درختچه بدون دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۸ شهریور ۱۳۹۲

معرفی بورونیا

بورونیا

نام انگلیسی

Boronia

نام علمی

Boronia

فارسی رایج

بورونیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Rutaceae

خاستگاه

شمال غرب استرالیا

گلهای صورتی ای ملایم درختچه بورونیا رایحه دلپذری از خود در فضا می پراکند. گلهای همه بورونیاها قهوه ای نیست. بورونیا لدیفولیا ،بورونیای سیدنی، توده ای دلپذیر از گلهای ستاره ای شکل جواهر نشان خود را به نمایش می گذارند. بوی این گلها تند است.
اقلام زیادی از بورونیاها به خاطر گلها یا سر شاخه های معطرشان کاشته می شوند. این گیاهان خیلی زود به گل می نشینند و می توانند در عرض دو سال بالغ شوند. امکان دارد عمرشان کوتاه شود. مثلاً بورونیای مگاستیگما ، با گلهای قهوه ای معطر، که اصل آن از استرالیای غربی است، به سختی در بسیاری از مناطق، خصوصاً در نواحی مرطوب ساحلی ، قادر به زندگی و رشدند. اگر شرایط دریافت مایحتاج اصلی او قدری آماده تر باشد راحت تر می تواند به زندگی ادامه دهد. به باغچه های محلی سر بزنید تا بورونیای مناسب و دلخواهتان را بیابید.

نیازها:

اقلیم:به گونه بورونیا بستگی دارد، اما به هیچ وجه برای مناطق گرمسیری مناسب نیست.

میزان نور و دما:به آفتاب صبح و سایه بعدازظهر و آفتاب لکه لکه برای مدت زیادی از طول روز نیاز دارد.برای همه بورونیاها حفاظت از بادهای شدید یک ضرورت است.

خاک:خاک بورونیاها باید خوب زهکشی شده باشد و باید بتواند مقداری رطوبت را همواره در خود نگه دارد. این وضعیتی است که سخت بدست می آید.پوشاندن خاک با مالچ در اطراف بوته ها به این امر کمک می کند.افزودن قلوه سنگ  و ریگ یا دانه های ساچمه ای ، به اندازه مالچ ، که گاهی باعث گندیدگی اطراف ساقه می شود، می تواند مفید باشد.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر:از طریق قلمه های نوک ، که در اواخر بهار تا اواسط تابستان می گیرند، تکثیر می شود.

آبیاری:به آبیاری منظم در طول ماههای گرم نیاز دارد ، ولی آبیاری بیش از اندازه را تحمل نمی کند. در زمستان خاک اطرف بورونیاها را خشک تر نگه دارید ولی نه به آن حد که خاک به حالت کاملاً خشک و به صورت پودر در آید.

کوددهی:مقدار کمی آرد استخوان به صورت گرد پاشی سبک در اواخر بهار و بعد از گل دهی مفید است ولی الزامی نیست.

مشکلات:بورونیاها همه مستعد ابتلا به گندیدگی ریشه اند، ولی هیچ مشکل خاصی از لحاظ آفت یا بیماری ندارند.

گل دهی:

فصل:در بهار به گل می نشینند، اما بعضی از بورونیاها در اواسط زمستان گل می دهند و می شود انتظار داشت که هر سال بین اواخر زمستان تا انتهای بهار سال آینده گل بدهند.

هرس(پیرایش):به طور کلی بعداز هر خاتمه دوران گل دهی بوته ها را هرس و پیرایش کنید ولی هیچ گاه ساقه های خیلی سنگین و قوی را قطع نکنید.

بورونیا

بورونیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید