گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۳۸۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی بنت القنسول

بنت القنسول

نام انگلیسی

poinsettia

نام علمی

euphorbia pulcherrima

فارسی رایج

بنت القنسول

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

براکته ها و گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

مکزیک
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان امروز میخوام یک گل محبوب و زیبا رو که جدیدا وارد ایران شده رو بهتون معرفی کنم اول تاریخچه ی اونرو بعدا  نیازهاشو.دکتر پوینزتیا سفیر  آمریکا در مکزیک در سال ۱۸۲۵ اولین بار این گل را به آمریکا برد و به این علت  نام او را روی این گل نهادند.افسانه ی نام گذاری این گل به گل کریسمس این است که  در مکزیک ۲ خواهر و برادر به نام پدرو و پاپیتا  در خانواده فقیری در مکزیک زندگی میکردند در شب کریسمس که هرکس هدیه ای برای عیسی مسیح در کلیسا میبرد،این دو خواهر و برادر پولی برای هدیه خریدن نداشتند برای همین پاپیتا بسیار ناراحت بود ،برادرش  به او گفت اگر به کسی که دوستش داری هدیه ای از صمیم قلب و خالصانه بدهی او حتما خوشحال می شود ،پاپیتا قبول کرد و در راه رفتن به کلیسا از کنار جاده دسته ای علف هرز چید با خود به کلیسا برد با احترام جلوی تابوت عیسی مسیح گذاشت،ناگهان همه کسانی که در کلیسا بودن از دیدن صحنه ی معجزه حیرت زده شدند ودیدند که بین آن همه هدیه گران قیمت  به خواست خدا آن دسته علف هرز که خالصانه هدیه داده شده بود به دسته گلی زیبا با برگهای قرمز آتشین مبدل شد و از آن روز به بعد این گل برای تزیین کریسمس مرسوم شد.

گیاهی از تیره افوربیاسه  و بومی مکزیک است. این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود .در نیم کره ی شمالی به عنوان گل مرسوم کریسمس  مورد استفاده قرار میگیرد،و گل آذین ان سیاتیوم و براکته های آن بزرگ  و رنگین بوده و روزکوتاه میباشد.در بنت القنسول آن چه بیشتر جلب توجه میکندوما به عنوان گل میبینیم،در واقع براکته ها هستند در این گیاه  گل زوتر از براکته ها بوجودمی آید و بایستی شرایط روز کوتاهی تا زمان ظهور گرده ها روی سیاتیوم فراهم باشد.وگرنه اگر بعد از گل آغازی و قبل از باز شدن گل،گیاه تحت شرایط روزبلند قرارگیرد،براکته ها نارس و سبز رنگ خواهند بود. گل بنت قنسول یا پوانزتیا دارای شیره ای سمی میباشد .که بایستی در زمان بریدن ساقه و یا چیدن گل آن دقت شود که دست خراش نداشته باشد و یا اینکه دست آلوده به شیره گیاه را به چشم و دهان نزنند که بسیار خطرناک است و باین منظور بهتر است برای جلوگیری از خروج شیره گیاه محل بریدگی ساقه بریده شده را درآب گرم ۴٠ درجه قرار دهند تا خروج و تراوش شیره گیاه قطع شود.

 

نیازها :

 

نور : این گیاه نور کامل میخواهد بهترین پنجره ، پنجره شمالی میباشداز اشعه مستقیم خورشید محافظت شود

دما : بهترین دما برای رشد و نموباید بالای ۱۵ درجه  باشد و دمای کمتر از آن موجب کندی رشد و نمو و کوچکی براکته ها میشود بین ۱۵ تا ۲۴ درجه مناسب است.بطورکل این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود

تکثیر: از طریق کاشت قلمه های نُک شاخه ها که در فصل رشد گرفته می شود می توان تکثیرش کرد،اما آسان ترین روش تکثیر آن است که قلمه های سخت و خشبی را بعد از هرس درپاییز در گلدان بکارید.

ابیاری: بطور کل ۲ تا ۳ بار در هفته بسته به دمای اتاق ویا هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید زهکشی خاک را بازدید کنید

رطوبت : پر کردن زیر گلدانی  بهترین روش رطوبت دهی میباشد باغ شیشه ای توصیه میکندکه هرگز روی برگها آب نریزید!

خاک :مخلوطی از خاک باغچه  و خاک پیت  برای گیاه مناسب است

تغذیه : هنگام گلدهی گیاه را  با کود کامل  ماهی یکبار تغذیه کنید همچنین این گیاه به کمبود نیتروژن حساس است و کمبودآن باعث ریزش برگ میشود!

هرس: پس از پایان گلدهی در اردیبهشت برای تحریک جوانه زنی شاخه ها را تا ۱۵ سانتی متر هرس کنید.هرس دیگر،سبُک تر،در اواخر تابستان،به گل دهی کمک خواهد کرد.شیره ی شیر مانندش سخت تند است،لذا باید دستکش بپوشید و مواظب چشمانتان باشید.

 

عوارض و  درمان :

 

برگها درحالی که سبز است میریزد: بخاطر خیس شدن برگها هنگام آبیاری یا سردی هوا و تشنگی گیاه ویا کمبود ازت میباشد.البته در هنگام جابجایی از گلخلنه به منزل باید اجازه آداپته شدن به گیاه را داد!

گلدهی به تاخیر افتاده: کاهش درجه حرارت در پاییز موجب به تاخیر افتادن گل دهی میشود

شاخه ها بلند شده و برگ ها زردمیشود و میریزد : دلایل گوناگونی دارد ولی عمده آن نحوه قلمه زدن آن است هرچه قلمه ضخیم تر باشد گلها درشت تر وبهتر است قلمه ها در صبح زود گرفته شوند

رشد رویشی بیش از حد است : به دلیل گرفتن قلمه ها در بهار وتابستان است همچنین ممکن است به خاطر استفاده از کود شکری یا ازت زیاد باشد!

حاشیه برگها سوخته است : در اثر کمبود کلسیم میباشد

برگهای پایین زرد میشود: به دلیل آبیاری زیاد میباشد.این گیاه به کمبود ازت نیز حساس است ممکن است علت ریزش برگها کمبود ازت هم باشد!

براکته هابه سبز متمایل شده اند و دیگر قرمز نمی شوند : سبز شدن تدریجی براکته ها نشان دهنده ی پایان دوره گلدهی امسال می باشد و تا سال دیگر ویک دوره روز کوناهی دیگر باید صبر کرد!

برگ ها کوچک مانده و جوانه ها باز نمی شود: به دلیل کمبود مواد غذایی می باشد گیاه را ماهی یکبار خصوصا هنگام گلدهی با کود کامل تغذیه کنید!

شکل گل غیرعادی شده است :در این حالت جوانه های گل تشکیل شده و شروع به رشد و نمو می کنند و یکباره متوقف شده، شکل عادی گل از بین میرود و برعکس جوانه های زیرگل شروع به رشد می کنند. گیاهانی که این حالت در آنها دیده می شود باید در دمای ۱۵ شب کشت و کار شوند به علاوه باید تاریخ افزایش آنها تا آنجا که مقدور است به تأخیر افتد.

جوانه ی انتهایی میریزد : ریزش زود هنگام سیاتیوم در اثر کمبود کربو هیدرات ها برای نگهداری جوانه های گل اتفاق می افتد که ناشی از کمی نور، فاصله کم گیاهان، دمای بالای شبانه و تنش آبی می باشد.

 

بنت القنسول

بنت القنسول

 

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

می‌شکفتم ز طرب زان که چو گل بر لب جوی.....بر سرم سایه آن سرو سهی بالا بود

پیر گلرنگ من اندر حق ازرق پوشان......رخصت خبث نداد ار نه حکایت‌ها بود

دیدگاه های شما

381 پاسخ به "معرفی بنت القنسول"

 1. سید گفت:

  باسلام خدمت شما عزیزگرامی
  این دختر من(بنت من)گلاش داشت سیاه میشدو میریخت یجا خوندم ک نوشته بودین بخاطر کمبود پتاسیه رفتم یجا ی محلول دادگفت مکمله و همه چی داره دیگه برگ کمی داشت گفت ۱۵ روزی یباد بهش بده دادم برگاش شروع کرد بجونه زدن نسبتن جونهاش زیاده ولی همشون سبزن میخاستم ببینم این سبزی طبیعیه و بخاطر فصله یا اینکه غیر طبیعی و بخاطر کمی نور اگه غیر طبیعیه چیکارش کنم
  ممنونم

 2. شیما گفت:

  Attachment

  سلام وروز بخیر
  این عکس ۱۰ روز پیش حالش خیلی بهتر بوده الان ۲تا از برگهای پایینیش افتاده ورنگ قرمز برگهاش تیره تر شده ولی برگهای جدیدش قرمز ولی ریز در میاد.مجاورپنجره جنوبی وبا آب جوشیده وگاهی هم آب تخمرغ آپز بهش میدم وهمون روزهای اول یک پوست تخمرغ بین خاکش پودر کردم.
  الان چرا گلم شاداب وخوشحال نیست؟؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام اب تخم مرغ بدردش نمیخوره و باید اب و کود کامل گرین بهش بدید تا برگاش درشت بشه بعدم الان دیگه فصلش تموم شده و اخراش هست و یواش یواش برگاش سبز میشه.

 3. زهـره گفت:

  سلام . وقتتون بخیر
  حالتون چطوره؟
  نظرات رو که میخوندم دیدم شما برای از بین بردن حشرات سفید بنت قنسول، دو تا سم “مالاتیون” و سم “دیازینون” رو پیشنهاد دادید.
  الان دو سه روزه زیر دو سه تا از برگهای بنت قنسول من از همین حشرات سفید جمع شدن! خوشبختانه هنوز زیاد نشدن. بنظرتون از کدوم سم استفاده کنم؟ مقدارش رو بفرمائید. در ضمن بفرمائید چندبار باید سمپاشی کنم؟
  سوال دیگه اینکه آیا وقتی سم رو در پشت و روی برگها اسپری میکنم، این باعث نمیشه برگهاش بریزه؟ (آخه یکی دو جا دیدم که شما نوشته بودید که نباید برگهاش آب بخوره).
  ممنون از وقتی که میزارید.
  موفق باشید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید این مگس سفید زیر برگ تخم میریزه واسه همین باید همه جای گیاه رو خوب سم بزنید ، نازل سمپاش رو بچرخونید تا قطرات سم ریز تر بشن ، و از نزدیک سم رو بزنید تا به مگس ها بخوره !

 4. عباس گفت:

  سلام وقت بخیر…میخواستم بدون چه کودی رو میتونم به طور عام به همه گیاه هام بدم.من حسن یوسف.بنت قنسول.سانسوریا.رازقی.برگ قاشقی.برگ بیدی دارم.وسوال دیگه اینکه از بنت قنسول اسفندماه قلمه گرفتم هرچی گذاشتم تو آب خبری از ریشه نیست به نظرتون از ریشه زا استفاده کنم؟لطفا معرفی کنید.
  سوال دیگه اینکه ما گلی به اسم گاونزا داریم؟گلی که روزگلش بازه و شب بسته؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بهترین کود کودهای گرین آپارتمانی هستش از فروشگاه ماتهیه کنید و دو هفته یبار بدید تا رشد خوبی داشته باشن ! بنت رو بهتره توی ماسه بزنید ، اسم اون گل رو نشنیدم.حتما اشتباهه

  • سلطان گفت:

   درود.‌‌…
   اسم گلی که میگید “گازانیا” هستش..
   الان هم تو باغ گلها و فروشگاهها، فصل فروشش هست👌

 5. Dr MJ گفت:

  با سلام.من گیاه بنت قنسولی ک خریدم داره برگاش یک مقدار قهوه ای میشه.یک حشرات خیلی ریز سفید هم روی برگاش مشخصه.و وقتی آب میدم گلمو آبی ک از انتهای گلدونم بیرون میزنه رنگ زنگ آهنه.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید مگس سفید زده و باید با سم دیازینون و ریز کردن نازل آبپاش یا سمپاشتون توی حموم سمپاشی کنید ، همینطور ابیاری زیاد و ریختن اب روی برگ گل رو خراب میکنه ! اون رنگ آهن هم طبیعی هستش

 6. محمدی گفت:

  باسلام من دوتا گل ناز و دیفن دارم که هردوتاش افت گرفته گل دیفن افتش انگاری تخم شته اس و گل نازهم افتش سفید رنگ و چسبناکه چیکار کنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  سپاس

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نازتون شپشک گرفته و اون یکی هم شته ، باید سم کلروپیرفوس یا کونفیدور بهشون بزنید دو بار بافاصله ی ۵ روز همزمان با کود گرین تقویت کنید

 7. سحر گفت:

  سلام براى تکثیر قلمه رو توى آب بذارم؟ خونده بودم که با آب ۴۰ درجه خروج شیره رو باید متوقف کرد بعدشم توى آب گذاشت, درسته؟

 8. سحر گفت:

  چرا جواب منو نمیدید؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت در کانال تلگرامی رسمی باغ شیشه ای

بر روی تصویر زیر کلیک کنید