درختچه بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۶ مهر ۱۳۹۲

معرفی گرویلئا

گرویلیا

نام انگلیسی

Grevilleaو toothbrush plantو spider flower, silky oak, bottle brush

نام علمی

Grevillea

فارسی رایج

گرویلیا (بلوط ابریشمی و گل عنکبوتی)

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

از خانواده

Proteaceae

خاستگاه

استرالیا ( نیو کالدونیا)

کلاله های پیش آمده به نحو غیرمتداول در گلهای گرویلئا نام گل عنکبوتی را برای آن فراهم آورده است. گل های گرویلئا به هر رنگی جز آبی وجود دارند.

گرویلئاها برای همه ی اقلیم ها مناسب اند. اغلب، مانند این گونه ی معروف به مهتاب (Moonlight)، در آفتاب کامل و در پناه از باد خوب رشد می کنند.

بیش از ۲۰۰ گونه گرویلئا هست و بسیاری از گونه ها به عنوان گیاه زینتی پرورش داده می شوند. از لحاظ ارتفاع به درجات گوناگون است: از خیلی کوتاه تا حد پوشش سطح زمین، مانند لاریفولیا (G.laurifolia)، گرفته تا درختانی به بلندی بلوط ابریشمی: روبوستا (robusta). نژادهای متداول از این قرارند: رابین گوردون (Robyn Gordon)، گوهر عسلی (Honey Gem)، میغ صورتی (Misty Pink)، مهتاب (Moonlight) و نِدکِلی (Ned Kelly). برگهای آنها ممکن است دارای تقسیمات ظریفی باشد و به شکل پیچیده ای گل ها را در رنگهای قرمز،صورتی،کِرِم،زرد،نارنجیِ سوخته یا سفید،بسته به نژاد،در بر بگیرد و شکل ببخشد.بسیاری از گونه ها بعد از ۳ تا ۵ سال به بلوغ می رسند و اگر منظم و با قاعده هرس شوند بوته هایی پُرعمر هستند.گرویلئاها توجه پرندگان را جلب می کنند.موارد استفده ی آنها متنوع است،از جمله ایجاد حریم و حایل کوتاه و دیوار و پرچین بلند.

نیازها:

اقلیم:اقلیم مناسب برای نژادها فرق می کند.بعضی در آب و هوای خیلی گرم نشو و نما می کنند و بعضی در نواحی خیلی سرد.برای انتخاب گونه ی مناسب با گلکاران یا خزانه داران محلی منطقه ی خود مشورت کنید.

میزان نور و دما:برای رسیدن به رشد کامل نیازمند آفتاب کامل اند،اما معدودی هم محیط دارای سایه ی ملایم را دوست دارند.این گونه ها باید به دست متخصص کاشته و پرورش یابند.

خاک:به خاکِ با زهکشی خوب نیاز دارند،اما به خاک های کاملاً فقیر تحمل نشان می دهند.صلاح آن است که پیش از خریدن ابتدا شرایط مناسب بررسی شود.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:همه ی انواع از طریق بذر قابل تکثیراند،اما گونه های مزروع بیشتر از طریق قلمه های نیمه خشبیِ برگرفته در اواخر تابستان و پاییز تکثیر می شوند.

آبیاری:بوته های تازه کاشته شده به آبیاری منظم و عمیق نیاز دارند،اما بوته های جا افتاده به دوره های خشکی تحمل نشان می دهند.آبیاری عمیق گاه به گاه در مناطق خیلی خشک در تابستان سودمند خواهد بود.

کوددهی:بهتر است کودی به کار نبرید.مالچ یا کمپوست کاملاً پوسیده می تواند مختصر مواد غذایی را که گرویلئاها نیاز دارند تأمین کند.

مشکلات:گاهی کِرم های تورباف و پیچاننده ی برگ ها و حشرات سوراخ کننده ی برگ ها و ساقه ها می توانند مشکل ساز بشوند.لذا در هر سال چندین بار از نزدیک بوته ها را زیر نظر بگیرید و قسمت های خسارت دیده و معیوب را با دست جدا کنید.یک بیماری قارچی برگ نیز هست که سوزاننده ی گرویلئا است.پاشیدن اُکسی کلراید مس از پیشرفت این قارچ و خسارت زدن آن جلوگیری می کند.

گل دهی:

فصل:زمان گل افشانیِ اغلبِ گرویلئاها عمدتاً از اواخر زمستان تا اوایل تابستان است و این علاوه بر گلهای نوبتی است که با فاصله در مواقع دیگر می روید.

هرس(پیرایش):

به طور کلی:قطع منظم نُک شاخه ها بعد از پایان گل دهی کمک می کند که بوته ها متراکم تر شوند و رشد و سبزی بیشتر داشته باشند.

گرویلیا

گرویلیا

گونه ی G.laurifolia

گرویلئا

گرویلئا

گونه grevillea robusta

گرویلیا

گرویلیا

گونه ی رابین گوردون(Robyn Gordon)

گرویلیا

گرویلیا

گونه ی گوهر عسلی(Honey Gem)

گرویلیا

گرویلیا

گونه ی میغ صورتی(Misty Pink)

گرویلیا

گرویلیا

گونه ی Moonlight

گرویلیا

گرویلیا

گونه ی Ned Kelly

گرویلیا

گرویلیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

خیالم کو گل از فردوس چیند

چو مضمون غریبی آفریند

دلم در سینه می لرزد چو برگی

که بر وی قطرهٔ شبنم نشیند

دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید