گل های بیرونی ۲۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲

معرفی کلم زینتی

کلم زینتی

نام انگلیسی

Ornamental cabbage

نام علمی

Brassica oleracea

فارسی رایج

کلم زینتی

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

3000-5000

از خانواده

Brassicaceae

خاستگاه

مناطق مدیترانه

کلم از مدیترانه تا نواحی معتدل آسیا پراکنده است. ارقام مختلف کلم زینتی به عنوان گیاه یکساله به خاطر مجموعه برگ های رنگارنگ آن به کار میروند. برگه های آن در فرم های گرد تا تخم مرغی، ساده، چین دار یا تقسیم شده در رنگ های سفید، قرمز ارغوانی و صورتی و ترکیب آنها وجود دارند. تنوع زیادی از نظر فرم، رنگ و ارتفاع در این گیاه مشاهده میشود به گونه ای که شرکت Takii seed،17 رقم از آن را در هفت سری و 4 فرم ارائه کرده است. فرم های مختلف ارائه شده شامل موارد زیر است:

۱- Round keaved: دارای برگهای صاف

۲- Fringed leaved: دارای برگهای چین دار

۳- Feather leaved: دارای برگهای تقسیم شده و پر مانند

۴- Cut flower: ارتفاع آن زیاد و به ۶۰ سانتی متر میرسد و میتوان از آن در دسته گل استفاده کرد.

به طور معمول انواع دارای برگ صاف و گرد به نام Ornamental cabbage و انواع برگ های چین خورده یا پر مانند به نام Ornamental kale خوانده میشود.

گلدهی: پس از طی کردن زمستان،با گرم شدن هوا ساقه گیاه مرتفع شده و در انتهای آن گلهایی زرد تمایل به کرم رنگ ظاهر میشوند. این گلها در کنار برگهای طوقه ای ظاهر مخروط مانند زیبایی را ایجاد میکنند. اما گلدهی این گیاه اهمیت ندارد و بیشتر به خاطر برگهای رنگی آن کشت و کار میشود. در صورتی که در زمستان نیاز سرمایی آن برطرف نشود به گل نرفته و به شکل طوقه ای باقی خواهد ماند

نیازها: به سرما مقاوم است و از معدود گیاهان قابل استفاده در تزیین باغچه ها در فصل زمستان است.در خاک های آهکی با زهکشی خوب و محل آفتابی به خوبی رشد میکند.به علت ایجاد ریشه راست در صورت سبک بودن خاک،ریشه ها به راحتی از ته گلدان خارج شده و به خاک زیر محل قرار گرفتن گلدان ها نفوذ میکند.بنابر این در طی دوره رشد هر چند وقت نیاز به جابه جا کردن گلدان ها وجود دارد.کلم زینتی تنش آبی را تحمل نمیکند،چون باعث توقف رشد،زرد شدن و ریزش برگهای پائینی میشود.زمانی که گیاه به اندازه قابل فروش رسید باید به مدت ۲-۳ هفته در معرض دمای کمتر از ده درجه سانتی گراد قرار گیرد تا رنگ اندازی کرده و ترکیب رنگ واقعی خود را نشان دهد.باید توجه داشت که تغذیه اضافی این گیاه از رنگ اندازی مطلوب آن جلوگیری میکند اما کمبود نیتروژن باعث زردی و کمبود فسفر باعث ارغوانی شدن میشود.بنابر این میزان متعادلی از عناصر غذایی به ویژه زمانی که در بستر بدون خاک کشت میشوند،باید تامین شود.

افزایش: افزایش این گیاه از طریق کاشت بذر F1انجام میشود.چون یکنواختی در شکل،رنگ و اندازه از اهمیت ویژه برخوردار است.در اصفهان بذر این گیاه در اوایل تیر ماه در خزانه کشت میشود که پس از 4-5 روز سبز شده و پس از 20-30 روز آماده نشاءکاری میشود.به علت رشد سریع این گیاه،در زمان تولید در سطح وسیع،برای دراختیار داشتن زمان کافی جهت انتقال به موقع نشاءها،بذر باید در چند نوبت به فاصله 4-5 روز کشت شود.پس از رسیدن گیاهان به مرجله 4-5 برگی هر گیاه در یک گلدان 15-20 سانتی متری کشت میشود و پس از تشکیل تاج مناسب که به طور معمول به اندازه قطر گلدان است به محل اصلی منتقل میشود.میتوان نشاء اصلی این گیاه مستقیم به زمین اصلی منتقل کرد که در این حالت رشد بهتری خواهد داشت و نشاءها باید به فاصله 40 تا 50 سانتی متری در زمین کشت شوند،فاصله کمتر باعث در هم فرورفتن گیاهان در آینده میشود.آنچه در مورد این گیاه و سایر گیاهان با رشد طوقه ای اهمیت دارد این است که در زمان انتقال نشاء نقطه رشد نباید در زیر خاک قرار بگیرد،چون گیاه به سرعت از بین میرود.

افات و بیماری ها:از آفات مهم این گیاه  شته و لارو پروانه سفید کلم است که برای مبارزه با شته از سموم تماسی با سیستمک باید استفاده شود که به علت پیچ خوردگی برگ ها،انواع سیستمیک ترجیح داده میشود.برای مبارزه با لارو پروانه سفید کلم میتوان از سم لاروین یا دیازینون استفاده کرد.

کلم زینتی

کلم زینتی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

یک گل ز باغ دوست، کسی بو نمی‌کند

تا هرچه غیر اوست، به یک سو نمی‌کند

روشن نمی‌شود ز رمد، چشم سالکی

تا از غبار میکده، دارو نمی‌کند

دیدگاه های شما

25 پاسخ به "معرفی کلم زینتی"

 1. مثل همیشه عالی هستین موفق باشید

 2. محمد گفت:

  سلام
  بذر این گیاه میشه اسفند کاشت ؟

 3. زهرا گفت:

  سلام آقای مهندس وقت بخیر
  کلم زینتی با قلمه تکثیر میشه؟واگه میشه چطور ؟چون کلم زینتیم دو شاخه شده اگه میشه که تکثیرش کنم
  ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید