گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی ۵۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

معرفی گل آناناس

نام انگلیسی

Pineapple

نام علمی

Ananas comosus

فارسی رایج

آناناس

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل و میوه

رنج قیمت

70000

از خانواده

Bromeliaceae

خاستگاه

آمریکای لاتین

 

آناناس یکی از گیاهان مورد استفاده در تراریوم می باشد که در منزل هم نگهداری بسیار راحتی دارد. در حقیقت پرورش اناناس به منظور تولید میوه ان است و تا کنون  1800 گونه از این گیاه شناخته شده و بعضی از انها زیباترین گیاهان گلدانی را تشکیل میدهند.خانواده ان ((برومیلیاسه)) و زادگاه ان برزیل است.برگهای خاردار و چرم مانند ان پشت سر هم است به طوریکه دروسط برگها حفره ای بوجود می اید که شاخه گل ها دهنده از  همان محل ظاهر میشوند،برای میوه دادن 3 -4 سال وقت لازم است و پس از ظهور و رسیدن میوه ان،اندام گیاه مادری بتدریج به تحلیل رفته و خشک میشوند و هماهنگ با این خشک شدن پا جوش ها از کنار پایه مادری شروع به ظهور مینمایند که منبع اصلی تکثیر هستند.به خاطر وضع خاص برگها در شکل و رنگ گیاه بسیار جالبی در کاشت گروهی با گیاهان دیگر است.

 

نیازها:

 

نور :اگرچه بهترین نور برای این گیاه نور کامل است ولی در نیم سایه نیم افتاب هم قابل نگهداری است.

دما :بهترین درجه حرارت برای حفظ رنگها ۲۱-۱۸ درجه ی سانتی گراد است.

آبیاری :اجازه دهید سطح خاک گلدان در زمان بین دو ابیاری خشک شود.

رطوبت :گیاه رطوبت دوست است،در تابستان دوبار در هفته و در زمستان یکبار در هفته غبارپاشی نمایید.در روزهای گرم و خشک تابستان غبارپاشی بیشتری توصیه شده.

تغذیه :مواد غذایی مخصوص گیاهان زینتی جهت تغذیه مصنوعی یکبار در هفته در بهار و تابستان بخصوص با ظاهر شدن میوه توصیه گردیده.

خاک مناسب: کمپوست با مواد غذایی قوی بهترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان: تعویض گلدان دوبار لازم است.اولین بار ۳ ماه پس از کاشت پاجوش در گلدان و دومین بار یکسال پس از تعویض اول،گلدان را خیلی بزرگ انتخاب نکنید و توجه نمایید که خاک گلدان باید کاملا سبک باشد.پوشیدن دستکش لاستیکی در زمان تعویض گلدان بهلت تیز بودن تیغ های کنار برگ ها لازم است.

تمیز نمودن برگها :برگها را با پارجه یا اسفنج خیس پاکنید.توجه نمایید که مواد براق کننده ی شیمیایی روزنه ها را مسدود نکند.میتوان با ترکیب آب لیمو صنعتی با آب به طور نصف نصف برگها را براق و تمیز کرد.

تکثیر: جدا کردن پاجوش در بهار،پاجوشها  را در خاک سبک در دمای 24 تا 27 درجه سانتی گراد ریشه دار کنید.یا ریشه دار کردن تاج میوه ..

روش ازدیاد :گیاه پس از میوه دادن خشک و به جای ان جوانه های تازه ای به نام پاجوش یا پاگیاه از کنار بوته ظاهر می گردد.با ظهور پاجوش ها و گذشت چند روز از شروع پژمردگی گیاه مادری،گیاه را گلدان خارج نمایید و به ارامی پاجوش را با کارد کاملا تیز از مادر جدا کنید و در گلدان کوچکتری کاشت نموده و ابیاری نمایید.. همینطور میتوان با جدا کردم تاج میوه ، و کاشت آن در خاک یا در آب ، آنرا ریشه دار کرده و سپس کاشت. مثل عکس زیر

 

تاج آناناس در آب ریشه میدهد

تاج آناناس در آب ریشه میدهد

برش میوه اناناس

برش میوه اناناس

 

عوارض و درمان:

 

رشد گیاه متوقف است و از گل و میوه خبری نیست :یا هوا سرد است که گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید و یا به تغذیه ی مصنوعی نیاز دارد.طبق دستور عمل کنید.

برگ ها زرد رنگ شده و لکه های قهوه ای در سطح زیرین انها مشاهده میگردد: عامل ان حشره افت است.هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی نمایید تا علائم بر طرف گردند.

نوک برگها قهوه ای شده اند و خشک میشوند :یا هوا خیلی خشک است و یا گیاه کم ابی کشیده است.در صورت لزوم گلدان را ابیاری  و غبار پاشی کنید.

برگها رنگ خود را از دست داده اند :نور کافی نیست و یا تغذیه ی مصنوعی مورد احتیاج است.شرایط را بازدید کنید گیاه را به محل روشنتری منقتل کرده و یا طبق دستور تغذیه نمایید.

برگها خشک،چروک و لوله شده است: هوا سرد است و گیاه تشنه است.گیاه را به محل گرمتری منتقل کرده  و ابیاری کنید.

برگها چروک خورده و قهوه ای میشوند: هوای محیط خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری ببرید،غبار پاشی را فراموش ننمایید.

لکه های سوخته در وسط برگ مشاهده می گردد: غبارپاشی در افتاب انجام شده است.گیاه به رطویت احتیاج دارد ولی در افتاب غبارپاشی نکنید.برگهای از بین رفته را با کارد تیزی حذف کنید(پوشیدن دستکش را فراموش نکنید.برگها تیز هستند)

برگها حالت زنگ زدکی پیدا کرده اند: از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید،پارچه و یا اسفنج مرطوب برای تمیز نگهداشتن برگها مناسب تر است.

میوه ظاهر شده ولی برگها در حال خشک شدن هستند: کاملا طبیعی است،پاجوشها از این به بعد ظاهر شده و رشد خواهند کرد.بعد از اینکه گیاه مادری از بین رفت پاجوشها را جدا نموده و هر کدام را به یک گلدان کوچکتر منتقل کنید.

گیاه از قاعده ی برگها شروع به پوسیده شدن نموده و برگها میریزند :آبیاری زیاده از حد صورت گرفته است.اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود سپس ابیاری کنید.در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار ابیاری کافی است.

آناناس

آناناس

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

خوشا به حال گیاهان که عاشق نورند و دست منبسط نور روی شانه ی آنهاست.........

دیدگاه های شما

54 پاسخ به "معرفی گل آناناس"

 1. اورینا گفت:

  Attachment

  درود بر شما و سپاس از سایت عالیتون
  تاج آناناس رو دوروزه داخل آب گذاشتم و سر برگ ها خشک شده قیچی کنم یا به همین صورت بمونه اصلا امیدی به ریشه دادنش هست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما بله اون سوختگیا رو بزنید از اب کتری سرد استفاده کنید و یکم اب ته نعلبکی هم براش کافیه تا ریشه بزنه ، ولی بهتره این سری بزنید توی پرلیت یا ماسه ، درکل بله صبر کنید ریشه میزنه ،

   • اورینا گفت:

    سلام خوب هستید شما
    ممنونم از توجه و راهنماییتون.
    تاج آناناس رو داخل اب گذاشتم ریشه داده. ریشش باید چند سانت باشه تا داخل خاک بذارمش .و چه سایز گلدونی براش مناسبه ؟؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ از الان بذارید توی خاک و هروقت خاکش خشک شد ابش بدید.و ساز گلدان ۱۴ براش مناسبه

 2. علیرضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  دوست عزیز من بعد از ریشه زنی تاج رو داخل گلدان (خاک باغچه کوکو پیت خاک برگ کمی کود حیوانی)حدود ۱ ماهی هست گذاشتم شهر قم هستم و ۲ هفتست که اون رو داخل حیاط و سایه گذاشتم.روند رشدش کند هست و تعدادی از برگ های جدیدی که داده سربرگ هاشون خشک شده.ممنون میشم اگه راهنمایی دستوری برای بهتر شدن هست بنده رو راهنمایی کنین.با تشکر از سایت بسیار خوبتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام ببنیید ابی که استفاده میشه باید اب کتری سرد شده باشه و باید هفته ای یبار عوض کنید اب رو ! جاش سایه و خنک باشه،خاکتم ماسه ای باشه بهتره تا کود و خاک باغچه.

 3. اورینا گفت:

  Attachment

  سلام آقای سجادی خسته نباشید
  این آناناس رو چهارماهه که کاشتم داخل خاک بنفشه با گلدون سایز ۱۴.
  علت تغیر رنگ برگا چیه ؟ نیازی به تعویض خاک یا گلدون هست

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام نور شدید نباید بخوره و هروقت خاکش خشک شد اب بدید تا از خشکی تلف نشه ! برگهای خراب دورش رو بکنید همرو تادرست بشه

 4. سحاب گفت:

  Attachment

  سلام
  من درباره ی کاشت تاج آناناس تجربه ای دارم که برام خیلی ارزشمند هست به نظرم گفتنش اینجا خالی از فایده نیست.
  داستان از اونجا شروع شد که شنیدهه بودم تاج آناناس رو میشه کاشت و خیلی وقت بود دوست داشتم امتحان کنم. یه بار تاج یه آناناس رو گذاشتم تو آب و گندید، بعدتر فهمیدم باید چند ردیف از برگای پایینش رو می کندم. آخرای اردیبهشت امسال داداشم دو تا آناناس خرید که متاسفانه برگای وسطشون از پایین گندیده بود. منم هر طور بود همه ی گندیده ها رو کندم و وقتی چند ردیف از برگای پایینش میکندم متوجه شدم مقداری ریشه هم داره. به هر حال یکی دو هفته گذاشتم تو آب و هیچ تغییری حاصل نشد. دیگه حوصله ام سر رفت و کاشتمشون توی خاک و گذاشتم در محل مناسب، یعنی همون نورگیر خونه، و امیدی هم بشون نداشتم چون جوانه ی وسطی از بین رفته بود و جایی برای ادامه ی رشد نداشتند. برای همینم برای اینکه حسرت آناناس کاشتن به دلم نمونه هر دفعه که توی بازار آناناس میدیدم برگای وسطشونو می کشیدم تا ببینم اگه گندیده نیستن و راحت کنده نمیشن یکی بخرم! اما یه آناناس با تاج سالم تو شهر ما پیدا نمیشه انگار! الان نزدیک به سه ماه از روزی که اونا خریداری شدن میگذره و محض کنجکاوی از خاک درشون آوردم و خودتون ببینید که چی دیدم:
  نتیجه اینکه شما هم مثل من به این قانون ایمان بیارید: گیاهی که برگ داره و ریشه، نگران رشدش نباشد. خودش راهشو پیدا میکنه 😉

  • سحاب گفت:

   نزدیک چهار ماه از خرید و کاشت این آناناس میگذره. فقط صبور باشید. بهترین راه صبور بودن اینه که بکارید و فراموشش کنید!!
   من طی این مدت شاید پنج بار هم آبش نداده باشم، خاک گلدونش جوری با برگهای تاج پوشیده میشد که سطح تبخیر چندانی نداشت و خاک مرطوب می موند.

   • سحاب گفت:

    یه نکته ی دیگه اینکه از همین دفعات ناچیز آبیاری هم دو سه دفعه اش آبیاری با ضد قارچ بوده. محض احتیاط و محکم کاری!

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     ببینید واقعا کارتون جرفه ای بوده و انگار جای دوره دیده بودی چون ماهم توی گلخونه دقیقا با آبیاری کم و دادن قارچکش وادار به ریشه دادن میکنیم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   درود بر شما این تجربه ی ارزشمندی هست برای مردم و بازدیدکنندگان !

 5. علی گفت:

  سلام
  من یک آناناس کاشتم (حدودا یک ساله)و تازگی کمی رنگ برگ هایش رو به زردی رفته .
  چرا؟
  و برای تغذیه گیاه از چه چیزی استفاده کنم ؟
  چون من تا به حال از چیزی بغیر از کمپوست چیزی به پایش نریخته ام.
  غبارپاشی یعنی چه؟

 6. ناهید گفت:

  سلام،من گل بنجامین دارم که برگاش ریخته اما جدیدا بهتر شده و برگهای جدیدی در آورده اما بیشتر شاخه هاش بدون برگه،بهتر نیست شاخه های بی برگش رو ببرم و آیا دوباره برگ جدید در میارن؟ممنون

 7. الهام گفت:

  سلام تاج یه آناناس رو بعد اینکه برگهای پایینشو کندم گذاشتمش تو آب و بعد حدود یک هفته چنتا ریشه کوچولو زده میخواستم بدونم ریشه هاش باید حدودا چه اندازه ای بشن تا بکارمش تو خاک؟
  و وقتی میخواستم بذارمش تو آب رنگ برگهاش روشن نبود و تو این مدتم با وجود اینکه توی آب بوده رنگ برگاش تغییری نکرده اگه بذارمش توی خاک بهتر میشه رنگشون؟

  • خانم صابری گفت:

   سلام عزیزم.خوبی شما؟
   به اندازه ای که ریشه ها رو بتونید ببینید و بعد بکارید تو خاک بنفشه آفریقایی یا ماسه.اجازه بدید ۱۲ ساعت بگذره و بعد آبیاری کنید.میتونید از کود آپارتمانی گرین براش استفاده کنید.

 8. علیرضا حسینی گفت:

  Attachment

  سلام من چند ماهه که این گل رو دارم بدون اینکه اسمش رو بدونم در ابتدا پشت برگها بنفش بود ولی بعدها با رشد گل رنگ روشن شد و حالتی که با مالش دست پوست سفید می‌ره و سبزی برگ پشتش میمونه برگها نسبتا دراز هستند و نازک با لبه های تیغ دار ریز. با همین قد و قواره یه پاجوش هم زده . گل فروشی میگه این گل آناناس هستش نظر شما چیه.. ممنون

 9. مهندس گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید .
  الان من برای اناناس کودرشد۳ بیست بدم یا کودگلدهی ۱۲,۱۲,۳۶ اینم عکسش.

 10. صلاح گفت:

  سلام.برای اناناس کود آپارتمانی گرین بهتره یا کود رشد ارکیده؟از هر دوتاش میشه استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید