درختچه بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۲

معرفی دیوسما

دیوسما

نام انگلیسی

Diosma

نام علمی

Coleonema pulchrum

فارسی رایج

دیوسما

فارسی اصیل

نفس بهشتی

معیار زیبایی

برگ و گل

رنج قیمت

از خانواده

Rutaceae

خاستگاه

آفریقای جنوبی(فقط در این کشور میروید)

با نوازشِ سرشاخه های لطیفِ پُرگلِ دیوسما، رایحه ی دلپذیری فضای باغ را سرشار از نسیمِ بهشت خواهد کرد.

گل های کوچکِ ستاره ای شکل دیوسما در انواع رنگ های صورتیِ سایه دار در زمینه رنگ های سبز و زرد زیبای برگساره ها جلوه ی عجیبی یافته است.

بلندی بوته ی همیشه سبزِ آفریقایی الاصلِ دیوسما ظرف ۲ سال به ۵/۱ تا ۱/۲ متر می رسد و برای کاشت همراه گیاهان دیگر ایده آل است. گلِ کوچکِ آن صورتی، با سایه رنگ های متفاوت است. برای اطمینان از اینکه گلی با رنگِ دلخواه به دست می آورید، این گیاه را در زمانی بخرید که گلدار باش.((طلای غروب)) (Sunset Gold) یک قلمِ دیوسمای پاکوتاه است با سر شاخه های زردرنگ. این قلم به ندرت ارتفاعش تا بیش از ۵۰ سانتی متر می رسد و لذا پوششِ قشنگی به سطحِ باغچه می دهد. هر دو فُرمِ دیوسما را می توان در گلدان کاشت. اگر شرایط نگهداری مناسب باشد و آنها را همواره هرس شده نگاهداری کنیم دیوسماها عمر قابل قبولی خواهند داشت.

نیازها:

اقلیم:آب و هوای گرم را ترجیح می دهد و در مناطق سردتر باید در شرایط کاملاً پناهگاهی پرورش یابد.

میزان نور و دما:دیوسما باید در آفتاب کامل باشد.درختچه های کاشته،که قسمتی از روز را در سایه قرار دارند،شاخه های هرزه ی خیلی بلندِ دوازدهم و از شکل افتاده ای خواهند داشت.

خاک:باید در خاکی با زهکشی خوب پرورش یابد.اگر در زمینِ سنگین کاشته شود.بوته ها همه بر اثر گندیدگیِ ریشه به سرعت می میرند.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:قلمه های نُک نرمِ دیوسما،که از اواخر تابستان تا تقریباً اواسط پاییز گرفته می شوند،به خوبی نشو و نما می کنند.

آبیاری:در ابتدای کاشت به آبیاری منظم و عمیق نیاز دارد،اما،برای حفظِ شرایط خوب رشدِ بوته های جا افتاده هر ۲ تا ۳ هفته یکبار آبیاری عمیق در هوای داغ و خشک کافی و کارآمد خواهد بود.

کوددهی:دادن کود به این گیاه چندان معمول نیست،اما ممکن است در اوایل بهار برای تقویتِ خاکِ آن مختصری آرد استخوان با غذای کامل گیاهی به زمین بیفزایید.

مشکلات:دیوسما هیچ آفت یا بیماری خاصی ندارد،اما آبیاری بیش از اندازه در خاک سنگین به سرعن موجب گندیدگی ریشه می شود و می تواند سبب مرگ گیاه گردد.

گل دهی:

فصل:گل های کوچکِ صورتیِ دیوسما،در حد وفور،از اوایل تا اواسط بهار متولد می شوند.

هرس(پیرایش):

به طور کلی:اولاً در اواسط بهار،بعد از فصلِ گل دهی، بوته ها را بپیرایید تا رشد آنها را تداوم بخشید و شکل متراکمِ گیاه را حفظ کنید،ثانیاً اصلاح جزئی نُک شاخه ها در هر موقع از ماههای فصل تابستان قابل اجرا است.

دیوسما

دیوسما

و…..

دیوسما

دیوسما

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

از هنر سرمایه دارم کرده اند

در دیار هند خوارم کرده اند

لاله و گل از نوایم بی نصیب

طایرم در گلستان خود غریب

دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید