درختچه ۲ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۳ آبان ۱۳۹۲

معرفی واراتاه

واراتاه

نام انگلیسی

waratah

نام علمی

telopea speciosissima

فارسی رایج

واراتاه

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

از خانواده

Proteaceae

خاستگاه

آندمیک نیو ولز جنوبی در استرالیا

واراتاه که معمولا قرمز رنگ است در سراسر جهان تحسین می شوند. البته رنگ آن می تواند سفید یا صورتی هم باشد. بوته ی با شکوه واراتاه در مناطق معتدل بهترین بازدهی را دارد، اما نسبت به نیازمندیش پر توقع است. شاخه ی گل بریده اش دو هفته در گلدان دوام می آورد.

واراتاه همیشه سبز، در بهترین شرایط، تا ارتفاع ۳ متر رشد می کند. این بوته ممتاز استرالیایی به خاطر گل سرخ شگفت آورش پرورش داده می شود.معمولا آن را مخلوط با گیاهان دیگر می کارند،اما انبوه آن تماشایی به نظر می رسد. ظاهراً انواعی مانند شیدی لیدی (shady lady) راحت تر از نژادهای خالص نشو و نما می کنند. عمر این بوته ها متوسط است، اما در شرایط ایده آل، به شرط هرس منظم ، طولانی تر خواهد بود. بعد از حدود 3 سال به گل افشانی می پردازند و پس از 3 تا 5 سال به بلوغ می رسند.

نیازها :

اقلیم:در اقالیم معتدل با یخبندانهای سبک بهترین نشو و نما را خواهد داشت. انواعی مثل T.oreades و T.mongaensis اقلیمهای خنک تر را نیز تحمل می کند.

میزان نور و دما:برای هر دو مکان آفتاب کامل و نیمه سایه مناسب است.

خاک:باید خاک آن خیلی خوب زهکشی شده باشد، بدون هیچ کودی.مالچ پاشی زخیمی از پوست و برگ درخت یا کمپوست کاملاً پوسیده بسیار سودمند خواهد بود، اما مالچ باید از ساقه گیاه دور باشد.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:می توان آن را از طریق کاشت بذردر اواخر زمستان تکثیر کرد.بذر را مستقلاً در گلدانهای کوچک جداگانه بکارید تنا از ضایع شدن ریشه ها در هنگام انتقال نهالها ه زمین جلوگیری شود.بعضی گونه های انتخابی از طریق قلمه های جوانه برگی تکثیر می شوند.اما این کار برای پرورش دهندگان خانگی آسان نیست.

آبیاری:بوته های نو رسته به آبیاری منظم نیاز دارند،اما بوته های جا افتاده را بهتر است گاه به گاه آبیاری عمیق بکنیم. آبیاری در پاییز و اواخر زمستان و بهار همزمان با جهشهای ناگهانی در رشد گیاه نیز سیار موثر است.

کود دهی:به این گیاه هیچ کودی ندهید.

مشکلات:

واراتاه در خاک سنگین نگهدارنده رطوبت شدیداً دچار پوسیدگی ریشه می شود.نگران نشانه های حمله لارو پروانه یا بید تونل زن باشید.وجود خاک اره در محل انشعاب شاخه ها علامت خاص آن است.خاک اره ها و شبکه های تنیده را با دست یا برس جدا کنید و دور بریزید.

گل دهی:

فصل:گلها در اوایل بهار می شکفند و تا چندین هفته دوام می آورند.شاخه گل بریده از این لحاظ گیاهی بسیار عالی است.

هرس:

بطور کلی به منزله نوعی هرس،گلها،چه تازه چه پژمرده،باید با ساقه بلند بریده شوند.نوک شاخه های بوته های نورسته باید منظماً هرس شوند تا بخشهای چوبی گل دهنده بیشتری تولید شود.

واراتاه

واراتاه

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بزم در کشمکش بیم و امید است هنوز

همه را بی خبر از گردش افلاک انداز

میتوان ریخت در آغوش خزان لاله و گل

خیز و بر شاخ کهن خون رگ تاک انداز

دیدگاه های شما

2 پاسخ به "معرفی واراتاه"

  1. مرصاد گفت:

    سلام
    این چی اینم موجود هست تو ایران؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید