گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۶۶۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی بنت القنسول

بنت القنسول

نام انگلیسی

poinsettia

نام علمی

euphorbia pulcherrima

فارسی رایج

بنت القنسول

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

براکته ها و گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

مکزیک

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان امروز میخوام یک گل محبوب و زیبا رو که جدیدا وارد ایران شده رو بهتون معرفی کنم اول تاریخچه ی اونرو بعدا  نیازهاشو.دکتر پوینزتیا سفیر  آمریکا در مکزیک در سال ۱۸۲۵ اولین بار این گل را به آمریکا برد و به این علت  نام او را روی این گل نهادند.افسانه ی نام گذاری این گل به گل کریسمس این است که  در مکزیک ۲ خواهر و برادر به نام پدرو و پاپیتا در خانواده فقیری در مکزیک زندگی میکردند در شب کریسمس که هرکس هدیه ای برای عیسی مسیح در کلیسا میبرد،این دو خواهر و برادر پولی برای هدیه خریدن نداشتند برای همین پاپیتا بسیار ناراحت بود ،برادرش  به او گفت اگر به کسی که دوستش داری هدیه ای از صمیم قلب و خالصانه بدهی او حتما خوشحال می شود ،پاپیتا قبول کرد و در راه رفتن به کلیسا از کنار جاده دسته ای علف هرز چید با خود به کلیسا برد با احترام جلوی تابوت عیسی مسیح گذاشت،ناگهان همه کسانی که در کلیسا بودن از دیدن صحنه ی معجزه حیرت زده شدند ودیدند که بین آن همه هدیه گران قیمت  به خواست خدا آن دسته علف هرز که خالصانه هدیه داده شده بود به دسته گلی زیبا با برگهای قرمز آتشین مبدل شد و از آن روز به بعد این گل برای تزیین کریسمس مرسوم شد.

گیاهی از تیره افوربیاسه  و بومی مکزیک است. این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود .در نیم کره ی شمالی به عنوان گل مرسوم کریسمس  مورد استفاده قرار میگیرد،و گل آذین ان سیاتیوم و براکته های آن بزرگ  و رنگین بوده و روزکوتاه میباشد.در بنت القنسول آن چه بیشتر جلب توجه میکندوما به عنوان گل میبینیم،در واقع براکته ها هستند در این گیاه  گل زوتر از براکته ها بوجودمی آید و بایستی شرایط روز کوتاهی تا زمان ظهور گرده ها روی سیاتیوم فراهم باشد.وگرنه اگر بعد از گل آغازی و قبل از باز شدن گل،گیاه تحت شرایط روزبلند قرارگیرد،براکته ها نارس و سبز رنگ خواهند بود. گل بنت قنسول یا پوانزتیا دارای شیره ای سمی میباشد .که بایستی در زمان بریدن ساقه و یا چیدن گل آن دقت شود که دست خراش نداشته باشد و یا اینکه دست آلوده به شیره گیاه را به چشم و دهان نزنند که بسیار خطرناک است و باین منظور بهتر است برای جلوگیری از خروج شیره گیاه محل بریدگی ساقه بریده شده را درآب گرم ۴٠ درجه قرار دهند تا خروج و تراوش شیره گیاه قطع شود.

 

نیازها :

 

نور : این گیاه نور کامل میخواهد بهترین پنجره ، پنجره شمالی میباشداز اشعه مستقیم خورشید محافظت شود

دما : بهترین دما برای رشد و نموباید بالای ۱۵ درجه  باشد و دمای کمتر از آن موجب کندی رشد و نمو و کوچکی براکته ها میشود بین ۱۵ تا ۲۴ درجه مناسب است.بطورکل این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود

تکثیر: از طریق کاشت قلمه های نُک شاخه ها که در فصل رشد گرفته می شود می توان تکثیرش کرد،اما آسان ترین روش تکثیر آن است که قلمه های سخت و خشبی را بعد از هرس درپاییز در گلدان بکارید.

ابیاری: بطور کل ۲ تا ۳ بار در هفته بسته به دمای اتاق ویا هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید زهکشی خاک را بازدید کنید

رطوبت : پر کردن زیر گلدانی  بهترین روش رطوبت دهی میباشد باغ شیشه ای توصیه میکندکه هرگز روی برگها آب نریزید!

خاک :مخلوطی از خاک باغچه  و خاک پیت  برای گیاه مناسب است

تغذیه : هنگام گلدهی گیاه را  با کود کامل  ماهی یکبار تغذیه کنید همچنین این گیاه به کمبود نیتروژن حساس است و کمبودآن باعث ریزش برگ میشود!

هرس: پس از پایان گلدهی در اردیبهشت برای تحریک جوانه زنی شاخه ها را تا ۱۵ سانتی متر هرس کنید.هرس دیگر،سبُک تر،در اواخر تابستان،به گل دهی کمک خواهد کرد.شیره ی شیر مانندش سخت تند است،لذا باید دستکش بپوشید و مواظب چشمانتان باشید.

 

عوارض و  درمان :

 

برگها درحالی که سبز است میریزد: بخاطر خیس شدن برگها هنگام آبیاری یا سردی هوا و تشنگی گیاه ویا کمبود ازت میباشد.البته در هنگام جابجایی از گلخلنه به منزل باید اجازه آداپته شدن به گیاه را داد!

گلدهی به تاخیر افتاده: کاهش درجه حرارت در پاییز موجب به تاخیر افتادن گل دهی میشود

شاخه ها بلند شده و برگ ها زردمیشود و میریزد : دلایل گوناگونی دارد ولی عمده آن نحوه قلمه زدن آن است هرچه قلمه ضخیم تر باشد گلها درشت تر وبهتر است قلمه ها در صبح زود گرفته شوند

رشد رویشی بیش از حد است : به دلیل گرفتن قلمه ها در بهار وتابستان است همچنین ممکن است به خاطر استفاده از کود شکری یا ازت زیاد باشد!

حاشیه برگها سوخته است : در اثر کمبود کلسیم میباشد

برگهای پایین زرد میشود: به دلیل آبیاری زیاد میباشد.این گیاه به کمبود ازت نیز حساس است ممکن است علت ریزش برگها کمبود ازت هم باشد!

براکته هابه سبز متمایل شده اند و دیگر قرمز نمی شوند : سبز شدن تدریجی براکته ها نشان دهنده ی پایان دوره گلدهی امسال می باشد و تا سال دیگر ویک دوره روز کوناهی دیگر باید صبر کرد!

برگ ها کوچک مانده و جوانه ها باز نمی شود: به دلیل کمبود مواد غذایی می باشد گیاه را ماهی یکبار خصوصا هنگام گلدهی با کود کامل تغذیه کنید!

شکل گل غیرعادی شده است :در این حالت جوانه های گل تشکیل شده و شروع به رشد و نمو می کنند و یکباره متوقف شده، شکل عادی گل از بین میرود و برعکس جوانه های زیرگل شروع به رشد می کنند. گیاهانی که این حالت در آنها دیده می شود باید در دمای ۱۵ شب کشت و کار شوند به علاوه باید تاریخ افزایش آنها تا آنجا که مقدور است به تأخیر افتد.

جوانه ی انتهایی میریزد : ریزش زود هنگام سیاتیوم در اثر کمبود کربو هیدرات ها برای نگهداری جوانه های گل اتفاق می افتد که ناشی از کمی نور، فاصله کم گیاهان، دمای بالای شبانه و تنش آبی می باشد.

 

بنت القنسول

بنت القنسول

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

می‌شکفتم ز طرب زان که چو گل بر لب جوی.....بر سرم سایه آن سرو سهی بالا بود

پیر گلرنگ من اندر حق ازرق پوشان......رخصت خبث نداد ار نه حکایت‌ها بود

دیدگاه های شما

664 پاسخ به "معرفی بنت القنسول"

 1. نسیم گفت:

  Attachment

  سلام
  این بنت قنسول من فقط سرش برگ داره این وسطاش خالیه چکارش کنم؟؟
  گلدونشو الان عوض کنم طوریش نمیشه؟؟سر زنی چیه چجوری سرزنی کنم؟میخام کوتاه و پر بشه
  ممنون از راهنماییتون

 2. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام خواهش میکنم جواب بدین
  من این گل رو خریدم در عرض یکی دوهفته کل برگایه سبزش ریخت و تمام برگای سرخشم این طوری بی رنگ شده جاشو عوض کردم گذاشتم پشت پنجره شباهم روش کیسه زباله میکشم اما هیچ تغیری نکرده چیکارش کنم درست میشه؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام زهرا جان خوبی؟ شرایط نگهداری چطور بوده؟ نور داشته ؟ اختلاف دما پیش نیموده یعنی یهو بالا پایین بشه ؟ نیاز به کیسه زباله نیست اجازه بدید خودش درست میشه به زودی این یه شوک رو تجربه کرده و باید بهش وقت بدید ! تغذیه کنید با کود گرین اپارتمانی و صبر کنید تا بهار خرداد ماه وقت استراحت گیاه هرس میشهو از پایین دوباره پر میشه

 3. نگار خانوم گفت:

  سلام‌ مهندس ،برگهای بنت من از بالا زرد میشه و میریزه چه کنم‌؟؟؟در پنجره شمالی نگهداری میکنم ،خاکشم خاک سبک هس گلدونشم سرامیکیه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگار خانوم خوبین؟ چند وقت یبار اب میدید؟ تغذیه کردیدبا اهن؟ توصیه میکنم با اهن تغذیه کنید زردی برگ بالا یه علتش کمبو د اهن هست !

   • نگار خانوم گفت:

    سلام مجدد مهندس جان ،خاکش دو تا ۴ سانت خشک شد اب میدم ،خیر با کود اهن ابیاری نکردم کمی پوست موز و پوست تخم مرغ خشک شده پودر کردم ریختم زیر خاکش

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام خوبی شما نگار خانوم؟ ببینید ابتون درسته فقط بجای اون پوست موز و تخم مرغ که توی اینترنت پرشده و اصلا توصیه نمیشه یکم کود گرین اپارتمانی بهش بدید تا فرق گیاهتون و واکنشش رو ببینید.

 4. Negar گفت:

  سلام مهندس سجادی(دکتر گلها💐)
  چندوقت پیش یه بنت خریدم آوردم خونه چند روز موند مگس سفید زد😑طبق چیزایی که تو سایت خوندم، دیازینون با فاصله ۵ روز زدم اما همچنان مگس ها خوشحال و خندان دارن زندگی میکنن رو گلم😓
  چیکار کنم؟؟؟
  و اینکه ریشه پر کرده، الان گلدونش رو عوض کنم؟؟؟ یکمم برگ ریزون داره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نگار جان خوبی؟ مگس سفید میره زیر برگ تخم میذاره پس اکه فقط روی برگ رو سم زدید پس باید همچنان شاهد لبختد مگس سفید باشید ! ببرید توی حموم دیازنیون ر زیرو روی برگ بزنید نازل هم ریز کنید تا قطره ریز بشه ازین طریق میشه از بین ببرید.

   • Negar گفت:

    سلام
    زیر و روی برگ‌ها رو کامل زدم
    اما همچنان … یه روش دیگه نمیشه بکار برد الان؟!

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     ببینید سم کونفیدور پس باید تهیه کنید بزنید بهش ! یا یه روش دیگه هم هسته که با دست لهشون کنید

     • حسین گلدوست گفت:

      بنت منم‌ مگس سفید زده بود رفتم فروشگاه سم و کود کشاورزی یه سم ترکیبی داد بهم با اولین اسپری مگس سفید زیر برگها تاکسیدرمی شدن و بعد با دستمال مرطوب و یکم الکل برگها رو پاک کردم 😁

 5. دریا گفت:

  سلام این گل رو سال قبل برای مادرم خریدم اما همون اوایل خوب بود بعد دیگه برگاش ریخت الانم یه ساقه خالی هستش و فقط دو تا دونه برگ ریز سبز زده امشال.چکار میتونم براش انجام بدم؟خاکشو عوض کردم و قارچ کش و کود سه بیست بهش زدم همین دیشب.توکل به خدا به نظرتون احیا میشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام دریا جان چطوری؟ ساقشو تا نصف هرس کنید و بذارید جای روشن و تهویه دار شبیه راه پله و یا با گرمتتر شدن هوا دوباره جوانه خواهد زد !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید