درختچه ۶۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ آذر ۱۳۹۲

معرفی پیچ ساعتی

پیچ ساعتی

نام انگلیسی

Passion flower

نام علمی

Passiflora caerulea

فارسی رایج

پیچ ساعت،گل ساعتی

فارسی اصیل

پَنگانو (پنگان=ساعت +و=پسوند نسبت)

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

20000 الی 50000

از خانواده

Passifloraceae

خاستگاه

آمریکای جنوبی ( برزیل، آرژانتین،پاراگوئه و اروگوئه)

گیاهی است بالارونده و احتیاج به قیم دارد،برگها ۵ قسمتی و همیشه سبز،زادگاه اصلی ان آمریکای جنوبی و متعلق به خانواده پاسیفلوراسه ریشه فارسی ان به علت شباهت گلبرگها و پرچم ها و مادگی به شماره های و عقربه های ساعت است، رنگ گلها مخلوطی از سفید و ابی و بنفش در اجزای مختلف گل، گلها در اوایل تابستان شروع به ظهور و تا اواسط پائیز در مناطق معتدل گل دهی ادامه دارد، در هوای ازاد در سر درب منازل و روی نرده ها و سایبان ها از ان استفاده میشود، زمانی که به عنوان گیاه آپارتمانی و در گلدان مورد استفاده قرار میگیرد، باید به شدت ان را هرس کرد.

نیازها:

نور: به نور شدید احتیاج دارد و افتاب کامل را به راحتی تحمل میکند،در صورتی که نور کافی نباشد،گیاه به گل نمی رود.

دما:  از بهار تا پائیز گیاه را در درجه حرارت 24 نگهداری کنید،در فصل پائیز در زمستان بهترین دما حدود 15 است.بعد از آن خشک شده و دوباره در بهار سبز میشود.

ابیاری:  به اب زیادتری نیاز دارد،در تابستان به منظور مرطوب نگهداشتن دائمی خاک هر دو روز یکبار ابیاری کنید،در صورتی که درجه حرارت بالاتر از 24 باشد،به ابیاری روزانه احتیاج دارد.در زمستان در صورتی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده باشد.اصولا هر ده روز یکبار

رطوبت: در تابستان هفته ای دو تا سه بار با اب سبک بدون املاح ابیاری و در زمستان و یا در افتاب از غبارپاشی اجتناب کنید.

تغذیه :در بهار و تابستان  با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در اب طبق دستور هر هفته یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید،نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است،در زمستان تغذیه را متوقف کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از دو قسمت پیت،دو قسمت خاک سوم و یک قسمت شن درشت بهترین خاک است.

تعویض گلدان :هر ساله در بهار گیاه را هرس نموده و شاخه های ان را به یک سوم کاهش دهید و گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض و در صورتی که به گیاه بزرگتر نیاز دارید شاخه ها را هرس نکنید،ولی از گلدان با دو اندازه بزرگتر استفاده کنید،در هر صورت حذف شاخه های ضعیف ضروری است.

تمیز نمودن برگها :غبارپاشی کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: گرفتن قلمه چوب نرم در تابستان و ریشه دار نمودن انها در مخلوطی از شن و پیت،جدا نمودن پاجوشها،کاشت بذر.

عوارض و درمان:

خاک مرطوب ولی گیاه پژمرده است:خاک گلدان ها باتلاقی شده است،اب اضافی از گلدان ها و زیر گلدانی خارج کنید،اگر چه در تابستان احتیاج به رطوبت دائمی دارد ولی هرگز اجازه ندهید اب اضافی در گلدان ها بماند،زهکش را بازدید کنید.

برگها زرد شده و کلیه شاخه ها به طرف پائین خم میشوند:هوا خشک و گیاه تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از اب قرار داده و سپس خارج کنید.

در سطح برگها پودر سفید رنگ مشاهده میگردد:قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از محیط سرد و مرطوب است،گیاه را با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را یا کاهش دهید یا قطع کنید،اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری کنید.

میوه ها زرد رنگ و نقاط سیاه رنگی روی انها مشاهده میشود:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

زخم هایی روی گلها مشاهده میشود:عامل ان غبارپاشی در افتاب است،بهترین موقع غبارپاشی صبح و عصر در سایه است.

سطح برگها مملو از تار  عنکبوت است:عامل ان کنه ریز قرمز است،با پارچه و یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید و با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کرده تا علائم بر طرف شوند،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

جوانه های انتهایی پژمرده شده و خم میشوند:هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تر با جریان ملایم هوا منتقل کنید،غبارپاشی را فراموش نکنید.

گلها ظاهر نمیشوند:گلدان ها بزرگتر از حد معمول انتخاب شده است،اگر برگها ریز هستند گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان ها را تا دو سال آینده تعویض نکنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و قاعده انها تشکیل شده اند:حشره افت عامل ان است،گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر ۱۴ روز یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگهای جدید ریز هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در رنج است،در فصل رشد طبق دستور با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها بد شکل و حشرات چسبناکی روی انها مشاهده می گردند:با سم حشره کش نفوذی هر هفته یکبار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

هرس:

در بهار قبل از باز شدن جوانه ها ارتفاع ساقه اصلی را به یک سوم و بقیه شاخه ها را به نصف کاهش دهید.شاخه های ضعیف و خشک را به طور کامل حذف کنید.

نام لاتین گل ساعت مرکب از دو کلم رنج و گل می باشد و شباهت اجزاء گل به صلیب و اجزا تشکل دهنده ان است.

پیچ ساعتی

پیچ ساعتی

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

چنان به روی خود آشفته کرده ای ما را

که گل بنانِ چمن بلبلانِ شیدا را

قیامتی دگرآخر به فتنه برمفزای

مکن به سرمه سیه چشمِ شوخِ شهلا را

دیدگاه های شما

69 پاسخ به "معرفی پیچ ساعتی"

 1. امیری گفت:

  با سلام من یک گل ساعتی دارم هرسال گل میدهد و بسیار زیباست ولی تا بحال میوه نداده است لطفا مرا راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام امیری جان خوبی؟ ببین اون گونه که میوه میده فرق داره اون پشن فروته ! اینا میوشون ریزه و بدرد نمیخوره ضمنا برای تبدیل شدن به میوه باید کود بدید قوی بشه.

 2. سیدسامان حسینی گفت:

  سلام
  پیچ من گل یک روز خیلی قشنگ باز میشه بسیار زیباست و جالبه که صبح رفتم نگاه کردم دیدم گل بسته شده و دوباره رفته تو گل برگ بسته اش واقعا چرا ؟

 3. سینا گفت:

  سلام. خسته نباشید. من یه گل ساعتی تو باغچه دارم اطراف اراک و کود بهش دادم و رشد خیلی خوبی داره حدود سه چهار متر شده ولی گل هاش کمه هفته ای دو سه تا گل میده فقط. طبیعیه یا مشکلی داره؟ و سوال دیگه اینکه پشن فروت هیچ ربطی به گل ساعتی نداره؟ پس چرا بهش میگن میوه گل ساعتی؟ یه سوال دیگه هم اینکه کدوم یکی از انواع گل ساعتی به سرما مقاوم تره؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام سینا خوبی؟ ببینا اولا پشن فروت برادر گل ساعتیه مثه همونه ولی گلش میشه میوه ! نشا رو توی فروشگاه داریم ! ضمن اینکه با تغذیه با کودای گلدهی تعداد گلهاش بیشتر میشه ! هر دو رقمبه سرما مقاوم هستند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید