گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۴۸۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل سینگونیوم

سینگونیوم

نام انگلیسی

Goose foot plant پنجه غازی

نام علمی

Syngonium vellozianum

فارسی رایج

سینگونیوم

فارسی اصیل

هموگان (هم + اوگان=زهدان)،اشاره به همچسبی تخمدان ها

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی

 

سینگونیوم گیاهی است بسیار دوست داشتنی و مقاوم به نور کم و خیلی خیلی سازگار با شرایط محیطی ! مخصوصا بسیار مناسب برای روی جاکفشی در راه پله روشن ، به سرعت رشد کرده و برگهای پفکی این گل زیبایی دوچندانی به محیط می دهد.دارای برگها سبز روشن زیبا و شبیه سر نیزه است،خانواده ان آراسه و زادگاهش امریکای مرکزی است،خواهان اپارتمان های گرم با نور ملایم است،شاخه ها رونده و به فیلودندرون رونده مشهور است،به علت وجود ریشه های هوایی در ساقه های ان احتیاج به قیم خزه دار دارد تا اب و مواد غذایی را از طریق ان جذب کنید،حذف جوانه های انتهایی جهت خوش ترکیب و توپی شدن گیاه الزامی است،رشد ان کند و در سال فقط  6-7 برگ جدید تولید میکند.این گیاه یه خواهر بانمک هم داره که رنگ برگاش صورتیه و در ترکیب با گونه ی سبز خودش خیلی خوشگل میشه و هارمونی زیبایی ایجاد میکنه

سینگونیوم صورتی

سینگونیوم صورتی

 

نیازها:

 

نور :نسبت به سایه مقاوم است،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب در امان نگهدارید. کمبود نور باعث سبز شدن برگها میشود و در گونه صورتی باعث کمرنگ تر شدن برگ می شود.

دما: حداقل ان در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و حداکثر ان در تابستان ۲۱ درجه است گونه ی صورتی عاشق هوای خنک بوده و قرار دادن این گل در راه پله ی روشن باعث بهبود رنگ آن می شودو

ابیاری :بین دو آبیاری خاک خشک شود ، تا هفته ای یکبار هم مقاوم است. یکبار در هفته در زمستان با اب ولرم ابیاری کنید.ابیاری زیاد از اندازه برای گیاه مضر است.بهتر است با اب کتری سرد شده ابیاری کنید تا لبه ی های برگ قهوه ای نشود.

رطوبت: غبارپاشی روزانه انجام دهید ،اضافه نمودن اب به زیر گلدانی دارای سنگریزه بدون تماس با اب ایجاد رطوبت پایدار میکند. گرچه رطوبت معمولی داخل برای این گل کافی است

تغذیه :هر ماه  یکبار در بهار و تابستان گیاه را با کودهای مخصوص طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.نصف مقدار توصیه شده کافی است.

خاک مناسب: مخلوطی از پیت و کمپوست، گونه ی صورتی عاشق خاک اسیدی هستش و افزودن تفاله چای و اسید هیومیک باعث بهبود رنگ آن می شود.

تعویض گلدان: هر دو سال در بهار است،در صورت سنگین شدن گلدان و عدم امکان تعویض ان به تعویض خاک های سطخی با خاک های نو اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،در صورت لزوم از پارجه نرم یا اسفنج مرطوب استفاده کنید.از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید.

تکثیر :گرفتن قلمه ساقه شامل ریشه های هوایی در تابستان.

 

عوارض و درمان:

 

برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:عامل ان حمله کنه قرمز ریز است،اگر جه سمپاشی درمان است ولی به علت حساس بودن این گیاه به سم غبارپاشی و شستشوی برگها پیشنهاد میشود.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است:نور کم است،گیاه را به محل پرنور ببرید،مواظب اشعه مستقیم افتاب باشید.

برگها قهوه ای رنگ و شکننده هستند:هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.دفعات ابیاری را زیاد کنید.غبارپاشی رطوبت را زیادتر میکند،برگها ی خشک را حذف کنید.

حاشیه برگها قهوه ای رنگ،پژمرده و لوله شده و انتهای ساقه شروع به پوسیدگی و به طور کلی گیاه در حال افتادن است:ممکن است عامل ان عوامل متضادی باشد،اگر گیاه تشنه است فورا ابیاری کنید و یا ممکن است بر عکس بر اثر ابیاری زیاده از اندازه باشد.اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود سپس ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید،اگر هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده هستند:یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید و در صورتی که برگها کوچک باقی می مانند طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها رنگ پریده و شفاف هستند:احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده کود پیشنهاد می گردد.

 شکل زیبای برگهای سینگونیوم با رنگ سبز روشن انها در کاشت گروهی با گیاهان دیگر مثل گونه هیبرید صورتی رنگ سینگونیوم و با برگهایی با شکل متفاوت و همچنین در سبد های اویزان زیبایی چشم گیری دارند.

 

سینگونیوم

سینگونیوم

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

کوچه‌باغی است که از خواب خدا سبزتر است و در آن عشق به اندازه‌ی پرهای صداقت آبی است.‏ می‌روی تا ته آن کوچه که از پشت بلوغ ، سر به در می‌آرد، پس به سمت گل تنهایی می‌پیچی، دو قدم مانده به گل، پای فواره‌ی جاوید اساطیر زمین می‌ مانی ‏ و ترا ترسی شفاف فرا می‌گیرد......

دیدگاه های شما

484 پاسخ به "معرفی گل سینگونیوم"

 1. مهدیه گفت:

  سلام .من یه گلدون دارم شاید ۱۰ سال باشه که دارمش .امسال دیدم داره برگاش زرد میشه یکی یکی . چندتا قلمه ازش گرفتم و گلدونش روهم عوض کردم و خاکش روهم عوض کردم . قلمه های جدیدم روهم باهمون قبلیا کاشتم ولی برگاش همچنان داره زرد میشه . جاشم اصلا تکون ندادم . خیلی نگرانشم .ممنون میشم راهنماییم کنید .

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام مهدیه جان خوبی؟ این باید گلدون و خاکش کلا عوض بشه تغذیه بشه تا کمبوداش برطرف بشه

   • مهدیه گفت:

    اول اینکه ممنون که به سوالام جواب دادین .و دوم اینکه همونطور که خدمتتون عرض کردم گلدون و خاکش و تازه عوض کردم. مجددا عوض کنم ؟؟؟؟ متوجه منظورتون نشدم کاملا.
    با یه کود یا تفاله چای مشکلش حل نمیشه عایا ؟

 2. مهدیه گفت:

  Attachment

  اینم عکس گلدون طفلکی من

 3. خورشید گفت:

  سلام آقای سجادی، به سینگونیوم من یک بار آفت تریپس حمله کرد و همه برگهاش ریخت، دوباره برگ درآورد دوباره حمله کرده.
  من کانادا زندگی می کنم و سم هایی که توی ایران در دسترس بود اینجا برای کاربری خانگی وجود نداره، نهایتا یه چیزی هست که بهش میگن صابون حشره کش که شبیه آب و ریکاست و هرچی زدم فایده نداشته!
  اگه محلول دست ساز خونگی هست که موثره ممنون میشم معرفی کنید همه گلام دارن از دست میرن.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی ؟شما یه نخ سیگار مارلبورو بندازین توی اب یک روز بمونه فرداش کمی فلفل تند رنده شده اضاافه کنینن یه حبه سیرم رنده کنید توشو چند قطره مایع ظرفشویی این میشه یه سم کشنده برای انواع افات 🙂 البته یک روزم این فلفل و سیر میمونه توی اب کنا سیگاره و فرداش باید صافش ون کنین و با یک لیتر اب به حجم برسونین

 4. مهدیه گفت:

  اول اینکه ممنون که به سوالام جواب دادین .و دوم اینکه همونطور که خدمتتون عرض کردم گلدون و خاکش و تازه عوض کردم. مجددا عوض کنم ؟؟؟؟ متوجه منظورتون نشدم کاملا.
  با یه کود یا تفاله چای مشکلش حل نمیشه عایا ؟

 5. فاطیما گفت:

  Attachment

  سلام وقت بخیر من تقریبا نزدیک به ده سال هست این گیاه رو دارم و گلدون و خاک رو هم تو این چند سال عوض کردم و بهش خاک جدید هم اضافه کردم. تا الان دچار آفت نشده بود، الان چند روزی میشه این آفت که عکس فرستادم رو روش دیدم، برگهایی که خیلی آلوده بودند رو کندم، اما مابقی باید درمان بشه، داخل برگهایی که هنوز باز نشده بیشتر هست. آیا امکان سرایت به گلهای کناریش هست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فاطیماجان خوبی؟ این افت شپشک زده و باید با سم کلروپیرفوس سمپاشی بشه تا از بین ببره افت رو کمی هم کونفیدر اضافه کنید و تغذیه با جلبک و هیومیک اسید یادتون نره

 6. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر،یکی از برگای سینگونیومم به این شکل دراومده علتش چی میتونه باشه؟

  • فاطمه گفت:

   Attachment

   عکسش لود نشده بود

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فاطمه جان خوبی؟ این حالت از شوری خاک و عدم تهویه هوا به وجود میاد اگه برای گلتون تهویه درست کنید یعنی هوای ازاد بره و بیاد اینطوری نمیشه

 7. Najmeh گفت:

  سلام ، وقت بخیر
  چنتا شاخه سینگونیوم دارم
  نزدیک دو سه هفته هست هنوز ریشه نزده
  الان چند شاخه جدید دارم اگر بکارم تو خاک ریشه دار میشع؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نجمه جان خوبی؟ ببنیین باید توی اب ریشه دار بشن کمی و بعد برن توی خاک ! تویخاک ممکنه ریشه نزنه !

 8. امیر گفت:

  Attachment

  سلا جناب مهندس.
  برگهای جدید هم به شکل لوله و هم قسمتیش حالت خشک شدگی داره میشه بفرمایید دلیلش چیه؟
  پنجره شمالی ‘ تهویه دارد ‘ تا خاکش خشک نشه آب نمیدم.
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام امیر خوبی؟ داداش تا برگ باز میشه برخورد میکنه به یک جبهه هوای گرم 🙂 محیط رو مرطوب کنین براش غبارپاشی بشه تا اینطوری نشن دیگه !

   • امیر گفت:

    Attachment

    ممنونم آقای مهندس.
    غبارپاشی که می کنم گل کراسولا و هویا آفت شپشکی می زنند باید چکار کنم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام خوبی شما؟ باید سم کونفیذور یا کلروپیرفوس تهیه کنین بهش بزنین تا افت رو از بین ببره دو بار بافاصله ی ۷ روز بزنین و ضمنا با تغذیه گلتون رو همیشه اماده و قوی نگهدارید

 9. Faezeh گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید من یه سینگونیوم بال فرشته خریدم تمام برگاش داره زرد میشه. یه لک میفته و بعد از دور اون لک زرد میشه. گفتن قارچه. قارچکش هم میزنم فایده نداره. یوکا هم یه آردی زده رو برگاش برگای بالاش زرد میشه. همه برگاش از جایی که به ساقه وصله چروک شدن. به نظرتون قابل درمانه؟یا گلها خراب میشن و باید بندازم دور؟همه گلدونام قارچ زدن😭😭😭😭😭😭

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فایزه جان خوبی؟ میشه یه عکس بدید ببینم دقیقا چش شده ؟؟شرایط نگهداری هم دقیق بگو لدفا

 10. فاطمه گفت:

  سلام جناب مهندس، این سینگونیوم رو من از یه برگ که قلمه گرفته بودم، بزرگش کردم ، بعد ازش چندتا برگ دیگه قلمه گرفتم و تو فروردین همشونو با این قیم تو یه گلدون جدید کاشتم تا از قلمه های جدیدم بع همراه مادرشون رشد کنن و از قیم بالا برن، ولی متاسفانه ازون زمان دیگع رشدی نکرده و برگاش از پایین دارن یکی یکی زرد میشن و‌ از بین میرن و همونجور که تو عکس مشخصه ،تمام برگا حالت شل و وارفته گرفتن، شرایط دمایی و‌اب و‌نورش مثل قبل هست،، نمیدونم واقعا چرا اینجوری شد.. ممنون میشم راهنماییم کنید جناب مهندس

  • فاطمه گفت:

   Attachment

   عکسش

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام برای تولید ریشه نیاز زیادی ب تهویه هوا داره بهتره بذارید توی راه پله روشن یا تراس سایه که مدتی سرحال بشه و بعد مجدد بیاریدش داخل.

   • فاطمه گفت:

    بله ممنونم اقای مهندس، نیازی به قارچکش نداره؟ از کاپتان میتونم یکبار استفاده کنم یا لازم نیس؟

   • سمیه گفت:

    سلام وقت بخیر من از یک برگ قلمه گرفتم الان ی گلدان با شش هفت تا برگ شده ولی چندروزه دارن برگها زرد میشن علتش چی میتونه باشه ؟؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام سمیه جان خوبی؟ ببین تغذیه میشه ؟ اگه میشه ک باید به مقدار ابیاری کم و زیادش فکر کنین باید با خشگی خاک اب بدید هر ۵ روز یبار باید اب بخوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید