گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی ۱,۷۳۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۴ مرداد ۱۳۹۲

آشتی با حسن یوسف

حسن یوسف

نام انگلیسی

painted nettle – coleus

نام علمی

solenostemon scutellarioides

فارسی رایج

حسن یوسف

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

5000

از خانواده

Labiateae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا، فیلیپین

 

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان عزیز بنده حقیر سجادی هستم در خدمتتون با یه مقاله دیگه درباره یه گل محبوب و همیشه پرطرفدار بین ما ایرانیا. خدا رو شکر دست همه ما برای این گل خوبه :)) این گل درواقع شروع کار هر کسیه  که میخواد وارد عرصه گلکاری و نگهداری گل بشه! ما به همه توصیه میکنیم اول ازین گل شروع کن چون هم به موقع دردسترسه و هم زیبایی و باعث میشه یه جا با همه مشکلات و زیباییهای گلکاری آشنا بشید و در کنار گل شمعدونی نوستالوژی خونه ی مادر بزرگه هم هستش 😛 😀  این گل.گیاهی همیشه سبز بسیار پررشد چندساله یا دائمی  است.بومی مناطق گرمسیری آفریقا،آسیا و استرالیا و شرق هند و فیلیپین میباشد..برگهای رنگارنگ حسن یوسف  با زیبایی و تنوع ویژه اش آن راازهر گیاه دیگری متمایز میسازد.این گیاه را در تابستان  میتوان در زیر سایه  درختان در محیط  خارج گلخانه کشت کرد.در منازل باید در محل روشن  نگهداری شود تا رنگ برگهای خود را  حفظ کند .گیاه  پر رشد بوده ،برگها پشت سر هم رشد میکنند و خوشه گل آن در محل  مناسب به سرعت رشد میکند که بایدبلافاصله قطع شود.حذف جوانه انتهایی باعث  رشد شاخه های فرعی شده و گلدان پر شاخه و از نظر تعداد برگها متراکم تر میشود.میتوان رنگ های مختلف آنرا را تهیه و در فلاور باکس به صورت گروهی در یک گلدان شیک کاشت تا هم محیط مرطوب شود و هم از زیبایی رنگهای آن در اتاق پذیرایی لذت برد!

 

نیازها:

 

آبیاری: هر وقت خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید  در فصل سرما نیز اجازه دهید قبل آبیاری خاک خشک شود! در زمستان و تابستان داخل منزل که تهویه خوبی ندارند آبیاری زیاد باعث سیاه شدن ساقه ها می شود.

نور : حسن یوسف در نور زیاد و سایه کم رشد نمیکند، بهترین نور،نور فیلتر شده پنجره جنوبی میباشدولی پنجره شمالی نیز مناسب  است.نور مستقیم باعث کمرنگ شدن برگها می شود و نور کم هم باعث زرد شدن و عدم رشد و سبز شدن برگها میشود. ضمن اینکه تهویه گل از همه چیز مهم تره !

تغذیه : دوستان عزیزم برای جذب بهترعناصر بهتره همین تفاله جای قوری رو توی خاک این گل خالی کنید و دور نریزید !  اینطوری همیشه خاک اسیدی و ضدعفونی شده میمونه ! و قارچ نمیتونه سریع گلتونو خراب کنه ! در فصول رشد دو هفته یکبار با کودهای توصیه شده در لینک زیر مطلب، گلتان را تغذیه کنید.

تهویه : دوستان این گل به تهویه هوا نیاز داره توی اتاق های تنگ تاریک خراب میشه به مرور ، بهتره که توی محیط های بزرگ ، مثه اداره ها ، شرکت ها بانکها ! مغازه ها و داخل منزل کنار پنجره ها باشه تا هوای تازه رو حس کنه !

تکثیر: با کاشت بذر به صورت سطحی در هوای خنک طبق دستور ،  یا گرفتن قلمه در بهار و تابستان! طبیعتابا قلمه گیاه سری تر رشد میکند ،قلمه را باید در آب یا در پرلیت یا ماسه بزنید.بهتر است در بهار قلمه زنی انجام شود زیرا ریشه های حسن یوسف از لایه زاینده ریشه بیرون می آید و این لایه در هوای خنک شروع به کار میکند، در تابستان معمولا قلمه زنی موفق نمی باشد، نیازی هم به هورمون ریشه زایی نیست. بذر 4 رنگ ازین گل در فروشگاه ما موجود است.

قلمه حسن یوسف

قلمه حسن یوسف

قلمه حسن یوسف

قلمه حسن یوسف

دما : به هوای خنک نیازدارند بهترین دما ۱۸ درجه میباشد سرما باعث بروز سرمازدگی یا قارچ شده و گرمای تابستان بدون تهویه باعث سیاهی ساقه و قارچ می شود.معمولا مردم با این گل در تابستان مشکل داشته و دجار سیاهی ساقه میشوند که با کفبر کردن آب و تعویض خاک درست میشود.در زمستان هم باید حتما تهویه صورت بگیرد.

تعویض گلدان : هر ۶ ماه ته گلدان را  چک کنید که آیا ریشه ها بیرون زده یا خیر در بیرون زدن ریشه گلدان را تعویض کنید.حسن یوسف گیاهیست با رشد سریع و 60 سانتی متر در سال

خاک : بهترین خاک برای این گل،نسبت های مساوی ماسه شسته شده +خاک برگ+کودپوسیده دامی+ خاک باغچه میباشد

هرس : با هرس کردن دائم جوانه های انتهایی گیاه توپی و چهل چراغی داشته باشد.در صورت گل دادن در آخر تابستان گل ها را با ناخن بچینید تا انرژی گل صرف تولید دانه و بذر نشود و گل ضعیف گردد.

چنانچه در اثر بی توجهی رشد زیادی  کند و برگ های پایینی خود را از دست بدهدو به اصطلاح Leggy شود،باید از سر شاخه ها قلمه گیری و آنرا ریشه دار کرده،گیاه قدیمی را دور انداخت!!

رطوبت : به رطوبت متوسط نیاز دارد میتوان با زیر گلدانی پر از آب رطوبت آن را تامین کرد.

 

نشا حاصل از بذر

نشا حاصل از بذر

 

عوارض و درمان :

 

برگها زرد میشود می ریزد:  میتواند از کمبود رطوبت یا تشنگی باشد شرایط را  بازبینی کنید

برگهای پایین زرد شده و میریزد: آبیاری زیاد است آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنید

برگها خشک شده و میریزد: به خاطر خشکی و گرمی هواست آبیاری را تنظیم کنید

برگها در حالی که سالمند میریزد : هوا سرد است ممنکن است از آبیاری کم هم باشد

گیاه خوذ را انداخته است:  عوامل مختلف عامل آن است به خاطر تشنگی یا آبیاری زیاد  یا سرما یا کمبود نور ویا از همه مهم تر نور مستقیم خورشید باشد!! شرایط را چک کنید

رنگ برگها کمرنگ و محو میشود : بدلیل نور کم و یا احتمالا استفاده از کود شکری (ازته) میباشد

نقاط سوخته روی برگ  بوجود آمده : از غبار پاشی جلو آفتاب و یا نور مستقیم آفتاب باشد

حشرات سفید پنبه مانند روی گیاه مشخص می باشند : شپشک آرد آلود است سعی کنید اول با پنبه آغشته شده به الکل یا شیره تنباکو روی حشرات بمالید اگر نتیجه نداد از سموم سیستمیک مثل سم کونفیدور  استفاده کنید

حسن یوسف

حسن یوسف

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

تو اگر چنین لطیف از در بوستان درآیی

 گل سرخ شرم دارد که چرا همی‌ شکفتم...

دیدگاه های شما

1,731 پاسخ به "آشتی با حسن یوسف"

 1. ابوالفضل گفت:

  سلام
  تو خاک حسن‌یوسف خرخاکی هست ، سم کارباریل سوین هم زدیم اما مشکل رفع نشده.چه کار باید انجام بدیم؟
  (ضمنا این سم رو پس از مخلوط کردن با یک لیتر اب به حدود ۳۰ گلدون دادیم،ایا این مقدار سم براشون کافیه یا نه؟)

 2. جواد گفت:

  سلام مهندس. ببخشید گل حسن یوسف و بگونیا رو هم میشه اسپری کرد یا نه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خیر این کارو نکنین اصلا اسیب میزنه و قارچ میکیرن اینا ! البته بگونیا رکس رو میتونید ولی بقیه بگونیاها نیازی نیست.

 3. جواد گفت:

  پس اگه افت زدن چجوری سم پاشیشون کنم؟

 4. محمد عزیزی گفت:

  درود برشما، یه حسن یوسف دارم که شش ماهی هست گرفتمش، برگهاش اول بزرگتر بودن رفته رفته برگهای جدیدی رشد کردن ولی رشدشون کم بودو خیلی بزرگ نشدن. الان هم کامل پژمرده شده و ساقه اصلی گیاه سیاه شده. لطفا زودتر جواب بدین، باتشکر.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام محمد جان به تهویه کم و گرما حساسه و زودی توی این شرایط قارچ میزنه و خراب میشه بهتره از بالای نواحی خراب ببرید و بزنید توی اب قلمه کنید گیاه رو.

 5. گلخونه :) گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید. پیشاپیش ممنون از وقتی که برای پاسخگویی میذارید.
  دو قلمه از حسن یوسف داشتم که به مدت زیادی داخل آب بودند و به خاطر دغدغه کاری وقت نشد زودتر به خاک منتقلش کنم. (در همون حالت که داخل آب بود برگ های جدید هم می زد و حالش خوب بود) تا اینکه دو روز پیش در گلدان های جدا به خاک منتقلشون کردم. ولی متاسفانه یکی از آن ها چند تا از برگ هاش داره زرد میشه و یه لکه های قهوه ای هم روش ظاهر شده. البته نوک برگ های جفتشون یه ذره حالت سوختگی هم داره.
  الان در بخش نظرات سایتتون خوندم که گفتید زودی باید به خاک منتقل بشه و بعد از کاشتن سریع آب ندیم و یک روز مهلت بدیم بهش. من دقیقا برعکس عمل کردم.علاوه بر اینکه مدت ها تو آب موند، موقعی هم که زدمش تو خاک آب دادم هنوزم خاکش خیسه! (خجالت)
  تهویه داره، وقتی گذاشتمش تو خاک بردمش پشت پنجره جنوبی آفتاب هم از پشت پرده بهش می خوره، هوا هم خنکه، امروزم به خاکش کمی تفاله چای اضافه کردم.
  با این اوصاف چیکار کنم خراب نشه ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی؟ ببینید باید تهویشو زیاد کنید ببرید توی راه پله روشن و صبر کنین یه هفته تا درست بشه توی این مدت ابشم ندید دیگه 🙂 در صورت وخامت اوضاع از خاک دربیارید دوباره بزنید توی اب تا سرحال بشن…

 6. حسن گفت:

  سلام. خسته نباشین
  گیاه حسن یوسف من بیرون بود و برف اومد و اکثر برگ هاش شل و قهوه ای سوخته شدن اما قسمتی از گیاه هنوز سالم هست. اندازه گلدان تقریبا ۸۰ سانت طول و ۲۰ سانت عرض هست. من هم گیاه را آوردم داخل خانه. سوال من این هست که قسمت های سرما زده و سیاه شده را با قیچی جدا کنم یا نه. خیلی ممنون از شما خدانگهدار

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام حسن جان خوبی؟ قیچی کن داداش ، همه قسمت های سیاه رو قیچی کن و سعی کنی بذارید جایی با نور کافی و مخصوصا تهویه هوا ! راه پله روشن مکان مناسبیه براش

   • حسن گفت:

    ممنون من خوبم شما هم خوبی؟
    دستت درد نکنه. کار دیگه ای لازم نیست بکنم؟ مثلا کودی سمی چیزی
    مرسی

 7. امیر گفت:

  سلام مهندس
  کرم برگ خوار حسن یوسف رو باید چطوری از بین برد؟

 8. احمد گفت:

  سلام مهندس خوبین؟ دوتا مطلب. یکی اینکه آب کف بر تاحالا نشنیده بودم بیزحمت بفرمایین چیه.. دوم اینکه سالیان سال ک تو منزل قدیمی
  پنجره جنوبی نداشتم فکر میکردم تو خونه جدید که اومدیم با پنجره جنوبی کلی صفا میدم به گل و گیاه، ولی الان فهمیدم که باید بفکر یه راهپله پرنور میبودم:D
  مطالبی که میزاری واقعا بکر، علمی و کاربردیه.. ایشالله زیارت هلند نصیبت بشه..

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام احمد جان خوبی؟ کفبر یعنی قطع کردن ساقه ها از نزدیک سطح خاک و زمین ! ببین توی بهار و تابستون لای پنجره باز باشه یا توی این فصل روزی نیم ساعت باز باشه تهویه براش انجام میگیره ! حتما نیازی به بیرون بردن نیست. زیارت هلند ایشالا نصیب بشه :))

 9. پرستو گفت:

  سلام خوبین؟
  کفبر کردن آب یعنی چه؟ ممنونم اززحماتتون

 10. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام ،این حسن یوسفم برگاش کمرنگه.با اینکه کنار پنجره جنوبیه و نور خوبی بهش میخوره .باید چیکار کنم که رنگ و روش بهتر شه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید