گل های بیرونی ۲۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل برف

موگه

نام انگلیسی

Lily of the valley

نام علمی

Convallaria majalis

فارسی رایج

گل برف (موگه)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

3500-5000

از خانواده

Asparagaceae

خاستگاه

آسیا و اروپا

بومی آسیا و اروپا است. گیاهی دایمی، ریزوم دار و مقاوم به سرما است. ریزوم آن جوانه های زیرزمینی زیادی تولید می کنند که می توانند جهت ازایش استفاده شوند. از ریزوم های ضخیم و عمیق آن ریشه های فرعی و سپس ریشه های تزیینی منشعب می شود.برگ های آن پهن و شبیه برگ لاله است. ساقه های گل دهنده رشد عمیقی داشته و هر کدام دارای تعدادی گل کوچک زنگوله ای شکل سفید و معطر هستند. گل ها به صورت یک طرفه از خوشه به سمت پایین آویزان هستند. نوک گلبرگ ها کمی خمیده است. C. majalis دارای واریته ای با گل پرپر است. در C. majalis var. rosea رنگ گل صورتی است. در ریشه ها، برگ ها و گل های موگه مواد سمی وجود دارد و باید از بردن آن به داخل دهان خودداری کرد. از گل آن به عنوان گل بریدنی استفاده می شود.

گلدهی: از اوایل ارویبهشت تا اواخر آن گل می دهد.

نیازها: گل برف کاملاً به سرما مقاوم است. سایه پسند است و در زیر سایه درختان و داخل ساختمان، در خاکی سبک و غنی از مواد آلی و همیشه مرطوب و اسیدی (۶-۵/۴=PH) به خوبی رشد و نمو می کند ولی در نقاط گرم و آفتابی از بین می رود. البته واریته های برگ ابلق یا حاشه دار آن بیشتر طالب محل های آفتابی هستند.

افزایش: موگه به وسیله تقسیم ریزوم افزایش می یابد. زمانی که گیاه خیلی متراکم شد ریزوم ها را از خاک خارج کرده و به بخش هایی که هر یک دارای یک یا دو جوانه باشد تقسیم می کنند و در همان محل و یا محل دیگر کشت می کنند. برگ های این گیاه در پاییز پژمرده شده و سپس گیاه وارد دوره خفتگی می شود. در این زمان و یا در بهار می توان ریزوم ها را تقسیم و کشت کرد ولی بهتر است ریزوم ها، انبار شده و در بهار کشت شوند. ریزوم باید در خاک طوری قرار گیرد که انتهای جوانه با سطح خاک مماس باشد. گیاه تازه افزایش یافته، به طور معمول پس از ۳ سال گل می دهد. در واقع هر جوانه شروع به رشد کرده و پس از ۳ سال در انتهای آن گل تشکیل می شود. بنابراین برای تولید گل در سال اول باید از جوانه های ۳ ساله که کوتاه و کلفت هستند استفاده کرد(جوانه های ۱، ۲ و ۳ ساله از نظر شکل با همدیگر متفاوتند). افزایش به وسیله بذر فقط جهت به نژادی انجام می شود و دان نهال ها پس از ۹ سال به گل می روند.

مورفولوژی موگه

مورفولوژی موگه

نگهداری ریزوم: ریزوم ها را باید در دمای ۲- تا ۲ درجه سانتی گراد در بستر مرطوب نگهداری کرد. برای نگهداری طولانی تر، دمای پایین تر لازم است.

ریزوم موگه

ریزوم موگه

برداشت و نگهداری گل: زمانی که نیمی از گلچه ها باز شده و زنگوله (گلچه) انتهای رنگ سبز خود را از دست داده باشد، باید برداشت شوند. گل ها را در انبار در دمای 1 تا 0 درجه سانتی گراد به مدت 3-2 هفته و در دمای 2 درجه به مدت یک هفته در آب نگهداری کرد.

موگه

موگه

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

گهی همراز مرزنگوش میشد

گهی با لاله هم‌آغوش می‌شد

شکوفه خنده ناک از باد گل بوی

گشاده سنبل سیراب گیسوی

دیدگاه های شما

26 پاسخ به "معرفی گل برف"

 1. سیده بهاره گفت:

  سلام و وقت به خیر آقای سجادی خوب هستین؟من می خوام ریزوم گل برف رو بکارم شمار برای فروش دارین؟

 2. بهاره گفت:

  سلام آقای سجادی وقت به خیر,خوب هستین؟من می خوام ریزوم موگه تهیه کنم بکارم شما برای فروش دارین؟

 3. رضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من ریزوم موگه را از دمبرگ خریدم، این گل داخل اتاق با پنجره جنوبی با نور غیر مستقیم آفتاب قابل نگهداری هستش؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ببینین باید نور کم باشه مثلا شیشه شرقی براش بهتره ولی با فاصله ضمنا تهویه هوا هم باید باشه ولی توقع گلدهی نداشته باش

 4. رضا گفت:

  سپاسگزارم از راهنمایی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید