گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی ۲۲۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی باباآدم

بابا آدم

نام انگلیسی

kris plant _ Elephant's Ear

نام علمی

Alocasia spp

فارسی رایج

بابا آدم

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000 الی 50000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا

سلام دوستان عزیز حالتون چطوره؟ میخوام امروز براتون از یک تجربه ی ناموفق خودم بگم :)))))    البته دلیل نمیشه برای شما هم اینطوری بشه. آخ داشت یادم میرفت، سجادی هستم کارشناس گیاهان زینتی و فضای سبز . امروز یک گل نازنازی رو بهتون معرفی میکنم.بابا آدم گیاهی است بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی با برگهای گاه بزرگ به شکل گوش فیل و گاه برگ های کوچک تر به شکل قلب یا کمان در هوای گرم و مرطوب اسیا و امریکای جنوبی عملکرد خوبی داردهمچنین  . برگها ساده و یا دارای نوارهای سبزو سبز روشن با هم میباشد. گیاهی است از خانواده آراسه که  این خانواده گیاهان غده ای و پیازی و ریزوم دار و دایمی با برگهای پهن را تشکیل میدهد. این گیاه مصارف دارویی فراوانی دارد.آلوکازیا اندازه ی برگ خود را نسبت به نور تنظیم میکند هرچه نور بیشتر باشد اندازه کوچکتر و هرچه نور اندازه باشد بزرگتر میشود .این گیاه به رطوبت زیادی نیاز دارد و در هوای مرطوب رشد آن و اندازه ی آن سریع تر خواهد بود همچنین این گیاه برای  داخل تراریوم گیاه مناسبی است. این گیاه دارویی  میباشد و در ساقه ی آن بلورهای اکسالات کلسیم موجود است که در صورت مصرف نادرست ان  باعث لالی موقت و مشکلات تنفسی میشود ولی قبل از مصرف جوشاندن آن و یا خوردن میوه های اسیدی مثل تمبر هندی در خنثی کردن آن کمک میکند

نیازها :

آبیاری: خاک همیشه مرطوب باشد گیاه آبدوست میباشد ۲ تا ۳ بار آبیاری در هقته  بسته به دمای اتاق کافیست در موقع خواب گیاه در پاییز و زمستان آبیاری را کاهش دهید. کم ابی باعث زردی و فاتادگی برگها و پرابی هم همین علائم رو به همراه داره !

رطوبت : این گیاه یکی از گیاهان عالی برای نگهداری در حمام منزل هست البته به شرط روشن بودن حمام ! چون رطوبت حمام باعث شادابی این گیاه میشه ! بابا آدم به شدت رطوبت دوست میباشد و غبارپاشی هفتگی برای آن واقعا ضرر داره ! چون ربطی به افزایش رطوبت نداره و خطر الودگی به قارچ رو که این گیاه خیلی بهش حساسه رو زیاد میکنه ، بهتره با گذاشتن ظرف در نزدیک گیاه رطوبت رو زیاد کنید. کمبود رطوبت هم باعث خشکی حاشیه برگها می شود و هم باعث زرد شدن برگ ها  افتادن آنان می شود !

خاک: خاک با زه کشی خوب مثل یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت و یک قسمت خاک ارکیده ، هرچی خاکش سنگین تر باشه یعنی پیت ماسش نسبت به بقیه اجزا بیشتر باشه گیاه دچار پوسیدگی ریشه و درنتیجه افتادگیو لکه های عجیب غریب روی برگ ها میشه  پس خاک برای این گل خیلی مهمه !

تغذیه:  در طول فصل رشد با کودهای مایع یا کودهای گرانول تغذیه کنید

هرس :فقط ساقه ها و برگهای مریض و مرده گیاه را سریعا واز پایین ساقه هرس کنید

نور :در واریته های مختلف فرق دارد و از سایه تا نور کامل متغیر است بیشر نور غیر مستقیم کنار پنجره جنوبی را دوست دارد. نور کم باعث کمرنگ و یا رنگ پریدگی برگها میشه !

دما :این گیاه به سرما و یخبندان حساس است و دمای زیر ۱۵ درجه به آن آسیب میزند بین ۱۶ الی ۳۰ درجه مناسب است

تکثیر : گیاه ساقه ی کوتاهی دارد ولی میتوان با قلمه آنرا تکثیر کرد ولی بهترین راه تکثیر ریزوم در بهار و پاییز

عوارض و درمان:

برگها لکه دار شده و یکی پس از  دیگری می افتند : این گیاه به قارچ بسیار حساس است از ابپاشی روی برگها پرهیز کنید و تهویه خوب ایجاد کرده  با قارچکش سمپاشی کنید.

برگهای جدید کوچک هستند : یا کمبود تغذیه ی مصنوعی است یا باسد گلدان را تعویض کنید

گیاه خود را انداخته : تشنگی مفرط عامل ان است گلدان را برای مدت ۳۰ دقیقه داخل آب قرار دهید.  نور کم هم باعث افتادن برگهای گیاه می شوند.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده انها مشاهده میگردد: حشره آفت عامل آن است گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید

لکه های سوخته روی برگها است : درآفتاب غبارپاشی نموده اید اگرچه گیاه به غبار پاشی نیاز دارد ولی بهترین موقع ان صبح و عصر در سایه است

برگها زرد شده و میریزد : آبیاری بیش از اندازه است زه کشی را بازدید کنید

برگها رنگ پریده و شفاف هستند: یا نور زیاد است یا  به تغذیه مصنوعی نیاز دارد نصف مقدار توصیه شده پیشنهاد میگردد

برگها میریزد : مشکل از نور کم میباشد نور را بیشتر کنید

برگهاقهوه ای رنگ و شکننده شده اند : هوا گرم و خشک است گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید برگهای خشک را حذف کنید و دفعات آبیاری و غبارپاشی را زیاد کنید.

برگها زرد و سطح زیر آن مملو از تار عنکبوت است : عامل آن کنه قرمز است کنه معمولا به علت خشکی به گیاه حمله میکند با غلظت پایین سم پاشی کنید

نوک برگها قهوه ای رنگ شده : گیاه تشنه است فورا آبیاری کنید

برگ ها کوچک می ماند و پهن تر نمی شوند: هر چه رطوبت بیشتر باشد برگها هم پهن تر می شوند رطوبت کم باث می شود برگها کوچک بماند پس زیر گلدانی را پر کنید و غبار پاشی روزانه را  افزایش دهید!(البته اگر تغذیه مناسب بوده!)

روی برگها نقطه های قهوه ای با حاشیه ی زرد رنگ ایجاد شده: بیشتر به خاطر آبیاری زیاد میباشد ولی نور و رطوبت کم و نزول ناگهانی دما هم تاثیر گذار هستند

نکته برای دانشجویان و علاقه مندان!!

این گیاه با جنس کالوکازیا شباهت کامل دارد فقط اختلاف کلی آنها این است که در آلوکازیا تخمک ها محدود و تمکن قاعده ای است ولی در کالوکازیا  تخمک ها بسیار زیاد و تمکن کناری است.

بابا آدم

بابا آدم

و

بابا آدم

بابا آدم

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بوی بهبود ز اوضاع جهان می‌شنوم....شادی آورد گل و باد صبا شاد آمد ای عروس هنر از بخت شکایت منما....حجله حسن بیارای که داماد آمد

دیدگاه های شما

224 پاسخ به "معرفی باباآدم"

 1. علیرضا گفت:

  سلام آقای سجادی خوبین؟خدا قوت.
  آقای سجادی توی توضیحات نگهداری یجا گفته شده غبار پاشی ضرر داره یجا هم گفتین غبارپاشی براش لازمه.حتی توی کامنتا هم خوندم غبارپاشی ضرر داره براش.اگه میشه بیشتر توضیح بدین.
  واینکه غبار پاشی با آب پاشیدن فرق میکنه یا نه؟
  درضمن به جرات میتونم بگم سایتی مث سایت شما کامل و جامع درباره یه گیاه توضیح نمیده.ممنون از زحمتتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام علی خوبی؟ ببین اگه گیاه سالم باشه غبارپاشی ضرر نداره ولی در شرایط محیط بسته و تهویه کم و یارطوبتی بالا غبارپاشی خیلی ضرر دارع چون باعث قارچ میشه

 2. سمانه گفت:

  Attachment

  سلام، روزتون بخیر
  باباآدم من خوب بود، ولی الان چند وقته برگاش اول اینجوری میشه، بعد زرد می شه، میافته. گلدونشو حدود یه ماه پیش عوض کردم و خاکش جدیده.جایی هم که هست خیلی رطوبت داره.
  ممنون از پاسخگویی خوبتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببینید باید تغذیه کنید تا بتونه برگ های بیشتری رو روی خودش تحمل کنه این حاشیه زرد نشونه ی کمبود پتاسیم هست !

 3. رامونا گفت:

  Attachment

  سلام.گلم داره با سرعت ازبین میره.
  شرایط نوریش مثل عکس هست.خاک بین خشک ومرطوب
  سه هفت یکبار کود ۳بیست میدم.
  لطف میکنید بگید چکارکنم؟
  سپاس فراوان

 4. anteriom گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس، مهندس که چی بگم، دکتر گل ها
  به دادم برسید تورو خدا، دو تا گل بابا ادم خریدم یکماه پیش نمیدونم چرا دارن نابود میشن، رطوبت معمولا ۴۰-۵۰ درصده، اب هفته ای دوبار، کود سه بیست میدم، خاک مخلوط خاک گلدان اپارتمانی و خاک برگه و نور هم با فاصله ۲-۳ متری از پنجره شمالی (طوری که سایه برگ ها میوفته رو دیوار). نمیدونم چرا داره اینطوری تند تند زرد میشه برگاشون (حدود ۴ تا شاخه جدید هم زده که حال اونا هم خوب نیست). دارم دق میکنم. شاخه ها یا بعضا شل میشن بعد زرد میشن یا درجا زرد میشن و شل میشن. موندم چکار کنم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام خوبی ؟ نورش کمه برای همین داره زرد میکنه ! ابشم زیاده ! نورشو کامل کنید و تا زیر خاک خشک نشده اب ندید ۱

   • anteriom گفت:

    سلام مهندس
    مثل همیشه حق با شما هست، تو این فاصله که شما فرصت کنی جواب بدین گلارو جابه جا کردم اوردم پشت پنجره شمالی که روزی ۴-۵ ساعت از پشت پرده نور زیاد میگیرن، درجا زرد شدنشون متوقف شد. تازه هر دو گل باردارن (الللهی من قربونشون برم) با چراغ قوه چک کردم دیشب دیدیم تو ساقه های جدید برگ های جدید مثل جنین های نازنازی خوابیدن و منتظر تا چند روز آینده پوسته مامانشونو بشکافن و به این دنیا بیان.
    آب هم کمتر میدم چشم، فقط نمیدونم چه طور متوجه به شم تا انتها گلدون خاک خشک هست یا خیر؟ً! نه اینکه خاکش خیلی سبکه هر بار که انگشت تو خاک میکنم انگار بازم مرطوبه حتی بعد یه هفته!
    یه سوال دیگه هم دارم با اینکه همیشه بخور سرد تو خونه روشنه اما دو تا از برگها همچنین ولو هستن (مثل اینکه پژمرده باشن) با افزایش نور خودش درست میشه؟ نمیخواد کار خاصی بکنم؟
    و آخرین سوال اینکه برگ هارو برگردوندم دیدم یه موجودات خیلی خیلی ریزی سیاه پشت برگ ها اسکی می کنن! اونا چین؟ چکار کنمشون؟
    ببخشید خیلی سوال پرسیدم.
    ممنون از راهنمایی های همیشگیتون.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام خوبی شما؟ یه تیکه چوب روشن رو تا ته توی خاک فرو کنید و دربیارید از نم چوب معلوم میشه خشکه یا تره ! ضمنا نباید گل بده اگه گل بده گیاه ضعیف میشه ! اون دوتا که ولو شدن رو کاری نیمشه کرد وفقط تغذیه کنید تا جایگزین بشه ! قاتل این گل کنه هست ! کنه از بین میبره این گل رو ! باید سمپاشی بشه ! با سموم کنه کش ! ابامکتین مثلا.

     • anteriom گفت:

      خیلی ممنون از راهنماییتون
      باشه چشم حتما انجام میدم
      خدا خیرتون بده که گل هامو نجات دادید.

     • anteriom گفت:

      سلام اقای مهندس
      ببخشید که من مجدد مزاحم شدم. سم ابامکتین رو همونطور که فرمودید از فروشگاه شما تهیه کردم و یکبار به گلام اسپری کردم. متوجه شدم یه چیزایی مثل تار عنکبوت در انتهای هر برگ تنیده شده! اینا همون اثرات کنه هستن یا آفت دیگه ای هست؟
      یک سوال دیگه اینکه نمیدونم سم رو با چه غلظتی و تو چه فواصلی به گیاهم بدم؟ فقط رو برگاش اسپری کنم یا با همون سم ابیاری هم بکنم؟ الان برگی که ماه پیش دراورده بود هم داره حالت زنگار میشه اما اون برگ دیگه که دو هفته هست دراورده فعلا سبزه (تا بدنیا اومد من ابامکتین رو بهش زدم) امیدوارم سبز بمونه.
      رالستی بعد چند بار سمپاشی این کنه های لعنتی از بین میرن؟
      ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      سلام خوبی؟ بله اینا همون کنه ها هستند که طغیان کردن و تار بستن و تاب میخورن ! هر وقت سمو زدید ۶ روز بعد دوباره سم رو بزنید ! یه بار هم ۷ روز بعدش ! جمعا سه بار باید سم بنزید.

 5. علیرضا گفت:

  سلام. وقت بخیر و خسته نباشید. من گیاه بابا آدم رو از زمانی که خریداری کردم. ۴ تا برگ جدید داده ولی هر بار برگ قدیمی آن کج شده و سپس زرد شده و افتاده است.
  همانطور که در تصاویر ملاحظه میفرمایید برگ ها به سمت پایین خمیده شوه و ور حال زرد شدن و بی حال هستند.
  فاصله تا پنجره جنوبی حدودا ۴ متر. پنجره تمام قد است.
  آبیاری تقریبا هر ۵-۶ روز زمانی که خاک خشک شود انجام میشود

  گیاه نسبت به ۴۰ روز پیش که خریداری کردم ضعیف تر به تظر میرسد.
  یک مرتبه در این مدت با کود ۲۰.۲۰.۲۰ تقویت شده است.
  اسپری آب انجام نداده ام.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام علی چطوری؟ این گل اخلاقش اینه چندتا برگ میده و یکی رو باید بندازه که این به سنو سالش بستگی داره ! نورشو زیاد کنید ! کنار پنجره جنوبی ببرید و با خشکی خاک اب بدید ! به افت کنه هم حساسه باید یه کنه کش اول کار بهش بزنید ! تغذیه با کود گرین اپارتمانی یادتون نره ! نورشو زیاد کنید

   • عليرضا گفت:

    ممنون شما خوبین. مرسی از راهنماییتون. بردمش نزدیک تر به پنجره جنوبی.
    البته هر برگی که داده یکی انداخته. یعنی کچل تر شده از اولش. ولی بازم برگ های بزرگی میده خدارو شکر
    ۱-اسپری آب رو براش انجام بدم یا نه؟ اگر بله هر چند روز ؟
    ۲- در ابتدای برگ‌های بزرگش یک چیزی شبیه تار عنکبوت بسته. خیلی کم البته. چه کنم؟
    ۳- کود گرین آپارتمانی که گفتید همان ۲۰-۲۰-۲۰ هست؟ هر چند وقت یک‌بار؟

    با تشکر فراوان

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام اسپری اب روش انجام بشه ! کنه زده و همین کنه باعث این مشکل شده باید با سم کنه کش ابامکتین سمپاشی بشه ! دو هفته یبار تغذیه کنید

 6. زهره گفت:

  Attachment

  سلام اقای مهندس روزبخیر من پارسال یه گیاه بابا ادم خریدم که تا چند ماه مشکلی نداشت بعد از اون پاجوش زد و یه گیاه بابا ادم کوچیک از کنارش دراومد الان حدود یک ماهه که کنه عنکبوتی زده و از یه گلخونه سوال کردم گفتم سم بزن و خاک و عوض کن من سم و زدم و کنه عنکبوتی از بین رفت ولی اون پاجوشی که زده بود از بین رفت و خیلی دلم سوخت.الان گیاه اصلی هم خیلی کم جونه و برگهاشو با قیم نگه داشتم دیر برگ جدید میده و برگهاش ریزه فاصلش از پنجره حدودا ۳متره و الان یه دستگاه بخور خریدم براش که رطوبتشو تامین کنه ۲هفته یه بار کود ۲۰+۲۰+۲۰ میدم و اب هم دو روز یکبار میشه خوااااهش کنم کمکم کنید نجاتش بدم واقعا گناه داره کاری از دستم برنمیاد دیگه.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام زهره جان خوبی؟ نیازی به تعویض خاک نبود و فقط یه شوک وارد کردید به گلتون و بچه از بین رفت ! بهتر بود یه سم کنه کش از سایت ما تهیه میکردید و بهش میزدید تا از بین ببره کنه رو ! این گل به کنه حساسه احتمالاهنوزم درگیر باشه !!!! یکم برگ رو دقیق تر بررسی کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید