گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۷۲۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

معرفی فیکوس

فیکوس

نام انگلیسی

Rubber plant

نام علمی

Ficus elastica

فارسی رایج

فیکوس

فارسی اصیل

انجیل (انجیر)،اشاره به خانواده ان انجیر

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

60000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

هند و اندونزی و مناطقی از استرالیا

 

فیکوس گیاهی معروف از خانواده ی موراسه هست و بیشتر در منزل پدر بزرگ مادر بزرگ ها دیده میشد. در پاسیو جا داشت همیشه و تا سقف رشد میکرد.ولی دیگر خبری از آن فیکوس نیست !! گیاهی مناسب برای منازل و نامناسب برای کارخانجات و ادارات.نام فیکوس در برگیرنده گونه های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است که در اصل زادگاهشان اسیای استوائی است،در هوای ازاد ارتفاع ان به حدود ۳۰ متر میرسد،دارای شیرابه مخصوص هستند که با زخمی شدن از پوست انها جاری میشود،گیاهی عمومی جهت نگهداری در منازل و جواب خوبی به شرایط اپارتمانی داده است،برگ ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز به صورت متناوب در طول ساقه میرویند،با ریزش برگهای پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود میگیرد که در این حالت میتوان ان را از نزدیکی سطح خاک قطع تا گیاه جوان گردد و از اندام هوایی به عنوان منبع تکثیر استفاده نمود.

 

فیکوس

فیکوس

 

نیازها:

 

نور :اگر چه در سایه هم میتواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد ان مطلوب نمی باشد،از معرض نور مستقیم افتاب در امان باشید

دما: حداقل درجه حرارت در زمستن ۱۶ و حداکثر ان در تابستان ۲۹ درجه سانتی گراد

ابیاری: هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود،اگر در ابیاری مشکوک هستید یکروز ان را به تاخیر اندازید،در فاصله بین دو ابیاری خاک گلدان باید خشک شود،با اب ولرم ابیاری کنید،هفته ای دو بار در تابستان و یکبار یا کمتر در زمستان کافی است.

رطوبت : ایجاد یک جزیره در زیر آن برای تولید رطوبت کافی است.

تغذیه: جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست است،زهکش را بازدید کنید.

تعویض گلدان :(فصل رشد در تابستان و بهار) به خصوص اگر رشد ان سریع باشد هر سال نیاز به تعویض گلدان با یک شماره بزرگتر داردباید حتما ریشه اززیر گلدان بیرون آمده باشد تا بتوان گلدان را تعویض کرد…در صورت عدم امکان 5-7 سانتی متر از خاک های سطحی گلدن را با خاک نو و غنی تعویض و هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی کنید.

تمیز نمودن برگها:برگها را با ملایمت با پارچه پنبه ای و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمیایی در هر ماه فقط یکبار استفاده کنید.

تکثیر :قلمه حداقل با یک برگ در بهار و  ریشه دار کردن انها در درجه حرارت 24 تا 27 سانتیگراد،خوابانیدن هوایی گیاهانی که برگهای پائین خود را از دست داده اند(در بهار)

 

فیکوس

فیکوس

قلمه برگ فیکوس

قلمه برگ فیکوس

 

عوارض و درمان:

 

برگها بد شکل،رنگ پریده و ریز هستند:گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

برگها بی رنگ شده اند:نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری منتقل کنید.

در زیر برگها و روی ساقه ها لکه های بر جسته قهوه ای مشاهده میشوند:عارضه مربوط به حمله حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید.با پنبه اغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را مسموم کنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ  در سطح برگها ظاهر می شوند:عامل ان حشره افت است،هر ۱۴ روز یکبار تا رفع علائم با سم حشره کشی نفوذی گیاه خود را طبق دستور سمپاشی کنید،با برس مخصوص آغشته به محلول سم نیز میتوانید زخم های سفید پنبه ای شکل را مسموم کنید.

برگها دارای لکه های قهوه ای هستند و به طور ناگهانی سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

لکه های زرد روی برگها است و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است

لکه های سوخته روی برگها نمایان شده اند:در افتاب غبارپاشی نکنید،عبور نور خورشید از قطرات اب مانند عبور نور از شیشه است،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب در امان نگهدارید.

برگها لوله شده و آویزان هستند:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.

برگهای پائینی زرد شده و سقوط میکنند:ابیاری بیش از  اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری کنید،این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.

 

خوابانیدن شاخه های هوایی:

 

اگر گیاه فیکوس شما مسن بوده و به علت ریزش برگهای قسمت پائینی تنه شکل ناخوشایندی به خود گرفته است،با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه خراش کوچک به طول یک سانتی متر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد و با مالیدن مقداری شن نرم اغشته به هورمون تولید ریشه روی خراشها انها را با خزه و دستمال کاغذی خیس پوشانیده و با یک کیسه پلاستیکی ان را ببندید.ریشه ها پس از چند ماه ظاهر گردیده و میتوانید شاخه از قسمت زیرین ریشه قطع نموده و در گلدان جدید کاشت کنید.

با زخمی شدن سطح ساقه شیرابه سفید رنگی در حقیقت شیره گیاهی است از گیاه خارج میشود،جهت جلوگیری از خروج ان سطح زخم را با وازلین اغشته کنید.

خوابانیدن هوایی

خوابانیدن هوایی

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

بریدن از زیر ناحیه ریشه زده

فیکوس

فیکوس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

تو سیاه کم بها بین که چه در دماغ دارد

به چمن خرام و بنگر بر تخت گل که لاله

به ندیم شاه ماند که به کف ایاغ دارد

شب ظلمت و بیابان به کجا توان رسیدن....

دیدگاه های شما

726 پاسخ به "معرفی فیکوس"

 1. سونیا گفت:

  سپااااس

 2. بهناز گفت:

  سلام وقت بخیر
  من بتازگی فیکوس ابلق گرفتم، برگای پایینی قهوه ای بود که اقای گلفروش چیدش، برگای پاییتر هم کوچیکه م چروک شده یکم، بالایی ها بزرگترن، سر زنی شده اس و یک شاخه فرعی داره،
  شنیدم گلدونش عوض بشه رشد نمیکنه و به اصطلاح قهر میکنه
  الان از شاخه یه جونه ریز دازه، خودشم داره برگ میده
  خاکش رس و پرلیت ، چطور سر حاش کنم ،تو پاسیو قسمت شمالی خونه اس
  خیلی ممنون میشم مثل همیشه راهنمایی کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ با تغذیه با کود مخصوص فیکوس و ابیاری با خشکی خاک به صرت سیراب ، دوباره سرحال میشه ! باید بهش زمان بدید تا با رسیدن بهار جونه زنی کنه.

 3. بهناز گفت:

  خیلی خیلی ممنونم از شما??

 4. Anita گفت:

  سلام من یه فیکوس دارم که توی پاسیو سرباز نگه داری میکنم حدود ۶ ماه هست که دارمش با اینکه حالش خوبه ولی برگ جدید نداده البته قبل از این در شمال کشور توی حیاط نگه داری میشده که الان تو تهرانه، چکار کنم که برگ بده ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یه کود مخصوص فیکوس بهش بدید یا کود کامل گرین بدید تا درست بشه و رشد کنه دوباره ! شایدم سایز گلدون تنگ شده باید گلدونو بزرگ کنید !

 5. راد گفت:

  سلام. ممنون از شما
  سر شاخه فیکوس رو بزنم از پایین شاخه جانبی میزنه؟ به صورت تک شاخه داره رشد میکنه. رشدشم خوبه.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله عزیزم باید همین کارو بکنید سرشو بزنید تا از کنارش دوباره جوونه بزنه و گیاهتون توپر بشه…

   • راد گفت:

    خسته نباشید مهندس. من سرزنی کردم ،اما فقط یه جوونه زد، پایینترم انگار داشت میزد اما متوقف شد. چیزی نیست که جوونه زنی رو تحریک کنه؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ این گل رو فقط هرس سرشاخه ها زیر نور زیاد تحریک به جوانه زنی میکنه ، نورشو کامل کنید چند روز تا جوونه بزنه بعد بیارید داخل دوباره…

 6. kimia گفت:

  سلام
  من این گیاه رو ۱۰ ماهی میشه خریدم ولی الان برگ های پایینیش زرد میشه و میفته و برگ های بالاییش هم لوله شده. چکارش باید کنم؟:(

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ابیاری زیاد باعث زردی برگ میشه ! البته گرما و خشکی خاک و کم ابی هم همین علائم روداره ! که گیاه شما بیشتر یخوره از کم ابی باشه… شرایط رو بررسی کنید

 7. mostafa گفت:

  سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو
  یک گلدان فیکوس جنگلی جدیدا تهیه کردم که برگهای جدیدش بد فرم و بی رنگ باز میشن و یه چند تایی از برگهای قدیمیش هم به صورت سبز و سالم افتادن ممنون میشم دلیلش و راه برطرف کردن مشکل رو بفرمایید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ با کود اهن و اسیدهیومیک گرین تغذیه کنید تا مشکل درست بشه ! تغذیه عمومی با کود کامل فراموش نشه

   • mostafa گفت:

    Attachment

    سلام مجدد
    گیاهم بدتر شده کناره برگهاش قهوه ای و سوخته میشن و ریزششون هم بیشتر شده

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ این قارچ هست بهتره گیاه رو با سم کاپتان یا سم مخصوص ارکیده توی فروشگاه ما سمپاشی کنید دو با با فاصله ی ۷ روزو توی خاکم ازین سم بدید همراه ابیاری ! بین دو اب باید خاک خشک بشه وگرنه ریشه میپوسه ، برگهای خراب رو هم بکنید….حتما توی خاکش هم کاپتان بزنید

 8. علی گفت:

  سلام
  من یک گلدان فیکوس خریداری کردم و مدت ۲ هفته میشه که دارمش و سه تا برگ جدید باز شده و رشدش مناسب بوده ولی الان دور برگ ها مخصوصا برگ های پایینی قهوه ای رنگ شده و حالت سوختگی داره که دور تا دور برگ رو گرفته مشکلش چیه و باید چیکار کنم؟
  هفته ای یک بار آبیاری میکنم و زیر نور غیر مستقیم کنار پنجره هست

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ابیاری باید با خشکی خاک انجام بشه و تغذیه یادتون نره ! این کمبود پتاسیم هم میتونه باشه که این علائم رو داره این گیاه خیلی نیاز غذایی زیادی داره بهتره با کود مخصوص فیکوس تغذیه کنید دو هفته یبار

 9. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید جناب مهندس من فیکوس دارم ماه قبل خاکش عوض کردم از بعد عوض کردن خاک برگای بالاییش آویزون شدن امروز دیدم یکی از برگای پایینی حالت لوله شده آبیاریشم منظم آب اززیر کلدان میاد بیرون الان نگاه کردم خاکش خیس وضعیت نور خوبه چیکار کنم مثل قبل بشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ سعی کنید با اسیدهیومیک و سپس با کود کامل تغذیه کنید ! تا درست بشه ریشه ترمیم بشه کمی اسیب دیده اینطوری شده..

 10. مهشید گفت:

  سلام میخواستم یه راهنمایی کنید بهم بگید چه گیاهای آپارتمانی هستن که دارای برگ سبز هستن(که کاربرد زینتیشون تو برگ سبز بودنشونه) و مناسب پنجره های جنوبی هستن. با توجه به اینکه پنجره های جنوبی بیشتر آفتاب گیرن تا نور گیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید