کاکتوس ها ۹۴۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۰ تیر ۱۳۹۳

معرفی نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار

نام انگلیسی

Madagascar Palm

نام علمی

pachypodium Lamerei

فارسی رایج

نخل ماداگاسکار

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ، گل

رنج قیمت

10000

از خانواده

Apocynaceae(خرزهره)

خاستگاه

جزیره ماداگاسکار و جنوب آفریقا

 

سلامی به گرمیه این تابستون با گرمای ۴۰ درجه خدمت همه ی بینندگان و بازدید ککنندگان همیشگی باغ شیشه ای.در خدمتتون هستم با معرفی یک گل خاص و محبوب که مشتریها و خاطر خواههای خاص خودشو داره.

دوستان اگه دنبال یک آلت قتاله،یا یک جور باتوم برای دعوا و یا آدم کشی با کاربرد های تزئینی برای منزل و تصفیه هوا و تولید اکسیژن میگردید من نخل ماداگاسکار روز بهتون معرفی میکنم!تعجب نکنید روی ساقه این گیاه تیغ های وحشتناکی وجود داره که میشه ازون به عنوان آلت قتاله یا تیزی ازش استفاده کرد.این گیاه با نام علمی  Pachypodium از خانواده ی Apocynaceae یا همان خرزهره خودمان ،دارای 20 گونه که 15 تای اونا بومی سرزمین همیشه در صحنه ی ماداگاسکار هستش(البته از اسمش میشه فهمید) و بقیه بومی جنوب آفریقا هستند.بله دوستان این گیاه یک نوع ساکولنت به حساب میاد(کاکتوس نه) و در واقع گیاهی به شدت مقاوم در برابر سهل انگاری ها هستش که کشتنش واقعا سخت از نگهداریشه! من یه نخل رو به مدت 1 یکسال تو گلخونه نگهداری کردم به قیمت 300 هزار تومان ولی همکارمون لطف کردن به یک بنده خدایی که بوتیک داشت فروخت یک میلیون و دویست هزار تومان!! وقتی اومدم دیدیم داره واسه مشتری گلدونشو عوض میکنه و به این قیمت بهش انداخته حالم گرفته شد و سریع از گلخونه زدم بیرون!! یادتون باشه دوستان برای خرید گل و گیاه اونم تو این سطح از هر جایی خرید نکنید و حتما با یه آشنا برید خرید.خب بگذریم

این نخل دارای یک تنه ی کلفت که توی خودش آب ذخیره میکنه برای روز مبادا و دور تا دور تنه رو تیغ های چندتایی و خطرناک احاطه کردن اون هم برای روز مبادا  😎

در انتهای ساقه برگها وجود دارند که از بین اونها هم گلهای گیاه ظاهر میشن.

تنه ی گیاه

تنه ی گیاه

نخل ماداگاسکار در طبیعت

نخل ماداگاسکار در طبیعت

نیازها:

نور: این گیاه چون که بیابونی هستش و خیلی مقاوم میتونه ساعت ها نور مستقیم آفتاب رو تحمل کنه البته به عنوان کسی که تجربه ی کار با این گیاه رو داره عرض میکنم که فقط کسایی که نور زیاد دارن تو خونشون یا تراس یا گلخونه دارند بیان سراغ این گل و گرنه تو خونه ی تاریک یا اتاق تاریک جواب نمیده! و برگهای جدیدش سیاه میشن و میریزن و گیاهتون هم رشد نمیکنه!بزاریدش یه جا با آفتاب مستقیم جلو ی پنجره ی جنوبی توی اتاق پذیرایی یا اتاق خواب و انباری و حموم هم خواهشا نذاریدش.

گلهای نخل

گلهای نخل

آبیاری: با این که این گل بسیار مقاوم هستش خصوصا به کم آبی و توی تنه خودش آب ذخیره میکنه ولی بدونید این ذخیره ی آب برای روز مبادا هستش نه اینکه بذارید دائم از خودش مصرف کنه چون دراین صورت گیاه لاغر میشه  و برگهاش میپیچند خصوصا توی آفتاب شدید.هفته ای دو بار سیراب بشه کافیه،توجه کنید گفتم سیراب بشه نه اینکه دور لبشو خیس کنید تا هفته ی بعد آب قشنگ از زیر گلدونش بزنه بیرون.حتما ته گلدون رو سوراخ کنید تا آب اضافی ازش بریزه بیرون.وگرنه خدای نکرده میگنده ریشه ها.آبیاری بیش از حد هم باعث زردی و ریزش برگها میشه.در فصل زمستون هم که گیاه خوابه باید آبیاری رو به هفته ای یکبار کاهش داد

رطوبت : به رطوبت و به این طور سوسول بازیا اعتقادی نداره.

دما: این گیاه بیابونی از ۱۰ درجه تا ۴۰ ،۵۰ درجه سانتی گراد میتونه تحمل کنه و دیگه دمای توخونه براش مهم نیست

آفت ها :نسبت به آفت ها مقاوم هستش ولی آفت رایج این گیاه شپشک آردآلود که دیگه سرقفلی برای همه ی گلهاست و کنه هم میتونه مشکل ساز بشه.که هر دوشون با یه سم کونفیدور و آبامکتین با هم از بین میرند.

تغذیه و کود: در فصل رشد بیشتر به آب تنگ ماهی یا آکواریوم نیاز داره یعنی اینها بهتره تا کود و ماده شیمیایی.یا میتونید از کود ورمی کومپوست روی سطح خاک بریزید تا به مرور مواد غذایی آزاد بشن.

گلدهی: فقط گیاهان بالغ و حدود ۱.۵ متر به بالا گل میدن اونم توی فصل بهار تا تابستان که از بذرش باید به نحو احسن استفاده کرد.

گلدهی گونه ای نخل

گلدهی گونه ای نخل

نکته : این گیاه در فصل خواب یعنی نیمه دوم سال برگهای خودشو از دست میده و به خواب زمستانی میره و باید تو این مدت آبیاری رو نصف و کودهی رو متوقف کنید و کاهش بدید تا دوباره با شروع بهار و افزایش نور و دما برگ ها سبز میشن و گیاه دوباره شروع به رشد میکنه و اون موقع آبیاری رو افزایش بدید.

نخل در خواب

نخل در خواب

خاک : بهترین خاک برای این گل خاک کاکتوس و یا یک خاک سبک هستش که زود آبو رد کنه.ترکیب ماسه و خاک برگ و کود و شلتوک برنج و خاک باغچه ترکیب خوبی میتونه باشه واس این گل.

PachyLamerei-root-5

تکثیر:دوستان تکثیر این گل راحت نیست اولا که معمولا با بذر تکثیر میشه بذر هم که حدو یک ماه طول میکشه تا سبز بشه و تازه با زود کاشته بشه تا قوه نامیه خودشو از دست نده! بذر هارو باید یک روز در آب گرم غوطه ور کنید تا راحت تر سبز بشن ولی بعضی ها به محض سبز شدن تنه جوش روی ساقه سریع از فرصت استفاده کرده و اونو قلمش میزنند باید بزارید یکی دو روز ته قلمه خشک بشه و کالوس ببنده و بعد بکنیدش توی ماسه شسته شده ی خیس در جایی سایه بدون آفتاب و منتظر بمونی تا قلمه بگیره.قلمه ریشه هم در فصل خواب گیاه میشه تهیه کرد و همینطور با پیوند ارقام مختلف روی پایه Pachypodium lamerei هم میشه گیاه رو تکثیر کرد

قلمه ساقه

قلمه ساقه

بذر نخل ماداگاسکار

بذر نخل ماداگاسکار

 

بذر نخل ماداگاسکار

بذر نخل ماداگاسکار

تعویض گلدان : هر دو یا سه سال یکبار گلدان گیاه رو باید یک سایز بزرگتر تعویض کنید.ریشه های بیرون زده از زیر گلدون هم علامت خوبی برای این تعویض هستش.

تعویض گلدان

تعویض گلدان

 

حتمابا دستکش کارکنید

حتمابا دستکش کارکنید

 

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

ز رنگ لاله مرا روی دلبر آید یاد

ز شکل سبزه مرا یاد خط یار آید

 گلی به دست من آید چو روی تو هیهات

هزار سال دگر گر چنین بهار آید....

دیدگاه های شما

941 پاسخ به "معرفی نخل ماداگاسکار"

 1. الهه گفت:

  دوسه روز پیش لکه هارو پاک کردم پررنگتر بودن.رو بعضی برگا دون دون های ریزی داره انگار با سوزن سوراخش کردی هم داره😊

 2. ناصر گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی وقت بخیر
  بیشتر از یک سال میشه من این نخل رو دارم. از روز اول برگاش به همین اندازه و تعداد بود تا الان یعنی تا یک برگ جدید در میاره یکی از برپاش رو می ریزه! همش هم داره قد می کشه. بدنه اش تغییر زیادی نمی کنه.
  کود گرین از دمبرگ گرفتم دو هفته یکبار میدم. گاهی هم اسید هیومیک و آهن.
  چکار کنم برگاش بیشتر بشه و بدنه اش ضخیم تر؟

  • سعیده گفت:

   سلام من فک میکنم اندازه گلدونتون بزرگه و کم اب مونده چون تنه اش خیلی ضعیف شده

   • ناصر گفت:

    سلام دست شما درد نکنه. آب رو منظم میدم ولی گلدونش سایزش یکم بزرگه.

    • تیما گفت:

     بنظرم این حیوونی نورش کمه، باید زیر تیغ آفتاب تابستون بذاریدش تا ببینید چطوری دیوونه میشه گیاه. منم دارم یه مدت تو اتاق بود با نور مصنوعی ساقه اش کم عرض شد. تابستون بردمش یجا که کلا افتاب تو کله اش بود بچه شکفت قشنگ.

 3. کیانا گفت:

  Attachment

  سلام، خسته نباشید.
  لطفا کمکم کنید که گیاهم جلو چشمم داره پرپر میشه! یه هفته پیش گلدونش رو عوض کردم برگهاش شروع کرد زرد شدن و اطراف قستمی از ساقه که خارها بیرون زده یک حالت ترک ایجاد شده.چه کنم حالش خوب شه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام کیانا جان چطوری؟ ببینید شاید ابیاری زیاد میکنید ! هفته ای یبار براش کافیه ، توی اتاق با نور کم باشه هم برگاش زردمیکنن ، بهتره توی روشن ترین مکان خونتون باشه افتاب کامل بگیره و اب تا خاک خشک نشده اب ندید ! یه سم قارچکش کاپتان هم بهش بزنید توی خاکش تا جلوی پوسیدگی احتمالی ریشه رو بگیره

 4. کیانا گفت:

  Attachment

  لطفا در مورد این گیاه هم من رو راهنمایی کنید.
  بن برگ نقطه های سیاه ظاهر شده یک روز در هفته آب میدم و چند وقت یک بارهم اسچری میکنم از راه دور البته.ممکنه به خاطر اسپری کردن باشه این نقاط سیاه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این فوکاریا هست . اصلا نباید روش اب اسپری بشه !! باعث همین نقاط سیاه میشه که قارچ هستن پس بهتره که با سم قارچکش درمونش کنید. اب هم تا خاک خشک نشده ندید بهش…

 5. نیلوفر گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس روزتون بخیر
  من یکسال و خورده ای هست که نخل ماداگاسکار رو دارم . برگهای قبلی سرحال هستن و خیلی هم جوونه میزنه ولی همه جوونه ها تا یه کوچولو رشد میکنن سرشون سیاه میشه و در نهایت میوفته.
  هفته ای یه بار آب میدم . نور خورشید اولش مستقیم بود و زیاد ولی باز برگهای تازه می سوخت ، نور رو کمتر کردم ولی باز هم میسوزه.
  ممنون میشم که راهنماییم کنید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نیلوفر جان خوبی؟ بذارید زیر برق افتاب ! نور زیاد ببینه و کمی هم سم کاپپتان توی خاکش بریزید تا جلوی پوسیدیگی ریشه رو بگیره ! هرازگاهی هم پنجره باز بشه براش تهویه ببینه

 6. نیلوفر گفت:

  ممنون از راهنمایی تون

 7. غزل گفت:

  Attachment

  سلام وقت بخیر پپکنه راهنمایی کنید مشکل گیاه من چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام غزل جان خوبی شما؟ ببینید نورشو زیاد کنید تهویه بالا بره ! اگه میتونید ببرید توی تراس یا راه پله روشن کنارپنجره و تا خاک خشک نشده اب ندید ! یه سم کاپتان هم بهش بدید تا جلوی پوسیدگی ریشه رو بگیره… به هرحال محیطی که نور کامل و تهویه داره بهتره براش.

 8. مهسا گفت:

  Attachment

  نخل من حالش خوبه

 9. محمد گفت:

  Attachment

  سلام
  این نخل من از پایین داره ضعیف میشه و تا حدودی نرم شده
  از طرفی کج شده
  هفته ای یه بار آب میدم و نور خوبی بهش میخوره
  لطفا راهنمایی کنید چه کار باید بکنم
  مرسی

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام محمد خوبی؟ ابیاری کمه ! نورشم کم بوده ! گیاه ضعیف شده ، بذارید جایی با نور شدید و ابیاری رو هم درحد سیراب انجام بدید اگه درست نشد و سفت نشد ساقه ، دیگه قارچ زده وباید با قارچکش سم بزنید بهش.

 10. محمد گفت:

  سلام
  مرسی
  میشه بگین چه قارچ کشی بهتره و چه مقداری استفاده بشه
  مرسی از راهنمایی شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام محمد جان خوبی؟ قارجکش کاربندازیم بهتره براش تهویه و نور زیاد هم باید براش فراهم بشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید