گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۴۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۲ تیر ۱۳۹۲

معرفی استرپتوکارپوس

استرپتوکارپوس

نام انگلیسی

Cape primrose

نام علمی

Streptocarpus

فارسی رایج

استرپتوکارپوس

فارسی اصیل

پیچانبر(پیچان=پیچیده+بر=میوه)

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

20000 الی 40000

از خانواده

Gesneriaceae

خاستگاه

آفریقای جنوبی

 

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان و بازدیدکنندگان باغ شیشه ای و  سایر آشنایان و بستگان 😀 با یه مقاله دیگه درخدمت شما هستیم.این گل رو اولین بار تو بازار  دیدم و به خاطر قیمت بالاش در دسترس همه نبود، ولی به خاطر کارای تحقیقاتی و کسب نجربه و نوشتن اینطور مقاله ها مجبور شدم زیر قرض برم :)) و یدونه صورتی رنگش رو بخرم .از همون اول حدسم درست بود که نگهداری راحتی داره دقیقا مثل بنفشه افریقایی ، با این تفاوت که نیاز آبیش کمی بیشتر از بنفشه هستش و باید 3 الی 4 روز یبار ابیاری بشه  و همینطور به نور بیشتری هم احتیاج داره. گل دوست داشتنی و بی اذیت و ازاریه خیلی ویژگی هاش شبیه به دختر عموش بنفشه هست:)) یه تفاوت هایی هم با بنفشه داره، مثلا برگها در زمستان از نوک خشک میشه و ممکنه تا نصف برگ رو خشک کنه که باید خشکی ها رو زد! ولی در بهار متوقف میشه و برگهای جدید در میاره.یا مثلا گلهاش روی دمبرگ سبز میشه، یعنی هر برگی که در میاد یعنی یه گل، پس جوان کردن گیاه برای گلدهی مهمه!! چیدن برگهای پیر و فرتوت خیلی مهمه!! مثه همون بنفشه نباید روی برگهاش اب بریزید چون جاش میمونه، برگای پرزی داره و با قلمو باید برگارو تمیز کنید، گلش ساختار عجیب غریبی داره، واسه گرده افشانی نمیشه نزدیکش شد اصلا خیلی سخته، گیاهی علفی و شباهت برگها به پامچال،خانواده ان ((ژسزیاسه)) و زادگاهش افریقای جنوبی،برگها پهن و شکننده و نامتقارن و کنارش چین دار  و رگبرگ ها برجسته،گلها به صورت دستجات 5 یا 6 تایی برفراز دمگلی بزرگ هست که از وسط برگها در میاد ،رنگ گلها متنوع و برنگ سفید و قرمز و بنفش و ابی به چشم میخورد،تعداد گلبرگ ها 5 عدد و ترمپت شکل و دهانه انها دارای رگه هایی است که تضاد خاصی در رنگ به گلبرگ ها میبخشد،گلها از خرداد ماه شروع به ظهور مینمایند و دوام انها نسبت به واریته های اصلاح شده قدیمی بهتر است،طرز تکثیر خاص خود را دارد و از طریق قلمه برگ ازدیاد میشود.

 

شرایط نگهداری:

نور: به نور کافی و کامل احتیاج دارد،گیاه را در معرض  اشعه افتاب در ظهر قرار ندید من خودم گل رو زیر چراغ مطالعه با یه مهتابی کم مصرف گذاشتم و خیلی خوب رشد میکنه..
دما :در طول تابستان دما را حدود ۲۰ درجه تنظیم کنید،تا دمای ۲۴ نیز مقامت میکند،درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه است.آبیاری :در تابستان همیشه خاک را مرطوب نگهدارید.هفته ای دو تا سه بار با اب ولرم و سبک بدون املاح در این فصل ابیاری کنید،هرگز اجازه ندهید اب اضافی در گلدان باقی بماند،در زمستان ابیاری را به هفته ای یک بار کاهش داده و اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود.

رطوبت: رطوبت زیادتری نیاز دارد،در بهار و تابستان به جز مواقعی که گیاه در گل است،احتیاج به غبارپاشی دارد،در زمان گلدهی با رطوبت دائمی و پایدار محیط را مرطوب نمایید.برای این منظور گلدان را در گلدان بزگتری قرار داده و حد فاصل بین دو گلدان را با خزه و پیت مرطوب پر کنید.

تغذیه: در بهار و تابستان نیاز به هر ماه یک بار تغذیه دارد،از مواد غذایی مخصوص گیاه زینتی طبق دستور سازنده استفاده کنید،نصف میزان توصیه شده کافی است.

خاک مناسب: مخلوطی از چهار قسمت پیت و یک قسمت شن درشت بهترین محیط رشد را برای گیاه به ارمغان می اورد.

تعویض گلدان: هر ساله در بهار انجام شود.

تمیز نمودن برگها :با برس مخصوص برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: گرفتن قلمه برگ در تابستان،تقسیم بوته در بهار

 
قلمه برگ

قلمه برگ

قلمه برگ

قلمه برگ

 
عوارض و درمان:
 
 

برگها خیلی بزرگ هستند و گلها ظاهر نمیشوند:تغذیه بیش از اندازه صورت گرفته است و یا اینکه گلدان ها خیلی بزرگ هستند،در دو سال اینده گلدانها را تعویض نکنید،تغذیه را کاهش دهید و یا متوقف سازید.

چند برگ پائینی پوسیده است:ابیاری بیش از اندازه انجام و خاک باتلاقی شده است،اب اضافی را از گلدان ها و زیرگلدانی ها خارج کنید و زهکش را بازدید نمایید.اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری نمایید.

برگها قهوه ای میشوند و گلها میریزند:هوا گرم است،گیاه را به محل خنک تری با جریان ملایم هوا منتقل کنید.غبارپاشی با اب سبک و ولرم فراموش نشود.

برگها رنگ پریده و گلها ظاهر نمیشوند:نور کافی نیست،گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید،اشعه متسقیم افتاب به جز ظهر تابستان برای گیاه قابل تحمل است.

برگها و گلها و ساقه ها میپوسند:قارچ ((بوتری تیس)) عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است.گیاه را با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی و گلدانها را به محل گرمتری منتقل نموده و غبارپاشی را متوقف و ابیاری را کاهش دهید تا گیاه به حالت اولیه برگردد.

گیاه خود را انداخته است:هوا خیلی سرد و خشک است و یا دود و هوای کثیف عامل ان است،نارسایی ها را برطرف کنید.

حشرات ریزی در اطراف گلدانها در حال پروازند:با سم حشره کش گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید(گلها را هنگام سمپاشی محافظت کنید)

برگها سیاه شده اند:هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید،و یا صدمه ممکن است مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی باشد،از انها استفاده نکنید.

برگها دارای مواد چسبناک هستند:مواد چسبناک مربوط به حشرات روی برگها است،با سم حشره کش هر هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید،مواظب گلها باشید.

برگها چروکیده و گلها سقوط میکنند:خاک خشک،و گیاه تشنه است،فورا ابیاری کنید،مواظب باشید خاک گلدانها باتلاقی نشود،زهکش را بازدید کنید.

 
 
تکثیر به وسیله ی برگ:برگ را از وسط و در طول رگبرگ مرکزی به دو نیم تقسیم و محل برش را هورمون پاشی کنید  و در شن کاشت کنید،درجه حرارت را در حدود 16 د رجه سانتی متر و محیط را مرطوب نگه دارید.گیاه جدید از محل برش شروع به رشد میکند.
برگهای استرپتوکارپوس شکننده است،در هنگام خرید دقت کنید گیاهانی انتخاب شوند که دارای برگ های سالم می باشد.
استرپتوکارپوس

استرپتوکارپوس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

شکر ایزد که به اقبال کله گوشه گل....نخوت باد دی و شوکت خار آخر شد

صبح امید که بد معتکف پرده غیب......گو برون آی که کار شب تار آخر شد

دیدگاه های شما

43 پاسخ به "معرفی استرپتوکارپوس"

 1. مهسا گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی . استاد من دنبال گونه هایی از گیاه اپیشیا و استرپتوکارپوس هستم ولی در گلفروشی های بزرگ تهران مثل محلاتی ، رضوان ، غرب تهران و … پیدا نکردم . شما جایی را میشناسید که بشه خانواده بنفشه آفریقایی رو از اونجا تهیه کرد ؟ ای کاش سایت خودتون برای فروش داشت چون من همه ملزومات گیاهانم رو از سایت شما خریداری میکنم و خیلی راحت به دستم میرسه . ممنون از زحماتتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مهسا جان خوبی؟> اتفاقا ما کلکسیون این گلها رو داریم ! گونه های خیلی خاصش رو ! توی تلگرام به ما پیام بدید تا راهنماییتون کنم

 2. مهسا گفت:

  با سلام . استاد پیام دادم در تلگرام . بسیار ممنون از زحمات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید