گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲

معرفی گل ابوتیلون

ابوتیلون

نام انگلیسی

flowering maple

نام علمی

Abutilon darwinii

فارسی رایج

ابوتیلون

فارسی اصیل

بنگ کنف

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

درایران موجود نیست

از خانواده

Malvaceae

خاستگاه

مناطق گرمسیری و استوایی دنیا

 

گیاهی است از پنیرکان(مالواسه) و دارای واریته های زیادی است،گلهای ۵ گلبرگی ان به شکل قیف است که از انها میله پرچم ها بهم پیوسته و لوله ای شبیه ستون به دورمادگی بوجود می اید،رنگ گل متنوع وبرنگ قرمز،زرد،نارنجی و واژگون و به همین علت است که در بعضی از کتب ان را زنگوله ای نامیده اند،برگها پنجه ای با نقش های زرد رنگ و مانند برگ افرا و ترجمه ی نام انگلیسی ان برگرفته از همین نام است،وطن اصلی ان مناطق استوایی امریکا و در بهار و تابستان میتوان ان را در هوای ازاد قرار داد و در شهریور ماه به اپارتمان گرم و روشن برد،ارتفاع ان به حدود ۱.۵ متر میرسد،ولی در گلدانی با قطر ۷ سانتیمتر میتوان ان را پرورش داد،در دوران جوانی میتوان از ان به عنوان سبد اویزان استفاده کرد.

نیازها:

نور :نور کامل را به سایه و نیم سایه ترجیح میدهد،در صورتی که در بهار در بیرون از اتاق نگهداری میکنید،افتاب ظهر را هم تحمل میکند ولی در تابستان بهتر است که در معرض اشعه مستقیم افتاب نباشد.

دما: حداقل درجه حرارت در زمستان ۲۱ سانتیگراد و در تابستان درجه حرارت محیط اتاق برای ان مطلوب است.

آبیاری :دقت نمایید که در تابستان بی ابی نکشد ولی در برابر باتلاقی شدن خاک بسیار حساس است،زهکش را همیشه بازدید کنید،همیشه بین دو آبیاری با خاک خشک شود.

رطوبت :با ایجاد جزیره میتوان رطوبت پایدار ایجاد نمود.

تغذیه: در فصل رشد(بهار  و تابستان) دو هفته یبار ، پس از اینکه اولین جوانه شروع به باز شدن نمود با محلول های غذایی و یا مواد جامد محلول در اب طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب :خاک وکود آماده کاشت بهترین بستر این گل است.

تعویض گلدان ها: هر ساله در بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی با اب سبک و ولرم بدون خیس شدن گلها برگها را تمیز میکند و از مواد براق کننده هم استفاده نکنید.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه در مخلوطی از شن و پیت در بهار

عوارض و درمان:

گیاه خود را انداخته و در حال تلف شدن می باشد:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

گلها ظاهر نمیوشند:یا نور کافی نیست و یا احتیاج به تغذیه دارد،شرایط را بازدید کنید.به محل پرنورتری منتقل دهید و یا با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور تغذیه عمل کنید.

گلها کمرنگ و شفاف هستند:صدمه مربوط به غبارپاشی روی گلها است.در هنگام غبارپاشی گلها را از رطوبت مصون نگه دارید:

برگها دارای ماده چسبناکی هستند و روی دمبرگ انها حشراتی مشاهده میشوند:با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم بر طرف گردند.

برگها در زمستان میریزند:ابیاری بیش از اندازه است.در پائیز ئ زمستان اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری کنید.

انتهای ساقه به طرف پائین خم میشوند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تر با جریان ملایم هوا منتقل کنید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگهای جدید خیلی ریز هستند و گلها ظاهر نمیشوند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در رنج است،طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

کلیه برگها رنگ پریده،شاخه ها دراز و فاصله بین برگها زیاد است:نور زیاد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگ ها زرد رنگ و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز عامل ان است،با پارچه و یا اسفنج مرطوب زیر برگها را تمیز نمایید و یا با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سمپاشی کنید،تامین روطبت در کاهش افت موثر است.

برگها چروکیده است و گلها در تابستان سقوط مینمایند:گیاه تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از اب قرار دهید و سپس خارج نمایید،خاک را همیشه مرطوب نگهدارید،در صورت بالا بئدن درجه حرارت هر روز ابیاری کنید،غبارپاشی با اب سبک و ولرم در درجه حرارت بالا توصیه می گردد.

حشرات ریزی در سطح خاک و اطراف گلدانها مشاهده می گردند:هر هفته یکبار  با یک سم حشره کش طبق دستور سمپاشی نمایید.

 

نصب قیم:

۱-طول و ضخامت قیم را مناسب با ارتفاع گیاه انتخاب کنید و در فاصله ی چند سانتیمتری  ساقه اصلی قرار دهید و در خاک گلدانها فرو ببرید،دقت کنید که ریشه ها صدمه نبینند.
۲-در هنگام گره زنی مواظب باشید از نرخ نرم مانند کاموا استفاده گردد،گره را روی قیم بزنید و در محل تماس نخ با ساقه قطعه کوچک لاستیک یا پارچه قرار دهید.

 

ابوتیلون

ابوتیلون

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

به عشق روی تو روزی که از جهان بروم

ز تربتم بدمد سرخ گل به جای گیاه

مده به خاطر نازک ملالت از من زود

که حافظ تو خود این لحظه گفت بسم الله...

دیدگاه های شما

10 پاسخ به "معرفی گل ابوتیلون"

 1. مریم گفت:

  Attachment

  سلام خوبید اقای سجادی ؟میشه بفرمایید اینم ابوتیلون هستش یاخیر؟

 2. مهسا گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس
  این گیاه رو حدودا ۴ ماه پیش اواسط پاییز برام هدیه اوردن گل های زیبایی داشت و شاداب بود کل زمستون ولی از اسفند ماه شروع به پژمردن کرده گل هاش ریخته و برگ هاش سیاه میشن. اسم گیاه نمی دونم چیه و چی کار باید بکنم که دوباره شاداب بشه
  هر ۳ هفته یا دو هفته یه بار هم بهش کدو کریستال میدم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ هوا گرم بشه اینطوری میشه ، بذارید خاکش خشک بشه بعدا اب بدید ، اب زیاد هم سیاه میکنه برگهعای سیاه رو بکنید و گلدون رو ببرید توی راه پله یا تراس یا بالکن،اونجا هوای تازه و بهاری میخوره دوباره رشد میکنه توی اتاق نباشه!

 3. مهسا گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس
  این گیاه رو حدودا ۴ ماه پیش اواسط پاییز برام هدیه اوردن گل های زیبایی داشت و شاداب بود کل زمستون ولی از اسفند ماه شروع به پژمردن کرده گل هاش ریخته و برگ هاش سیاه میشن. اسم گیاه نمی دونم چیه و چی کار باید بکنم که دوباره شاداب بشه
  هر ۳ هفته یا دو هفته یه بار هم بهش کود کریستانول میدم

 4. توحید گفت:

  سلام میشه چند تا گیاه خوش بو برای بالکن جنوبی که افتاب از بین نبره بهم معرفی کنید و اینکه برای داخل خونه هم چند تا گیاه همیشه سبز میشه معرفی کنید ممنون.

 5. فروغ گفت:

  چرا در ایران هم موجوده من گرفتم ۳۰تومن

 6. مهدی گفت:

  Attachment

  سلام.وقت به خیر.من یه گلدان آبوتیلون سه ساله دارم که یه ماهه برگهاش کمرنگ یا زرد شدن و نقطه های ریز سفیدی روی برگهاش ظاهرشده.میشه راهنمایی کنید؟(گلدون رو توی راهرو گذاشتم و ماهی یکبار پاش ورمی کمپوست می ریزم.)

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بعد از سه سال نیاز به تعویض گلدون و خاک داره و اگه تازه تعویض شده ، وقتشه بهش کود بدید تا رنگش دوباره برگرده !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید