درختچه ۳۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۳ آبان ۱۳۹۲

معرفی شیشه شور

شیشه شور

نام انگلیسی

Bottle brush

نام علمی

Callistemon sp

فارسی رایج

شیشه شور

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Myrtaceae

خاستگاه

آندمیک استرالیا (یعنی فقط در استرالیا رویش دارد)

 

گل شیشه شوی معمولا  به رنگ قرمز درخشان است ولی شرابی،صورتی یا کرم هم میتواند باشد.از روی شکل گلها آشکار می شود که چرا این گیاه همیشه سبز به این نام خوانده می شود .

شیشه شورها،هنگام ظاهر کردن گلهای خود،شهدنباتی زیادی هم تولید می کنند و این شهد باعث جلب پرندگان شهدخوار به داخل باغ می گردد.گلهای گونه های بسیاری به رنگ قرمز روشن اند،اما بعضی هم گل زرد میخکی،کرم،شرابی سایه دار دارند.لذا برای هر نوع سلیقه ای یا متناسب با هر باغی احتمالا می توان گونه ای ازین گیاه را پیدا کرد.انواع پاکوتاه شیشه شور را می توان درون ظرفها یا گلدانها پرورش داد.حدود ارتفاع بوته ،برای نوع (جان کوچک) ۶۰ cmاست.(کاپیتان کوک)۱۸۰ cm  است،اما در حالت حد اکثر رشد خود به حدود ۳ تا ۴ متر می رسد.این گیاه خیلی زود به گل می نشیند و بعد از ۵ سال بالغ می شود اگر شرایط زندگی آن مساعد باشدعمر گیاه زیاد است.

نیازها :

اقلیم : به نوع گیاه بستگی دارد.بیشتر شیشه شور ها یخبندانهای سبک را تحمل میکنند ولی در اولین زمستان باید از یخبندان یا سرمای زیاد حفاظت شوند.

خاک : به بسیاری از انواع خاکها پایداری نشان می دهد،حتی در خاک رسی سنگین خوب رشد می کند.البته بهترین خاک برای آن خاکهای سبکتر است

میزان نور و دما: به آفتاب کامل سراسر روز نیاز دارد

طزر کاشت و پرورش:

تکثیر : اغلب گونه های آن از طریق بذر تکثیر می شوند،اما انواع مشهور آن را باید از طریق قلمه های نیمه خشبی،که از اواخرتابستان تا اوایل پاییز گرفته می شوند،تکثیر کرد.

آبیاری :برای بوته ها آبیاری منظم ضروری است آنها به دوره های طولانی خشکی تحمل نشان می دهند اما بهترین رشد و بهترین گلدهی را وقتی خواهند داشت که در ماههای گرم هر دو هفته یکبار آبیاری عمیق می شوند.

کوددهی: بدون کود هم از عهده رشد و رویش برمی آید،اما در صورت افزودن مقدار کمی آرد استخوان در اواخر زمستان و در انتهای تابستان رشد و شادابی بهتری بروز می دهند

مشکلات : در بعضی فصول،کرمهای حشرات تارتَن به بوته ها خسارت می رسانند.شاخ و برگ های تارتنیده را ببرید.انجام سمپاشی هیچ موثر نیست.زنبورها یا مگس های تخم ریز اره ای ، که در اوایل پاییز ظاهر میشوند،اگر به موقع شناسایی نشوند،می توانند بوته ها را بی برگ کنند.سعی کنید لاروهای تارتن را با دست جمع کنید و در ظرف آبی بیندازید که در آن مقداری نفت سفید ریخته باشید تا معدوم شوند.

گلدهی:

اصلی ترین زمان گلدهی از اواسط تا اواخر بهار است،اما جوانه زنی و گل افشانی مختصری هم در فصل پاییز دارد.این بوته های زیبا در جاهای کاملا آفتابگیر فراوان گل می دهند.

هرس:

اگر مایل به پیرایش هستید،این کار را هر چه زودتر بعد از تمام شدن گلها انجام دهید،زیرا شاخه های نو از انتهای گلها می رویند.برش قسمتی از شاخه ها کمک میکند که بوته متراکم تر شود.همچنین قسمتهای لاغر و دوکی و چوبهای پیر را می توانید کاملا قطع کنید تا بوته احیا ،اما همه ی برگهای سبز تازه را نبرید

شیشه شور

شیشه شور

و

شیشه شور

شیشه شور

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

38 پاسخ به "معرفی شیشه شور"

  1. مجتبی گفت:

    سلام.آقا میشه این شیشه شور رو تو تبریز تو باغ بکارم زمستون میمونه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید