گل های آپارتمانی ۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

معرفی گل آلاماندا

نام انگلیسی

golden trumpet

نام علمی

Allamanda cathartica

فارسی رایج

آلاماندا

فارسی اصیل

ماندانا

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

40000

از خانواده

Apocynaceae

خاستگاه

آمریکای جنوبی و شمالی

وطن اصلی آن آمریکای استوایی از خانواده ی خرزهره(آپوسیناسه)،همیشه سبز با برگ های براق و گلهای زرد خیره کننده حداگثر ارتفاع ان در هوای ازاد در یک گیاه ۴ ساله حدود ۳ متر است.جهت گلدهی بهتر در سال اینده احتیاج به حذف شاخه های جوان بعد از اتمام گلدهی دارد.در شهریور ومهرماه باید یک دوره خشکی نسبی را بگذراند و به همین علت به میزان ابیاری کمتری نیاز دارد .

 

نیازها :

 

نور: در تابستان احتیاج به نور کامل دارد ولی در زمستان نیم سایه برای ان کافی است.

دما: حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۳ و حداکثر در تابستان ۲۷ درجه است.

آبیاری: به اب فراوان نیاز دارد(در فصل رشد)،بین دو ابیاری خاک باید خشک شود.رطوبت خاک را دایما بازدید کنید.در زمستان فقط زمانی ابیاری نمایید که سطح خاک خشک شده باشد.اصولا هفته ای یکبار کافی است.

رطوبت: در بهار و تابستان هفته ای دو بار غبارپاشی کنید،دقت کنید که گلها مرطوب نشوند،برای تامین رطوبت چایدار میتوانید داخل زیر گلدانی سنگیریزه بریزید و اب اضافه نمایید،دقت کنید که تهگلدان با اب در تماس نباشد.

تغذیه: در بهار و تابستان با ظهور اولین گل با مواد غذایی مایع یا جامد محلول در اب طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک لوم و شن درشت به نسبت دو به یک بهترین خاک است.مخلوط نمودن مقدار کمی پهن گاو پوسیده به خاک کمک زیادی به تغذیه گلدان میکند.

تعویض گلدان :گیاهانی که به تازگی خریداری نموده اید هر سه ماه یکبار با مشاهده ریشه در ته گلدان،گلدان ان را تعویض نمایید.پس از یکسال تعویض سالیانه در بهار کافی است.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی با اب سبک بدون املاح و ولرم برای تمیز نمودن برگها کافی است.از مواد براق کننده ی شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه ها میگردد خودداری نمایید.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه های سفت و چوبی در فصل بهار.

هرس:جهت فرم دهی و توپی و پر شدن گیاه هر ساله در بهار طول ساقه ها را حداکثر به۱۵ سانتیمتر کاهش دهید.عمل هرس را از سال دوم به بعد اغاز کنید.

 

عوارض و درمان:

 

کلیه ی اندام گیاه سیاه شده اند: صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است.از انها استفاده نکنید.جهت تمیز نمودن برگها از برس مخصوص استفاده کنید.

ساقه های گیاه خیلی دراز هستند: نور کافی نیست و احتیاج به هرس دارد گیاه را به محل پر نورتری منتقل کنید و شاخه ها رارهرس نمایید.(مواظب اشعه ی مستقیم آفتاب باشید.)

برگها در زمستان میپیچند: هوا خیلی سرد است و گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

در تابستان برگها پیچیده و قهوه ای میشوند: هوا خیلی سرد است .گیاه را به محیط گرمتری منتقل کنید.

برگها سیاه و ساقه ها در حال پوسیدن است: هوا خیلی سرد  و مرطوب است مخصوصا در زمستان.گیاه را به محل گمر و خشک تری منتقل کنید و با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی نمایید.

زخم های پنبه ای شکل در محل قاعده برگها تشگیل شده اند: عامل آن حشره افت است.با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی نموده تا علائم بر طرف گردد.با پنبه اغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید تا حشره از بین برود.

برگ های جدید خیلی ریز هستند :گیاه احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد.طبق دستور عمل نمایید.

گلها ظاهر نمیشوند: نور کافی نیست و یا احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد.شرایط را بررسی کنید و گیاه را به محل پرنورتر و  یا طبق دستور تغذیه ی مصنوعی نمایید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت می باشد: با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ را تمیز نموده . یا با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.تامین رطوبت پایدار و دایمی در کاهش افت موثر است.

در تابستان  و زمستان شاخه های گیاه به طرف پائین خم میشوند: اگر تابستان است گیاه خیلی تشنه است.گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت یا سطل پر از اب منتقل و سپس خارج نمایید.اگر زمستان است هوا خیلی سرد است.گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

آلاماندا

آلاماندا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

گل عزیز است غنیمت شماریدش صحبت....که باغ آمد ازین راه و از آن خواهد شد....

دیدگاه های شما

9 پاسخ به "معرفی گل آلاماندا"

 1. زهرا گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس شاخه های این گل من در هوا ریشه کرده باید قلمه بزنم اگر امکان داره اسمش رو هم بگید ممنونم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام خوبی شما….ببین ما به این بابا میگیم ،سدوم هاشمی ، تو باغچه کاری هم استفاده میشه گلی که رو هوا ریشه میزنه نشونه خوبی نیست! یه هشداره یعنی گل گشنست یا شک دیده یا کود میخاد یا نور میخاد بلاخره یه دردی داره که باید رفع بشه نه اینکه قلمه زده بشه

 2. زهرا گفت:

  Attachment

  منظورم این طوری

  • باغ شیشه ای گفت:

   بله دیدم میتونید از پایین ریشه ها بزنید بکنید تو خاک ولی اول ببنی چه مشکلی داره گلتون

 3. زهرا گفت:

  سلام آقای مهندس خدا خیرتون بده از جوابگوی من چه طوری مشکل گلم رو بفهمم به نظرتون در این فصل گلدونش رو عوض کنم اشکال نداره آخه این گل رو خیلی دوست دارم نمیخوام خراب بشه ممنون اگر جواب بدین گلم همون سدوم هاشمی بود که ریشه کرده ساقه هاش

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام ببین گلی که ساقش ریشه کنه یعنی مشکل داره، مثلا گرمای زیاد و کم ابی و کم کودی ولی بیشتر تو گرما دنبال مشکل بگرد جاش باید خنک باشه نورشباید زیاد باشه، اگه بتونی تو راه پله بزایدش هوای تازه نفس بکشه خیلی خوب میشه

 4. زهرا گفت:

  ممنون آقای مهندس گذاشتم جای خنک با نور خوب خیلی بهتر شد امیدوارم خدای مهربان بهترین ها را در زندگی نصیبتان کند

 5. Maedeh گفت:

  سلام خسته نباشید من یه گل هدیه گرفتم می خوای. استم اسمشو بدون خیلی شبیه آلاماندا هست ولی مطمین نیستم چطور عکسشو براتون بفرستم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید