گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۴۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۲ تیر ۱۳۹۲

معرفی استرپتوکارپوس

استرپتوکارپوس

نام انگلیسی

Cape primrose

نام علمی

Streptocarpus

فارسی رایج

استرپتوکارپوس

فارسی اصیل

پیچانبر(پیچان=پیچیده+بر=میوه)

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

20000 الی 40000

از خانواده

Gesneriaceae

خاستگاه

آفریقای جنوبی

 

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان و بازدیدکنندگان باغ شیشه ای و  سایر آشنایان و بستگان 😀 با یه مقاله دیگه درخدمت شما هستیم.این گل رو اولین بار تو بازار  دیدم و به خاطر قیمت بالاش در دسترس همه نبود، ولی به خاطر کارای تحقیقاتی و کسب نجربه و نوشتن اینطور مقاله ها مجبور شدم زیر قرض برم :)) و یدونه صورتی رنگش رو بخرم .از همون اول حدسم درست بود که نگهداری راحتی داره دقیقا مثل بنفشه افریقایی ، با این تفاوت که نیاز آبیش کمی بیشتر از بنفشه هستش و باید ۳ الی ۴ روز یبار ابیاری بشه  و همینطور به نور بیشتری هم احتیاج داره. گل دوست داشتنی و بی اذیت و ازاریه خیلی ویژگی هاش شبیه به دختر عموش بنفشه هست:)) یه تفاوت هایی هم با بنفشه داره، مثلا برگها در زمستان از نوک خشک میشه و ممکنه تا نصف برگ رو خشک کنه که باید خشکی ها رو زد! ولی در بهار متوقف میشه و برگهای جدید در میاره.یا مثلا گلهاش روی دمبرگ سبز میشه، یعنی هر برگی که در میاد یعنی یه گل، پس جوان کردن گیاه برای گلدهی مهمه!! چیدن برگهای پیر و فرتوت خیلی مهمه!! مثه همون بنفشه نباید روی برگهاش اب بریزید چون جاش میمونه، برگای پرزی داره و با قلمو باید برگارو تمیز کنید، گلش ساختار عجیب غریبی داره، واسه گرده افشانی نمیشه نزدیکش شد اصلا خیلی سخته، گیاهی علفی و شباهت برگها به پامچال،خانواده ان ((ژسزیاسه)) و زادگاهش افریقای جنوبی،برگها پهن و شکننده و نامتقارن و کنارش چین دار  و رگبرگ ها برجسته،گلها به صورت دستجات ۵ یا ۶ تایی برفراز دمگلی بزرگ هست که از وسط برگها در میاد ،رنگ گلها متنوع و برنگ سفید و قرمز و بنفش و ابی به چشم میخورد،تعداد گلبرگ ها ۵ عدد و ترمپت شکل و دهانه انها دارای رگه هایی است که تضاد خاصی در رنگ به گلبرگ ها میبخشد،گلها از خرداد ماه شروع به ظهور مینمایند و دوام انها نسبت به واریته های اصلاح شده قدیمی بهتر است،طرز تکثیر خاص خود را دارد و از طریق قلمه برگ ازدیاد میشود.

 

شرایط نگهداری:

نور: به نور کافی و کامل احتیاج دارد،گیاه را در معرض  اشعه افتاب در ظهر قرار ندید من خودم گل رو زیر چراغ مطالعه با یه مهتابی کم مصرف گذاشتم و خیلی خوب رشد میکنه..
دما :در طول تابستان دما را حدود ۲۰ درجه تنظیم کنید،تا دمای ۲۴ نیز مقامت میکند،درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه است.آبیاری :در تابستان همیشه خاک را مرطوب نگهدارید.هفته ای دو تا سه بار با اب ولرم و سبک بدون املاح در این فصل ابیاری کنید،هرگز اجازه ندهید اب اضافی در گلدان باقی بماند،در زمستان ابیاری را به هفته ای یک بار کاهش داده و اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود.

رطوبت: رطوبت زیادتری نیاز دارد،در بهار و تابستان به جز مواقعی که گیاه در گل است،احتیاج به غبارپاشی دارد،در زمان گلدهی با رطوبت دائمی و پایدار محیط را مرطوب نمایید.برای این منظور گلدان را در گلدان بزگتری قرار داده و حد فاصل بین دو گلدان را با خزه و پیت مرطوب پر کنید.

تغذیه: در بهار و تابستان نیاز به هر ماه یک بار تغذیه دارد،از مواد غذایی مخصوص گیاه زینتی طبق دستور سازنده استفاده کنید،نصف میزان توصیه شده کافی است.

خاک مناسب: مخلوطی از چهار قسمت پیت و یک قسمت شن درشت بهترین محیط رشد را برای گیاه به ارمغان می اورد.

تعویض گلدان: هر ساله در بهار انجام شود.

تمیز نمودن برگها :با برس مخصوص برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: گرفتن قلمه برگ در تابستان،تقسیم بوته در بهار

 
قلمه برگ

قلمه برگ

قلمه برگ

قلمه برگ

 
عوارض و درمان:
 
 

برگها خیلی بزرگ هستند و گلها ظاهر نمیشوند:تغذیه بیش از اندازه صورت گرفته است و یا اینکه گلدان ها خیلی بزرگ هستند،در دو سال اینده گلدانها را تعویض نکنید،تغذیه را کاهش دهید و یا متوقف سازید.

چند برگ پائینی پوسیده است:ابیاری بیش از اندازه انجام و خاک باتلاقی شده است،اب اضافی را از گلدان ها و زیرگلدانی ها خارج کنید و زهکش را بازدید نمایید.اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری نمایید.

برگها قهوه ای میشوند و گلها میریزند:هوا گرم است،گیاه را به محل خنک تری با جریان ملایم هوا منتقل کنید.غبارپاشی با اب سبک و ولرم فراموش نشود.

برگها رنگ پریده و گلها ظاهر نمیشوند:نور کافی نیست،گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید،اشعه متسقیم افتاب به جز ظهر تابستان برای گیاه قابل تحمل است.

برگها و گلها و ساقه ها میپوسند:قارچ ((بوتری تیس)) عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است.گیاه را با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی و گلدانها را به محل گرمتری منتقل نموده و غبارپاشی را متوقف و ابیاری را کاهش دهید تا گیاه به حالت اولیه برگردد.

گیاه خود را انداخته است:هوا خیلی سرد و خشک است و یا دود و هوای کثیف عامل ان است،نارسایی ها را برطرف کنید.

حشرات ریزی در اطراف گلدانها در حال پروازند:با سم حشره کش گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید(گلها را هنگام سمپاشی محافظت کنید)

برگها سیاه شده اند:هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید،و یا صدمه ممکن است مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی باشد،از انها استفاده نکنید.

برگها دارای مواد چسبناک هستند:مواد چسبناک مربوط به حشرات روی برگها است،با سم حشره کش هر هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید،مواظب گلها باشید.

برگها چروکیده و گلها سقوط میکنند:خاک خشک،و گیاه تشنه است،فورا ابیاری کنید،مواظب باشید خاک گلدانها باتلاقی نشود،زهکش را بازدید کنید.

 
 
تکثیر به وسیله ی برگ:برگ را از وسط و در طول رگبرگ مرکزی به دو نیم تقسیم و محل برش را هورمون پاشی کنید  و در شن کاشت کنید،درجه حرارت را در حدود ۱۶ د رجه سانتی متر و محیط را مرطوب نگه دارید.گیاه جدید از محل برش شروع به رشد میکند.
برگهای استرپتوکارپوس شکننده است،در هنگام خرید دقت کنید گیاهانی انتخاب شوند که دارای برگ های سالم می باشد.
استرپتوکارپوس

استرپتوکارپوس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

شکر ایزد که به اقبال کله گوشه گل....نخوت باد دی و شوکت خار آخر شد

صبح امید که بد معتکف پرده غیب......گو برون آی که کار شب تار آخر شد

دیدگاه های شما

40 پاسخ به "معرفی استرپتوکارپوس"

 1. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس سجادی. بابت سایت و کانال خوب و مفیدتون سپاسگزارم
  این استرپ رو دو ماه پیش وقتی برگش فقط دو سانت بود هدیه گرفتم. یه هفته ست رو برگاش پودر سفید که پاشیده باشن دیده میشه. اول فکر کردم پودر پرلیت هست اما امروز متوجه شدم بیشتر شده
  دما ۲۵-۲۳.۵۰ نگین دما رو پایینتر بیار که اصلااااااااا پایینتر نمیاد. رطوبت ۵۰ به بالاست. البته دو سه بار متوجه نشده بودم به ۷۰ هم رسیده بود. تهویه هم عالیه
  بنظرتون قارچه؟ برگ حالت عادی خودشو داره یعنی نه سیاه و قهوه ای شده نه نرم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟
   قارچ زده گل نازنین و اسم قارچش هم سفیدک سطحی هستش! یه اسپری مخصوص سفیدک از فروشگاه ما تهیه کنید بهش بزنید تا درست بشه ! سعی کنید تهویه بیشتر بشه رطوبت زیادی محیط رو کمتر کنید یه سم قارچکش پنکونازول یا همون اسپری رو هم بهش با فاصله ی ۵ روز دوبار بزنید تغذیه هم فراموش نشه

   • زهرا گفت:

    سپاس فراوان از پاسخ و راهنماییتون. فکر کنم دو سه بار، چند ساعتی رطوبت بالا بوده کار دستم داده. اینم زیادی فسقله حساسه
    خوشبختانه پنکونازول دارم.
    سفید سطحی همون سفیدک پودری هست که با محلول شیر و آب برطرف میکنن؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام گل من خوبی شما؟ بله همون سفیدک پودری هستش که باید با سم شیر و اب رو تایید نمیکنم چون همیشه توی پروژه های گلخانه ای سم میزنم ! ولی ظاهرا میگن خوبه براش!! شما امتحان کنید ببینید چطور میشه

 2. زهرا گفت:

  سلام جناب مهندس. پس بیخود نیست سهیلا جون هم با سم رابطه خوبی داره!!!!! B-)من قبلا شیر و آب رو برای یکی از بنفشه هام که شدیدا سفیدک پودری داشت امتحان کردم و جواب گرفتم. دیروز به این استرپم پنکونازول زدم چون نمیدونستم همون سفیدک سطحی هست وگرنه محلول شیر و اب میزدم و نتیجه رو به شما اعلان میکردم
  سپاس از توجه و راهنمایی های کاملتون

 3. امیر گفت:

  سلام اقای مهندس خسته نباشید من استرپتوکارپوس و گلوکسینیا رو چه جوری میتونم تهیه کنم؟ با تشکر

 4. مصطفی گفت:

  سلام . سایت زیبا و جالبی دارین و کارتون بسیار تحسین برانگیزه . من یکی دو ساله به کاکتوس علاقه پیدا کردم . چند تا نخل ماداگاسکار دارم و چندین نوع دیگه که از سرعت پائین رشدشون ناراضی ام . الوئه ورا هم دارم که چند ماه اول رشد خوبی داشت ولی الان رشدش ضعیف شده . محل نگهداریشون پشت پنجره اتاقه که نور معمولی میگیره و بعداز ظهرها کمی نور آفتاب . آبیاری و تغذیه اش هم نسبتا با دقت صورت میگیره . چه کار میتونم براشون انجام بدم .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ازین کودهای پوکون کاکتوس بهش بدید تا رشد زیادی پیدا کنند نورشو زیاد کنید و گردش هوا ایجاد کنید تا سریع رشد کنند

 5. امیر گفت:

  سلام اقای مهندس سوال من مثل اینکه ارزش پاسخ نداشت ممنون

 6. مينو آذرگان گفت:

  Attachment

  باسلام خدمت اقای مهندس استرپتوکارپوس من گل و غنچه دارد ولی برگهای بیرونی پلاسیده میشود و زرد میشود. زیر کلدان سنگ ریزه کذاشتم و اب ریختم ولی تاثیری نداشته لطفا، راهنمایی بفرمایید تا چه کنم که ازبین نرود با تشکر

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بذارید توی تشت اب اب بکشه از زیر سیراب بشه الان تشنه هست ! نکنه از اب زیاد اینطوری کردید؟؟؟

 7. میم گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی
  خوبی شما؟
  سوالم نمی دونم چرا پاک شده
  به هر حال
  این عزیز دل من لبه هاش کمی زرد شده
  یه غنچه هم داد از بس باز نشد که ذره ذره قهوه ای شد و خراب شد
  ضمنا برگاش از وقتی خریدم کلا یه قوس رو به پایین دارن
  چی کارش کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ برای مشکل فنی دیتابیس سایت برگشت به روز ۱۳ ام ! من معذرت میخام. این گل کمبود پتاسیم داره و به این کمبود هم حساسه ، باید با کود گلدهی تغذیه کنید ، اون گل هم از کمبود ویتامین باز نشده ! جاش گرممه و شاید هم نورش کم باشه !!!

   • میم گفت:

    همین کود بنفشه آفریقایی گرین کفایت می کنه که بدم بهش؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ بله عزیزم کفایت میکنه شبیه هم هستند ولی استرپ پتاسیم خورش بیشتره و گلهای زیباتر و درشتری میده ، من خودم عاشق استرپ هستم و دوستم هم کلکسیونر استرپه و ۱۰۰ رنگ استرپ داره 🙂

 8. مهسا گفت:

  با سلام و خسته نباشید . استاد من یه استرپ آویز و رونده گرفتم . طریقه تکثیرش چطوریه ؟ با تشکر از زحمات شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خیلی راحت میشه تکثیرش کرد چند تا شاخه ازش ۱۰ سانتی ببرید بزنید توی اب یا پرلیت تا ریشه بزنه ، تکثیرش سریعه..

 9. امیر گفت:

  سلام.میشه از خزه برای مرطوب نگه داشتن خاک استفاده کرد؟

 10. مهدیس گفت:

  سلام روزتون خوش مهندس. من یه استرپ ابلق دارم. می خواستم بدونم برای حفظ ابلق بودن برگ هاش بجز نور بیشتر و هوای خنک چه فاکتور هایی لازمه و کود دهیش به چه صورت باشه. این سوالم راجع به واریته های ابلق بنفشه هم هست. پیشاپیش ممنون از پاسخ گوییتون.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مهدیس جان خوبی؟ ببنیید سعی کنید کودایی با ازت کمتر بشه بدید تا ابلقیش حفظ بشه. دادن کودای سه بیست باعث محو شدن ابلقی میشه

   • مهدیس گفت:

    ممنونم از پاسخ گوییتون. فقط این کودهایی که ازت شون کمتره چه کودهایی هستن؟ من غیر سه بیست ۱۲۱۲۳۶ و ۱۳۴۰۱۳ رو دارم. کدوم یکیشون ازت پایین محسوب میشه؟ یا اصلا کودی غیر از اینا باید به گیاه های ابلق ام بدم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام مهدیس جان خوبی؟ کود ۲۰ ۳۰ ۱۰ خوبه برای این منظور یا همون ۳۶ ۱۲ ۱۲ هم خوبه ۱۰ ۵۰ ۱۰ هم عالیه برای این منظور توی فروشگاه دمبرگ موجوده. اون کوده ۱۲ ۱۲ ۳۶ برای ابلق ها مناسبه یا اصلا میتونید کود سه بیست رو با غلظت نصف همیشه بدید بهشون که اینطوری میشه سه ده 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید