درخت میوه ۳۸۵ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

معرفی درخت خرمالو

خرمالو

نام انگلیسی

Persimmon و Kaki

نام علمی

Diospyros

فارسی رایج

خرمالو

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Ebenaceae

خاستگاه

چین ،ژاپن و کره

 

 

    این گیاه از تیره آبنوس و درخت دایم سبز یا خزان‌پذری می‌باشد. از سن 10 سالگی محصول تجاری تولید کرده ولی از 4 یا 5 سالگی شروع به میوه دهی میکند و بین 225 تا 50 سال هم عمر دارد.برخی از گونه‌های آن همانند خرمالوی ورجینیانا بومی آمریکای شمالی و برخی دیگر مثل خرمالوی خرمندی بومی آسیا با میوه‌های کوچک و پردانه و بالاخره برخی از گونه‌های خرمالو همانند خرمالوی معمولی بومی چین است که بهترین گونه برای تولید میوه می‌باشد. اکثر ارقام خرمالو نظیر خرمالوی ورجینیانا از هر دو طریق بکرباری و گرده‌افشانی میوه تولید می‌کنندو گرده‌افشانی توسط حشرات انجام می‌گیرد و میوه‌های تلقیح یافته حاوی هشت عدد دانه می‌باشند. نوع میوه خرمالو، سته می‌باشد. میوه‌های بکربار دارای گوشت روشن‌تر و گس‌تر نسبت میوه‌های دانه‌دار مي‌باشند. میوه‌های خرمالو در هنگام نارس طعم گس دارد و میوه‌های این گیاه بعد از برداشت قادر به رسیدن می‌باشند. به طور کلی میوه‌های بکربار کیفیت بهتری نسبت به میوه‌های دانه‌دار دارند. جوانه‌های جانبی شاخه‌های یک‌ساله حاوی سه عدد فلس و جوانه انتهایی بدون فلس می‌باشند. گل‌های نر روی گل‌آذین گرزن قرار می‌گیرند. خرمالو از درختان میوه مناطق نیمه‌گرمسیری بشمار می‌آید و سرماهای دیررس بهاره می‌تواند به شاخساره‌های یک‌ساله این گیاه آسیب وارد کند. مقاومت خرمالو به سرمای زمستانه همانند انار تا 10- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. نیاز سرمای جوانه‌های این درخت
۴۰۰-۱۰۰ ساعت زیر ۷ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. برخی از ارقام خرمالو سرمای 18- درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل می‌کنند. خاک‌های سبک قابل نفوذ و حاصلخیز برای پرورش خرمالو مناسب بوده و خاک‌های مرطوب و با زهکشی ناکافی برای رشد این گیاه مطلوب نمی‌باشد. علیرغم این موضوع خرمالو به خشکی حساس بوده و باید در فصول گرم سال آبیاری منظم انجام گیرد. آبیاری بیش از حد و بی‌رویه در طی فصل رشد موجب ریزش میوه‌ها می‌شود. فاصله کشت مناسب 6-5 متر بوده و هدایت این درخت به روش شلجمی انجام می‌گیرد. ازدیاد خرمالو از طریق پیوند بر روی پایه‌های بذری می‌باشد و در ضمن می‌توان از پاجوش خرمالو‌های بکربار برای ازدیاد گیاه استفاده نمود.

درخت خرمالو

درخت خرمالو

آفات و بیماریهای خرمالو

به طور کلی درختان خرمالو از نظر آفات و بیماریها درختان کم مشکلی هستند، هرچند شپشک های مومی به کمک مورچه ها می توانند مشکلاتی را برای درخت بوجود آورند. در برخی موارد مبارزه با مورچه ها مهمترین بخش مبارزه با آفات خرمالو می باشد. از آفات دیگر خرمالو می توان به مگس سفید، تریپس که سبب بروز لکه پوستی روی میوه می شود اشاره نمود

*شپشکهای نباتی

مانند بالشتک ها ، شپشک مومی ، شپشک نرم تن و …. فراوانترین حشرات در باغات مرکبات به خصوص در ماه های گرم و مرطوب سال ( نیمه خرداد تا آخر مهر ) می باشد. شپشکها معمولاً به برگ میوه و شاخه های جوان حمله کرده و از شیره گیاهی تغذیه می¬نمایند. علائم خسارت شپشک ها به صورت ضعف درختان آلوده ، ریزش برگ و میوه و خشک شدن شاخه های جوان و تشکیل قارچ دوده یا سیاهک روی درخت نمایان است. عموماً شپشک ها ترشحاتی دارند که معمولا به صورت توده های سفید رنگ و پنبه ای شکل در مراحل بلوغ ترشح می شود و روی تخم ها را می¬پوشانند.ترشحات حاصل از شپشک و استفاده توسط مورچه ها و یا جذب گردو خاک باعث خسارت در درخت خرمالو می شود.

*مگس سفید         Bemisia tabaci

 می تواند به پوست میوه خرمالو صدمه زده و موجب بدرنگ شدن میوه خرمالو گردند. آبیاری بیش از حد نیز موجب فاسد شدن ریشه گیاه می گردد. حیوانات موذی مانند موش نیز می تواند به ریشه درخت خرمالو صدمه وارد آورند.

زود گلدهی ، ریزش محصول و ترک خوردن میوه در اطراف کاسبرگ وآفتاب سوختگی میوه از امراض درخت خرمالومی باشد.ریزش میوه پدید ه ای طبیعی در درختان میوه و خرمالو است و در عین حال تغذیه گیاه خرمالو با کودهای پوسیده حیوانی به مقدار کافی می تواند از ریزش میوه به نحو موثری جلوگیری نماید.

در ابتدا بايد يادآور شد كه مگس هاي سفيد اصلاً مگس نيستند ولي به خسارت خود را به خيار گلخانه اي وارد كنند. اين مگس هاي سفيد داراي گردسفيدي روي بال هاي خود هستند و به اين دليل است كه سفيد به نظر مي رسند. حشراتي كه از تخم به وجود مي آيند و پوره سن اول ناميده مي شوند متحركند. اين مرحله به راحتي امكان گسترش اين آفت را فراهم مي كند زيرا به دليل سبكي به راحتي به وسيله باد و عوامل ديگر جا به جا شده و سبب گسترش حشره در گلخانه ها مي شوند. پوره هاي سنين بعدي ثابت هستند و پس از مدتي به حشره اي بدون بال تبديل مي شوند كه بال نيزدر مراحل بعد ظاهر مي شود. مبارزه با اين آفت با استفاده از قارچ هاي حشره كش مثل مايكوتال و يا استفاده از زنبور پارازيت و نيز گونه هاي مشابه انجام مي گيرد

مدیریت‌ آفت

مگس سفید گلخانه در محصولات گلخانه‌ای به طرق مختلف انتقال می‌یابد:

ـ از طریق قلعه‌ها و گیاهانی که از آنها گیاهان اصلی را در گلخانه تکثیر می‌دهیم.

ـ از طریق گیاهان مسن‌تر همان گیاه در گلخانه

ـ از طریق علفها ی هرز یا گیاهان آلوده در گلخانه

ـ از طریق گیاهان یا علفهای هرز اطراف و بیرون گلخانه

ـ از طریق پرسنل گلخانه و کسانی که گلهای سفید بالغ را در لباسهایشان به درون گلخانه منتقل می‌کنند و بدین طریق بعنوان یک اینکولوم اولیه عمل می‌نمایند.

ـ برنامه کنترل می‌بایست زمان مشاهده، اولین مگس‌های سفید در گلخانه آغاز شود.

 

کنترل شیمیایی

 

مگل سفید گلخانه به بسیاری از حشره‌کشهای ترکیبی مقاوم است. صابونهای (شوینده‌های) حشره‌کش و روغنها در مقابل این آفت بسیار مؤثر هستند. شواهدی وجود دارد که سمپاشی زینهای سیلیسی نیز بسیار مؤثر است..

*تريپس ها

به تعدادي از گياهان زينتي ، ميوه ها و سبزيجات هجوم آورده و از طريق از بين بردن جوانه ها ، گلها و بافت هاي برگ ها غذا مي خورند، سپس شيره گياه را مي مكند.آنها باعث دفرمه شدن و تغيير رنگ گل ها و جوانه ها و يا ايجاد نواحي با لكه هاي نقره اي در برگ مي شوند.

 تريپس ترجيح مي دهد ازبافت هايي كه جوان است و سرعت رشد زيادي دارد تغذيه كند . قبل از اينكه غنچه ها باز شوند تريپس از بافت گلبرگ تغذيه مي كند و باعث از بين رفتن آن مي شود. هنگامي كه جمعيت اين آفت افزايش پيدا مي كند غنچه هاي گل دفرمه مي شود و هنگام باز شدن خراب مي شود و روي گلبرگ ها لكه هاي قهوه اي رنگي ديده مي شود.

 در هنگام زياد شدن فعاليت و جمعيت تريپس موجب خسارت جدي به برگ يا ساقه شده و باعث (die back)مرگ برگ مي شود.

 در کل علایم و نشانه های تریپس شامل : پیچیدگی برگ , پژمردگی و ضعف برگ , تغییر رنگ برگ و کوچک ماندن میوه می باشد.

روشهای مبارزه:

 استفاده از توری در دریچه تهویه جهت جلوگیری از ورود تریپس از محیط بیرون ( توری با مش ۱۲*۱۰ )

 شستشوی گل ها هم در موقع مشاهده تریپس می تواند موثر باشد.

استفاده از کارتهای زرد و آبی در هر ۱۵-۱۰متر مربع یک عدد- و به ارتفاع کمی بالاتر از سطح گیاه ( نکته مهم دراستفاده از کارت اینکه به ازای هر ۲ کارت زرد ۱ کارت آبی استفاده شود. )

تله هاي زرد چسبنده ( كارت زرد ) در طول راهروهاي داخل گلخانه ، نزديك در و پنجره ها و محل هاي ورودي نصب مي شود و حداقل هفته اي يك بار مورد بازديد قرار مي گيرد.

 لازم به ذکر است استفاده از این نوع کارت ها تنها برای حشرات بالدار به کار می رود.

بیماریهای درخت خرمالو

درخت خرمالو به زهکش ضعیف خاک ،کمبود اکسیژن خاک و ایجاد شرایط برای آب ماندگی حساس است و ابیاری بی رویه و ابیاری غرقاب موجب ایحاد بیماری های قارچی پوسیدگی ریشه و طوقه درختان خرمالو می گردد. بیماری قارچی پژمردگی ورتیسیلیوم نیز با حمله به ریشه ها موجب زرد و خشک شدن برگ ها می گردد . خاک فشرده و قلیایی و آبیاری با اب دارای کربنات موجب کمبود اهن می گردد و علائم بیشتر در برگ های جوان مشاهده می گردد. اصلاج شرایط خاک می تواند موجب بهبود درخت خرمالو گردد.

ارچ عامل این بیماری می تواند درختان مختلف را در سنین مختلف مبتلا نماید انتقال این قارچ خاکزاد از طریق خاک و آب آلوده و همچنین نهال آلوده صورت می گیرد . این قارچ بسیار آب دوست است و با فراهم نمودن آب آزاد در خاکهای سنگین و با زهکش نا مناسب به سرعت تکثیر می یابد. بنابراین بهترین روش مبارزه با این بیماری رعایت موارد پیشگیری به صورت ذیل می باشد .

۱-در باغات قدیمی در صورتی که طوقه درختان در زیر خاک قرار گرفته باشد برای جلوگیری از شیوع بیماری بایستی حاک پای درختان را کنازده تا به نزدیک ریشه اصلی برسند و طوقه درختان را کاملا آزاد کرده و در معرض هوا قرار بدهند. باید دقت کرد هنگام اجرای هرگونه عملیات در باغ به طور جدی از زخمی شدن طوقه درخت جلوگیری نمایند.
۲-بسته به کوچکی و بزرگی درخت ، حلقه ای به شعاع ۵۰ سانتی متر تا یک متر دور درخت ایجاد نمایید تا آب پای طوقه درخت نرسد (بصورت تشتکی). باید همیشه توجه داشت که طوری خاک اطراف طوقه درخت برداشته شود که نه خاک طوقه درخت را بپوشاند و نه آب پای طوقه برسد.
در باغات آلوده این کار ابتدا برای درختان آلوده و چند درخت کناری آنها انجام شود تا مانع گسترش بیماری درباغ گردد.
از خاک ریزی در پای طوقه درختان خصوصا درختان بیمار بطور جد باید خودداری کرد و در صورت اجبار می توان از شن استفاده کرد.
در صورتیکه پوسیدگی بیش از یک سوم دور طوقه را نگرفته باشد با چاقو تیز قسمتهای پوسیده را تراشیده تا از همه طرف به قسمتهای سالم برسید سپس تنه و طوقه را با محلول بردو ضدعفونی کرده و محل را نیز با خمیر بردو بپوشانید . باید دقت کرد که پس از تراشیدن طوقه یک درخت آلوده چاقو را برای استفاده مجدد با محلول بردو ضدعفونی کنید .
در صورتیکه پوسیدگی بیش از یک سوم دور طوقه را فرگرفته باشد فقط به کنار زدن خاک پای کنده درخت اکتفا نمایید با این عمل تا اندازه ای به عمر درخت افزوده می شود .
-اگر پوسیدگی در اطراف طوقه دیده نشد به هیچ اقدام عنوان به تراشیدن پوست درختان نکنید.
درختان خشک شده را از خاک خارج کرده و بسوزانید و محل آن را با آب آهک رقیق یا محلول بردو ضدعفونی کرده و حداقل به مدت یک سال از کشت درخت در آن محل خودداری نمایید.
در باغاتی که مشکل گموز (پوسیدگی طوقه ) وجود دارد اید بطور جدی از زخمی شدن طوقه درخت در هنگام عملیاتی چون پابیل کردن و مبارزه با علف های هرز و … جلوگیری نمایید .
اطراف درختان را باید از شاخ و برگ های اضافی و علف های هرز تمیز نگه دارید.
در باغات مشکل دار رسیدگی به وضع تغذیه ای درختان بسیار مهم است و مصرف متعادل کودهای شیمیایی و کودای دامی می تواند در کاهش این بیماری نقش موثری داشته باشد .
استفاده از ماشین آلات در باغات آلوده باید محدود شده و در این مورد برای انتقال آلودگی احتیاط های لازم در نظر گرفته شود.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

385 پاسخ به "معرفی درخت خرمالو"

 1. homa گفت:

  من چند سالیه درخت خرمالو دارم که وقتی میوه ها شروع به بزرگ شدن میکند از روی درخت میریزد خاک وکود امسال قبل از بهار عوض شده دلیلش چیه که میریزه زه کشی خوبی خاک باغچه داره …میتونه از اینکه نر باشه اینطوری باشه

 2. J - E گفت:

  سلام ، من یک درخت خرمالو اوایل اردیبهشت توی حیاطمون کاشتم
  میخواستم مکان نهال رو تغییر بدم ، راهی هست که بدون آسیب رسیدن به نهال این کار رو بکنم

 3. Nashenas گفت:

  سلام آقای مهندس، درخت خرمالوی باغچه ی ما با اینکه آب کافی و به موقع دریافت میکنه ولی میوه های خشک و ریزی داره، به نظرتون علت چیه، چکار کنیم آبدار و پوست نازک بشن؟ ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ شاید نوع خرمالوی شما ازین وحشیا باشه که میوش ریزه !!! ضمنا فقط اب نیست که باید تغذیه با کود هم داده بشه !

 4. عادل گفت:

  سلام:
  مهندس خسته نباشید ،تشکر بابت سایت پر محتواتون
  آیا میشه درخت خرمالو رو تو مناطق سردسیر مثل آذربایجان شرقی کاشت.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید باید بررسی کرد که توی اون مناطق قبلا کشت شده یا نه ؟چون ۱۰۰۰ متر به ۱۰۰۰ متر اب و هوا عوض میشه و یهو زندگی یه درخت رو تحت تاثیر میذاره !

 5. مهدی گفت:

  با سلام یه درخت خرمالوی ۵ ساله دارم که خودم کاشتم. سال سوم ۶ دونه میوه داد که قبل رسیدن کامل بعلت وزش باد به دیوار کوبیده و له شدن(متاسفانه از دو طرف یک متر به دیوار فاصله داره) ولی پارسال ثمر نداد و امسال بیشتر از ۲۰۰ دونه ثمر داد که به اندازه فندق و کوچیکتر بودن ۷۰درصدشون ریخت پرسیدم گفتن آب زیاد دادی بهش ولی سوال اصلیم اینه ۱ چرا تو تیرماه گل میده وسرما نمیزاره خوب برسن و الان فقط بعضیاشون به اندازه گردو شدن.۲ درخت نزدیک ۴٫۵ متر بلنده و از ۱ متری که تقصیم شاخه شده باریک و بلندن خم میشن تا زمین .۳ میشه تمام برگاشو بکنم تا بادگیر نباشه و باد نکوبانتشون به دیوار و له نشن؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما اولا برای بحث کوبیده به شدن به دیوار میتونید شاخه های سمت دیوار رو با قیم سفت کنید که بازی نکنه و به جایی نخوره . دوم اینکه شاید خرمالو وحشی خریدین و پیوندی نباشه ! مطمئنید خرمالوی پیوندی خریدید؟ ضمن اینکه تغذیه باعث درشتی میوه میشه سوم اینکه توی شهر شما و اون منطقه اصلا خرمالو جواب میده ؟ یعنی همسایه ها کاشتن و جواب داده ؟ اگه سرما بزنه خوب تیر ماه گل بدهه سرما بزنه فایده نداره

 6. رها گفت:

  سلام
  من درخت خرمالو کاشتم ، میوه های درشت و خوبی داره اما متاسفانه روی میوه ها لکه های سیاه وجود داره، میخواستم علت را بدونم و اینکه چطور میتونم برطرفش کنم؟؟
  و اینکه محل کاشت گرمسیر هستش آیا این موضوع تاثیر داره؟؟

  ممنون از سایت خوب و پرمحتوا تون???

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گرمسیر بودن اثری نداره ولی بیماری قارچی ممکنه باعث این لکه ها بشه ! بهتره سم قارچکش این فصل و اسنفد ماه اسپری بشه و با کود کامل تغذیه بشه تا کمبود کلسیم هم نگگیره !

 7. باغ شیشه‌ای گفت:

  سلام عزیزم خوبی شما؟ از کمبود مواد غذایی رنج میبره باید تغذیه بشه با کودای فروت ست در این فصل و یکی هم در اسفند ماه تا درست بشه مشکلش..

 8. علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده اصفهان هستم توی حیاط خیلی ها دیدم خرمالو کاشتن منتها حیاط ما کمی کوچیک هست و نمیخوام درختی بکارم که ریشه هاش پخش بشه و پی ساختمان ضرر بزنه یا راه آب رو ببنده (یکی از فامیل انجیر کاشته ریشه هاش کاملا راه آب داخل حیاط رو بسته برای همین میپرسم) به نظر شما خرمالو برای کاشت مناسب هست ؟ و بهترین زمان برای کاشت چه زمانیه اواخر اسفند یا بعد از عید یا همین الان ؟ بعد به نظر شما در قسمت سایه دار تر بکارم یا آفتابگیر تر باشه چون آفتاب تابستان اصفهان نسبتا داغ و البته خشک هست
  اگر درخت میوه یا حتی غیر میوه ی مناسب تر که البته به کم آبی هم مقاوم باشه سراغ دارید معرفی کنید که چه بهتر
  با تشکر فراوان

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خرمالو اصلا خوب نیست برای این منظور ! چون درشت هست وفضای باز میخاد برای رشد. تو اسفند بکارید زمان خوبیه ! بهترین درخت البالو هست برای اون محیط.

 9. میلاد گفت:

  سلام مهندس خسته نباشی
  من کرجم -یه نهال خرمالو خریدم ۲متره بعد چون تو گلخونه بوده جوانه هاش باز شده کی بایدنهال بکارم .یه سوال دیگه برای سربرداری کی باید اقدام کنم و در چه ارتفاع ،نهال دو شاخه فرعی داره در ارتفاع یک متر سی سانت به بالا از کجا قطع کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باید ده روز دیگه بکارید عب نداره هوا بهتر بشه الان بکارید ممکنه شوک ببینه ! از ارتفاع ۱۲۰ سانتی باید قطعش کنید…

 10. میلاد گفت:

  یه چیزی یادم رفت از نظر قبلی بگم نهال خرمالو تو گلدونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید