درخت میوه ۲۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۱ آذر ۱۳۹۲

معرفی آناناس

آناناس

نام انگلیسی

Pineapple

نام علمی

Ananas comosus

فارسی رایج

اناناس

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Bromeliaceae

خاستگاه

منطقه ای بین برزیل و پاراگوئه

 

 

    این گیاه متعلق به تیره آناناس بوده و بومی مناطق گرمسیری از جمله آمریکای مرکزی و جنوبی می‌باشد. این گیاه در بین عرض‌های 35 درجه از شمال و جنوبی استوا رشد مناسبی دارد. آناناس گیاه علفی و دایمی بوده و برگ‌ها به طور مارپیچ در اطراف ساقه علفی آن قرار می‌گیرند. ارتفاع بوته آناناس در حدود 30-25 سانتی‌متر می‌باشد. ساقه هوایی این گیاه از بهم پیوستن برگ‌ها حاصل می‌شود. برگ‌های بوته آناناس طویل و کشیده بوده و اطراف برگ‌ها خاردار می‌باشد. بعد از رشد کامل بوته، جوانه انتهایی، ساقه گل را حاصل می‌کند. گل‌ها روی محور اصلی به طور مارپیچ قرار می‌گیرند. میوه آناناس از نوع میوه‌های مرکب بشمار می‌آید و هر گل که روی گل‌آذین قرار دارد به طور جداگانه عمل گرده‌افشانی و تلقیح انجام داده و به میوه تبدیل می‌شود. گل‌آذین نیز حالت گوشتی و قابل خوراک پیدا می‌کند. از این رو میوه آناناس را سینکارپ نیز می‌نامند و از میوه‌های کوچک و زیاد که روی گل‌آذین گوشتی قرار دارند، تشکیل می‌شود. گل‌های آناناس در صورت امکان گرده‌افشانی و تلقیح، میوه‌های دانه‌دار و در غیر این صورت میوه‌های بیدانه حاصل می‌کنند. این پدیده را بکرباری اختیاری می‌نامند. ریشه‌های بوته آناناس سطحی رشد کرده و تا عمق 30 سانتی‌متری خاک نفوذ می‌کنند. آناناس گیاه مقاوم به خشکی می‌باشد و در مناطقی که میزان بارندگی سالانه به 600 میلی‌متر می‌رسد، نیاز به آبیاری ندارد. در چنین مناطقی شبنم تشکیل شده روی برگ‌ها نقش اساسی در تأمین آب مورد نیاز گیاه دارد. دمای بین 27-21 درجه سانتی‌گراد برای رشد بوته‌های آناناس مطلوب می‌باشد. ازدیاد آناناس به روش رویشی انجام می‌گیرد. برای این منظور از پاجوش‌های انتهای میوه که پاجوش تاج نامیده می‌شوند، پاجوش‌های اطراف بوته و یا از پاجوش‌های روی دم‌میوه نیز استفاده می‌شود. پاجوش‌های اطراف تنه پس از کشت شروع به فعالیت نموده و پس از 17 ماه، پاجوش‌های تاج بعد از 22 ماه و پاجوش‌های دم‌میوه بعد از 20 ماه میوه حاصل می‌کنند.

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

23 پاسخ به "معرفی آناناس"

 1. بادامی گفت:

  باسلام جناب سجادی آناناسی که دوسال پیش کاشته بودم از اواخر اسفند میوه داد و الان میوه کاملا نارنجی رنگ شده برای چیدن میوه چطور اقدام کنم که گیاه آسیب نبینه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید از زیر اون چوب میوه ببرید بیاد بیرون ، گیاه اسیب نمیبینه ! اون چوبه هم خودشخشک میشه به مرور و بکنید تا سال بعد دوباره میوه بده.

   • بادامی گفت:

    ممنون از لطف شما فقط یه سوال دیگه الان که میوه رو چیدیم از چه کودی برای تقویتش استفاده کنیم ؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم ، این گیاه تمام نیازهاش شبیه به ارکیده ها هست ، بهتره کود گرین ارکیده مخصوص رشد رو براش تهیه کنید دو هفته یبار بدید تا ااماده بشه برای اناناس بعدی :))
     این کود توی فروشگاه دمبرگ هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید