلخانه ها و پشت پنجره مورد استفاده قرار میگیرد،گیاهی است زیبا و سریع الرشد و کم توقع و ارزان ، به طوری که از یک گلدان ان در یک سال متوالی میتوان ۵ گلدان جدید تهیه و تکثیر کرد،شاید به همین دلیل باشد که در بعضی کتب ان را بی ارزش خوانده اند و به آن گیاه ” لش” گفته میشه ،نگهداری و تکثیر ان ساده و گیاه مناسبی برای پوشش گلدان های بزرگ و کاشت گروهی است،ساقه ها رونده و برگها بیضی شکل که در بعضی واریته های سبز یکسدت و بعضی دیگر ابلق با رگه های سفید و به شکل برگ بید است.میشه ازین گیاه توی باغچه به عنوان گیاه رونده استفاده کرد ، زمستون هم از کف برید تا دوباره بهار سبز بشه .

نیاز:

نور:   احتیاجات نوری ان زیاد است، واریته های ابلق احتیاجات نوری بیشتری دارند،کنارپنجره بهترین شرایط نوری این گیاه است اما پنجره شمالی اصلا خوب نیست نور زیاد کم برگ رو خراب میکنه و گیاه بیحال و علفی میشن !

دما:   حداقل ان در زمستان 10 درجه و در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق کفایت میکند،البته در تابستان بهتر است در بالکن در محل سایه نگهداری شود.در زمستان هم با یخبندون بهتره بیارید داخل تا سرما نزنه !

آبیاری:   بین دو آبیاری باید خاک خشک شود ، اگه بصورت آویز نگهداری میکنید و در ارتفاع، به دلیل اینکه گرما به بالا میره همیشه نیاز ابیش بیشتره  !

رطوبت:    همان رطوبت داخل منزل برایش کافی است.

تغذیه:   هر دو هفته یکبار گیاه را با کود مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور تغذیه کنید.

خاک مناسب : بهترین خاک ، خاک و کود اماده یا خاک گلفروشی هستش.

تعویض گلدان :اگه ریشه ی گل از زیرش زده باشه بیرون باید گلدونش عوض بشه !

تمیز نمودن برگها :هر سه هفته یکبار غبارپاشی برگها را تمیز مینماید.از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر :گرفتن قلمه در کلیه فصل های سال از شاخه ها و کاشت هر ۵ عدد در یک گلدان
گلدان های جدید را انتخاب و درون انها مخلوط خاک برگ و شن بریزید،گلدان ها را قبل از کاشت ابیاری کنید تا کاملا نشست کنند،با مفتول سیمی باریک یا مداد سوراخ هایی در خاک ایجاد کنید و قلمه های حداقل با دو جفت برگ درون انها کاشت کنید،به طوری که یک جفت برگ زیرین درون خاک قرار گیرد.
با حدف جوانه های انتهایی برای تهیه قلمه و تکثیر علاوه بر تولید گیاهان و گلدان های جدید در حقیقت باعث بیدار شدن جوانه های جانبی و در نتیجه پر پشت شدن و توپی شدن گیاه میشود.

قلمه برگ بیدی در آب

قلمه برگ بیدی در آب

عوارض و درمان:

برگها نرم و آبکی میشوند و رنگ خود را از دست میدهند:هوا خیلی سرد است،ممکن است گیاه یخ زده باشد،در این صورت شاخه های سالم را به عنوان منبع تکثیر در نظر بگیرید.

برگها ضخیم وسبز روشن شده اند:تغذیه مصنوعی بیش از اندازه انجام شده است،تغذیه را متوقف کنید تا رنگ ابلق ظاهر شود.

لکه های سوخته قهوه ای رنگ روی برگها ظاهر شده اند:از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

نوک برگها به طرف سطح بالایی برگ خم می شوند سپس سقوط میکنند:هوای محیط گرم و خشک است،گلدان را به محل خنک تر منتقل نمایید و غبارپاشی را فراموش نکنید،آبیاری را زیادتر و گلدان را در معرض اشعه مستقیم افتاب قرار ندهید.

قاعده ساقه ها نزدیک به سطح خاک میپوسند:آبیاری زیاد است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس ابیاری کنید،اگر قاعده ساقه فاقد برگ  و لخت است،گیاه پیر شده است،از ساقه های سالم ان به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.زهکش را بازدید کنید/

برگها بد شکل و چسبناک هستند،حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:آفت عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگها قهوه ای،چروک و خشک میشوند و حاشیه انها زرد یا قهوه ای است:غبارپاشی کنید،خشکی محیط عامل ان است

برگها خیلی رنگ پریده و لکه های قهوه ای روی انهاست:گیاه از تابش مستقیم افتاب رنج میبرد،محل گلدان را عوض کنید

نوک برگها به طرف پشت برگ خم میشوند و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز عامل ان است،با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

گونه های برگ بیدی:

Tradescantia pallida : وگونه ی بنفش رنگ آن

برگ بیدی

برگ بیدی

Tradescantia Albiflora : گونه ی ابلق

برگ بیدی

برگ بیدی

Tradescantia Zebrina : گونه ی دورنگ آن

گونه ی زبرینا

گونه ی زبرینا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

لبش می‌بوسد و خون می‌خورد جام رخش می‌بیند وگل می‌کند خوی بده جام می و از جم مکن یاد که می‌داند که جم کی بود و کی کی

دیدگاه های شما

457 پاسخ به "معرفی گل برگ بیدی"

 1. عشق گل گفت:

  سلام آقای سجادی، خسته نباشید.
  راستش من تعجب میکنم که نوشتید این گل احتیاج نوریش کمه. طبق تجربهٔ من این گل به نور مستقیم احتیاج داره و اصلأ گل بیرونیه برای من. یکبار بنفشش رو آوردم داخل توی راه پلهٔ روشن دیدم رشد علفی پیدا کرده و رنگش هم پریده. سبزش رو آوردم داخل اون هم همینطوری شد. حتی زیپلین رو هم که آوردم داخل بی حال شد. تا دوباره برگردوندمشون بیرون یک هفته بعد جون گرفتن.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   بله درسته حرف شما من خودم هم اینو بیرون میذارم و به عنوان گل باغچه ای استفاده میکنیم . نور زیادی میخان این مطلب به اشتباه درج شده که اصلاح شد

 2. مینا گفت:

  سلام،
  من برگ بیدی بنفش تو باغچه دارم که حسابی پر و قشنگ شده. زمستون روشو بپوشونم زنده می‌مونه تا بهتر؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مینا جان خوبی؟ منم این کارو کردم حیاط زیبا شده ! باید هرس کنید و زمستون از خشک میشه و بهار بازم سبز میشه ! اگه بتونید برگ درخت بریزید روش توی زمستون دیگه سرما رو بهتر تحمل میکنه..

 3. شیرین گفت:

  سلام

  اطلاعاتم در زمینه گل و گیاه خیلی کمه،
  چند سوال
  اول اینکه، منظور از رشد علفی که کاربرای محترم نوشتن چیه؟

  و سوال دوم اینکه، به برگ بیدی چه کودی بدم؟ تو فصل سرما چند وقت یکبار و با چه میزان در آب حل کنم

  سوال سومم با موضوع مرتبط نیست، پتوسم قبلا خیلی زود زشد و انبوه بود و کلی ازش تکثیر می کردم و به بقیه میدادم، ظرف ۶ ماه گذشته، برگهای جدبد سایز ریز شدن و کم پشت و دیر رشد شده، لطفا راهنماییم بفرمایید

  ببخشید که سوالاتم خیلی زیاده، هر کدومش رو هم پاسخ بدهید منت گذاشتید
  متشکرم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام شیرین جان خوبی؟ رشد علفی یعنی دراز و بد قواره و بدون برگ به برگ بیدی کود گرین اپارتمانی بدید تو زمستون ماهی یبار بدید فقط توی بهار دو هفته یبار بدید .نور کم و تغذیه کم باعث شده برگ ریز بشه باید تغذیه کنید البتع سایز گلدون رو بررسی کنید تنگ نشده باشه !

 4. امیر گفت:

  Attachment

  با سلام خدمت آقای سجادی.
  ببخشید جناب مهندس این گل من یه حالت شیره ای رو برگهاش داره و برگها و ساقه ها هم قهوه ای شده و از بین می رن. چیکار کنم؟
  البته تو بالکن و هوای نسبتا آزاد گذاشتم.
  ممنون از راهنماییتون.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام امیر جان خوبی؟ این شیره نشونه ی افت هست باید یه حشره کش بهش بزنید ضمنا روی خاک گلدون هم نگاه کنید که نمک سفید یا شوره سفید جمع نشده باشه ! اگه سفید بشه یعنی خاک شور شده و باید با اب لیمو یا سرکه سیب شسته شو داده بشه

 5. پرستو گفت:

  Attachment

  سلام.زبرینا و برگ بیدی سبزو بنفش فرقشون تو چیه؟ من دو تا دارم یکی گل میده ولی اون یکی نمیده.کدومشون زبریناست وکدومشون برگ بیدی هستش؟توزمستون تو پاسیو با دمای ۲۰ و رطوبت ۴۰ به بالا هستند ۲ بار در هفته آب میخورن ولی حالشون به خوبیه تابستون نیست.چکارکنم؟هرس کنم خوب میشن؟یا کود بدم؟اسیدهیومیک و آهن چی؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   ببینید توی این مقاله سه تا عکس هست از واریته های مختلفش برگ بیدی اصطلاحی هست که به همه این ترادسکانیا ها گفته میشه ولی این عکس شما زبرینا هست بنام علمی tradescantia zebrina در اصلا اینا اسمشون ترادسکانیا هست که به فارسی برگ بیدی گفته میشه. بهشون کود بدید ماهی یبار ابیاری رو حواستون باشه کم اب ندید ! تا خوب بشن دوباره.

 6. مهدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر.برگ بیدی بنفش من یک ماهی میشه گل نمیده علتش چی میتونه باشه. شرایط محیطی و آب دهیش کاملا ایده آله. با تشکر از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مهدی جان خوبی؟ شرایط زمستون رو هم در نظر بگیرید که گیاه نیاز به استراحت پیدا میکنه ! از بهار بازم بهتون گل خواهد داد ! تغذیه هم میکنید؟

 7. عباس گفت:

  Attachment

  سلام، وقت بخیر، اول ممنون بابت سایت خوبتون، بعد که این گل هم برگ بیدیه؟ ساقه ش نازک تره اما، اگه نیست اسمش چیه؟

 8. ماه‌گل گفت:

  با سلام و خسته نباشید جناب آقای سجادی ، چه گیاهانی رو میشه با برگ‌بیدی نگهداری کرد که هم از نظر زیبایی ترکیب خوبی باشه وهم از نظر بیولوژیکی
  پیشاپیش از توجهتون ممنونم.

 9. اشکان گفت:

  Attachment

  سلام مهندس میدونم که از خانواده برگ بیدیه ولی اسمش چیه؟ زیر برگا بنفش هست

 10. فایزه گفت:

  سلام آقای سجادی. من یک گل برگ بیدی بنفش دارم که جند ماهه رشد نداسته.تمام برگها لوله شده.خاک رو عوض کردم.نپر محیط هم عالیه.لطفا راهنمایی کنید.مرسی

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فایزه جان خوبی؟ ابیاری چقدره؟ کنار بخارید نذاشتین؟

   • فایزه گفت:

    Attachment

    سلام.نه کنار بخاری نیست.داخل راه رو با تهویه خوب نور غیر مستقیم عاالی. ابیاری هم با خشک شدن خاک انجام میشه.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     این سایز گلدون بهش بزرگ بوده و دچار پوسیدگی ریشه شده برای همین داره خراب میشه من توصیه میکنم از توی خاک درش بیارید ریشه های سیاه رو بکنید و بزنید توی اب دوباره سبز کنه و بعد بکارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید