گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی ۱۹۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی باباآدم

بابا آدم

نام انگلیسی

kris plant _ Elephant's Ear

نام علمی

Alocasia spp

فارسی رایج

بابا آدم

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

20000 الی 50000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا

سلام دوستان عزیز حالتون چطوره؟ میخوام امروز براتون از یک تجربه ی ناموفق خودم بگم :)))))    البته دلیل نمیشه برای شما هم اینطوری بشه. آخ داشت یادم میرفت، سجادی هستم کارشناس گیاهان زینتی و فضای سبز . امروز یک گل نازنازی رو بهتون معرفی میکنم.بابا آدم گیاهی است بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی با برگهای گاه بزرگ به شکل گوش فیل و گاه برگ های کوچک تر به شکل قلب یا کمان در هوای گرم و مرطوب اسیا و امریکای جنوبی عملکرد خوبی داردهمچنین  . برگها ساده و یا دارای نوارهای سبزو سبز روشن با هم میباشد. گیاهی است از خانواده آراسه که  این خانواده گیاهان غده ای و پیازی و ریزوم دار و دایمی با برگهای پهن را تشکیل میدهد. این گیاه مصارف دارویی فراوانی دارد.آلوکازیا اندازه ی برگ خود را نسبت به نور تنظیم میکند هرچه نور بیشتر باشد اندازه کوچکتر و هرچه نور اندازه باشد بزرگتر میشود .این گیاه به رطوبت زیادی نیاز دارد و در هوای مرطوب رشد آن و اندازه ی آن سریع تر خواهد بود همچنین این گیاه برای  داخل تراریوم گیاه مناسبی است. این گیاه دارویی  میباشد و در ساقه ی آن بلورهای اکسالات کلسیم موجود است که در صورت مصرف نادرست ان  باعث لالی موقت و مشکلات تنفسی میشود ولی قبل از مصرف جوشاندن آن و یا خوردن میوه های اسیدی مثل تمبر هندی در خنثی کردن آن کمک میکند

نیازها :

آبیاری: خاک همیشه مرطوب باشد گیاه آبدوست میباشد ۲ تا ۳ بار آبیاری در هقته  بسته به دمای اتاق کافیست در موقع خواب گیاه در پاییز و زمستان آبیاری را کاهش دهید. کم ابی باعث زردی و فاتادگی برگها و پرابی هم همین علائم رو به همراه داره !

رطوبت : این گیاه یکی از گیاهان عالی برای نگهداری در حمام منزل هست البته به شرط روشن بودن حمام ! چون رطوبت حمام باعث شادابی این گیاه میشه ! بابا آدم به شدت رطوبت دوست میباشد و غبارپاشی هفتگی برای آن واقعا ضرر داره ! چون ربطی به افزایش رطوبت نداره و خطر الودگی به قارچ رو که این گیاه خیلی بهش حساسه رو زیاد میکنه ، بهتره با گذاشتن ظرف در نزدیک گیاه رطوبت رو زیاد کنید. کمبود رطوبت هم باعث خشکی حاشیه برگها می شود و هم باعث زرد شدن برگ ها  افتادن آنان می شود !

خاک: خاک با زه کشی خوب مثل یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت و یک قسمت خاک ارکیده ، هرچی خاکش سنگین تر باشه یعنی پیت ماسش نسبت به بقیه اجزا بیشتر باشه گیاه دچار پوسیدگی ریشه و درنتیجه افتادگیو لکه های عجیب غریب روی برگ ها میشه  پس خاک برای این گل خیلی مهمه !

تغذیه:  در طول فصل رشد با کودهای مایع یا کودهای گرانول تغذیه کنید

هرس :فقط ساقه ها و برگهای مریض و مرده گیاه را سریعا واز پایین ساقه هرس کنید

نور :در واریته های مختلف فرق دارد و از سایه تا نور کامل متغیر است بیشر نور غیر مستقیم کنار پنجره جنوبی را دوست دارد. نور کم باعث کمرنگ و یا رنگ پریدگی برگها میشه !

دما :این گیاه به سرما و یخبندان حساس است و دمای زیر ۱۵ درجه به آن آسیب میزند بین ۱۶ الی ۳۰ درجه مناسب است

تکثیر : گیاه ساقه ی کوتاهی دارد ولی میتوان با قلمه آنرا تکثیر کرد ولی بهترین راه تکثیر ریزوم در بهار و پاییز

عوارض و درمان:

برگها لکه دار شده و یکی پس از  دیگری می افتند : این گیاه به قارچ بسیار حساس است از ابپاشی روی برگها پرهیز کنید و تهویه خوب ایجاد کرده  با قارچکش سمپاشی کنید.

برگهای جدید کوچک هستند : یا کمبود تغذیه ی مصنوعی است یا باسد گلدان را تعویض کنید

گیاه خود را انداخته : تشنگی مفرط عامل ان است گلدان را برای مدت ۳۰ دقیقه داخل آب قرار دهید.  نور کم هم باعث افتادن برگهای گیاه می شوند.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده انها مشاهده میگردد: حشره آفت عامل آن است گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید

لکه های سوخته روی برگها است : درآفتاب غبارپاشی نموده اید اگرچه گیاه به غبار پاشی نیاز دارد ولی بهترین موقع ان صبح و عصر در سایه است

برگها زرد شده و میریزد : آبیاری بیش از اندازه است زه کشی را بازدید کنید

برگها رنگ پریده و شفاف هستند: یا نور زیاد است یا  به تغذیه مصنوعی نیاز دارد نصف مقدار توصیه شده پیشنهاد میگردد

برگها میریزد : مشکل از نور کم میباشد نور را بیشتر کنید

برگهاقهوه ای رنگ و شکننده شده اند : هوا گرم و خشک است گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید برگهای خشک را حذف کنید و دفعات آبیاری و غبارپاشی را زیاد کنید.

برگها زرد و سطح زیر آن مملو از تار عنکبوت است : عامل آن کنه قرمز است کنه معمولا به علت خشکی به گیاه حمله میکند با غلظت پایین سم پاشی کنید

نوک برگها قهوه ای رنگ شده : گیاه تشنه است فورا آبیاری کنید

برگ ها کوچک می ماند و پهن تر نمی شوند: هر چه رطوبت بیشتر باشد برگها هم پهن تر می شوند رطوبت کم باث می شود برگها کوچک بماند پس زیر گلدانی را پر کنید و غبار پاشی روزانه را  افزایش دهید!(البته اگر تغذیه مناسب بوده!)

روی برگها نقطه های قهوه ای با حاشیه ی زرد رنگ ایجاد شده: بیشتر به خاطر آبیاری زیاد میباشد ولی نور و رطوبت کم و نزول ناگهانی دما هم تاثیر گذار هستند

نکته برای دانشجویان و علاقه مندان!!

این گیاه با جنس کالوکازیا شباهت کامل دارد فقط اختلاف کلی آنها این است که در آلوکازیا تخمک ها محدود و تمکن قاعده ای است ولی در کالوکازیا  تخمک ها بسیار زیاد و تمکن کناری است.

بابا آدم

بابا آدم

و

بابا آدم

بابا آدم

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بوی بهبود ز اوضاع جهان می‌شنوم....شادی آورد گل و باد صبا شاد آمد ای عروس هنر از بخت شکایت منما....حجله حسن بیارای که داماد آمد

دیدگاه های شما

199 پاسخ به "معرفی باباآدم"

 1. کیامرز گفت:

  Attachment

  عکس آپلود نشده بود ظاهرا..دوباره می فرستم

 2. کیامرز گفت:

  Attachment

  عکس مربوط به کامنتم که آپلود نشده بود..لبه برگا لک شده و قسمت پشت برگ یه شیره قهوه ای داده..

 3. سونیا گفت:

  سلام . واسه من این گل کلا نابود شد منتحی ریششو گذاشتم تو آب ریشه های جدید داره میزنه نمیدونم ادامه بدم یا که فایده نداره؟😔

 4. سونیا گفت:

  ممنون میشم جواب بدین که چیکار کنم؟

 5. حسين گفت:

  سلام جناب سجادی.وقت بخیر.گیاه باباآدم من در کمال صحت وسلامت بود تا اینکه گلدونشو عوض کردم.متاسفانه چند تا از غده های ریشه هم کنده شد.از اون پس هیچ رشدی نکرده و برگهای پایینی دارن زرد میشن.به نظر شما باید چه کار کنم؟با تشکر.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام حسین جاان خوبی؟ موقع تعویض گلدون چطوری کار کردید که تلفات هم داده ؟ ببینید با تغذیه با کودی حاوی اسیدهیومیک میتونید به شرایط استیب برش گردونین کود گرین اپارتمانی همین کارو براتون میکنه ! میتونید روی برگاش اسپری کنید تا از شوک دربیاد.

 6. فایزه اکبری گفت:

  Attachment

  سلام و عرض ادب خدمت شما استاد عزیز
  من از مهرماه ۹۸ این بابا آدم رو دارم و کنار پنجره آشپزخونه گذاشتم. زود زود هم برگ میدهد ولی مشکلی که دارم اینه که وقتی میخواهد برگ جدید چهارم رو بدهد اون برگی که قدیمی تره خودش رو میندازه و از بین میره و در نتیجه هیچ وقت بیشتر از سه تا برگ نداره! چیکار کنم کمی جون دار تر و پر برگ تر بشه؟

 7. فایزه اکبری گفت:

  Attachment

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  این گیاه باباآدم رو من از مهر۹۸ دارم. زود زود هم برگ میدهد مشکلی که دارم این است که وقتی میخواهد برگ چهارم رو بدهد، برگی که از همه قدیمی تر است خودش را می اندازد و از بین میرود. و تا حالا بیشتر از سه برگ نداشته! چیکار کنم کمی جون دار تر و پربرگ تر بشه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام فایزخ جان خوبی؟ این حالت انداختن برگ پس از برگ ۴ ام درسته و طبیعی هست چون گاه ظرفیت نگهداری ساپورت برگ های زیاد تر رو هنوز نداره و باید تغذیه کنید بزرگتر بشه سنش بره بالاتر تا بتونه نگهداره برگهای بیشتری رو.

 8. رها گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر این گیاهalocasia من به این شکل در اومد میشه راهنمایی کنین؟
  من با قارج کش کاربندازیم ابیاریش کردم ولی خب بخاطر اون لکهای ریز گفتم نکنه عاملش با کتری باشه و اون سفیدا نمیدومم چیه مثل حالتی که رو غنچه گل محمدیم هست اون حالت سفید روی ساقه

  • رها گفت:

   Attachment

   اینم عکس ساقه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام رها جان خوبی؟ ببین این قارچ زده و باید سم قارچکش بخوره بهش. سم بنومیل یا کاپتان تهیه کنید بهش بزنید تا کامل از بین ببره..

   • رها گفت:

    Attachment

    سلام مرسی از راهنمایتون یعنی الان هم کونفیدرو باید بزنم هم قارچ کش من قارچ کش کاربندازیم دارم به صورت آبیاری بهش دادم نمیشه با همون سم پاشی کنم به جای کاپیتان؟و اینکه سم کونفیدور چ زمانی بزنم بهتر صبح یا عصر؟ و اینکه این گل رز پیش همین گل عکسشو میفرستم دچار افت شده از همین سم ها استفاده کنم ؟
    ببخشید سوالام زیاد شد🙏🙏

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام رها خوبی؟ باید سم کاربندازیم یا کاپتان رو با سم کونفیدر ترکیب کنید و بهش بزنید دوبار با فاصله ی ۵ روز و بهتره صبح سم رو بزنید بهش تا افت تریپس و اون قارچ رو از بین ببره…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید